Osmanlı Hanedanı ve Saray Kadınları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 84
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,128

mete

Zirve
Osmanlı tarihini doğru anlayabilmenin şartlarından biride Osmanlı hanedanını iyi bilmek olduğunu düşünüyorum ancak bu şekilde saray içerindeki siyasi gelişmeleri değerlendirebilmek mümkün olacaktır. Burada yazılacaklar belki bizi zaman zaman üzecek aklımızdaki tabuları yıkacaktır ama şunu kabul etmek gerekir ki bu doğruları bilmeden tarihi doğru anlayıp ondan faydalanmak mümkün değildir.
Bu arada şunu da belirtmekte fayda görüyorum bu başlık altında okuyacaklarınız internet sayfalarından kes/yapıştır yöntemi ile elde edilen bilgiler olmayıp, tamamen bana ait cümlelerdir.

Osmanlı Hanedanı

Osmanlı hanedanı, Oğuzların Kayı boyundandır. Selçuklunun İlk günlerinde olduğu gibi bir Türk Devleti olarak ortaya çıkan devletin, nasıl bir haneden devleti haline geldiği ve hanedanın nasıl devşirmelerin denetimine girdiğinin ibret verici serüveni bir Uç Bey’i olan Ertuğrul Gazi ile başlamaktadır. Piyasalarda bulunan ve özellikle Osmanlı döneminde yazılan tarihlerde Osmanlı hanedanı mesnetsiz bilgilerle Âdem’e kadar dayandırılıyor ise de, tarihi deliller, Ertuğrul Gazi’nin Babası Gündüzalp’e kadardır ki, o dahi tartışmalı bir konudur.
İ.H.Uzunçarşılı bu konuda; “Osmanlı hanedanına ait meçhul noktalardan birini de Ertuğrul Bey’in babası ve nesebi meselesi teşkil etmektedir. Elimizde en eski vakayinameler bulunmadığı için uzun yıllardan beri yapılan tetkikler henüz müspet bir netice vermemiştir; bununla beraber Ertuğrul bey’in babası, mevcut kitaplarda Süleymanşah olarak geçmekle beraber birtakım yeni kaynaklarda Gündüzalp olarak geçmektedir ve bilinen ihtimallerin en güçlüsü olarak görülmektedir. Mahalli ananeye göre Ertuğrul’un annesi de Hayme Ana’dır”, demektedir

Bu arada fikrini söylemek katkıda bulunmak isteyenlerin olabileceği düşüncesi ile bu günden sonra hergün bir padişahın durumunu yazarak ortaya koymaya çalışacağım.

Etiketler
Ynt: Osmanlı Hanedanı; Osman Gazi

1. OSMAN GAZİ (1300–1324)

Eşleri

MAL HATUN (Ömer Bey’ in kızı)
BALÂ HATUN (Şeyh Edibali’nin kızı, İsmi, Âşık Paşa ve Neşri tarihlerinde Malhon hatun, Oruç Bey tarihinde Rabia Hatun, Rüstem Paşa tarihinde Balâ Hatun olarak geçmekte, İ.H.Uzunçarşılı’da son ismi desteklemekte ve Mal Hatun’un Ömer Bey’in kızı olduğuna dair deliller sunmakta)

mogzilla' Alıntı:
Hocam ilgi ile devamını bekliyoruz.Elinize sağlık , kolay gelsin.
Teşekkür ederim Nadir bey, bütün hanedanı sırası ile ama okuyanları sıkmamak ve katkıda bulunmak isteyen arkadaşlara da yer açmak adına her gün bir padişah şeklinde devam etmek istiyorum

Bir de ben aşağıdaki linke sık sık başvururum.Bilgiler sağlıklımıdır ?
Görüşünüz benim için önemli.

http://www.osmanli700.gen.tr/trindex.html

mogzilla' Alıntı:
Bir de ben aşağıdaki linke sık sık başvururum.Bilgiler sağlıklımıdır ?
Görüşünüz benim için önemli.

http://www.osmanli700.gen.tr/trindex.html

Bu siteye daha öncede göz atmıştım. Verilen bilgiler eksik ve resmi tarihlerde anlatılan tarzda. Daha çok Osmanlının kusurlarını kapatıp güzel yönlerini abartarak anlatan bir tarzı var. Benim hep iddia ettiğim bir şey var Osmanlı bizim devletimiz gurur duyuyoruz ama İmparatorluğa geçince o kadar büyük yanlışlar yapıldı ki bunun acısını Anadolu halkı çekti. Bu acıyı tekrar yaşamamak için, güzelliklerin yanı sıra, yapılan yanlışlarında bilinmesi gerekir. Sorduğunuz site eski görüşle hareket ediyor yani "kol kırılır yen içinde kalır" düşüncesiyle yazıyor. Öyle oluncada biz tarihimizden kaynaklanan hatalarımızı düzeltemiyoruz.
Saygılar

İyi akşamlar Mete Bey,

Osman Gazi hakkında yazmaya devam edecek misiniz? Yoksa sadece padişahların eşleri hakkında mı bilgi vereceksiniz??

PaJeRo61' Alıntı:
İyi akşamlar Mete Bey,

Osman Gazi hakkında yazmaya devam edecek misiniz? Yoksa sadece padişahların eşleri hakkında mı bilgi vereceksiniz??
Aslında devre ait olaylardan kısa bilgiler aktarsammı diyede düşünüyorum. Okuyanları çok sıkmamak adına tarzımızı gelişen yazışmalara göre belirlesek daha iyi olacak gibi. Şimdilik bahsi geçen padişahların dönemini aydınlatıcı çok kısa bilgilerle yetinelim diyorum.

Güzel düşünmüşsünüz. Bu konuları okuyucuyu sıkmadan anlatabilmek lazım. Sizin "imparatorluktan sonra acı çeken halk" tabiriniz bana Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın İzmir İktisat Kongresinde yapmış olduğu açış konuşmasını hatırlattı. Kendi yorumumla yazmak istemediğim için bir süre sonra bu konuşmanın ilgili kısmını kelimesi kelimesine aktaracağım..

Ynt: Osmanlı Hanedanı; Orhan Gazi

2. ORHAN GAZİ (1324–1362)

Devlet işlerinde nüfuzları olan Ahilerin kararı ile Tahta çıktı.

Annesi
MAL HATUN (Türk)

Eşleri
HOLOFİRA (Rum, Yarhisar tekfurunun kızı) Lakabı; Nilüfer Hatun
ASPORÇE (Rum, Bizans imparatoru III. Andronikos’un kızı, bu kızı alarak aynı zamanda Bulgar kıralı ile bacanak oldu)
TEODORA (Rum, Bizans imparator vekili Kantakuzen’in kızı)

Devre özel olaylar

Devletleşmenin temelleri bu padişah zamanında atıldı Osmanlı adına ilk defa para basıldı, devlet erkanı ile halkın kıyafetleri birbirinden ayrıldı. 2000 kişilik düzenli ordu kuruldu.

Buna karşılık maalesef yabancı etkiler daha 2. padişah döneminde görülmeye başladı Orhan, karısı Teodoranın babası ve kardeşini defalarca askeri yardım yaparak kurtardı. Rum hanımın hatırına yüzlerce Türk askeri öldü.

Ynt: Osmanlı Hanedanı; Murad Hüdavendigar

3. I. MURAD (Hüdavendigar) (1362–1389)

Devlet işlerinde nüfuzları olan Ahilerin kararı ile Tahta çıktı.

Annesi
HOLOFİRA(Rum) Piyasadaki tarih kitaplarında Holofira'nın ismi "Nilüfer Hatun" olarak geçmektedir.

Eşleri
MARYA (Bulgar) Piyasadaki tarih kitaplarında "Gülçiçek Hatun" (Bulgar kralı Şişman’ın kızı, bazı kaynaklarda kız kardeşi olarak geçiyor)TAMARA (Bulgar)

Rumeli’de ve Anadolu’da otuz yediden fazla büyük ve zor savaşları idare ederek daima galip çıkmıştır. Düşmana yerini terk ettiği ve arka çevirdiği asla görülmemiştir. İşlerini güzel planlar, uygun zamanı kollar menfaatlerini elde etmesini bilirdi. Büyük bir cesaretle savaş eder, şaşırmaz ve asla telaş göstermezdi.

Yeniçeri ocağı bu dönemde kurulmuş ilk defa evlat katli bu dönemde yapılmıştı.

Rumeliyi Türkleştirmek adına Anadoludan Türkler Rumeline sürülmüş ordaki ailelerde Anadoluya yerleştirilmişti.

Annesi Türk olmayan ilk padişahtır bundan sonra gelecek hiçbir padişahın annesi Türk değildir.

İzninizle bende işlenen konulara muadil olmak istiyorum. Hasbelkader naçizane araştırdığım bilgileri de hem bu vesile ile paylaşmış olurum. Onlarca değişik kaynaktan irdelediğim konuları sayenizde tekrar gözden geçirmiş, bu vesile ile hem yeni bilgiler edinmiş hem de dimağımı tazelemiş olma fırsatı edinmiş olurum sayenizde.
Taktir edersinizki kolaycılığa ve kopyala yapıştır metodu ile öğrenmeye çalışan bir nesil yetişiyor şimdilerde. Bizlerin yıllarca yada günlerce çalışarak öğrendiği bilgiler günümüzde sadece bir tıklama mesafesinde. Fakat birbirinin aynı olan bilgilerle donatılan bu sitelerdeki bilgiler de ne yazık ki yanlış. En azından bir çoğu.
Yanlış anlaşılmamak gayreti ile ekleyeceğim bilgiler daha öncede yazdığım gibi derlediğim bilgilerdir. Yazılanları desteklemek ve bu konuları öğrenmek isteyenler için faideli olacağına inanıyorum.
Orhan Gazi daha şehzadelik döneminden itibaren kuruluşunda da hizmet ettiği Osmanlı Devleti için fetihler yapmış ve bu geleneği oğullarına da aşılamıştır. Öyleki oğlu Süleyman paşa da Dimetoka, Çorlu, Keşan ve Edirne'yi alarak avrupa yolunu açmıştır. Zaten Orhan Gazi'de Gelibolu fatihi oğlunun ölümü üzerine üzüntüden vefat etmiştir.
1314'ten beri alınamayan Bursa'yı 1325'te kuşatmış 1326'da fethetmiştir. Devletin merkezini Yenişehir'den Bursa'ya taşımıştır.
Osmanlının ilk camii olan Hacı Özbek camisini İznik'te yaptırmıştır.
Orhan Bey'in Bursa ve İznik'i alması bir dönüm noktası oldu. Beylikten devlet olundu.

Sayın Vakanüvis, (isminizi göremedim özür dilerim)
Katkılarınızı herzaman bekleriz bundan mutlu oluruz.

Bu vesile ile şunu belirteyim ne kadar çok arkadaşımız katkıda bulunur tenkit ederse sayfamız o kadar güzelleşir bilgiler netleşir. Ancak,katkılar esnasında ortaokul kitaplarında dahi bulunabilecek bilgileri aktarılmasında okuyucuyu yormamak adına dikkatli olmalıyız. İşin bir başka cephesi de siyasi tarih yıllardır anlatılan bir tarihtir. Kronolojik bilgilerden ziyade olayları kültürel ve sosyal boyutu üzerinden değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum.

Bundan böyle de katkılarınızı bekler katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Sultan Murat (hüdavendigar)
Hüdavendigar hükümdar demektir.
bendeki bilgileri yeniden tetkik ettim. siz 1362 yazmışsınız ama bir çok kaynakta tahta çıkışı 1359 yada 1360 olarak geçiyor. Keza bende babasının ölümünden sonra tahta çıktığını bilyordum. Yani 1360 olarak.
Balkanlarda ve avrupada bir çok ülkeyi fethetmiştir. papa 5. Urban'nın tahrikiyle toplanan 60.000 kişilik haçlı ordusunu yenmesinin akabinde Sırp kralı Azar'ın topladığı 150.000 kişilik haçlı ordusu ile Kosava'da büyük bir savaş yapılmış, Osmanlı tarihte ilk defa topcu ocağının topları ile savaşa başlamıştır. (osmanlı ilk defa topu bu savaşta kullanmıştır)
bu zafer Osmanlının 500 yıllık hakimiyeti başlamış oluyordu.
bu savaş sonunda Miloş Obiliç isimli bir sırp tarafından şehit edildi. İç organları orada yapılan bir türbeye defnedildi. Naaşı ise kendi adına yaptırdığı Bursa'daki Hüdavendigar camiinin yanındaki türbeye defnedildi.
Her ne kadar yeniçeri teşkilâtı babası zamanında kurulmaya başlansa da, asıl yeniçeri ve acemi oğlanları teşkilâtlarını kuran ve geliştiren kendisi oldu. İstanbul'u ilk kuşatan Osmanlı Padişahı da Murat Hüdavendigardır.

Murat Hüdavendigar'ın bir çok kaynakta 2 zevcesinden bahsetmesine rağmen bazı kaynaklarda diğer zevceleride yazılıyor ama daha çok kaynaklar Gülçiçek hatun ve Thamara'dan bahsediyor.
1- Gülçiçek Hâtûn; Yıldırım Bâyezid’in ve Yahşi Bey’in Annesi. 2- Marya Thamara Hâtun; Bulgar Kralının kızı. 3- Paşa Melek Hâtun; Kızıl Murad bey’in kızı. 4- Candar Oğullarından bir beyin kızı. 5- Bulgar Beyinin kızı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri