Otomatik Vites Teriosumda Uğuldama Sesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aysegülhakan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,740

aysegülhakan

Yeni Üye
arkadaşlar otomatik vites teriosumda uğuldama sesi var gaza yüklendikçe dahada artıyor.şanzumandanmı yoksa difransiyeldenmi.pek anlamıyorum servise götürsem tuzluya malolurmu .bayağı bir üzüldüm bugün.birde araçta desi alarm var dört kapıyı kitliyordu bu sabah kitlemiyor buda ayrı sorun ne yapacağımı şaşırdım lütfen yardım.

Etiketler
Ynt: Otomatik Vites Teriosumda Uğuldama Sesi

Şunlardan biri olma ihtimali yüksek:

Tekerlek bilyası -> önemli, çok kötüleşirse kilitlenebilir kaza yapabilirsiniz (genelde o kadar kötü olmaz gerçi)
Diferansiyel -> içinde yağ varsa ve buna rağmen ötüyorsa sadece rahatsız eder, yağsız kalmışsa bu daha da kötü, her iki durumda masraf çıkarır, rahatsız eder ama bu yüzden kaza yapacağınızı zannetmiyorum.
Merkezi bilya (bu pek bilinmeyen birşey aynı şekilde uğuldama yapabilir) => bu rahatsız eder ama bu yüzden kaza yapacağınızı zannetmiyorum.

Bu adamın elindeki gibi bir test aleti ile kaynağı anlaşılır: http://www.youtube.com/watch?v=L8aasJIJDhw

Test aleti yoksa uzunca bir tornavidaya kulak dayayıp öteki ucunu tekerlek bilyasına değdirip öyle dinliyorlar.
BU şekilde tekerlek bilyası mı merkezi bilya mı anlaşılır. ikisi de değilse diferansiyel uğulduyordur. Şanzıman da olabilir de pek duymadım şimdiye kadar öyle birşey olduğunu.

çok tşkler difransiyelse yandık masrafı büyük olur heralde.nereye götüreceğimide bilmiyorum.

çok tşkler difransiyelse yandık masrafı büyük olur heralde.nereye götüreceğimide bilmiyorum.

sanayide tanıdık bir iki ustaya gösterip tekerlek bilyalarını kontrol etmesini rica edin. fikir sorun vs.
diğerleri çok acil değil sadece kafanızı ütülerler (tabi bunu uğultunun hafif birşey olduğunu varsayarak yazım, bağıra bağıra ötüyorsa muhemelen acil birşeydir)
yetkili servise de gösterebilirsiniz, bu türden bir arıza tespiti için masraf çıkarmazlar.
yapmamanız gereken tek şey şanzıman uğulduyor deyip hemen içini açmak. ona gelinceye kadar çok şey var. diferansiyeli bile öyle hemen açmanıza gerek yok(*) ondan önce sorunun tamiri daha ucuza çıkan şeylerden kaynaklanmadığına emin olmak daha iyi olur.

(*) ama yağını kontrol ettirin küçük bir ihtimalle yağsız kalmış olabilir.

size komik birşey söyliyeyim, ben de böyle bi kere şanzıman titreşim yapıyor kasılıyor bir problem var deyip kafaya takmıştım, sanayiye gittim gösterdim, adamın ilk söylediği şey "şanzımandan geldiğini nereden biliyorsun?" oldu, ve netice itibari ile egzoz borusu kırık çıktı, dağ bayır gezerken biryerlere vurmuşuz dikkatli bakmayınca gözükmüyor.

inşallah başka biryerdendir.bendede takıntı var insan arabada herşey dörtdörtlük olsun istiyor.teriosuda yeni aldık çokta sevdim.hayırlısıyla bir göstereyim sonuç ne olacak.

insanlara güvenip aracı baktırmadan aldım.eski sahibi mali müşavirmiş cumartesi günü Daihatsu Tezerlere götüreceğim.inş.uygun fiyatlarla atlatırız.

Benim araçta da arabanın süratı arttıkça artan bir uğuldama var ve gürültüden ziyade belli bir tonu da var (buradaki tartışmada 'harmonik gürültü' olarak adlantıdılmış, herhalde bu tonal durumu kastediyorlar: http://www.camaro5.com/forums/showthread.php?t=48565 ) - neyse uzun lafın kısası pek çok sebebi olabilen bu ses rot-balans probleminden ve/veya bu ayarı bozuk olan araç ile uzun süre kullanılan lastiklerin düzensiz aşınmasından kaynaklanabileceği yazıyor. şu ana kadar diferansiyel ya da tekerlek bilyası ya da yürüyen aksamla ilgili olabileceğini düşünmüştüm ama hiçbirine tam benzemiyordu, belki bu olabilir. siz de kontrol ettirseniz iyi olur. Bu arada balans makinesinde dengeli gözüken lastikler yolda farklı davranabiliyormuş, artık onu nasıl düzeltiyorlar bilemiyorum. Kışlık lastikleri söküp yazlıkları takınca durum daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum, en azından olasılıklardan birini elimine etmiş oluruz. Zaten benim kışlıkların hız limiti düşük yeniyken 140 ile giderken ciddi direksiyon sallamaya başlıyorlardı ve pek balans tutmuyorlardı, yıllar sonra artık o kadar kötü değiller ama son zamanlarda bu gürültü/uğultu dikkatimi çekmeye başladı. Değiştirilme vakitleri de zaten geldiği için çok dert değil ama işin garibi dışarıdan bakınca yeni gibi gözüken lastiklerin bu tür şeyler yapabiliyor olması.

Bilya uğultusu hızla paralel artar. Diferansiyel veya şanzıman/dişli kaynaklı sesler kompresyon veya dekompresyonda (gazda veya gazı çektiğinizde) artar. Benim bugüne kadar tecrübelerimden öğrendiklerim budur ;D

sizin araç 1.nesilmi kaç model

benimki 98 model rav4. yürüyen aksamı terios'a çok benzer ortadan diferansiyel kilitli sürekli 4 çeker. bu tasarım normalde zaten biraz uğultuludur (internette ararsanız çok daha yeni modellerinin bile uğultusundan şikayet edeni bol bol bulursunuz, normal olup olmadığını anlamak için bile "uzman" getiriyormuş yetkili servis (bu muhabbetler abd sitelerinde dönüyor bizim memlekette o uzman olmadığı için uğraşır dururuz muhtemelen) ) ama son zamanlarda dikkatimi çekmeye başlaması ilginç. umut beyin dediği gibi bilye sesi olabilir çünkü aracın hızıyla artıyor ve en belirgin 100 km/s civarında duyuluyor, ama yol pürüzsüz bir asfaltsa. Başka türlü duyulmuyor, ve işin ilginci arabanın içinde benden başka kimse duymuyor (muhtemelen hangi sesi dinleyeceklerini bilmedikleri için). yük altında iken (yokuş yukarı çıkarken veya inerken) biraz daha belirgin olabilir ama çok belirginleşiyor desem yalan olur. direksiyonu sağa veya sola kırmaktan etkilenmiyor bu da aslında bilye olmadığını gösterir gibi geldi bana ama emin değilim, arka teker bilyası olabilir. bu araçlarda dönen ve dönerken uğultu yapabilecek çok şey var. Gürültünün ötme diye adlandırılabilecek bir tonal karakteri de var ama vıyk vıyk şeklinde değil.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR