Osmanlı Cumhuriyeti (2008)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,174
Ynt: Osmanlı Cumhuriyeti (2008)

Aferin o zaman size...
Başarılarınızın devamını diliyorum.

Etiketler

Yav keşke ikisini bir yapsalarmış zaten :smiley:

kısmet bidaha ki filme

Filmde 2 tip direnişçi var. yav onlar şimdide var :smiley:

Ne güzel işte birini alana biri bedava :D

Tamam Asude sana kalsın :D :D :D

Yok ben almiyim evliyim kardeşim :D

Bu arada filme yorum yapmış, (hatta dilim kopsun mu desem, olumlu yorum yapmış) bir kişi olarak ben de filmle, sinema sanayi ile zerre bağlantım olmadığını dile getireyim de, yanlış bir şey gelmesin aklınıza... (Gerçi tüm sinema yorumlarımda sinema ile çok kaliteli bir ilgim olmadığını sanıyorum belirtiyorum ama ne bileyim bir daha yazayım dedim...)

LRTD5' Alıntı:
Aferin o zaman size...
Başarılarınızın devamını diliyorum.

Kızma be serdar dostum latife ediyorum ;) muhabbet ediyoruz oluyomu böyle kinayeli kinayeli ;D
Ne demiş bir türk büyüğü gülmesini bilmeyen dükkan açmasın ;D ;D ;D

XtrmPrgrmmr' Alıntı:
Bu arada filme yorum yapmış, (hatta dilim kopsun mu desem, olumlu yorum yapmış) bir kişi olarak ben de filmle, sinema sanayi ile zerre bağlantım olmadığını dile getireyim de, yanlış bir şey gelmesin aklınıza... (Gerçi tüm sinema yorumlarımda sinema ile çok kaliteli bir ilgim olmadığını sanıyorum belirtiyorum ama ne bileyim bir daha yazayım dedim...)

Yapma Kökten olumlu yorummu yaptın filme eyvah neyse genel af çıkar 6 ayda çıkarsın ;D

Bence bu filme komedi gözüyle bakmak basit kalıyor. Filmde anlatılan konu çok açık bir şekilde ifade edilmiş.
Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncelerini tartışan kişiler bence "içinde bulunduğumuz" duruma bir de bu taraftan bakmalılar.

güzel bir film eğlenceli, espirili güzel film fakat benim adapte olamadığım konu eski saray hayatıyla,yaşamıyla yeni yaşamın film ekranındaki kopukluğu.

rumelian' Alıntı:
Sedat bey, "Gani Müjde'nin 80'lerden kalma Gırgır espirilerinden kurtulamadığını ve Kahpe Bizans'ın devamı olduğunu tahmin edebiliyorum" tahmin etmeyin emin olabilirsiniz :D
Tamam film için çok engelle karşılaşmışlar. Saraylarda çekim yapmaları engellenmiş vb. Arog gibi büyük bir bütçede yok.. Bunlardan dolayı senaryonun ve anlatımın zayıflığını bir yere kadar anlarsınızda... Keşke karar verselermiş Varsayımsal tarih filmi mi komedi mi diye? Fragmanda esprilerin ilk yarım saatte takır takır servis edilmesi.. Bunu vaadettik alın size gibi.. Çok zorlama bir hamburger sahnesi. sonra siyasi mesajlar içeren bir varsayımsal tarih filmine dönüşmesi..
Her şeye rağmen filmden çok keyif aldım. Senaryonun ve anlatımın veremediği duyguları tüm oyuncuların o güzel performansları ile alabiliyorsunuz. Pişman değilim gittiğime... Ama bazı şeylerin içini doldursalardı keşke. direnişçiler kim? (Asudenin yanındakiler) örgüt mü?
sonunda o salak (afedersiniz ama öyle) aşk sahnesi olmasaydı, Asude, padişah yadigarın yanına gelmeden, padişahla halletseydi meselesini, final sahnesi harika olurdu. padişahın yadigarın yanında ağladığı o sahneden sonra, torunla konuşup, gemiye binip gitseydi iyi olurdu. araya sıkıştırılan Asude tüm havayı dağıtıyor.. Filme annemle gitmiştik onun da kafası karıştı o sahneden sonra, Asude mi doğuracak kurtarıcıyı gibi bişi fısıldadı :D suratımı görünce vazgeçti :D Filmi izleyenler düşünsünler, o yadigarın sahnesi, üstüne dededen toruna verilen mesajlar, Padişahın gemiden istanbula bakarken söylediği o tüylerimi ürperten cümle.. üstünede mustafanın koşma sahnesi.. harika bir son olurdu..
Ve bir özür... Yukarıdaki yorum sıcağı sıcağına yazıldığı için, yazım kuralı, imla kuralına özen gösterilmemiş gibi oldu. Biraz da filmi izlemeyenler için ipucu vermeyelim diye özen gösterdiğimden, cümleler anlamsız gibi görünebilir

Aynen katılıyorum yorumlarınıza... Zorlanmış komediyi biraz daha kısık ateşte pişirip alevlendirmeden sunabilselerdi bence tam yerinde ve zamanında bir tarih ve hatta belki de (iddialı olacak ama) belgesel niteliğinde bir film olabilirdi. Üniversite ve öncesinde arkadaşlarla toplanıp sabahlara kadar "ya öyle olmasaydı" diye tarih içinde yaşanan olayları olduğundan farklı kurgulamaya çalışırdık. Bu da aynen öyle bir film olurdu.

Yine de, mutlaka gidilip görülmesi gereken bir film. Sonuçta beğenmediğiniz espriler yokmuş, hiç yapılmamış gibi davranabilirsiniz :smiley: Ben öyle yaptım :D

sarıgerme' Alıntı:
güzel bir film eğlenceli, espirili güzel film fakat benim adapte olamadığım konu eski saray hayatıyla,yaşamıyla yeni yaşamın film ekranındaki kopukluğu.

Bu konuda haklısın bencede kopuk, bu konu bir tasarım işi geçmişi bu güne bağlamak okadar kolay değil ciddi sanat ve sahne tasarımı ister tabiki bütçede, gerçi kostüm tasarımını çok beğenirim bu filmin aynı başarıyı malesef sanat tasarımı gösterememiş dediğim gibi buna uygun sahnelerde tasarlanmamış daha doğrusu eksik kalmış.Yapım olarak karşılaşılan bütçe, sarayların izinleri gibi sorunlarda bu kopukluğa neden olmuştur.

Filmde çok güzel bir konu yakalanmış ancak işlenirken zayıf kalan noktalar çok. Sevr'in kabul edilmişliği bir cümle ile ifade edilmiş. Padişah Süper market işleten birinden daha aciz durumda gösterilmiş Ama her şeye rağmen çok çarpıcı bir konu ve bazılarının iddia ettiği gibi Atatürk'e hakaret değil tam aksine Onun varlığının bu ülke için ne kadar büyük bir nimet olduğunu ortaya koymakta.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR