Örnek Bir Kamping; İngiltere (video)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,789

drares

Haşmet Kalkancı
Yer
Aydın
İngiltere'den bir kampingin tanıtım videosu...
Gidip göremeyenlere (ben de dahil) armağan olsun...
http://www.youtube.com/watch?v=rY7o7Eb4R58

Etiketler
Ynt: Örnek Bir Kamping; İngiltere (video)

Arkadaslar konu acilmisken bende buralara gelmek isteyen arkadaslar icin bir kac tavsiyede bulunuyum.

Ben Ingiltere`de yasiyorum. Bashi gecen kamp alani evime yaklasik 50 km uzaklikta Ingiltere`nin en unlu ormanlik bolgelerinden olan peak district in dogu ucundan girisinde yer aliyor. Benimde henuz bir karavanim olmadigi icin Ingiltere`de campinglere konaklama sansim olmadi. Ama gerek su ana kadar gordugum campingler, gerekse su ana kadar edindigim bilgilerden buraya gelmek isteyen arkadaslara tevsiyem hic dusunmesinler. Cunku burasi karavancilar icin cennet. Ozellikle ingilizler arasinda cekme karavan cok meshur. En kucuk 3 gunluk tatilde bile hemen cekme karavanlar yollara dokuluyo burada. Yaklasik 2 ay kadar once izledigim bir belgeselde Ingiltere`de cekme karavanin tarihi anlatiliyordu. Birinci dunya savasi sonrasi yani 1920 li yillar ilk cekme karavanlar burada moda olmus. Ne yazikki bizim ulkemizde araba yokken burda cekme karavanla tatil kulturu varmis. Ikinci Dunya savasi sonrasi teknolojinin de gelismesi ile cogalarak yayilmis. Bu gunlerde ise tatil paketlerinin ucuzlamasi ile yonelim Ispanya ve Turkiye deki tatil koylerinde ama bunlari onlemek icin TV lerde boy boy reklamlar bile yapiliyor tatil paketlerinin alinmamasi icin.

Su ana kadar dedigim gibi karavanim olmadigi icin campingde kalmadim. Ama campingler ve karavanlar hakkinda yaptigim arastirmalarda gorduklerim su; Burasi karavancilar icin gercekten cennet. Birincisi campingler genelde cok ucuz. 2 pounddan basliyor. her turlu hizmeti olan campindler ise 15-16 pound arasi. Burda bu kultur yaygin oldugu icin, karavaniniz icin alet edevat genelde ucuz. Hani buraya karavanli bir gezi yapip karavanin icini komple yenileyip donebilirsiniz. Ingilizlerin yasam tarzi geregi, her kampingin karsisinda yada yaninda bir pub mevcut. Aksam yemekleri sonrasinda biralarini diger kampcilarla birlikte sohbet ederek burada yudumluyorlar. Bence gezmeye degecek bir ulke. Cok buyuk bir ulke olmadigi icin kolay gezilecektir. Cok fazla degisik kultur ve insan yasamakta. Iskoclar, Ingilizler, Gallerliler basi ceken asil yerlileri. hepsinin orf adetleri ve resmi tatilleri bile farkli sadece tek krala( Su anda kralice) ye baglilar. Buralarda hirsizlikta cok gorulur birsey degil. Yani Istatistiksel olarak burdaki hizsizliklarin %95 araclarin kitlenmemesi yuzunden oluyor. Yani bisey olmaz diyerek anahtarlarini bile ustunde birakanlar var. Bunu yapmadiginiz surece kuvvetle muhtemel basiniza birsey gelmeyecektir.

Ingiltere`ye karavaninizla gelmek isterseniz iki ana yolunuz var. Fransa`dan aracinizi icine koyabildiginiz eurostar treni ile gecmek yada cesitli bolgelerden feribotlar ile gecmek. Tren 2 saatte sizi londraya kadar getiriyor ama biraz pahali. Feribotlar ise nerden bindiginize gore fiyat ve suresi degisiyor. Gene Fransa`nin Calais bolgesinden Ingiltere`nin Dover kasabasina gecis en ucuz ve kisa olani 1 saat civari suruyor ve gidis donus 50 pound civari biletler. Online olarak 3-4 ay oncesinden hatta 1 sene oncesinden cok ucuza almak mumkun. Bunun disindaki alternatifler Hollanda`dan Ingiltere`nin Hull Kasabasina gelmek. Bu yol biraz daha uzun ve pahali fakat sizi orta ingiltere`ye getirir. Yani amaciniz iskocya`ya gitmekse sizi guneyden kuzeye kadar cikmaktan kurtarir. Bunun disindaki hatlar ise, Fransadan ingiltereye olcak sekilde; Boulogne-Dover, Dunkerque-Dover, Oostente - Ramsgate, Dieppe-Newhaven, Caen-Porsmouth, Leharve-Porsmouth alternatif guzergahlardan bazilari ve daha bir kac guzergahta Hollanda uzerinden gelis icin mecvut. Bu bolgedeki Feribot operatorleri ise LD lines, P&O ferries, Sea France, Nolforklines, Eurotunnel, Brinttany Ferries, Celtik link ferries, Condor ferries, Transmanche ferries.

Daha ayrintili merak eden ve yardim isteyen arkadaslar olursa, elimden geldigince yardimci olmaya calisirim.

Merhaba;

İmrenmemek elde mi?...

Yalnız konunun bir diğer yönüne de bakmak gerek; yoksa işin içinden çıkılmaz.. İklim, ekonomi, kültür, sosyal yapı, tarihsel geçmiş... gibi açılardan ayrı yerlerde olan toplumların kurum ve kuruluşları da ayrı oluyor. Üzerinde güneş batmayan imparatorluktan ve onun sağladığı sömürgecilikten, sömürgeciliğin getirdiği gönençten, ılıman iklimin sağladığı her mevsim yağışa ve onun doğal sonucu olan bitki örtüsüne (orman-çayır)....gibi ayrılıklar getiriyor bunları..

Kuşkusuz "güzel ülkemiz, neden buralarda?" diye düşünmemek ve üzülmemek de elde değil...Neyse bu da ayrı bir yazı ve tartışma konusu...

Esen kalın.
Cavid Sezen

Sayin Cavid bey;

Bence sizde burada yasasaydiniz ulkemizin yerinden ve ikliminden bin kat daha memnun olurdunuz. Burasi campingler icin cennet fakat iklim olarak 12 ayin 10 ayi yagmur 1 ayi kar yagisli. Yagissiz anca 1 ay gorebilirsiniz. Yazin ortasinda bile gunde bir iki saat yagiyor. Hele kislari benim oldugum sehir ve cevresinde gunesli gun sayisi 24 saat yni 1 gun toplam butun kista. :smiley: Yani ne zaman gunduz ne zaman gee genellikle ben ayirt edemiyorum. Ozellikle kuzeye gidildikce kutuplara yaklasildigindan kislari uzun geceler basliyor. Mesela burada sabah 9 da nerdeyse hala zifiri karanlik oluyor, Aksamlari ise saat15-16 civarinda hava tamamen karariyor. Yani buraya gelmek isteyen arkadaslara onerim kesinlikle yazin haziran ayi yada temmuz ayinda gelmeleri. Yoksa yagmurlara yakalanirsiniz.

Camping kulturunu ve zenginligi bir koseye koyarsak, gezmek icinde bence guzel bir ulke Ingiltere. Bende buraya gelmeden once Iskoc, Ingiliz, Gallerli insanlari ve kulturlerini benzer sanirdim fakat ayni adada yasayan 3 farkli kultur. Ozellikle Iskocya`da Edinburgh ve Glasgow gorulmesi gereken yerler (Agustos ayinda Edunburgh festivali var yakalarsaniz muthis bir festival) Eger Iskocya`nin kuzeyine cikarsaniz ayri bir adada bulunan Kirkwall bolgesinde kisin 6 ay gece yazin 6 ay gunduz yasanmasina sahit olabilirsiniz. Eger karsiya irlanda`ya gecmek isterseniz guney irlanda visesi alip Dublin`i gormek gerekli.

melihbozkurt' Alıntı:
Sayin Cavid bey;

Bence sizde burada yasasaydiniz ulkemizin yerinden ve ikliminden bin kat daha memnun olurdunuz. Burasi campingler icin cennet fakat iklim olarak 12 ayin 10 ayi yagmur 1 ayi kar yagisli. Yagissiz anca 1 ay gorebilirsiniz. Yazin ortasinda bile gunde bir iki saat yagiyor. Hele kislari benim oldugum sehir ve cevresinde gunesli gun sayisi 24 saat yni 1 gun toplam butun kista. :smiley: Yani ne zaman gunduz ne zaman gee genellikle ben ayirt edemiyorum. Ozellikle kuzeye gidildikce kutuplara yaklasildigindan kislari uzun geceler basliyor. Mesela burada sabah 9 da nerdeyse hala zifiri karanlik oluyor, Aksamlari ise saat15-16 civarinda hava tamamen karariyor. Yani buraya gelmek isteyen arkadaslara onerim kesinlikle yazin haziran ayi yada temmuz ayinda gelmeleri. Yoksa yagmurlara yakalanirsiniz.

Melih Bey;

Sanırım yanlış anlaşıldım, imrenmem kampingler içindir, iklim için değil. İklimini biliyorum İngiltere'nin mesleğim gereği. Akdeniz Kuşağı ülkelerinde yaşayan insanlar, Batı Avrupa'daki yeşil örtüyü görünce hayran olurlar her yer yemyeşil diye. Ülkeler arasındaki ayrımların neden(ler)i üzerine dikkat çekmek istemiştim.. (Ülkemizde de, iklim açısından Batı Avrupa ile benzer olan Karadeniz Bölgemizin diğer bölgelerden bitki örtüsü açısından ayrı oluşuna dikkat derim.)

Esen kalın.
Cavid Sezen

Melih bey çok teşekkür ederim. Sayenizde İngiltere hakkında detaylı bilgi edindim. Aslında bu topiği açarken amacım bu değildi ama siz hoş bir şekilde konuyu geliştirip belki de kaynak oluşturacak detaylı bilgileri bizimle paylaştınız.
Ben gezenbiliri bu yüzden çok seviyorum. Ne zaman bir şeyler arasanız yardımcı olmaya gönüllü bir gezgin ordusu bizi bekliyor...
:smiley: :smiley: :smiley:

Asil ben tesekkur ederim. Forumun amaci paylasim degilmi. Bildiklerimizi paylasacagiz ki cogalsinlar. :smiley:

Karavanla (henüz yok ama olsun) İngiltere'ye gidilebilir mi diye google'da araştırma yaparken yanıt yine gezenilir.com'dan geldi. Ayrıntılı bilgilendirme için çok teşekkürler Melih Bey.

atranslator' Alıntı:
Karavanla (henüz yok ama olsun) İngiltere'ye gidilebilir mi diye google'da araştırma yaparken yanıt yine gezenilir.com'dan geldi. Ayrıntılı bilgilendirme için çok teşekkürler Melih Bey.

Rica ederim tesekkurler. Eger merak ettiginiz baska birsey varsa ayrintili olarak yardimci olmaya calisirim bilgilerim dogrultusunda. Bu gunlerde benimde basima cok geliyor. Google a bir soru yaziyorum ve yanitini yine gezenbilirde buluyorum.:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.