Orman Keşfi - Jungle Exploration

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hüseyinmelih Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,130

hüseyinmelih

Yazık Belgeselle Yetinene
Yer
İstanbul
Web
www.harmonia.com.tr
Sanırım bu sitedeki herkezin ilgi duyacağı bir konu bu. Dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, offroad derken yıllardır ilgi duyğuğum fakat küçük denemelerden öteye gidemediğim bir alan bu. Ormanlar yok olmak üzere. Aslında bakirliğini tamamen kaybetmiş orman sayımız bir hayli fazla. Çevremdeki arkadaşlarım için zaman zaman sıkıcı ve sert gelen bu alan fazlasıyla fantastik. Kısaca hepimizin tahmin edebileceği gibi belirlenmiş iki nokta arasını orman içinden geçmeyi amaçlayan bu iş son derece süprizlerle dolu. Tamam biraz sert ve diğer doğa sporlarında başaka sorunları da bünyesinde barındırıyor. İçme suyu, böcekler, dikenler,yabani hayvan gibi. Ormanda kukri ile yol açarak ilerlemek, gökyüzünü göremiyeceğiniz kadar yüksek ağaçlar, görüş mesafesinin bir kaç metreye indiği bitki örtüsü. Karşınıza birden bire çıkan göller,şelaleler, uçurumlar, yüksek kaya bloklar, ansızın yağan yağmur ve gece davetsiz misafirleri ile pantolon üstünden sokabilen tuhaf sivri sinekler. bunlar işin cabaları.

Çok fazla survival ve yön bilgisi,biraz odunculuk biraz robinsonculuk derken iş bambaşka bir dünyada misafir olduğunuz şekle dönüşüyor. Küçük denemeler ile başlayarak henüz bilinmeyen ve geçişi yapılmamış herhangi bir haritada yer almayan yerlerin keşfine kadar gider. Ormanlar her türlü çeşitleme için çok müsait. Biz 1999 da aytepede mtb'ler ile inanılmaz zor bi 10 gün geçirdik. Hala unutamam. mağara içi gölleri şelaleleri yol açarak bisiklet omuzda zor geçişleri ile hafızamda en iyi anılardan biri olarak yerini aldı. 2000 de Domaniç-Dodurga-Kütahya hattını 9 günde yürüdük. şimdi buralar piknik alanı. 2003 te Artvin Borçka Macahel hattını içerden geçmeye çalıştık ve bir haftada 6 kilometre ilerleyebildik. Telef olup geri döndük çok sertti. Yine 2003 te Yazılı kanyon Köprülü Kovada gölü geçişini yaptık. 2007 de Atv ler ile Gebze - Hacılı rotasını açtık ve Ağvadan denize girdik. Geçen yıl Longoz iğne ada bataklık ormanlarından Istranca içlerine daldık... çok keyifli... çok keyifli ve çok keyifli....

Ben tüm tecrübe ve bilgileri buraya aktarmaya çalışıcam. Hep beraber bir bilgi ve faaliyet paylaşımına girelim.

Dünyada ender bulunan tropik olmayan yağmur ormanları,
yine çok ender olan su basan ( bataklık) ormanları,
milyon yıllık Taşlaşmış ağaşların oluşturduğu taş ormanlar
Ölü ormanlar
Endemik türler
Değerli sedir ormanları

Bunlar şimdilik ülkemizde var. Ne kadar süre var, ne şekilde var bilmiyoruz.

Yarın sadece piknik alanlarında kamp yapabilir asfalt yollarda araç sürebiliriz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Etiketler
Ynt: Orman Keşfi - Jungle Exploration

uzun zaman önce yazmışsın ama ben yeni gördüm bu yazıyı ve dikkatimi çeken bi konu çok hoşuma gitti valla paylaşım için teşekkürler :smiley:

Gerçekten çok ilgi çekici. :smiley: Teşekkürler.

Böyle bir survival faliyeti olursa kaçırmayacağımı belirtmek isterim.

Sn arkadaş yazdıkların mukemmel.Sizin kadar olmasada ben de bir iki kaybolma macerası yaptım.halada imkan olsa yaparım.Bu iş ekip işine dönüşürse ,daha da mükemmel olur.Ekipman ve sağlam, sabırlı yol arkadaşları olursa daha da iyi olur.Çok uzun değilde 3 -4 günlük bir faaliye varım.Yaya ve bisiklet farketmez.selamlar lafta bırakmayalım.

Ben de böyle bir faliyette bisiklet yada yaya farkatmez içinde olabilirm

cok uzun zaman önce yazılmıs bir yazı yalnız cok guzel .

Gecenler bizde hiç bilmediğimiz bir patikaya girip yakalasık 5 saat yurudukten sonra bir gecelik kamp kurmustuk .

Oldukca guzeldı yalnız gece uyumak baya bir zor olmus 2 şer saatlik 2 şer kişilik nöbetler ile sabah kadar ateşmizi söndürmeden ancak hayatta kalabildik :smiley:
Etrafımızda çakallar tur atıyorlardı , bir yandanda domuz geçiyordu arka sırttaki tepeden ve karsımızdaki ormanlıktan . O gecenin verdiği adrenalin ve ruh sakinliği hiç bir şeye değişilmez .

Hoş ertesi gece yatağıma yattığımda garipten sesler duyuyor gibi olup kalkıp bakıyordum hala ormandamıyım diye :smiley:) duyu organım %80 gelişti orada :smiley:

Böyle bir keşif olursa 3 4 günlük bende katılmak isterim ekipman konusunda sıkıntı yok .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri