Otobanda Duster ile Hız Yapmanın Riskleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan softdevel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 533
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 105,903
Ynt: Otobanda Duster ile Hız Yapmanın Riskleri

sevgili mossin nogant :D 90 km ye çıktığım halde aracı lock ta kullanmış isem lock tan çıkmıyor. lock un çalışma prensibi 4x4 sistemi kararlı hale getirmektir farketti iseniz duster lar çaprazda lock ta olsa bile kaçırır çünkü lock un prensibi arka difransiyeli kilitlemek değildir ön ile arka arasındaki köprüyü güçlendirmektir aracı 4wd den çıkarmamaktır auto modda ise buna sistem karar veriyor. keşke araştırmakla bukadar ilgilendiğiniz kadar bikere olsun bir arkadaşınızdan isteyipte marşına bassanız :smiley: ayrıca ben size low a gerek yok demedim duster'da low a gerek yok dedim low olmadığı için arazide işi yok mantığını siz değerli ilgililerden atabilmek için :smiley: bakın bende size bir vidyo paylaşım auto modda duster'ın nezaman 4wd ye geçip tekrar 2wd ye nezaman döndüğünü anlayabilmeniz için :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Glr1o5tFaoc[/youtube]

Etiketler

AL1820' Alıntı:
dustero forumu trafsız okuyan biri olarak
suzukinin 1 vites low oranı 1:3,78 istersen çarp böl dusterle bir kıyasla bakalım ne çıkacak
bu sefer baltayı fena taşa vurdun

senin rölantin çamurda bu oranı döndürmeye yetiyormu... kaç devir gaz veriyosunuz? lütfen :smiley:

mossin nagant' Alıntı:
Manuel foresterlerde low/high standart koymuşlar. Arkalarda lsd ve ortada viskoz kilitli.
turbolarda low/high yok.

Dustar dizel ya torku yüksek,o yüzden low a gerek yok :D

Dustero valla sallayıp duruyorsun hocam kusura bakma.

sürekli durup durup yamayıp teker teker konuşursak daha anlaşılabilir olcağımızı düşünüyorum..

Hocam geyiğe sarma her zaman yaptığın gibi yapma :D
lock un ne olduğu zaten sana gönderdiğim dökümandan okuyabilirsin.
ben sana farklı bişey göndermedim aynı şeyler yazıyor.ingilizce olduğu için anlamamışsındır.

Step by step gidelim anlaman için.
sen aracını lock a aldığında aracın orta difransiyelini kilitliyor ve öne arkaya %50 güç aktarımı yapıyor.
fakat hızın arttıkça lock dan çıkıp auto ya geçiyor yani 60 km yi geçince 4 çeker çekişin düşüyor 2 çeker oluyor.
örnek 90 km ile gidiyorsun aracın lock da fakat 60 km yi geçtiğinde kendiliğinden autoya geçti, ve sen 90 la giderken aracın kaymaya başladı. işte burda aracın yine 4x4 e geçmiş oluyor.
yani lock da iken 60 km nin üzerinde iken aracın kaymaya başladığında aracın 4x4 e otomatik geçiyor ama kayma başlamış oluyor zaten.
Anladınız umarım?

mossin nagant' Alıntı:
Hocam geyiğe sarma her zaman yaptığın gibi yapma :D
lock un ne olduğu zaten sana gönderdiğim dökümandan okuyabilirsin.
ben sana farklı bişey göndermedim aynı şeyler yazıyor.ingilizce olduğu için anlamamışsındır.

Step by step gidelim anlaman için.
sen aracını lock a aldığında aracın orta difransiyelini kilitliyor ve öne arkaya %50 güç aktarımı yapıyor.
fakat hızın arttıkça lock dan çıkıp auto ya geçiyor yani 60 km yi geçince 4 çeker çekişin düşüyor 2 çeker oluyor.
örnek 90 km ile gidiyorsun aracın lock da fakat 60 km yi geçtiğinde kendiliğinden autoya geçti, ve sen 90 la giderken aracın kaymaya başladı. işte burda aracın yine 4x4 e geçmiş oluyor.
yani lock da iken 60 km nin üzerinde iken aracın kaymaya başladığında aracın 4x4 e otomatik geçiyor ama kayma başlamış oluyor zaten.
Anladınız umarım?

ingilizcem yoktu sağolun biliyormusunuz bana 46bin kilometredir kullandığım aracımı anlattınız sağolun çok teşekkür ederim :D

önemli değil,bizde sizden baya bişey öğrendik ,birbirimize faydamız oldu işte.
takıldığınız yerleri sorun gerekirse araştırır cevaplarız. sallamayız :smiley:

Arkadaşlar neden bu dusterlar ile uğraşıyorsunuz bırakın onların dünyaları ayrı foruma duster yazın binlerce mesaj çıkacak ve hepsi genelde kavga ile sonuçlanan topikler....
Bırakın kendi hallerine bulaşmayın onlara yazdık çizdik ama anlaşılmadı onlar 90 cm karda gider Low a ihtiyaç duymazlar 200 basarlar tork onlarda standart lastik olsada her engeli aşarlar bizler boy ölçüşemeyiz dusterlarla..
Çağırdık yazdık buradan gelin dusterlar bir yarış parkurunda görelim sizi diye dikkate bile almadılar yada alamadılar o yüzden siz siz olun uğraşmayın duster ile:smiley:

mossin nagant' Alıntı:
önemli değil,bizde sizden baya bişey öğrendik ,birbirimize faydamız oldu işte.
takıldığınız yerleri sorun gerekirse araştırır cevaplarız. sallamayız :smiley:

orta difransiyel ne yaa orta difransiyel ne sen bunu subarumu sandın ay hiç gülceğim yoktu güldürdün beni Allah ta seni güldürsün yaaaaa ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D demek ortada difransiyel varmış bide kilitleniyormuş haa bende diyorum ama benimki niye kaçırıyor heralde 'ortadaki difransiyel' im çalışmadığındandır ;D ;D ;D ;D ;D ilahi subarucu kardeşim hem awd sisteminle övünürsün hemde subarudaki awd sistemle duster 4wd yi karıştırırsın acaba hiç duster'ın altına baktınmı yolda park etmiş bi duster görürsen lütfen bak of çok güldüm iyi iyi ama eğitim şart afferim forum off road çusu dolmuş burası kitaptan off road ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Dacia Duster 4WD Çekiş Sistemi'nde 3 farklı kontrol mevcuttur. 2WD - Auto - 4WD Lock. Duster'da bulunan bu çekiş sistemi Nissan'dan alınan All-Mode 4x4-i sistemidir.

2WD: Sadece ön tekerleklerden çekiş sağlar.

Auto: Ön ve arka tekerlekler arasındaki torkun dağılımı zemine tutunma doğrultusunda otomatik olarak yapılır. Normal koşullarda tork sadece ön tekerleklere aktarılır. Çekiş kaybı durumunda veya zayıf tutunma şartlarında torkun bir bölümü arka dingile aktarılır. Zorlu yol şartlarında ise tork her iki dingil arasında %50-50 oranında dağıtılır.

4WD Lock: Orta Diferansiyeli Kilitleyip torkun her iki dingil arasında %50-50 oranında dağıtılmasını sağlar. Araç bu moddayken 60km/h'yi geçerse, sistem otomatik olarak yeniden AUTO moda geçer. Bu kullanım Kar, Çamur, Kum gibi zorlu yol tutuşun olduğu yollarda ve düşük hızlarda tavsiye edilir.

buda yazının linki http://www.arazideyiz.com/showthread.php?t=7115

hocam kitaptan okuyoruz tabi bi taraflarımızdan sallamıyoruz başkaları gibi. teknik döküman şart okuyun :smiley:
orta difransiyel diyince illa aracın ortasında sarkan bi difransiyelmi olacak sandınız yoksa :D

cenkcc' Alıntı:
Arkadaşlar neden bu dusterlar ile uğraşıyorsunuz bırakın onların dünyaları ayrı foruma duster yazın binlerce mesaj çıkacak ve hepsi genelde kavga ile sonuçlanan topikler....
Bırakın kendi hallerine bulaşmayın onlara yazdık çizdik ama anlaşılmadı onlar 90 cm karda gider Low a ihtiyaç duymazlar 200 basarlar tork onlarda standart lastik olsada her engeli aşarlar bizler boy ölçüşemeyiz dusterlarla..
Çağırdık yazdık buradan gelin dusterlar bir yarış parkurunda görelim sizi diye dikkate bile almadılar yada alamadılar o yüzden siz siz olun uğraşmayın duster ile:smiley:

Uğraşma çarpılırsın :smiley:
aşağıdaki videoda 90 cm kar yoktur dimi? rezil olduk yine :D
http://www.youtube.com/watch?v=5LZlEJFf-8M&list=PLO0vSiRa0Y2hUxGmgGlE5BcHBUo8uhZE4

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5LZlEJFf-8M&list=PLO0vSiRa0Y2hUxGmgGlE5BcHBUo8uhZE4[/youtube]

Mesajları okuyunca yazmadan edemeyeceğim :smiley:

Ya Allah aşkına, başlık neee, sizin tartıştığınız konu ne?

Milletin ikinci elde dökülmüş, boyalı, içi sigara kokan eskilerinin fiyatına, adamlar gitmiş içi plastik kokan sıfır Duster almış.
Nedense bir çekememezlik demeyeyim de, böyle sürekli bir açığını arayıp eleştirme var Duster karşıtlarında.
Yav işinize baksanıza kardeşim.
Duster'cıların hepsi mutlu, siz neden durmadan boyuna kendinizi yoruyorsunuz?

Karadeniz Otoyolu' Alıntı:
Mesajları okuyunca yazmadan edemeyeceğim :smiley:

Ya Allah aşkına, başlık neee, sizin tartıştığınız konu ne?

Milletin ikinci elde dökülmüş, boyalı, içi sigara kokan eskilerinin fiyatına, adamlar gitmiş içi plastik kokan sıfır Duster almış.
Nedense bir çekememezlik demeyeyim de, böyle sürekli bir açığını arayıp eleştirme var Duster karşıtlarında.
Yav işinize baksanıza kardeşim.
Duster'cıların hepsi mutlu, siz neden durmadan boyuna kendinizi yoruyorsunuz?

Hocam mesele yarış değil. deselerki fiyatına göre iyi bir araç evet derim iyi o fiyata.
ama tutup bizim araçlarımıza bok atıp duster şöyle iyi böyle iyi, yok duster offroad aracı forester steyşın araba gibi anca piknik yapılır falan, yok duster dizel torku yüksek o yüzden low a gerek yok, yok lastiklerini değiştirsen subarudan daha iyi yol tutar, yok suzuki den daha iyi offroad kabiliyeti var... bunlar insanı tahrik ediyor.
yoksa banane isteye sitediğini alsın. zaten bu bölümdeki ilk mesajıma bakarsanız lütfen bilmediğimiz konularda sallama yapmayalım yalan yanlış yazmayalım yazdım.

herkes doğruyu yazsın yeter :smiley:

mossin nagant' Alıntı:
Dacia Duster 4WD Çekiş Sistemi'nde 3 farklı kontrol mevcuttur. 2WD - Auto - 4WD Lock. Duster'da bulunan bu çekiş sistemi Nissan'dan alınan All-Mode 4x4-i sistemidir.

2WD: Sadece ön tekerleklerden çekiş sağlar.

Auto: Ön ve arka tekerlekler arasındaki torkun dağılımı zemine tutunma doğrultusunda otomatik olarak yapılır. Normal koşullarda tork sadece ön tekerleklere aktarılır. Çekiş kaybı durumunda veya zayıf tutunma şartlarında torkun bir bölümü arka dingile aktarılır. Zorlu yol şartlarında ise tork her iki dingil arasında %50-50 oranında dağıtılır.

4WD Lock: Orta Diferansiyeli Kilitleyip torkun her iki dingil arasında %50-50 oranında dağıtılmasını sağlar. Araç bu moddayken 60km/h'yi geçerse, sistem otomatik olarak yeniden AUTO moda geçer. Bu kullanım Kar, Çamur, Kum gibi zorlu yol tutuşun olduğu yollarda ve düşük hızlarda tavsiye edilir.

buda yazının linki http://www.arazideyiz.com/showthread.php?t=7115

hocam kitaptan okuyoruz tabi bi taraflarımızdan sallamıyoruz başkaları gibi. teknik döküman şart okuyun :smiley:
orta difransiyel diyince illa aracın ortasında sarkan bi difransiyelmi olacak sandınız yoksa :D

allem edip kullem edip gene çevirdin helal olsun ama en azında bilipte yazmamış olduğunu itiraf etmiş oldun demekki neymiş herşey kitaplarda yazması gerektiği gibi değilmiş ;D Allahasşkına orta difransiyel deyince aklınıza ne geliyor arka taraftanmı bahsediyosunuzzz ön taraftanmı yoksa hangisi ortaya yakınsa ondanmı ;D ;D yapmayın mossin bey bu iş kitaplarda okunarak yapılmıyor forum gezerek yapılmıyor lütfen rica ediyorum park halindeki bir duster'ın altına eğiliniz görmeniz için yeterincede yüksektir yerden merak etmeyiniz :D yakınımda olsanız size kendi aracımı vericem auto yuda 4wd yide bi deneyin diye artık okadar yakın hissediyorum sizi kendime :smiley: ha şayet test çok yönlü olacağı için 130 140a çıkmakta tereddüt yaşar iseniz direksiyona ben geçerim siz de co pilot olarak testi görmüş olursunuz malum duster yüksek hızlarda kanatlanıyor virajlara 60 ın üstünde girmemek lazım ;D

mossin nagant' Alıntı:
Hocam mesele yarış değil. deselerki fiyatına göre iyi bir araç evet derim iyi o fiyata.
ama tutup bizim araçlarımıza bok atıp duster şöyle iyi böyle iyi, yok duster offroad aracı forester steyşın araba gibi anca piknik yapılır falan, yok duster dizel torku yüksek o yüzden low a gerek yok, yok lastiklerini değiştirsen subarudan daha iyi yol tutar, yok suzuki den daha iyi offroad kabiliyeti var... bunlar insanı tahrik ediyor.
yoksa banane isteye sitediğini alsın. zaten bu bölümdeki ilk mesajıma bakarsanız lütfen bilmediğimiz konularda sallama yapmayalım yalan yanlış yazmayalım yazdım.

herkes doğruyu yazsın yeter :smiley:

bunlar sizi rahatsız ediyorsa ozaman sadece bölümünüzde tartışınız biz sizin marka forumunuza girip 'DUSTER arabamı ;D ' gibi sözlerinize kılıcımızı çekmiyoruz

Okuyabilseydiniz ilk gönderdiğim ingilizce yazının açıklamasının sonradan yazdığım türkçe yazı olduğunu anlayabilirdiniz.

Şimdi siz diyorsunuz ki;
Ben kitaba teknik dökümana bakmam. ben lock a aldığımda benim aracım her süratte 4x4 dür mü diyorsunuz :D

Neyse bu ana kadar yazılanları okuyanlar zaten anlamıştır neyin ne olduğunu.

DuSTeRo' Alıntı:
bunlar sizi rahatsız ediyorsa ozaman sadece bölümünüzde tartışınız biz sizin marka forumunuza girip 'DUSTER arabamı ;D ' gibi sözlerinize kılıcımızı çekmiyoruz
Ben duster arabamı yazmadım.
sadece sizin yanlış ve yanlı bilgilendirmelerinize doğru yazın dedim ve olaylar büyüdü. bi oraya sıçrıyorsunuz bi buraya :D

Siz yinede bilmediğiniz konularda yazmayın. sadece bildiklerinizi yazın yeter. bizlerde bilgiden istifade edelim.

Dediğim gibi bu forumu referans kabul eden arkadaşlarımız var. kafamıza göre yanlış yönlendirmeyelim yeter.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri