Osmanlı Devlet Kadrolarında Tek Türk Yoktu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,259
Ynt: Osmanlı Devlet Kadrolarında Tek Türk Yoktu

Osmanlı devletinde Türklere yapılan zulümlerin haddi hesabı yoktu her zaman türkler ezilir her zaman Türkler altta kalırdı ayriyetten büyük bir örnek vermek gerekirse yavuz sultan selim in mısır seferi dönüşü türkmen kıyımıdır...

Etiketler

Mete hocam elinize saglık halada başımıza ne geliyorsa devşirmelerin devamından geliyor ve biz türklerde hala nedense sesis durmakta ısrar ediyoruz ve sonunda gene bizler katlediliyoruz saygılar

Tarihi doğru öğrenmek geçmişte yaşadığımız acıları tekrar yaşamamızı önleyecektir. Maalesef Tarihimizi doğru bilmiyoruz. Ve bu yanlış bilgilerde bizi miskin üretimden uzak kendi haklarını savunamayan bir halk haline getirdi.

okularımızda dahi tarihimiz artık yeterince genclerimize ögretilmiyor sadece yakın tarih ve magazin tarihi anlatılıyor halkımız miskinleştirildi toplumumuz korkak pısırık bir toplum oldu herkes cevresindeki olaylara duyarsız kalıyor bana ne diyip arkasını dönüp gidiyor ve olan gene bizlere ve bizim insanlarımıza oluyor sonundada tek dedigimiz genlerimizin bize verdigi gururla vatan sag olsun demek oluyor

Maalesef okullarda öğretilen tarih yetersiz. Ancak şunuda göz ardı etmemek lazım bu gün miskin miskin duran bu millet Allah korusun ülke tehlikeye düştüğünde birer kahraman kesilir. Aslında problem burda bizim terimiz kanımızdan daha kıymetli. Çalışıp ter döküp bu vatana hizmet etmeye üşeniriz, terimizi feda edemeyiz ama ülke daha kötü duruma düşünce bu defa hiç tereddüt etmeden kanımızı veririz.

reis28' Alıntı:
okularımızda dahi tarihimiz artık yeterince genclerimize ögretilmiyor sadece yakın tarih ve magazin tarihi anlatılıyor halkımız miskinleştirildi toplumumuz korkak pısırık bir toplum oldu herkes cevresindeki olaylara duyarsız kalıyor bana ne diyip arkasını dönüp gidiyor ve olan gene bizlere ve bizim insanlarımıza oluyor sonundada tek dedigimiz genlerimizin bize verdigi gururla vatan sag olsun demek oluyor

Zaten Mete hocanın dediği "Enderunluların torunları yönetime hakim oldu" cümlesinin sonucudur bu söylediğiniz... İnsanları koyunlaştırıp, açlığa alıştırıyorlar ki, yeri geldiğinde kömürlerle, erzak çuvallarıyla oy alabilsinler. "Bana balık verme, tutmayı öğret" mantığı uzun zamandır yok ülkemizde.

acemi80' Alıntı:
Maalesef okullarda öğretilen tarih yetersiz. Ancak şunuda göz ardı etmemek lazım bu gün miskin miskin duran bu millet Allah korusun ülke tehlikeye düştüğünde birer kahraman kesilir. Aslında problem burda bizim terimiz kanımızdan daha kıymetli. Çalışıp ter döküp bu vatana hizmet etmeye üşeniriz, terimizi feda edemeyiz ama ülke daha kötü duruma düşünce bu defa hiç tereddüt etmeden kanımızı veririz.

Abi ben artık ondan da şüpheliyim..

fastjunkie' Alıntı:
Abi ben artık ondan da şüpheliyim..

Evet Onur görüntü öyle moral bozucu seviyede ama. Atatürk'ün kurtuluş savaşını beraber yürüttüğü insanlar inan bugünkünden daha miskin daha yorgun ve daha cahildi. Günü geldiğinde herbiri birer kahraman oldu.

yavuz turkmenleri del şii leri katletti o da iran seferine giderken 76 bin tane şii olduruldu. cunku seferi giden osmanlı ordusuna kucuk gruplar halinde saldırıyorlarmıs... bide turk olan o kadar pasa var sadrazam var vezirler var siz neden boyle bir dusunceye kapıldınız bu yabancıların basımıza dert olmaya basladıgı tarih canakkale savasından sonradır cunku memlekette musluman alimler olmustu savasta cumhuriyet donemi ve sonrası bu insanların zulmuyle karsılastık o kadar alim asıldı anadoluda...... :'(

simyaci' Alıntı:
yavuz turkmenleri del şii leri katletti o da iran seferine giderken 76 bin tane şii olduruldu. cunku seferi giden osmanlı ordusuna kucuk gruplar halinde saldırıyorlarmıs... bide turk olan o kadar pasa var sadrazam var vezirler var siz neden boyle bir dusunceye kapıldınız bu yabancıların basımıza dert olmaya basladıgı tarih canakkale savasından sonradır cunku memlekette musluman alimler olmustu savasta cumhuriyet donemi ve sonrası bu insanların zulmuyle karsılastık o kadar alim asıldı anadoluda...... :'(

Ömer kardeşim samimiyetinden asla şüphe etmiyorum ama yazdıkların hep yanlış ve eksik bilgi. Bu yanlış bilgiler aslında Türkiye genelinde yaygın. Bize düşen daha fazla okuyarak doğru tarihi öğrenmek. Mesele Yavuzun ne kadar Türkmen öldürdüğü değil bizim olayları nasıl yorumladığımız. Sana şu kadarını açıklayayım 76 bin şii öldürdü demişsin evet o öldürüldü dediğin şiiler Azeri Türkleri idi öte yandan daha mısır seferi başlamadan sefere gidilecek yol üzerinde bulunan Türkmen alevi köylerinde 40000 kişi katledildi ya şahismaile yardımcı olurlarsa diye. Ama bütün bunların ötesinde Anadoluda o günlerde bütün Alevi Türkmenlere korkunç baskı vardı.

Devşirme vezirlere gelince, olay senin söylediğinden tamamen farklı. Devşirme vezirlerin devlete hakimiyeti İstanbul'un alınışından sonra başlamıştır. Örnek vermek gerekirse Fatihin 6 vezirinden 5 i devşirme, Fatihin oğlu II Bayezıt'ın 6 vezirinden 5 i devşirme yine Yavuz'un 6 vezirinin tamamı devşirme Kanuninin 9 vezirirnin tamamı devşirme vs. böyle devam ediyor.
Lütfen bilgilerini birkere daha gözden geçir.

abicim alevi diosun bunların hepsi şah ismailci osmanlı ordusu sfere giderken orduya saldırmıslar onlar turk ee bizim ordudakiler baska birseymiydi ?? turkluk diosunuzda..... devletin bekası için kardes katli yapıyorlar adam kardesşini olduruyor bu inasn devlet için ne yapmazki yavuzu oldurmeye calısan sadrazamı mustafa pasada devsirmemiydi??(bu soruyu bilmediğimden soruyorum :D)

Koca Mustafa Paşa kaynaklarda Frenk veya Rum asıllı olarak geçmektedir Şehzade Ahmet taraftarı olduğu için idam edildi.
Şahismail'e karşı seferde ölenlere için bir şey demiyorum savaşta tabiki iki taraftanda insan ölecekti o bir kardeş kavgasıydı. Ama bizim vurgulamaya çalıştığımız sefere gitmeden kendi vatandaşı olan yol üzerindeki alevi Türkmen köylerindeki Türkleri öldürtmüş olmasıdır. Bunlar Alevi Karşıdakiler şii ya onların safında yer alırlarsa diye tedbir olsun diye öldürüldüler. Tekrar ediyorum bunlarında çok önemi yok ama genel tarih anlayışımızı yönlendirmesi açısından doğruları bilmek mecburiyetindeyiz. Bu günü anlamamız geçmişi doğru bilmemizle mümkündür.

acemi80' Alıntı:
Koca Mustafa Paşa kaynaklarda Frenk veya Rum asıllı olarak geçmektedir Şehzade Ahmet taraftarı olduğu için idam edildi.

Mete abi aslında hâlâ aslını saklayanlar var ve bu alıntıda tarihten bir kesitle belli :mad:
Biz ne aslını inkâr edenlerdeniz, nede aslını saklayanlardan 8)

fastjunkie' Alıntı:
Türklüğü Osmanlı'ya karşı bir tehdit olarak gören Osmanlı'nın Türklere yaptığı zulümleri daha önce de tartışmıştık,
Acı ama gerçek, Osmanlı gibi bizi yetim bırakmış bir soyumuz var, bu durumları da gözardı edip kendimizi kandıramayız.

Onur bu alıntı diyer taraftan ;) Adres burası sanırım :D
Soru ve cevap ikiside senin alıntıda çelişki içinde ???

Türklerden hâlâ korkuyorlar. Tarih boyunca pek çok devlet ve imparatorluk kurmuş biz Türklerin yine atalarımıza benzeyeceğimizden korkuyorlar.
O yüzden, Türkiye büyüyüp gelişmesi, kendi benliğine tekrar kavuşmasın, küçük devlet olarak sömürülmeye müsait bir şekilde kalsın diye her oyun deneniyor.
Bugün bile içimizi karıştırıyor, bölücülere çanak tutuyorlar. Aslında onlar bu korktuklarında son derece haklılar.
Biz bu vatanı ancak güçlü olduğumuz takdirde tutabiliriz. Aksi takdirde bu topraklar ayaklarımızın altından kayar gider.
Çünkü bu topraklar şimdiye kadar bir çok millete ve medeniyete mezar olmuştur.
Bugün okuduğum bir yazıdan biraz biraz aktardım. Ziya Nur Aksu 5. cilt sayfa 39 diyor 8)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri