Osmanlı Yayı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kargagakdedi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,001

Kargagakdedi

Kamp I
Yer
Trabzon
Arkadaşlar bu sitede Türk Okçuluğu ve Osmanlı Yayı ile ilgili çok güzel bilgiler var. Osmanlı Yayı yapım tekniği ve tarihçesini de anlatıyor.
http://turkish-archery.blogspot.com/2007/12/osmanl-yay-yapm-teknii-telhis-i-rmat.html

Buda Osmanlı Yayı ile ilgili yabancı bir belgeselden kısa bir alıntı :
http://www.vidivodo.com/177875/osmanli-yayi

Etiketler
Ynt: Osmanlı Yayı

neden bu deneyimleri Biz Türkler yapmıyoruz
neden hep bizim ecdadımızın icatlarını başkaları farkediyor
ne zaman özümüze döneceğiz
artık zamanı gelmedi mi
alakası yok ama biraz önce sohbet esnansında bir arkadaş dedi ki japonlar gelmiş Ispartaya ve güllerine talip olmuşlar
Güllerden tablet yapılacakmış ve onu yutanın teri gül kokacakmış
neden onlar dA biz değil
bizim okadar aklımız yokmu,

Attan indik atı unuttuk , barutu gördük yayı-kılıcı unuttuk, kot'u giydik şalvarı unuttuk, yalanı gördük doğruyu unuttuk ! diye özetleyebiliriz.

Türk yayı ve geleneksel okçuluk konusunda http://www.tirendaz.com sitesinden bilgi alabilirsiniz. İlgilenenler için her pazar İstanbul Maltepe standında antrenmanlar yapılmakta, ayrıca Türkiye'den ekipler yurtdışına gitmekte ve yarışmalara katılmaktadır. Ülkemizde de İstanbul, Sivas gibi şehirlerde tarihi günlerde veya festivallerde yarışmalar ve tanıtım gösterileri düzenlenmektedir. Çok yaygın olamasa da sadece yaya okçuluk değil atlı okçuluk konusunda da çalışmalar mevcuttur. Ayrıca 10 Temmuz'da yurtdışından da ekiplerin katılacağı bir geleneksel okçuluk müsabakası yapılacaktır.
Mutluluk ve gururla söyleyebilirimki uzun zamandır da Türk yayı imalatı (uzun yıllar sonra tekrar) ülkemizde gerçekleşmektedir. Orjinal malzemelerle yani boynuz ve sinir kullanarak Sn. Cem Dönmez İzmir'de, sentetik malzemeler kullanarakda Sn. Mehmet Gölhan İstanbul'da bu işi başarı ile yürütmektedirler. Bu arkadaşların dışında başka arkadaşlarımızda bu işe gönül vermişler ve güzel sonuçlara ulaşmışlardır.
Herşey bitmiş değil ;)

10 temmuz yarışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz memnun oluruz
teşekürler

inşallah bu sporda eski günlerimizi yakalarız.saygılarımla

gecen osmanlı yaylarrı ıle ılgılı prgram ızledıydım o nedenle merek uyandı osmnlı ok ve yaycılıgı ıle ılgılı takıp etmek gerekır guzel bılgıler cıkacagına emınım

Taktım kafaya abi bu okçuluk işini; Anladığım kadarıyla Tirendaz eğitim veriyor ön bilgi alıp bir an önce eğitimini almaya başlayacağım...
Eğitim süresi ve maliyetleri hakkında bilgisi olan varmı aramızda...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri