Outlet (Seri Sonu) Mağazalarda Satılan Ürünler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan focus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,104

focus

Zirve
Yer
Ankara
Outlet (serisonu) amacı nedir?

Dün Ankara'da adı outlet olan iki alışveriş merkezine gittim. Birçok mağazayı dolaştım. Ancak, hiçbirinde doğru dürüst seri sonu ürün yok. Benim bildiğim seri sonu ürünler, sezonu geçtikten sonra elde kalıp satılmayan ürünlerdir. Ama girdiğim bütün mağazalar tamamen yazlık, (mayo, terlik, sandalet, t-shirt vs.) yeni sezon ürünleri ile dolu ama mağazaların adları seri sonu mağazası. Fiyatları da adı serisonu olmayan mağazalarla neredeyse aynı. Çoğu mağazada küçük bir standa eski sezon ürünleri koyulmuş ancak diğer bütün standlar sezon ürünleriyle dolu ve adları da serisonu mağazası olduğu için insanlar deli gibi alışveriş yapıyor.

Bu durumu daha önce de yaşamıştım ve adı serisonu mağazası olan bir mağazadan alışveriş yaparken, beğendiğim bir kıyafet için görevli, "Abi onlar yeni sezon ürünleri, indirim yok demişti." Bu olayı iki defa yaşadım.

Yine bugün konuştuğum bir arkadaşım, haftasonu ünlü bir markanın serisonu mağazasına gittiğini, hiç bilmediği bir marka gördüğünü anlattı. Markanın ne olduğunu sorunca satış görevlisinin verdiği cevap, "Abi o, ......... markasının outlet ürünü"

Bakar mısınız olaya. Bir marka outlet mağazasında satmak için ayrı bir ürün çıkarıyor. Kapısına ünlü markanın adını yazıp mağazada daha düşük kaliteli bir markayı serisonu diye satıyor. :eek:

Sizin anlayacağınız, serisonu satış artık elde kalan ürünlerin satılması yerine, ayrı bir satış yöntemine dönüşmüş. Serisonu satış, müşteriyi bir anlamda mağazaya çekme aracı haline gelmiş.

Acaba serisonu satıştan benim anladığım mı yanlış? ??? Özellikle mağaza sahibi olan arkadaşlarımızdan cevap bekliyorum.

Etiketler
Ynt: Outlet (Seri Sonu) Mağazalarda Satılan Ürünler

Çok az yer haricinde indirim veya seri sonu yazan yerlerde iyi malı ucuza satmıyorlar. Bu işi gerçekten iyi yapan o çok az mağazaları bulmak gerekiyor. (bana göre bir tanesi 4 harfli , z ile başlayan... )

focus' Alıntı:
Outlet (serisonu) amacı nedir?

Sizin anlayacağınız, serisonu satış artık elde kalan ürünlerin satılması yerine, ayrı bir satış yöntemine dönüşmüş. Serisonu satış, müşteriyi bir anlamda mağazaya çekme aracı haline gelmiş.

Acaba serisonu satıştan benim anladığım mı yanlış? ??? Özellikle mağaza sahibi olan arkadaşlarımızdan cevap bekliyorum.

Emrah'cım,

Büyük markalar Outlet mağazası AÇMA İHTİYACINI şunlardan dolayı isterler ve uygulamada yaptıkları;

_Sezonu ve serisi bitmiş ürünlerin toplanacağı farklı bir mağaza ( Böylece yeni sezon ürünlere yer açılır ve sezon karışıklığı önlenir)

_Tanınmış marka olsalar dahi değişen ekonomik şartlar sonucunda ucuz ürün satma isteği. Ucuz ürünü sunarkende, kendi marka ve fiyat prestijini düşürmemek için ayrı bir mağaza (Outlet)

_Hem kalan ürünleri satmak (pahalı ürünü ucuza almanın en iyi fırsatı) , hemde Outlet ihtiyacına cevap verebilecek yeni, serili ucuz ürün
üretmek. Buna OUTLET İÇİN ÜRÜN ÜRETMEK DİYEBİLİRİZ. Kısmen kaliteden ödün verilir. Yani MARKA'yı ucuza giydirirken, prestijinide düşürmemek adına Outlet mağazalar açılır.

AVM mağazaların şehir içerisinde açılmayacağını söyleyen hükümet yetkilileri, verdikleri sözleri unutup mantar gibi çoğalan dev yapılara izin vermişlerdir.
Arz-talep dengesizliğinden bir çoğu iş yapamamakta ve el değiştirmektedir.
AVM lerdeki çoğu mağazalar kendi markalarını satmaktadır. Şöyleki; bir işletmeci bayilik açıp oralarda yer açsa batar. Çünkü verdikleri kar marjları yüksek değil. Kendileri ise imalattan beri yüksek kar ettikleri için ayaktalar.
Ben hiç bir markanın % 200'den aşağıya (min.) kar ettiklerini sanmıyorum. Bu acımasızlıktan öte değildir.

İstanbuldaki mağazalarda da durum aynı. Ayrıca ....den başlayan fiyatlara gıcık oluyorum. O fiyattan mal imkan yok bulamazsın. Halkı kandırmaca ve sömürmece. Müşteriye saygı kalmadı.

Bir de bunların "fabrika satış mağazası" adı altında "fabrikanın bahçesine açılmış normal perakende satış mağazası" modeli olanları var ki... peeehhhhh... diğer perakendeciler ellerine su dökemez.........(Fabrika satış mağazası= fabrika çıkışından son tüketiciye kadar olan sair aracıların ve kârların olmadığı demek değil midir yahu.........öyleyse perakende mağaza ile aynı fiyata hatta bazen daha da yüksek fiyata satmanın mantığı nedir? Bu ne para hırsıdır, ne açgözlülüktür.......anlayan bana da anlatsın ;D)

Bu kadar SEMER taşımaya meraklı ve iştahlı varken elbetteki adı ne olursa olsun,let met, sepet varken hepsini sırtlanırlar.yerdeki tozu bile süpürür yalar lar.Almayalım desem neye yarar.Allah aklımızı başımıza ,kazancımızıda helalinden Hak edenele harcatsın. iyi paylaşımlar.

almayalım demek kolay daa bunu başaracak benim gibi deli kaç kişi var acaba.yaklaşık üç yıl önce buğday derneği http://bugday.org/portal/index.php ve victor ile tanıştım.zaten müslüman olarak iktisatlı olmamız gerekirken savurganlığımızı anlamıyordum ve benim için yeni bir başlangıç oldu tekrar hayata dair.şimdi ihtiyacım olanı alıyorum fazlasını almıyorum ve ihtiyacı olana veriyorum.ne kadar az şeye ihtiyaç duyarsak hayatta okadar çok mutlu oluyoruz bir deneyin derim ;)

Merahaba yurt dışındaki Outlet mağzaları mecburen şehrin dışında kurulmak zorunda böyle bir uygulama var mesela Amerikada ama Türkiyedeki Outlet anlayışı malesef bu kadar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR