Özgür Datvi !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 458
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 123,001
Ynt: Özgür Datvi !

yanlışınız var kamer hn.
onbinlerce hayvandan bahsederken yanlış bir hesaplama yapıyorsunuz.
yurdun çeşitli yerlerinde çeşitli rehabilite ve barınak merkezleri gördüm,orada yardıma muhtaç ve bakımı yapılmazsa ölecek olan hayvanlara çalışanlar tarafından öyle kötü muameleler yapılıyor ki hayvanların gözlerinden ölsemde kurtulsam ifadesi açık seçik okunabiliyor.
yanlış hesap nerde derseniz
bakıma muhtaç hayvanların yanına birde insanlıkla yakın uzak alakası olmayan bu iki ayaklı orman canlılarını da eklerseniz ;bu hayvanların sayısı onbinleri değil yüzbinleri bulabiliyor.
her zaman söylediğim bir şey vardır.
4 AYAKLI HAYVANLARDAN DEĞİL 2 AYAKLI HAYVANLARDAN ÇEKİNMEMİZ LAZIM

Etiketler

Bana bir Ayıyla insan arasında iletişim kurulabileceği söylense inanmazdım. Bunu televizyondan imrenerek izleyeceğim aklımın ucundan bile geçmezdi. İzlerken çok eğlendim ve orada olmak istedim. Ben çocukken sokaklarda ayı oynatıp para toplarlardı. Orada ayıyla insan arasındaki tek bağ ayının boynundaki ipti. Bu gerçek bir bağ olmadığı için ayı da doğal olarak mutsuz bir palyaço gibiydi. Gerçekten sevgiyle bir bağ kurulduğunda iki taraf ta mutlu olabiliyor sanırım. Aslında bir bağ olması da şart değil. Önemli olan bir hayvanla, ki bu bütün hayvanlar için geçerli, insan arasında imrenilecek bir şeyler olmadan da herkesin kendi doğal ortamında birbirine zarar vermeden yaşanacak ortamların sağlanması. Özgürlük tüm canlılar için çok önemli ama kim bilir belki de hayvanlar için bizden çok daha önemlidir. Çünkü onların yaşam alanları bizimkinden daha geniş.

söylediklerinde haklısın Demet ama "onların yaşam alanları bizimkinden daha geniş" düşüncene katılmıyorum.
yaşadığımız coğrafyayı hep öyle bir fetih zihniyeti ile sahiplenmişiz ki,bizden gayrı diğer canlıların hali nedir,nicedir fikrini örtpas etmişiz.
yaşadığımız şehirlere baktığımızda, hangisinde orman var?
var olan ormanlardan hangilerinde yaban hayat devam etmekte?
yaban hayatın devam ettiği ormanların hangileri koruma altında ve avlanmaya kapalı?

yaşadığım kentte,kocaeli'de kızıl geyiklerin önceden cirit attığı bir saha yıllar içinde aşırı ve bilnçsiz avlanmadan ötürü bu popülasyonu yitirmiş.ve şimdilerde bir fakültenin orman mühendisliği bölümünde üremeleri gerçekleştirilerek,kocaelideki bu sahaya bırakılıyorlar.tabi artık koruma altındalar.ama mantar yetiştirir gibi onları bu şekilde üretim şekline sokmamızın nedeni de geçmişte yapılan ego tatmininden başka birşeye benzetemediğim avlanma eylemidir.

avlayıcı-toplayıcı topluluk grubundan sıyrılalı kaç yüzyıl oluyor?artık yerleşik ve zirratle uğraşan topluluklar haline geldik,yapıcı olmamız gereken evrilme halinin doruğundayken, avcılığa ve bunun spor olarak lanse edilmesine anlam veremiyorum.
bırakın avcılığı,bunun yanısıra onların yaşam alanlarını en direk yoluyla işgal ediyoruz.yaban hayatın göbeğine ikinci,üçüncü evlerini inşaa edenler yaban hayattan şikayetçi olma yada yaban hayata savaş açma gibi bir lüksleri de olmamalı.
ve o zaman çıkar derler adama biz gibiler,"kardeşim dün, şu karacanın,şu kızıl geyiğin,şu boz ayının yatağıydı bu mahâl.şimdi sen Lidya icadının(paranın) kiri ile satın aldığın bu alanı ne cürretle sahiplenirsin.paşa paşa yaşa yada çek git".

söylenecek sözler tükenmez de,sözle çok da yol alınmaz.
sizlere nacizane tavsiyem,bulunduğunuz yerlerdeki yaban hayatı koruma sahaları ile ilgili çalışmalara katılın.yapılan faaliyetler olumlu adımlarsa desteklerde bulunun.olumlu adımlar değilse,vatandaşlık görevinizi yapın ve uyarın.bu alanlara,belediye ve orman müdürlüklerinden ulaşabilirsiniz.

demet kardeşe de selamlar buarada,yüreğini aynı durulukta tutmaya devam et, diğer dostlarımız gibi.

Bizde ormanlar katledilmez sadece bina yapmaya engel çarpık ağaçlar suç teşkil ettiğinden, bu suçlu ağaçlar içinde yaşayan canlılarla birlikte ortadan kaldırılır. Sonra insanlar bu çarpık ağaçların yerine tüm birikimlerini verip,birilerinin yaptırdığı güzel binalarının içinde milyarlarını verip ev satın alır ama beş para etmeyen görüntünün içinde yaşar orman yerine de gökyüzünü bile göremedikleri yüksek binaların arasına kondurulan küçücük parkların içinde yaşamlarını sürdürürler. Hayat sana der ki okulda öğrendiklerinin hepsini unut çünkü gerçek bu. Tıpkı biraz önce öğrendiğim 8 şehit haberi gibi. Yüreğin yanar ama birileri gerçekleri görmemekte direnir.

Herkesin kendi doğal ortamında birbirine zarar vermeden yaşanacak ortamların sağlanması derken anlatmak istediğimi özetlediğimi düşünüyorum.

haklısın doğuşlu...o zavallı hasta kimsesiz hayvancıklara yardım ediyoruz adı altında her türlü işkenceye tabi tutuyorlar...tabi biz bu sorunları tek tek çözmekte zorlanıyoruz...ama hiçbirşey yapmamaktan daha iyi...mutlaka hayvan barınakları ziyaret edilmeli..onları oralarda yalnız bırakmak doğru değil..allah kakretsin...adiler...deyip çekip gitmekle olmaz...sık sık bu tür yerleri ziyaret etmek en azından, oarada çalışanlara bu hayvancıkların yalnız olmadığını hissettirmek lazım...bu bile büyük bir yardım...arkadaşlar ne olur barınakları ziyarete gidin..gördüğünüz yanlışların üzerine gidin...ancak biz el ele verirsek yardımcı olabiliriz...

Hello everybody, one month ago I heard about bear Datvi and I follow the story on this forum, but in last period there aren't comments in english language. I am very interested what has happend and what will be with Datvi. Please, can someone write news in english. There are so many bears in the zoos and they are kept in terrible conditions, in small cages, in my opinion, those bears should be taken to sanctuaries, Karacabey would be nice for those bears. For example, in my hometown there is zoo and there is 15m2 cage with brown bears. For them, karacabey would be paradise, but for Datvi...How is Datvi now? Dear Cemal, have you been to Karacabey, did you see Datvi ? Datvi is boy or girl? I think that bringing Datvi to Karacabey was a mistake.
Greetings from Serbia
Sonya

Hello all dear friends of the bears,

Arte-TV german send a Portrait in Summer last year about Pro Animale. In this film was shown that PA goes to dancing bear proprietor, give them 2000 Euro for his dancing bear and after this, the dancing bear proprietor goes in the wood and take a new baby bear....be more cruel to them, because he hopes, he will get 2.000,- Euro again, or more from PA next time.... They criticize that this can't be a solution at the end.

Source: Arte-TV german

Arte TV send also a Story about this bear projekt for Orphans by Ivan Crnkovic-Pavenka
http://209.85.135.104/search?q=cache:7U_4qoSKjtIJ:www.arte.tv/de/geschichte-gesellschaft/Gesichter-Europas/Programm/1872364,CmC%3D1872356.html+Arte+Deutschland+b%C3%A4ren&hl=de&ct=clnk&cd=2&gl=de

Maybe Arte TV (german and france) is interest to send the "Story of Datvi" by Cemal to!

By the way, yesterday the Film in Cinema, about "Knut and his friends" starts in Berlin with 176 Copies, only in Germany.

In 2006 Doga Dernegi turkish organisation start with a training program in the area of Rize, "human and bear."

Since 2007 they are working for a Projekt "Protection of bears."
At the end of 2008 this Projekt will be finished.

Source:
http://dogadernegi.org/index.php?sayfa=calisma-009

http://dogadernegi.org/index.php?sayfa=calismalarimiz#

http://www.cnnturk.com/YASAM/DIGER/haber_detay.asp?PID=223&haberID=425124

www.bozayi.org (in english: Brownbear.org) is coming soon

Best wishes to Cemals Wildlifepark in Rize and to all other projekts for the bears.

Eva

Hi Sonya,

good to see you again!
Best wishes for your projekt in Serbia!

Eva

Hello everybody,
I will have a useful internet connection in a short time. we are trying to setting up "Association of Anatolian Saving Wild Life and Animal Rehabilitation Center" and we hope all of these arrangements will be done at the end of March. This Rehabilition Center will be the first effective and a very important step for natural wild life in Turkey. We are making a cinema film of Datvi and planning that will be on the cinema next season; before it will be shown on some film festivals in Europe. Eva, you may want to support us about publishing the film in Germany. We will organize a meeting in Istanbul to come around for our association in the end of March. Some of effective people will be at the meeting to participate to our association.
And thank you to all friends like you who cares natural life and bear Datvi which is the symbol of the freedom of bears. Of course we will be glad to see you near us in a hapy day too...

Değerli gönül dostlarım,
Çocukluğumdan beri vahşi hayvanlara büyük ilgi duydum 5 yaşındayken tuzağa düşen bir ayının öldürülüşünü seyrettikten sonra duyduğum açıyı hala hatırlarım kendisine her silah uzatıldığında ayı elleri ile yüzünü örtüyordu, bu görüntü aradan geçen 47 seneye rağmen hala canımı acıtır. O günden sonra ayılar beni hiç korkutmadı hatta bazı zamanlarda onlara insanlara olduğundan daha yakın oldum.
Türkiye’deki dansçı ayılar için kurulan barınak hayata geçtiğinde gerçekten çok mutlu olmuştum çünkü burada ayıların rehabilite edilerek doğaya geri kazandırılacağı iddia ediliyordu.
O günden sonraki umutlu bekledim ancak hiçbir zaman söylenen yapılmadı ve buradaki hayvanlar vad edilen koruma sahasının onda birinde koyun sürüsü gibi beraber yaşamaya zorlandılar.
Dansçı ayılar için orası eski hayatlarına göre göreceli olarak iyi sayılabilirdi ancak zamanla buraya öksüz vahşi yavrular gelmeğe başladı ve bu ayılar burada hadım edildiler.
Şimdi hep birlikte düşünelim…
Bu ayılar niye koruma altındalar?
Nesilleri tükendiği için mi?
Nesilleri tükendiği için ise niye ormanda serbest dolaşan ayıların avı yasak değil?
Ve ele geçen bebek erkek ayılar neden hadım edilerek gen havuzundan çıkarılıyorlar?
Bunları yapanların kendilerine göre sebepleri var tabii ama bu sebepler gerçek mi?
Ben bu soruların cevabını bulamadım aranızda bilen varsa dinlemek isterim…
Benim düşüncelerime göre sebepler gerçekçi değil ve saklı bir amacı örtmek için kullanılıyor, belki aranızda bu amacı bilenler veya daha kötüsü bu amaca hizmet edenleriniz vardır, bunu maillerinize bakarak anlayamam ama düşündüklerime gelen cevaplardan bir sonuca varabilirim diye umut ediyorum. Ben prensip olarak yaptığım işleri saklamam saklayacağım işleri de yapmam umudum tüm insanların bu basit kuralı gerçekleştirebilmeleridir. Kolay olduğunu düşünüyorsanız hayatınızı bir kez daha gözden geçirmenizi öneririm.
Bunu başarabilirsek sadece dost olmaya çalıştığımız ayıların değil tüm canlılarla birlikte kendi hayatlarımızı da kurtarmış olacağımıza inanmaktayım.
Bu mesajı niye yazdım!...
Çünkü yaşayan her canlının tanrının kulu olduğuna inanırım ve benim inancımdaki en büyük günah tanrının kullarından birinin haklarını çiğnemektir.
Değerli dostlar, İşte bu anlayışla ayı yavrusunu evlat edindim ve tam dokuz ay birlikte yaşadım bu benim hayatımda yaşadığım en öğretici deneyim oldu. Bu deneyimde hep enleri yaşadım en çok mutluluk en çok kızgınlık en çok kırgınlık en çok hasret ve en çok acı…
Baba annem derdi ki: “oğul gökten ne düşerde yer kabul etmez.” Gerçekten bu kelimenin içinde yatan felsefeyi bu gün tam olarak bildiğimi düşünüyorum.
Şimdi Anadolu Vahşi hayatı koruma ve hayvan rehabilitasyon merkezini ve derneğini kuruyorum bu ay bunu sonuçlandırarak asıl yapmak istediğim işlere geri dönmek istiyorum çünkü bu bana iyi gelecek diye umut ediyorum.
Yaşadığım yerde kaçak avlanarak ayıları karaca ve dağ keçilerini öldürenler ve bundan gelir sağlayanlar bana karşı kötü bir kampanya başlatmışlardı ama Tanrının da yardımıyla kurduklar tuzaklara hep kendileri düştüler ve düşmeğe devam edecekler.
Bu arada buların vurduğu kangal cinsi köpeğim de iyileşti ve neşesine kavuştu. Şimdi korkuyorum ki o benim kadar bağışlayıcı olmaz ve onu vuranları tanır ve cezalandırır, bu nedenle onun özgürlüğünü biraz kısıtlamayı düşünüyorum umarım beni anlar ve affeder.
Gönül dostlarım yakında bizleri sevindirecek güzel gelişmeleri paylaşmak umuduyla korkularınıza uzak umutlarınıza yakın olmanızı diliyorum…

Yavru kutup ayısı Knut artık beyazperdede

281427.jpg

Almanların sevgilisi haline gelen yavru kutup ayısı Knut’un havyanat bahçesindeki maceralarını konu alan “Knut ve Arkadaşları” adlı filmin prömiyeri Berlin’de yapıldı. Knut’un bakıcısının da katıldığı prömiyere yoğun bir ilgi vardı.

BERLİN - Annesi tarafından terkedildiği için Berlin Hayvanat Bahçesi bakıcıları tarafından büyütülen yavru kutup ayısı Knut, bir zamanlar Almanların gözbebeğiydi.

Berlin Hayvanat Bahçesi ziyaretçi akınına uğruyordu, Knut’un bakıcısıyla oyunları büyük bir ilgi görüyordu. Ama Knut artık büyüdü, tam 120 kilo oldu. Knut’un yavruyken başından geçenlerse artık bir film.

“Knut ve Arkadaşları” adlı filmin prömiyeri Berlin’de yapıldı. Prömiyere, özellikle çocukların ilgisi yoğundu.

Prömiyere katılanlar arasında Knut’un bakıcısı Thomas Doerflein de vardı. Doerflein, “Filmi çok beğendim. Bu benim için çok özel, çünkü onu ben büyüttüm. Ama daha önce de böyle vakalar yaşanmıştı. Knut’un neden böyle bir çılgınlığa neden olduğunu hala anlamıyorum” açıklamasında bulundu.

281429.jpg

Filmin perşembe günü Almanya genelinde gösterime girmesi bekleniyor. Yurtdışında gösterilip gösterilmeyeceğine ise daha karar verilmedi.

Knut and his friends trailer Fragman:
[youtube=600,470]2kHhC4whZNk[/youtube]

Video Haber:
http://www.ntvmsnbc.com/modules/habervideo/video.asp?CatID=9&cbVideo=3601&cbQuality=1

çok değerli cemal gülas bey...
anlattıklarını anlamak o kadar güzel ve bir okadar da acı...hayvan dostlarımıza yapılanlar maalesef sona ermiyor...ancak inan çok sevindim...sende ininden çıkmaya karar vermişsin...dernek kurma haberi müthiş..harika bir haber...seni kalpten kutluyorum...anadolumuzun sen ve senin gibi babayiğitlere ihtiyacı var...inan şu anda seviçten terasıma çıkıp sevinç çığlıkları atasım geliyor...
ben de güzelçamlıda SEV BENİ HAYVANLARI KORUMA VE YAŞATMA DERNEĞİNİ kurdum...allah izin verirse çalışmalarımıza başladık..sevgili cemal damlaya damlaya göl oluyor...bizler hayvanlarımızı yalnız bırakmadıkça onların yaşamaya dair daha çok umudu olacak...benim kızlarım belki senin ve senin gibi güzel dostların sayesinde ayıcıklarımızı görebilecekler...ben benim generasyonda ki diğer bir çok arkadaşlar gibi ayıcıkları sokaklarda dans ederken tanıdık ve çok sevdik...acılı bağırışlarını duyardım, sahibine kızardı...çocuktum ama anlamıştım bu işten hiç hoşlanmadığını...sonra ayı yogimiz vardı...sevgi dolu...hiç kalkmak istemezdim televizyonun başından...
şimdi kızlarım onlarında ayıcıkları var, ayıcıklı çizgi filimleri...
teşekkür ederiz sana cemal kardeş...çocuklarım ve ben çok teşekkür ederiz....

I am looking forward, to this "useful internet connection ..in a short time...and the "Association of Anatolian Saving Wild Life and Animal Rehabilitation"...and the Rehab Center in Rize and the Film about Datvi"...

I am looking forward and I am sure, Cemal will bring everything to a good end.

Support for Publishing Datvi Film in Germany will be a pleasure.

I am also glad, that DD organisation is busy to make this "bear protecting programm".
Cem Özdemir, Member of the European Parliament, supports the Organisation Doga Dernegi.
http://www.dogadernegi.org/english/

Doga Dernegi are in Rize too
http://www.dogadernegi.org/english/?page=12

Website: www.oezdemir.de

Hallo Kamer

Danke für das Willkommen!

Ich habe schon seit Dezember hier hin und wieder einmal etwas geschrieben und auch gerne hier gelesen. Leider kann ich so gut wie kein Türkisch, aber Mogzilla war bereits einige Male so freundlich und hat übersetzt.

Viele Grüße

Uli

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR