Orta Avrupa Seyahatİmİz Uçak+kİralik Araç İkİ Aİle 10 Gece 2300 Km. Ve 6 Ülke

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kumita45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,492

Etiketler
Cok guzel bir gezi olmus gibi gorunuyor. gezilerde kendi arabanin olmasi gibi guzel bir sey olamaz. istediginizz zaman gidip geziyorsunuz. turlarla gezmekten cok daha iyi.

Beşinci gün yani 29.04.2018 günlerden pazar, artık biliyorsunuz sabah kalktık, kahvaltı yapıldı, azıklar hazırlandı, kahveler içildi, miskinlik yapıldı, artık evden çıkabiliriz. Bugün ki ilk hedefimiz toplu taşıma araçlarını kullanarak evimize 3.7 km. uzaklıktaki Hundertwasser evlerine gitmek, internetten öğrendiğimiz bilgiye göre aktarmasız gidebileceğimiz en mantıklı toplu ulaşım aracı tramvay olarak görünüyor, en yakın durağa gittiğimizde bilet alabileceğimiz bir yer göremeyince hemen yanı başımızdaki adını unuttuğum ama Türkçe bir ismi olan büfeye önce Türk müsünüz? diye sorduk, evet cevabını alınca nereden bilet alabiliriz sorusuna, tramvayın içinden alabileceğimizi öğrendik, tramvayımız geldi ve bindik 4 yetişkin, 1 öğrenci ve 1 çocuk mevcudumuz var, tramvay içindeki bilet makinesi ise sadece bozuk Euro kabul ediyor ve bizim yanımızda sadece bozuk 4 Euro kadar var, tramvay yoluna devam ediyor biz yavaş yavaş Euro’ları makineye atıyoruz bir tane tam bilet aldık, ikincisini alacağız ama hem ineceğimiz yere yaklaştık, hem de paramız zaten yetmiyor derken, gerisini anlatmıyorum anladınız, Viyana’da toplu ulaşımda bilet işlemleri gözlemlediğim kadar şöyle oluyor, aşağı yukarı tüm duraklarda, istasyonlarda bilet alabileceğiniz otomatik makineler var, tek yön ayrı fiyat, kısa mesafe gidecekseniz ayrı fiyat ve bunun yanında günlük, 48 saatlik, 72 saatlik biletler var, bir de araç içerisinden bilet alırsanız ayrı tarife, denetim sistemine gelince metro istasyonlarında biletinizi onaylattığınız bir makine var (onaylatmak gerekiyor) ama her hangi bir bariyer, turnike, gişe, kontrol eden yok, yani nereye gidiyorsun, arkadaş bir dakika dur, diyen yok, herkes elini kolunu sallayarak toplu taşıma araçlarını kullanıyor, herkesin çağdaş bir kentli gibi biletini alıp yolculuk, yapacağı varsayılıyor, gezimize geri dönelim, Hundertwasser evlerine yürürken birde ne görelim kilise bahçesinde bir Türk kermesi, tabi hemen içeri dalıyoruz, Allah’ım biz nereye düştük diyoruz, gözlerimize inanamıyoruz, börekler, çörekler, kekler, Türk markalı içecekler, sarmalar, dolmalar, gözlemeler, el emeği göz nuru işlemeler, hediyelikler anladınız siz işte herkes Türkçe konuşuyor, çok mutlu oluyoruz, karnımız tok ama gözümüzde doydu, yine de canımız hangisinden çektiyse tatlarına bakıyoruz, gezimize devam edelim Hundertwasser evlerindeyiz, evet sıra dışı bir apartman, 52 daire ve 4 dükkandan oluşuyormuş, rengarenk ve düzensiz, biraz karışık bir yapı, ağaçlar ve çiçeklerle süslenmiş, değişik ilginç bir mekan, gelmeden internette sadece turistlerin ilgi odağı olması için yapılmış ve amacına ulaşmış bir yer olarak yorumlandığını okumuştum, gerçekten de öyle çünkü biz de oradaydık…:smiley: Hundertwasser evlerinden yürüyerek 1,5 km. mesafedeki dünyaca ünlü eğlence parkı Prater’e geçiyoruz, günlerden Pazar olmasından dolayısıyla çok kalabalık ama aynı zamanda çok eğlenceli hem çocuklar , hem de biz yetişkinler değişik eğlenceli heyecan ve adrenalin dolu oyuncaklara biniyoruz, çimlerde dinleniyoruz, azıklarımızı yiyoruz, saatlerimiz 16:00’ı gösteriyor, keyfimiz yerinde, şimdi dün es geçtiğimiz Stephan katedrali ve Graben caddesinde akşama kadar vakit geçirelim, Prater’den Stephan katedrali 2,5 km. metro ile geçiyoruz, Stephan katedralinin içini geziyoruz, arka tarafında German kralı ile Osmanlı akıncısının bir arada olduğu heykeli görüyoruz, Graben caddesinde dolaşıyoruz, veba sütunu yanında eli ayağı düzgün, güzel giyimli, yakışıklı bir gencin bluetooth hoparlör eşliğinde söylediği Arya’yı keyifle dinliyoruz ve hatırı sayılır bir bahşiş aldığı gözümüzden kaçmıyor, saatimiz oldu 18:30 civarı ve metro ile 3.4 km. mesafedeki evimize geçiyoruz, akşam yemeğimizi biliyorsunuz, Türk kahvelerimizi içiyoruz, gün sonunda 8,2 km. yürümüşüz, yarın istikamet Prag, andorra.

Herkese merhabalar, sizlerle daha önce kendi aracımız ile ailece yaptığımız Balkan ve İtalya seyahatlerini paylaşmıştım ve aynı zamanda şimdi paylaşmak istediğim orta Avrupa seyahatinin de hazırlık aşamasını gezi planlarımız bölümünde bulabilirsiniz.
Linklerini paylaşıyorum.
Mayis 2018 Uçak+araba İle Orta Avrupa Gezİmİz İçİn Hazirlaniyoruz...
Araba Ile Avrupa Tur Hazırlığı (nisan-mayıs 2017)
Araba Ile Balkan Turumuz (mayıs 2016)

Şimdi seyahatten dönmemizin üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen hala gözlerimizi her kapattığımızda kendimizi ya Prag'da Charles köprüsünün üzerinde ya Budapeşte'de Gellert tepesinde ya da Hallstatt'ta kendimizi yağmur altında romantik bir masalın yada bir çizgi romanın içerisinde gezerken buluyoruz; desem çok inandırıcı olur mu? Bence olur, inanın gerçekten biz çok keyif aldık, iyi ki gitmişiz, iyi ki nefes alırken, imkanımız varken, daha sonra keşke dememek için buraları da görmüşüz dedik, yazımı okuyan siz değerli arkadaşlarım inşallah sizlerde buralara yada buralar gibi yerlere gidebilirsiniz, sizler içinde belki okuması keyifli bir gezi yazısı olur yada gitmek isteyenler için bilgilendirici bir yazı olur amacıyla yaşadıklarımı, gördüklerimi amatörce paylaşmak istiyorum. Artık nasıl gittik, ne yaptık, ne yedik, nerelerden geçtik, ne kadar harcadık, nasıl hazırlandık anlatmaya başlasam iyi olacak...:smiley:

Gezimizi 25.04.2018 - 05.05.2018 tarihleri arasında 10 gece olacak şekilde planladık ve gerçekleştirdik, öncelikle hızlı bir şekilde özetlemek gerekirse; gezimize İstanbul - Budapeşte - İstanbul arasını uçak ile, Budapeşte Havaalanından kiraladığımız 7 kişilik aracımız ile yaklaşık 2300 km. sonrasında 2 gece Budapeşte, günübirlik Bratislava sonrası 3 gece Viyana, 3 gece Prag, günübirlik Hallstatt sonrası 1 gece Slovenya’da bir köy (Kranjska Gora) ve ardından günübirlik hızlı bir Venedik turu sonrası Budapeşte Havaalanında İstanbul'a uçmak üzere sonlandırdık...:smiley:
Rotamız şu şekilde gerçekleşti.
Ekli dosyayı görüntüle 502749

Seyahatimizi yaklaşık yedi ay öncesinden hayal ettik, planladık, hazırlandık, ilk adım olarak uçak biletlerimizi erkenden alıp kenara koyduk. Gezimizi kendimiz gerçekleştireceğimiz için yani kendimizin tur operatörü olacağımızdan dolayı gittiğimiz yerlerde boş boş dolaşıp dağ, tepe, nehir, köprü, duvarlara boş boş bakıp bakıp geri dönmemek için gezimize anlam kazandırmamız gerekiyordu ve bu gezinin kendisi kadar en zevkli yanlarından biriydi, araştırmak, öğrenmek, o kadar güzel dersimize çalıştık ki, bir o kadar mükemmel sonuçlara ulaştık, tabiri caizse gitmeden gitmiş kadar olduk nereyse. Bizim gibi hem amatör, hem profesyonel gezginlerin videolarını, bloglarını izledik, okuduk, not aldık, gideceğimiz şehirlerin, ülkelerin tarihlerini, kültürlerini kendimizce öğrenmeye, bilgi sahibi olmaya çalıştık, belgeseller izlemeye çalıştık, zamanı çok iyi kullanabilmek ve genişletebilmek için gideceğimiz her şehrin gezmeye değer yerlerinin hatasız ulaşım için GPS koordinatlarını çıkardık not aldık, (tüm GPS koordinatlarını paylaşacağım) cep telefonumuzdan internet kullanarak Google maps üzerinden favorilerimize ekleyerek konaklama noktamızdan başlayacak şekilde, ya yürüyerek ya da aracımız ile, gidebileceğimiz yerlere hem cep telefonu hem de araç navigasyonlarımızdan çok iyi faydalanarak ulaştık, kaybolmadan dolaşabildiğimiz için bu sayede kendimize bol bol gezme şansı ve zamanı yarattık.

GPS koordinatları ile ilgili örnek bir foto paylaşıyorum ayriyeten dosyanın excel formatınıda ekte paylaşırım.
Ekli dosyayı görüntüle 502750

Uçak bileti tamam, rota tamam, gezeceğimiz yerleri, şartları biliyoruz gelelim kiralık aracımız nasıl olmalı; Biz iki aileyiz benim 6 yaşında çocuk koltuğunda seyahat etmek zorunda olan bir kızım ve arkadaşlarımızın 16 yaşında yetişkin bir oğulları olunca beş yetişkin ve bir çocuğa uygun bir ya da iki araç gerekiyordu seçeneklerimiz arasında transporter, vito tarzı bir minibüs, iki küçük binek araç ya da üç sıra koltuklu bir araç gerekiyordu, değerlendirince minibüs tarzı bir araç gerçekten fiyat farkı ile açık ara bütçemizi zorluyor, iki küçük binek araç ise çift yakıt masrafı, çift park ücreti, çift park sorunu, çift otoban parası ve bizi en çok etkileyecek olan seyahatin büyük bir bölümü yollarda geçeceğinden muhabbetten mahrum bir yolculuk olacaktı bu sebeplerden dolayı çif araçta mantıklı gelmedi ve üçüncü seçeneğimiz olan üç sıra koltuklu bir araç ise en son sıra koltuklardan sadece birini açarak oto koltuğu ile küçük kızım orada yolculuk edecek bu sayede L şeklinde station bir aracın bagajına sahip olacaktık, ikinci sıra koltukta üç kişi oturacak ve ön tarafta da iki kişi oturarak bütçemize uygun, bir arada, bol muhabbetli, bir yolculuk yapmaya karar vererek İnternet üzerinden Ford Grand C-MAX ve muadili benzinli bir araç kiraladık. (Budapeşte’de ise bizi bir sürpriz bekliyordu aracımız daha 10.000 km. de 2017 model tam donanımlı Ford S-MAX oldu, 2. Sırada oturanlar birbirinden bağımsız 3 koltukta çok rahat ve konforlu bir yolculuk şansı yakaladı, 3. Sırada kızımın keyfi yerinde ön koltukta ise genelde araba sürmekten çok keyif alan biz beylerin fazlasıyla keyifleri yerindeydi.) Aracımızı çok anlattık birkaç fotosunu koyalım artık…:smiley:
Ekli dosyayı görüntüle 502751 Ekli dosyayı görüntüle 502752 Ekli dosyayı görüntüle 502753 Ekli dosyayı görüntüle 502754

Yemek ve valiz düzenimizden biraz bahsetmek istiyorum, az önce anlattığım gibi aracımızın bagajı açık olan son sıra bir adet koltuktan dolayı L şeklinde bir kullanım alanına dönüyor, bu yüzden büyük valiz götürmeme kararı alarak küçük küçük tam sekiz adet valiz yaptık, sonuç olarak bagajımızı istediğimiz gibi düzenleyebilme şansına sahip olduk. Bu arada eklemek isterim bir adette baston bebek arabamız vardı…:smiley: Yemek konusuna gelince ben gerçekten bu konuya o kadar uzak birisiyim ki onun için bu konuyu uzmanlarına teslim ettik yani hanımlara..:smiley: biz seyahatlerimizde daha çok otel yerine daire kiralamayı tercih ediyoruz çünkü daha hesaplı ve aynı zamanda bize bir mutfak sunmasından dolayı yemeğimizi ve kahvaltımızı kendimizin yapabilme olanağını bize sunuyor, seyahate çıkmadan günlük yemek menümüz dahi hanımlar tarafından belirlenmişti..:smiley: tabi birkaç gün spontane takıldığımızda oldu ama başarı oranımız %100’e yakındır, tasarruf, lezzet ve pratiklik olarak. Bu durumdan dolayı valizlerimizden bir tanesi tamamen yemek ve erzak valizi olarak dizayn edildi, içeriğini ise paylaşıyorum “zeytin, vakumun içerisinde çeşitli peynirler, 1 kg. torku marka kavurma, evde hazırlanmış dondurulmuş köfte, bulgur, prinç, makarna, evde hazırlanmış taze fazulye konservesi, evde hazırlanmış karışık kızartma konserve, mercimek, zeytinyağlı sarma, 1 lt. zeytinyağı, 1 lt. çiçekyağı, 1 kg. sucuk, çaydanlık, çay, cezve, türk kahvesi, fincan, tarhana çorbası vb. ” Hava alanlarında problemsiz geçti sorun yaşamadık.

Şimdi gelelim ilk güne 25.04.2018 günü Budapeşte havalimanından saat 14:30 gibi teslim aldığımız aracımızın tekerini ilk hedefimiz olan evimize doğru çevirdik ve evimizi teslim alıp aracımızı boşalttıktan sonra zamanı ve gün ışığını kaçırmadan aracımız ile karşıya Matthias kilesesinin olduğu bölgeye saat 16:00 gibi vardık, Trinity meydanında Matthias kilisesi, Balıkçı tabyası, veba sütununun olduğu bölgeyi dolaşarak Peşte tarafından mükemmel mimarisi ile bize gözüken Parlamento binasını ve Budapeşte manzarasını biraz seyredip fotoğrafladıktan sonra, aslında yürüyerek geçebileceğimizin farkına varamadığımız Buda kalesine gitmek için aracımız ile Zincir köprü karşısında uygun bir park yerine aracımızı park ederek finüküler asansör ile Buda kalesine çıktık, bu arada saatimiz yaklaşık olarak 17:30’du kaleden yine Budapeşte ve tuna nehrinin güzel manzarasına doyduktan sonra yürüyerek aracımızın yanına indik ve saat 19:15 civarı evimize doğru yola çıktık ve 19:30 civarı evimizdeydik, akşam yemeğimizi evimizde kendimiz yaptık kahvelerimizi içtik ve biraz enerjimizi topladığımızın farkına varınca yine evimize yaklaşık 5 dk.’lık yürüme mesafesinde olan merkez hali ve Liberty köprüsünü gece ziyaret ettik. Gün sonunda yaklaşık 13 km. yürüyerek yol kat etmişiz.
Not : Aracımızı sokak aralarına park ettik akşam saat 20:00 ile sabah saat 08:00 arası ücretsizdi, biz sabah aracımızı saat 11:30 gibi alacağımızı planlayarak geceden sabah saat 8:00 – 11:30 arasını kapsayacak kadar parkomat cihazına Macar forinti atarak fişimizi ön göğse koyduk (Budapeşte’de parkomat cihazlarında sadece demir yani bozuk Macar forinti geçiyor, kredi kartı imkanı yok)

Devam edecek.

Paylaşımınız için teşekkürler çok yararlı oldu, araba kiralamayı hangi firmadan yaptınız, bir çok firma belirli ülkelere kiralık araç ile gidişe izin veriyor sanırım.

Paylaşımınız için teşekkürler çok yararlı oldu, araba kiralamayı hangi firmadan yaptınız, bir çok firma belirli ülkelere kiralık araç ile gidişe izin veriyor sanırım.

Global rent a car dan yaptık cüzi bir ücret karşılığında sınır çıkışı yapabiliyorsunuz (10 ila 40 Euro arası)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

En son Kahramanlar meydanındaydık, aracımıza giden yolu tekrar geri yürümek istemiyoruz metro kullanarak aracımıza ulaşıp evimize dönüyoruz, (otoparka sanırım 15 euro civarı bir ücret ödedik) evimizin orada saat 20:00’ı geçtiği için yol kenarına aracımızı ücretsiz park ettik. Daha sonra akşam yemekleri yendi, kahveler içildi, günün biraz kritiği yapıldı, biraz dinlenildi ve Budapeşte’nin gece manzarasını Gellert tepesinden izlemek ve Tuna kıyısında bir gece turu atmak için evden tekrar çıkıyoruz, yalnız yağmur yağıyor ve bizim hem şemsiye hem de yağmurluklarımız var, hayde o zaman gidelim, Gece gezimiz ile ilgili fotoğraflar ve amatör bir Budapeşte gece videosu sizlerle buyrun iyi seyirler.
Video: https://youtu.be/RZwyAwrC4Cg

Ekli dosyayı görüntüle 502808 Ekli dosyayı görüntüle 502809 Ekli dosyayı görüntüle 502810 Özgürlük anıtı
Ekli dosyayı görüntüle 502811 Ekli dosyayı görüntüle 502812
Evimize döndüğümüzde telefonlarımız gün boyu yaklaşık 14 km. iki gün sonucunda ise totalde yaklaşık 27 km. Budapeşte’de yürüyerek yol kat ettiğimizi söylüyordu.

Koordinatlar ile ilgili dosyayı burada ekte paylaşıyorum.

(Gezdiğimiz yerlerin sadece adlarını yazıp geçiyorum tarihlerini ve hikayelerine google üzerinden çok rahat ulaşabilirsiniz.)

Şimdilik bu kadar devamını yavaş yavaş yazacağım, okuduğunuz için şimdiden teşekkürler.

koordinat dosyasını paylaştığınız için teşekkür ederim. geniş kapsamlı bir paylaşım olmuş

Harika bir gezi ... NEDEN gözümden kaçmış ??? hiç bilemedim .:worried: Halbuki , Ağustos sonundaki Budapeşte seyahatimden önce yayınlamışsınız ...:eek:
Bana çok iyi bir rehber de olurdu , neyse ...
Videolar , koordinatlar , fiyat bilgileri ......veee geri planda gidilecek yerleri ''okumuş-çalışmış'' olmak !... Bu gezi gezilir de izlenir de .:wink::smirk:
Birlikte seyahat ettiğiniz arkadaşlarınız da bizlerden şanslılar , ''amatör ruh-profesyonel gezi'' ikilisini birarada yaşamış oldular böylece :smiley::smileycat:

Bu arada BAHAR yine(!) geldi ...
Sizin 'Yaz-öncesi' gezilerinizden birine hazırlandığınızı hissediyorum adeta (?!?):smirkcat::tonguewink:;)

Harika bir gezi ... NEDEN gözümden kaçmış ??? hiç bilemedim .:worried: Halbuki , Ağustos sonundaki Budapeşte seyahatimden önce yayınlamışsınız ...:eek:
Bana çok iyi bir rehber de olurdu , neyse ...
Videolar , koordinatlar , fiyat bilgileri ......veee geri planda gidilecek yerleri ''okumuş-çalışmış'' olmak !... Bu gezi gezilir de izlenir de .:wink::smirk:
Birlikte seyahat ettiğiniz arkadaşlarınız da bizlerden şanslılar , ''amatör ruh-profesyonel gezi'' ikilisini birarada yaşamış oldular böylece :smiley::smileycat:

Bu arada BAHAR yine(!) geldi ...
Sizin 'Yaz-öncesi' gezilerinizden birine hazırlandığınızı hissediyorum adeta (?!?):smirkcat::tonguewink:;)

Teşekkür ederim hocam, artık bir grup arkadaş birbirimizi tanıyoruz sanırım burada, evet bahar geldi benim içim kıpır kıpır, Ramazan bayramında yine aynı ekip aynı konsept, uçak+kiralık araç ile yine 10 gün, Köln, Amsterdam, Brüksel, Brugge, Paris rotasında yeni bir yolculuk ( road trip) bizi bekliyor, uçak biletleri alındı, araç kiralandı, bir kaç nokta konaklama planlandı, satın alındı..:smiley:

Teşekkür ederim hocam, artık bir grup arkadaş birbirimizi tanıyoruz sanırım burada, evet bahar geldi benim içim kıpır kıpır, Ramazan bayramında yine aynı ekip aynı konsept, uçak+kiralık araç ile yine 10 gün, Köln, Amsterdam, Brüksel, Brugge, Paris rotasında yeni bir yolculuk ( road trip) bizi bekliyor, uçak biletleri alındı, araç kiralandı, bir kaç nokta konaklama planlandı, satın alındı..:smiley:

Nasıl olsa çalışıyorsunuz geziye gün öncesinde ...:smirk:
Özellikle Otopark için bir önerim olacak : Merkeze yakın AVM /Shopping Center otoparkları belli sürelerde ücretsiz olabiliyor . Ağustos ayında Budapeşte'de bu yolu kullandım . Çok az bir Otopark parası ile seyahati tamamladım .
Googlemaps'e gidilecek şehrin adı + Shopping center yazınca hepsini liste halinde veriyor .;)
Sonrasında da onları teker teker -yine- Google'dan bulup ''Parking'' stratejilerini görebilirsiniz .
Merkeze 1 - 1.5 km mesafedekiler (günboyu ücretsiz dahi olabilir?) arabanıza evsahipliği yapmak üzere sizi bekliyor :smileycat::smilingimp::smirkcat:

Bir de Brüksel'de LEZ(Low Emision Zone) ilan edilmiş .
Aracınız uyumlu (olsa gerek?)...Yine de bir kontrol edin derim:
Affected vehicles

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri