Otobanda Duster ile Hız Yapmanın Riskleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan softdevel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 533
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 105,915

softdevel

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar,

Benim Duster öncesi bir Lagunam(Laguna I, 97 model) vardı. Otobanda saatte 150km falan yapardım, bu hızla virajlarda bile tek elle direksiyonu tutarak (kabul ediyorum, bu örnek bir davranış değil ama rahatlık açısından söylüyorum) sollama bile yapardım.
Dusterımı kullanırken yüksek bir hıza çıktığımda, sanki araba rüzgardan sağa sola kayıyor gibi geliyor bana. yani sürekli kendimi arabayı yolda düz tutmaya çalışıyorken buluyorum. düz yolda yüksek hızda gitmek bile zor olabiliyor bazen.
Sizin de benzer deneyimleriniz oldu mu? Yoksa arabamda bir problem var da, yalnız mıyım bu konuda.
Bir de yüksek hızda rüzgar sesini çok alıyor musunuz? Acaba arabam bi yerden hava mı alıyor içeri diye düşünmeden edemiyorum.
Teşekkürler.

Etiketler
olguncandan' Alıntı:
Bu yüksek hızda bazı tespitlerim de oldu:

1.Yüksek hızda, rüzgarlardan fazla etkileniyor. Özellikle büyük hacimli araçları sollarken (yani en sol şeritten giderken) etkileniyor, hafif sallanıyor.

2.Hidrolik direksiyonun hız arrtıkça biraz sertleşmesi gerekir. Halbuki Duster'da direksiyon daha da hafifliyor sanki. Kolayca milimlik de olsa kayabiliyor direksiyon; bu da yolda diğer şeride hafifçe kayma olarak yansıyor.

Büyük bir risk olduğunu düşünüyorum bunun. Yani Duster'ın yüksek hızlarda direksiyonu çok güvenli değil. Aşırı dikkat sarfedilmesi gerekiyor.

3.Yüksek hızda gidecekseniz, mutlaka çok hassas bir balans ayarı yapılması gerekli. Mesela 160 civarında hafif bir titreme oluyor. Benim oto geldiği gibi. Herhangi bir ayar yapılmamış.

4.130 km.den sonra motor gürültüsü mü, yoksa rüzgar sesi mi, dikkat etmedim; kabinde gürültü artıyor.

Yüksek hızlardayken yavaşlaması ve dolayısıyla bu arada verdiği manevra imkanı güzel. Mesela gidiş-gelişli yolda gidiyorsunuz, trafik hızlı akıyor, öndeki aracı geçmeniz gerekli!

Yolun görüş durumu her zaman yeterli olmayabilir. Dolayısıyla bulduğunuz ilk fırsatta öndeki aracı sollayacaksınız. Birazcık karşı şeride geçtiniz ama önünüzdeki/karşıdaki yoldan tam emin olamadınız, birkaç yüz metre içinde yolun görüş durumu düzelecek (onun için hazırlık yaptınız yani); karşıdan bir arabanın geldiğini gördünüz ve biraz yavaşlayıp kendi şeridinize geçeceksiniz. İşte o aradaki yavaşlaması güvenli.

Bir diğer husus, araba giderken ayağınızı çok hafifçe debriyaj pedalına koyduğunuzda, pedalın hafifçe titrediğini hissediyorsunuz.

Yani uzun süreli çok yüksek hızlarda güvenli değil vesselam.

Oncelikle Duster bir SUV oldugu icin ruzgar direnci yuksektir. Ozellikle yuksekligi sebebiyle altina giren ruzgar aracin stabilitesini etkiler. Tabii ki bir Laguna ile karsilastirmak dogru olmayacaktir, Lagunanin stabilitesini Dusterda aramak yanlis olur. İkinci olarak Lagunaniz orta ust sinifta bir arac oldugu icin izolasyon isciligi de gunumuz standartlarina gore de oldukca iyidir Duster alirken bu kusurlari ongordugunuzu varsayiyorum

Araç araştırırken etrafımdaki herkez Duster al demişti ama gidip L200 aldım etrafımdakiler şimdi iyiki almamışsın diyorlar sanayidekiler yani ,göründüğü gibi bir araç değilmiş ben görünce ısınamamıştım zaten

Şimdi her yönden dörtdörtlük bir aracı nereden bulacağız.

Kabin içi sessiz olsun: Toyota avensis
Otobanda 220 km hız yapayım ama sanki şehiriçinde gidiyor gibi rahat edeyim= mercedes- bmw serileri
her çamura girsemde çıkabileyim hatta çıkamayanlarıda ben çekeyim= Unimoğ
yakıtı çok az olsun gönlümce bineyim =Citroen C3- peugeot 206
Arkadaşlar duster her zaman dile getirildiği gibi ekonomik 4x4 olarak lanse ediliyor. iç işçiliğinin zayıf olduğu her platformda söyleniyor. alacak olanlarda bunları göz önünde bulundurarak alıyorlar. Şu an Türkiyede Dusterin özelliklerinde ve fiyatında eşdeğer başka bir araç yok. Ayrıca 1.5 110 hp dizel bir motor ve nissan 4x4 aktarma sistemi var. 4x2 olan ve 1.5 110 hp güçten daha düşük motorlu sedanlar 50000 tl ye satılıyor. Duster alanlar bunlarıda gözönünde bulundurarak karar veriyorlar.

Teşekkür ederim.
Yaşadıklarım sanırım, dediğiniz gibi sınıf değişikliğinden. D segmentinden, Suv'a geçiş yaptığım için bunlar doğal.

Tekrar teşekkürler.

hagurel' Alıntı:
Araç araştırırken etrafımdaki herkez Duster al demişti ama gidip L200 aldım etrafımdakiler şimdi iyiki almamışsın diyorlar sanayidekiler yani ,göründüğü gibi bir araç değilmiş ben görünce ısınamamıştım zaten

Valla sayın hagürel, tam da göründüğü gibi bir araç. Kendi kategorisi ve fiyatı için en uygunu. Kahraman doğru söyler; 150 200 km.lerde yere yapışan, konforlu mu konforlu, yani aradığınız her şeyin olduğu bir araç almak için herhalde 100'ün üzerine çıkmanız gerekli. Dolayısıyla 45-50 bin liraya alınabilecek, güzelce de binilebilecek bir araç. Dört dürtlük ve kusursuz olduğu zaten söylenemez.

Sorunları çözmenin yolu, 150 km. ile gitmemek. (Zaten ben gitmem de, sırf yüksek hızda denemek için yaklaşık 1-1.5 saat gittim ki, aracı bi tanıyalım.) Ama 100-110 km. hızda herhangi bir sorun yok. Yani benim yazdıklarımdan "binilemeyecek kadar kötü" sonucu çıkmamalı.

Isınamadıysan almadığın iyi olmuş. Sanayi eşrafına gelince; doğrusu onlara hele yeni çıkmış bir araç için çok da itibar etmem. Onlar bildikleri araç için kesin bir şey söyleyebilirler. Çünkü bu araçlar henüz sanayiye düşmmedi. Belki zaman geçtikçe sanayi Duster'dan geçilmez olur, o zaman haklılar derim. Bu kanatimi tes etmek için sanayi çevresinde birilerine geçen sene "ustam ben Freelander alacam, önerir misin?" diye sorduğumda "oooo, hemen al, Land Rover ne de olsa" demişlerdi.... Doğrusunuı, bu sitedeki landcıları okuyunca anlamıştım. O arkadaşlara teşekkür ediyorum beni Freelander almaktan kurtarmış oldular.

C3 almıştım; "alınır mı bu araba, boş, teknolojisi eski vs. vs." demişlerdi. Ben de "alınır ustam alınır" demiştim. Gerçekten de dolmuş parasına, -af buyurun- eşeğe biner gibi 8-10 ay bindim. Şehirler arası da, 1,5 bilet parasına gideceğim yere onunla gittim. Hiç de bir sorun olmadı.

Siz memnunsanız sorun yok zaten
Frelander hakkında neler diyorlar bi arkadaşım almak istiyor ama tavsiye etmiyosunuz o zaman ne sorunları varki ?

Geçmişlerden kalan bir resim max 180 km hız da yaptım. 160 km hıza kadar gayet stabildi herhangi bir titreme veya sallama hissetmedim.[attachment=1]

Resim 002

hagurel' Alıntı:
Siz memnunsanız sorun yok zaten
Frelander hakkında neler diyorlar bi arkadaşım almak istiyor ama tavsiye etmiyosunuz o zaman ne sorunları varki ?

Uzun açıklamalar yapılmış sayın hagürel.

Bu arkadaşınız gezenbilir'i didik didik etsin. Şu land kısmını. Orada çok bilgi var.

freelander için 2004 sonrası tavsiye ediliyor ama konuyu karıştırmayalım,
araç yerden yükseldikçe sürat daha da riskli halae geliyor aman dikkat derim.
ama bildiğim kadarıyla araçlarınızda esp var oda ayrı güvence tabi.

AL1820' Alıntı:
freelander için 2004 sonrası tavsiye ediliyor ama konuyu karıştırmayalım,
araç yerden yükseldikçe sürat daha da riskli halae geliyor aman dikkat derim.
ama bildiğim kadarıyla araçlarınızda esp var oda ayrı güvence tabi.

Maalesef benimki esp'siz. O bakımdan, almayı düşünen herkese esp yi ısrarla tavsiye ediyorum.

Hız konusunda herkese katılırım. (Gerçi kahraman da katılıyor ama, sadece fikren, zikren değil. ;D)

Araç yerden baya yüksek ve muhtemelen çoğu 4x2 modu olan 4x4 gibi bu da arkadan itişlidir (yanlışım varsa düzeltin). Arka aks ta sabit akslı araçlar gibi duruyor, bağımsız süspansiyonlu bir araca benzemiyor. Dacia sitesindeki teknik tanımı da pek anlaşılır birşey değil artık her neyse bilmiyorum.
Bunları göz önüne alarak ben olsam otobanda 100-110 civarında kullanır, virajlara girerken de iyice yavaşlardım. Kamyonet gibi düşünün, öyle kullanın.

yerden yüksek falan bunlar bizim bilinç altımıza yerleşmiş senaryolar ;D ;D ;D
şuan kullanmakta olduğum transporter t5 130 hp aracımla 200km hızla giderken direksiyon bırakıp video çektiğim günler oldu....
konuyu aslında markalar bazında incelemek gerek çünki arkadaşımda yeni 2009model laguna 2.0dci 150 hp makina var ve şunu rahat rahat idda edebiliyorum transporterle 200km hız yaparak girdiğimiz virajda laguna ile girdiğimizde birdaha o viraja laguna ile 200km hızla girilmeyeceğini öğrenmiş olduk ;D ;D ;D ;D ;D
demem oki renault imzası taşıyan araçlarda yol tutuşu zaten hep vasat olmuştur megan da olsa lagunada olsa yada clio da olsa bu böyledir muadilleri hep daha iyi viraj performansı sergiler.....

saygılar sunarım... ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR