Osmanlı Devlet Kadrolarında Tek Türk Yoktu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,245

mete

Zirve
Osmanlının son üçyüz yılında 20.000 kişilik Devlet kadrosu içerisinde bir tek Türk asıllı memur yoktu. Devlet acemi ocaklarından yetişme devşirmeler ve Kadınlar tarafından ele geçirilmişti. Artık Türklere har Türk (eşek Türk), Edrak-ı bi idrak idraksız beyinsiz Türkler olarak hitap ediliyordu. Dönemin yabancı kaynaklı bürokratlarından Moltke dönemin padişahına aşağıdaki mektubu yazar.
MOLTKE’NİN KEHANETİ

....Moltke Türkiye hakkında ki son intibalarını ölüm tarihi olan 1891 den üç sene önce 1888 de neşretmişti. Bu tarih, Abdülhamid idaresinin en kesif devresi ve yunanlılığın yerli Rumluğu Megalo-İdea parolası ile tahrik ettiği, Rus siyasetininde, Pan-Slavizm’i ayaklandırdığı, Karadağ ve Sırp isyanlarının alıp yürüdüğü devredir. Karadağ ve Sırp isyanlarının alıp yürüdüğü devredir. Moltke o yıllarda ve Türk- Yunan 1897 savaşına dokuz, 1912 Balkan Harbine de yirmi dört sene varken Devlet-i Osmaniyenin mukadderatına dair başlıkla ve bizim için üçüncü kitabını teşkil eden eserinde bazı “kehanet”lerde bulunmuştur. Bunlar basit birer tahmin değildir: Dünyanın istikametini görebilmiş olan bir harp ve siyaset dehasının hissini iterek mantığını konuşturmasıdır.
Moltke şöyle diyordu: “- Balkanlardaki şekli sükûn, çok yakın bir istikbaldeki derin kaynaşmanın hazırlık alametidir. Osmanlı İmparatorluğunun bir Asya Devleti haline gelmesinin coğrafi hakikatı, O’nun Avrupa topraklarından atılması gayesini düşmanlarına ebedi hedef olarak telkin etmiştir. Devlet-i Osmaniye, daha Küçük Asyada tamamen istikrar sahibi olmadan, Rumelinde inkişaf etmiş, ilk büyük fütühatını orada yapmış, Macaristan ovalarına kadar sarktıktan sonradır ki, kendisini Avrupaya karşı emniyette hissetmiş ve bundan sonra Asya içerlerinde fetihlere koyulmuştur. Nitekim Timur’un Yıldırım Bayazıt’la yaptığı savaşlardan sonra, Osmanlı Devleti hayatiyetini elde edebilmek için de yine, Rumelindeki menbalarından istifade etmiştir.
Şayan-ı esef olan bu hakikatın Bâb-ı âli tarafından talî bir mesele halinde gözükmesidir. Bir Devletin vatanına yapacağı en şerefli hizmet tarihî mukadderatı kabul etmektir; Bugün Balkanlardaki ırklar, dinler ve milliyetler olduğu kadar, Devlet-i Osmaniyyeyi vesayet altına almış gözüken düvel-i muazzama da, Türklerin Balkanlarda daha uzun zaman kalmasına imkân vermemek kararı kat’îsinde gözükmektedirler. Bu hal karşısında Türk hükümetine düşen aslî vazife, Türklüğün asıl ve öz kaynağı olduğunu bir menba-ı feyyaz halinde nebean ettiğine gözlerimle şahid olduğum Anadolu’da, Türklüğün teali ve terakkisine vakf-ı ümid ve himmet etmektir. Çünkü Osmanlı anasırını teşkil eden milliyetler, ırklar ve dinler arasında, bu muazzam ve muhteşem devletin temelini teşkil eden Türkler, en az himmete nail olmuşlar ve Anadolu, en çok ihmal edilen diyar olmuştur. Harb sahalarında ölen Türkler öldükleri toprakların asıl sakinleri addedilen Türkten gayrı milliyet ve din eshabı tarafından hiç te lâyık oldukları muhabbet ve hürmetle kucaklanmamaktadırlar. Sahip olduğu fıtrî kahramanlık, zekâ, merdlik ve bilhassa vefa duygularının hayranı olduğum bu büyük Millet için temennim, kendi imkânlarını evvela kendi teali ve terakkisi için sarfetmesidir. Çünkü bu hakikati idrâk ettiği gün, bir çok fırsatlar, bu arada gafleti asla affetmiyen zaman kaybolmuş olacaktır...”
Moltke nin bu kehanetinin değerini, sadece yirmibeş senede, yarım milyon Türk çocuğunu gömerek ayrıldığımız Arab çöllerinden dönüşünde, vagonun pencerelerini sımsıkı kapıyarak başı önde İstanbul’a dönen Dördüncü Ordu Kumandanı, Bahriye Nazırı ve İttihat ve Terakki’nin Üç büyüklerinden, İttihad-ı Osmanî hayâlinin bir numaralı takipcisi Cemal Paşanın hatıralarında okuyacağız: Bir efsane uğruna harcanmış milyonların kanı ve nesillerin ümidinin hazin bedeli!..

Etiketler

Ynt: Osmanlı Devlet Kadrolarında Tek Türk Yoktu

Bence yanlış bir bakış açısı.. Osmanlı Devleti ümmetçi bir politikaya sahip olduğundan dolayı, zaten Türklükle ilgili bir amaçları, projeleri, dertleri ya da düşünceleri yoktu..

Söylediklerin doğru, işte o düşünce yukarıdaki neticeyi doğurdu. Yani Ümmetçi ve gayri millli bakış açısı zamanla devleti kuran unsurları devletten uzaklaştırdı. Fatih döneminde kurulan üniversiteye(Enderun) sadece devşirmeler alınıyordu. Ve bu tarihten itibarende sadece Enderun mezunları devlet memuru olabilir dendi. Bu karar zaman içerisinde DEvlete devşirmelerin hakimiyetine ve Asli unsur olan Türklerin devletten uzaklaştırılmasına yol açtı.
Tabii olarak bu devletin yönetici kademelerinden başlayıp (ordu dahil) bütün kademelerine yansıdı.
Kanuni döneminden itibaren ise 20.000 dönüm araziden büyük tımarların Türklere verilmesi yasaklandı oralarada devşirmeler hakim oldu. Anlayacağın Anadoludaki valilliklere kadar hakimiyet devşirmelere geçmişti.
Daha sonraki dönemlerde de kademeli olarak devlet tamemen devşirmelerin eline geçti ve 20.000 kişilik kadroda tek bir Türk dahi kalmadı.

Denilmek isteneni anladım.. Acaba mantık neydi, Türklüğü, müslüman kimliğe karşı bir tehdit olarak görmüş olabilirler. Ne de olsa Türklük kavramı Şamanizm'i de barındırabileceği için belki bunu tehdit olarak görmüşlerdir..

Dini açıdan bir tehdit olarak görmüyorlardı. Hedefte Saltanatı koruma ve Osmanlının birliği düşüncesi vardı ve bu birliği yok edebilecek sadece Türk gücü diye düşünüyorlardı. O yüzden Fatihten sonra Büyük sülaleler ve büyük toprak sahipleri kademeli olarak yok edildi. Yavuz döneminde bu katliam halka kadar uzandı ve o dönemde çok büyük türkmen katliamları oldu. Abdulhamit döneminde ise özellikle doğuda kürtlere beylik verilerek türkmen(alevi) aşiretlerin yok edilmesi teşvik edildi.
Bu günkü problemlerin temel kaynağı o dönemde uygulanan bu sistemdi ki Meşrutiyetle başlayan Cumhuriyetle devam eden millileşme ve devleti tekrar ele geçirme hareketleri Atatürk'ün ölümüyle durduruldu ve çark tersine işlemeye başladı ve Enderunluların torunları devlete tekrar hakim oldu.

acemi80' Alıntı:
Dini açıdan bir tehdit olarak görmüyorlardı. Hedefte Saltanatı koruma ve Osmanlının birliği düşüncesi vardı ve bu birliği yok edebilecek sadece Türk gücü diye düşünüyorlardı. O yüzden Fatihten sonra Büyük sülaleler ve büyük toprak sahipleri kademeli olarak yok edildi. Yavuz döneminde bu katliam halka kadar uzandı ve o dönemde çok büyük türkmen katliamları oldu. Abdulhamit döneminde ise özellikle doğuda kürtlere beylik verilerek türkmen(alevi) aşiretlerin yok edilmesi teşvik edildi.
Bu günkü problemlerin temel kaynağı o dönemde uygulanan bu sistemdi ki Meşrutiyetle başlayan Cumhuriyetle devam eden millileşme ve devleti tekrar ele geçirme hareketleri Atatürk'ün ölümüyle durduruldu ve çark tersine işlemeye başladı ve Enderunluların torunları devlete tekrar hakim oldu.

Ne oldum delisi olmak bu olsa gerek.. Bilgiler için teşekkür ederim hocam. Olayın bu derecesini bilmiyordum.

Bilemiyorum Onlarıda fazla suçlayamıyorum Düşün Büyük bir imparatorluk kurulmuş imparatorluğu senin ailen yönetiyor. Dünya durdukçada sen yönetmelisin(çünkü bu işi en iyi sen yapıyorsun diye düşünüyorsun bu tanrı tarafından sana verilmiş bir hak gibi de görülüyor)
Hanedanı yıkabilecek bütün dünyada tek bir güç var. Ne yaparsın belkide o gün padişah olsak aynısını bizde uygulardık.
Ama amaç ne olursa olsun devleti kuran ve ayakta tutan unsur yok edilince koca imparatorluk yıkılmış ve bu yıkıntının altında yine Anadolu insanı kalmıştır.

abicim enderun universite deil ocaktır turklerde alınır zeki cocuklar devlet kademelerinde iş verirler diğerleri yeniçeri olur bunu karşılıgı olarakda harem vardır. burayıda herkes sultanın karısı dolu diye biliir ama oyle deildir enderunda yetişen erkek cocuklara burdada eş yetiştirilir amaç halktan ayrı elit bir sınıf yetiştirmektir. gine enderunu bozan osmanlı padişahıdır. padişahın ismi aklıma gelmiyor ama sunnetinde 2 şaklabanı onu çok guldurdu diye enderuna alıyor oradakilerde isyan ediyor biz o kadar eğitim aldık diye (bencede haklılar) ocak boyle bozuldu

Ömer kardeşim bilgi eksikliği var Devşirilen çocuklar acemi ocaklarında yetiştirilir sonra kabiliyetlerine göre ayrılır bir kısmı yeniçeri ocaklarına gönderilirken eli yüzü düzgün kafası çalışanlar ise Enderun denilen mektebe gönderilir ve önce saray adabını öğrenir sonrada eğitimi devam ederken sarayda çeşitli görevler verilirdi.
Yani Enderun devleti yönetecek insanların yetiştirildiği ve sadece devşirmelerin alındığı bu günkü anlamıyla bir üniversite idi

ben size musaitseniz ilber ortaylı nın (Topkapı Müzesi Müdürü) kitaplarınnı okuyun derim kulaktan dolma bilgilerle konuşmuyorum veya okulda hocalarımın anlatıklarıyla :D

İlber bey benim öğreciliğimde asistanımızdı bütün kitaplarını okudum fikirlerini çok iyi biliyorum. Ancak sen bilgileri eksik hatırlıyorsun İlber beyde benden farklı şeyler söylemez.

konunun bu platformda ne işi var diye sormadan yapamıycam. çok anlamsız buluyorum..

ömrümü7ler' Alıntı:
konunun bu platformda ne işi var diye sormadan yapamıycam. çok anlamsız buluyorum..

Mustafa bey neden bu tepkiyi gösterdiğini anlayamadım burası Tarihi bilgilerin paylaşıldığı bölüm ve bizde şu anda tarih tartışıyoruz

Mete bey sizinsözlerinize şunları eklesen yanlış olmaz sanırım osmanlı =türk diyemeyiz değilmi osmanlıda türklük yada türk kelimesi okadar önemli olsa idi malesef binlerce türkmen devşirme paşalara katlettirilmezdi nedeni ne olursa olsun osmanlı tarihinde celalı isyanları vardır bunları iyi anlamak lazım derim nacizane fikrim

Evet Erkan bey Osmanlı Devleti bir Türk DEvleti idi ama İmparatorluk olduktan sonra (İstanbulun alınmasından sonra) Artık Bir Türk İmparatorluğu değildi (imparatorluk mana iitibariylede barındırdığı bütün unsurlara eşit mesafede duran yönetim tarzıdır)

Celali isyanlarıda bu düşünceye karşı yapılan başkaldırılardı yani devletin asli unsurlarının mademki bu devleti biz kurduk yönetimde bizim de katkılarımız olmaladır diyerek merkezi otoriteye başkaldırısıdır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR