Özgürlüğe Giden Yol...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan parkinsonsniper Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,784
Ynt: Özgürlüğe Giden Yol...

Yorumunuz için teşekkür ederim...fotoğrafı yatay olarak çekseydim, soldaki otlar ve sağdaki çitler anlamsız bir boş alan yaratacak, ayrıca siperlerin yarattığı kavisli çizginin etkisini azaltacaktı. Daha önceki bir mesajda da belirttiğim gibi, kompozisyonu yaratırken aklımdan geçen şey şuydu; madem bu siperler sayesinde düşmanın yurda girişi engellendi, yani bu siperler sayesinde özgürüz, o zaman bu siperlerin yarattığı çizgi, izleyicinin gözünü Türk bayrağına ve güzel, açık bir gökyüzüne götürsün. O minicik sıkışık siperlerden, açık ferah ve hoş bir görüntüye ulaşsın göz...yani bu bir manzara fotoğrafı değil. Yine de yorumunuz için teşekkür ederim :smiley: sohbet etmek bile yeter...

Etiketler

siperleri gördüğümde aklıma ilk gelen ne kadar sahipsiz kaldığı. eminim sizler de duymuşsunuzdur o siperlerin bir askerin at üzerinde iken dahi görünmediğini. biz tarihimize sahip çıkamayan aciz insanlar olarak utanç duymalıyız. bir kere o topraklar ne artvin toprağı, ne balıkesir toprağı ne de ankara toprağı, orası ÇANAKKALE toprağı bir tarihin yazıldığı mekan. kokusu, rengi, havası, suyu yani anlayacağınız herşeyi bambaşka bir yer çanakkale. fotoğrafa gelince siperler daha ön planda olabilirdi. Atatürk heykeli biraz geri planda kalmış. daha çok gökyüzü ön plana çıkmış.

sonuç itibariyle güzel bir fotoğraf. üzerinde çalışılırsa daha da süper olabilir. emeğine sağlık ve teşekkürler.

o fotoğrafı ne düşünerek çektiğinizi ben şimdi bilemem ama yorumlara baktımda bir kaç k,şi haricinde konuya yaklaşım çok da yerinde değil. Ben o fotoda osiperlerde geçen göğüs göğüse çarpışmaların (bunun ne demek olduğunu herkes bilemez özelllikle şimdiki nesil) neticesinde kurulan cumhuriyeti anladım.Belki de siz başka şeyler yansıtmak istediniz ama benim gördüğüm bu ki herkesin de konuyu bu yönde değerlendirmesi görüşündeyim.Gökyüzü parlakmış doğa şuymuş buymuş teferruattır.Bu özgür cumhuriyeti kuranlardır ki şimdi bazıları bundan bihaber o siperler de can verdiler.Bu konuyu bilerek veya bilmeyerek güzel işlemişsiniz.Çalişmalarınız da başarılar...

Geçen zamanlarda bizimde Afyon taraflarına yolumuz düştü. Hiç aklımızda yokken "Haydi şu şehitliğe uğrayalım" dedik.

Sizin gibi duygu sellerine kapıldık. Bütün şehirlerimizden şehitler var. Yaşları 19 - 22 arası (Çoğunluk). Sayısız genç nesil.............Biz gençliğimizi onların gençliğinde yaptıklarına borçluyuz.

Cümlesinin mekanı Cennet olsun.

Fotoğrafı çekerken, yukarıda da bahsettiğim gibi, siperlerin bir kavis çizerek gözü açık gökyüzüne ve Türk Bayrağı'na götürmesini düşündüm. Yani "Bugün özgürsek ve o bayrak orada dalgalanıyorsa, bunu o siperlerdekilere borçluyuz. Bizi özgürlüğe getiren yol o siperlerdir..."demek istedim. Siz de aşağı yukarı aynı şeyi görmüşsünüz zaten. Yorumunuz için ve içeriği değerlendirdiğiniz için teşekkürler...

Uzun zamandır çoluk çocuk gitmeyi düşündüğümüz bizim için olduğu gibi her türk için kutsal sayılan topraklar..Beni ismi bile heyecanlandırıyor çanakkalenin bilmiyorum nasıl anlatayım toprakları altında o kadar mübarek şehit barındıran kutsal topraklar fotoğraf bana bunları hissettirdi....
Çanakkale geçilmez...
ne mutlu türküm diyeneee

nacizane yorumum:
(neyi düşünerek fotografı çektiğinizi okudum ancak fotografınız da ne görüp ne görmediğimi objektif olarak yazmak istedim)
fotografınızın netliği güzel.
fotografınıza baktığımda, öncelikle neye odaklandığınızı anlayamadım, yani göstermek istediğiniz nedir? çitler mi?- bayrak mı? insanlar mı?- heykel mi?gökyüzü mü?...
Fotografınızda bir çok şeyi görüyorum, ama bunlardan sanki birinin yada birkaçının öne çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.Bu yüzden karmaşık görünüyor gözüme.
Beni rahatsız edenler; insanlar , bulutların kesilmiş olması,heykel çok uzakta ve minik görünüyor.
Bir de, bu açıdan çektiğiniz kaç fotograf oldu yada anlatmak istediğniz fotograf için kaç deneme yaptınız?
en iyi sonucu alabilmek için çok çekim yapmak her zaman daha faydalıdır (bilemiyorum belki yapmışsınızdır-sadece yazmak istedim)
Fotograf ile ilgiliyimdir, çok bilgili değilimdir.
Umarım yanlış anlaşılmam. :smiley:

Sevgili "Scarabeee" :smiley: öncelikle yorumunuz ve sorularınız için teşekkürler...

Fotoğrafta ana konu siperler, kadrajın önplanında duruyorlar, netlik ve esas ışık onların üzerinde. Siperler bir perspektif ve çizgi oluşturarak gözümüzü, ana objeden daha uzakta ve daha ufak olan Atatürk heykeline ve Türk Bayrağı'na yöneltiyorlar. Heykel ve bayrak ana konuyu destekleyen ikincil konular oluyor yani burda. O yüzden ana konudan ufak olmaları normal ve doğru sayılabilir.

Bulutların konuyla bir ilişkisi olmadığı için kesilmiş olmaları veya tam olmaları pek birşey ifade etmez. Sonuçta bu etkileyici bir manzara fotoğrafı değil, ana konu bulutlar hiç değil. Ama sizin sitede kullandığınız...ne denir ona...üye resmindeki bulutun kesilmesi bir hata olurdu. Çünkü oradaki ana konu tamamen o bulut kümesi.

İnsanların orada olması tercih meselesi diyebilirim. O ikisi benim 2 arkadaşım :smiley:) o yüzden ben silmeyi tercih etmedim. Varlıkları fotoğrafa hayat veriyor bence, ama kıyafetlerinin kontrastı dikkati biraz dağıtıyor gerçekten.

Bu fotoğrafı çekmek için hiç vaktim olmadı ne yazıkki...sürekli "hadi gidelim hadi gidelim" nidaları arasında fotoğraf çekmeye çalışıyordum. Ama bölgenin geri kalanı tamamen çalılarla kaplı olduğu için, kadraja dahil edilebilecek başka bir obje veya çekim yapılabilecek başka bir açı pek yoktu...

Fotoğrafın bir zayıf yanı bence kadrajın ortaya yakın bir yerden bölünmüş olması. Bu sorunun, çekim aşaması da dahil, farkındaydım. Ama bayrağın kadraja dahil edilmesi zorunluluğu ve daha geriye yürüdüğümde heykelin neredeyse görünmeyecek olması elimi kolumu bağladı...dikkatinizin dağılmasının sebebi de muhtemelen bayrak ve heykel değil, bu oran problemi olabilir.

Yorumunuz için tekrar teşekkürler :smiley: umarım yardımcı olabilmişimdir...

demek istediğimi anlatamamışım :smiley:
Benim sorularım, fotograf çekerken sizin kendinize sormanız gereken sorulardır.
Yoksa sizin açıklamalarınızı okumuştum zaten. :smiley:
Kibar yanıtınız için ben teşekkür ederim.

İşte o soruları sordum...bu sonuçlara vardım ben. Yani bence heykelin ve bayrağın geride ve ufak olması gerekiyor bu fotoğrafta. Bulutların zaten bir anlamı yok, böyle bir fotoğrafta, çok özel bir durum olmadığı sürece, bulut düşünülmez. Göstermek istediğim esas şey siperler, o yüzden en önde, en parlak ve en büyükler. Çünkü bu savaş o siperlerde kazanılmış. Bu siperler o savaşın simgesi olmuş. Atatürk'ün katkısı yoktur filan demiyorum, sakın yanlış anlaşılmasın. Siz oraya istediğiniz kadar siper kazın, Atatürk'ün stratejileri olmasaydı bu savaş kazanılamazdı...ama Atatürk'ün katkısı oranında, orada savaşan halkın da katkısı çok çok büyük. Halk savaşmayı reddedip teslim de olabilirdi...neyse...bunlar derin konular :smiley:) yani demek istediğim soruları düşündüm ve bu cevaplara vardım ben.

Sizce fotoğraf nasıl olmalıydı peki? (bunu agresif bir biçimde sormuyorum) yani siz olsanız nasıl çekerdiniz... :smiley:

parkinsonsniper' Alıntı:
Ben fotoğrafı çekerken, siperlerin yarattığı uzun ve kavisli çizgiyi Atatürk heykeline ve meşhur Conk Bayırı'na götürerek izleyicinin gözünü yönlendirme amacı gütmüştüm :smiley: ilk mesajdaki "gökyüzü doğal değil" (bu şekilde değildi tabii, ben özetliyorum) yorumu aslında haklı bir yorum. çünkü normal şartlar altında gökyüzü böyle masmavi çıkmaz, çıkamaz :smiley:) gökyüzü gündüz saatlerinde ışık kaynağı olduğu için yeryüzünden çok daha parlak olur ve sensöz / film bu farkı insan gözü gibi kompanse edemez. ya yeryüzü karanlık, gökyüzü normal çıkar ya da yeryüzü normal, gökyüzü bembeyaz çıkar. burada her ikisini de normal görmemizin sebebi benim bir filtreyle gökyüzünün ışığını karartmam, yani yeryüzüyle aynı seviyeye (hatta sanırım biraz daha koyu olmuş) çekmemdir :smiley:

uzun lafın kısası...fotoğrafın "doğal" olmadığı tamamen doğru bir görüş aslında :smiley: ama tarifteki gibi gökyüzünün ufka yakın kısmının beyazdan maviye geçişli bir şekilde çekilmesi denenebilir...

beğendiğiniz için çok teşekkür ederim :smiley: böyle tartışmalar olacaksa ben başka fotoğraflar da eklerim siteye :smiley:

Merhaba sanırım fotoğrafta polarize filtre kullanılmış, bu filtre kullanımında renkleri doygunlaştırır fotoğrafın tamamına etki eder. Sadece gökyüzüne müdahale edilmek istenirse yarısı veya üçte biri ND olan filtre kullanılması gerekir. bu fotoğrafta ışık açısı itibari ile bu tarz bir filtreyede gerek yok zaten, neyse gelelelim kompozisyon konusuna; düşündüğünüz konuyu ben olsam siperlerin içersinden yukarıya doğru kadrajlayıp vermeye çalışırdım. hatta dijital manüpleye karşı değil iseniz fotoğrafı siyah beyaz sadece Türk bayrağı kırmızı olacak şekilde düzenlerdim.
İyi çalışmalar.

Fotoğrafın açıklamasında da yazıldığı gibi, fotoğraf çekilirken 2 farklı DND filtre kullanıldı. Aksi takdirde gökyüzü aşırı aydınlık çıkıyordu. Kompozisyon konusundaki fikirleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Ama fotoğraf tek renk bırakmak benim şahsen pek hoşlanmadığım bi teknik, ki zaten Türk Bayrağı burada ana konu olmadığı ve kompozisyonda çok küçük bir alan kapladığı için onu bırakmak çok verimli olmazdı gibime geliyor. Fikirlerinizin mutlaka devamını beklerim...

parkinsonsniper' Alıntı:
Fotoğrafın açıklamasında da yazıldığı gibi, fotoğraf çekilirken 2 farklı DND filtre kullanıldı. Aksi takdirde gökyüzü aşırı aydınlık çıkıyordu. Kompozisyon konusundaki fikirleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Ama fotoğraf tek renk bırakmak benim şahsen pek hoşlanmadığım bi teknik, ki zaten Türk Bayrağı burada ana konu olmadığı ve kompozisyonda çok küçük bir alan kapladığı için onu bırakmak çok verimli olmazdı gibime geliyor. Fikirlerinizin mutlaka devamını beklerim...
merhaba fotoğrafı incelediğimde açıklamada ND filtreyi görmemişim, ondan dolayı polarize kullanılmıştır diye düşündüm. başka karelerde eklenirse seve seve yorum yaparım, fotoğraf paylaşım sitelerinin izlediği politikalara karşı olduğum için bu tarz fırsatı burda bulmak benim için güzel oldu. iyi çalışmalar dilerim

Önemsiz bi konuda laf uzasın istemiyorum aslında ama ND filtre açıklaması fotoğrafı yüklediğimden beri yazılıydı. Genellikle fotoğrafları nerede nasıl ve hangi ekipmanlarla çektiğimi yazmayı seviyorum.

Fotoğraf paylaşım sitelerindeki "harika olmuş..." :smiley:) muhabbetinden kaçıp gelen birini daha bulmak güzel bence...ben de aynı şekilde kaçıp gezenbilir'e sığınanlardanım!

parkinsonsniper' Alıntı:
Önemsiz bi konuda laf uzasın istemiyorum aslında ama ND filtre açıklaması fotoğrafı yüklediğimden beri yazılıydı. Genellikle fotoğrafları nerede nasıl ve hangi ekipmanlarla çektiğimi yazmayı seviyorum.

Fotoğraf paylaşım sitelerindeki "harika olmuş..." :smiley:) muhabbetinden kaçıp gelen birini daha bulmak güzel bence...ben de aynı şekilde kaçıp gezenbilir'e sığınanlardanım!
kusura bakmayın, siz bu mesajı göndermeden önce mesajımı düzeltmiştim fakat siz o arada cevap yazmışsınız.
neyse uzatmaya gerek yok tabi, önemli olan bildiklerimizi paylaşmak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri