Osmanlı Yayı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kargagakdedi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,997
Ynt: Osmanlı Yayı

Kargagakdedi' Alıntı:
Attan indik atı unuttuk , barutu gördük yayı-kılıcı unuttuk, kot'u giydik şalvarı unuttuk, yalanı gördük doğruyu unuttuk ! diye özetleyebiliriz.

Merhaba,

Eski Osmanlı silah sanatları ( imalatı ) ile ilgili çok araştırma yapmıştım ve özellikle bu silahların yapımında kullanılan alet-edevat bilgileri ve görselleri bulmaya çalışmış, çok sınırlı bilgiye ulaşmıştım. Yay imalatında kullanılan el aletleri görsellerini blog'unuzda yayınladığınız ve konu ile ilgili burada konu başlığı açtığınız için teşekkür ederim.

mergen' Alıntı:
Türk yayı ve geleneksel okçuluk konusunda http://www.tirendaz.com sitesinden bilgi alabilirsiniz. İlgilenenler için her pazar İstanbul Maltepe standında antrenmanlar yapılmakta, ayrıca Türkiye'den ekipler yurtdışına gitmekte ve yarışmalara katılmaktadır. Ülkemizde de İstanbul, Sivas gibi şehirlerde tarihi günlerde veya festivallerde yarışmalar ve tanıtım gösterileri düzenlenmektedir. Çok yaygın olamasa da sadece yaya okçuluk değil atlı okçuluk konusunda da çalışmalar mevcuttur. Ayrıca 10 Temmuz'da yurtdışından da ekiplerin katılacağı bir geleneksel okçuluk müsabakası yapılacaktır.
Mutluluk ve gururla söyleyebilirimki uzun zamandır da Türk yayı imalatı (uzun yıllar sonra tekrar) ülkemizde gerçekleşmektedir. Orjinal malzemelerle yani boynuz ve sinir kullanarak Sn. Cem Dönmez İzmir'de, sentetik malzemeler kullanarakda Sn. Mehmet Gölhan İstanbul'da bu işi başarı ile yürütmektedirler. Bu arkadaşların dışında başka arkadaşlarımızda bu işe gönül vermişler ve güzel sonuçlara ulaşmışlardır.
Herşey bitmiş değil ;)

Sayın Mergen,

İstanbul'da bu işi uygulamakta olan Mehmet Gölhan Bey'e ait iletişim bilgilerine sahip iseniz bana iletebilirmisiniz?

Herkese Saygılar,

Barış

Etiketler

arkadaşlar,artık bahsi geçen Yaya artık Osmanlı yayı demesek olmazmı,bu Türk yayıdır,ve Osmanlıyla ilgisi olmayan Türk toplumları tarafında geliştirilmiştir,mesela ben karaçay Türküyüm.Karaçaylar'ların Ataları Hun Kıpçak boyundandır ve aynı yayı kullanmışlardır hatta Moğollarda aynı yayı kullanmışlardır,onun için yaklaşık 4000 yıllık bir maziye sahip olan bu yaya osmanlı yayı demek işi biraz hafife almak olacaktır.saygılarımla

Yabancı bir belgeselde de "osmanlı yayı" olarak tanıtılıyorsu, tabi onların bu ismi kullanma sebepleri bu yayı osmanlı dan görmüş öğrenmiş olmaları. bu yüzden genl olarak osmanlı yayı olarak biliniyor sanırım da.

bu yay osmanlı yayıdır son şeklini osmanlıdan almıştır, bundan öncekilerin çok gelişmiş ve kompozit malzemeden yapılmıştır. moğol yayları ve diğer asya yaylarından daha gelişmiştir.
zaten bu yay akağaçtan yapılır moğollarda o ağaçtan yok bu en iyisi.
yani istesekde istemesekte OSMANLI yayı. :smiley:

yanılıyor olabilirim, bu yaya ters kavisi osmanlı kazandırdı diye hatırlıyorum, adının da bununla ilgisi olabilir

yok hocam ters kavisli yaylar osmanlıdanda önce vardı ama bu yaylar osmanlı tarafında zirveye çıkarıldı geliştirildi. tendomlar boynuzlar ,türlü türlü malzemelerle yapılan bu yayın imalatı yaklaşık 2 sene sürmektedir. ve bu tarz bir yay şimdi bile yapılamamaktadır. yapılanlar ya bu kadar menzilli değil menzili olsa bu seferde daha ağır ve ergonomisi bozuk.

belgeselde ingilizlerin meşhur "long bow" (uzun yayları) 450 metreye kadar (uzun mesafe atışlarında) gidebilirken neredeyse yarısı kadar olan osmanlı yayı 900 metre gidebiliyor deniyordu, belgesel ingilizce idi, çok ilgilenen arkadaş varsa türkçeye söylenenleri kağıda dökebilirim, biraz zamanla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.