Önden Çeker Araç Karavan Çekebilir Mi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,065

farazicosmos

Kamp II
Yer
Ankara
Merhabalar,

Bu Videolardaki Gibi Karavan Alma Düşüncem Var. Şuan Aracım Yok, Araç Alma Konusunda Kararsız Kaldım. Bu Konularda Bilgisi Olanlar Beni Aydınlatabilirlerse Çok Sevinirim.

Sorum Şu Önden Çeker Araç Karavan Çekmek İçin Uygunmudur ?

İlk Videodaki Karavan Ortalama 1800 - 2400 Kg Ağırlığındaymış. Bu Tabi Lgp Tanklarından Su Haznelerine Kadar Ve Kişilerin Eşyalarına Kadar Olan Toplam Ağırlığı

İkinci Videodaki Karavan İse 1800 - 2000 Kg Ağırlığındaymış.

Almayı Düşündüğüm Araç Sıfır Km Skoda Octavia 1.6 TDI 110 PS DSG

Önden Çekiş 1.6 Turbo Dizel Otomatik Vites 110 Beygir 250 Nm Tork Değerlerine Sahip.

Maksimum Güç [Kw(PS) / dev/dak] 81 (110) / 3.200-4.200 Maksimum Tork [Nm / dev/dak] 250 / 1500-3000

Otomatik Vitese Sahip Olduğu İçin Genelde 2000 - 3000 Devir Arasında Araç Sakin Şekilde İlerlemekte. 7 İleri Vitese Sahip.

Sizce Bu Araç İle Karavan Çekebilirmiyim. Ankara'da Yokuşu Bol Dikmende Yaşıyorum. Beni En Çok Korkutan Nokra Yokuşlar. Bu Araca Yönelme Sebeplerimden Birisi Az Yakıyor Oluşu Diğer Etken İse En Güvenli Az Yakan Aile Otomobilleri Arasında Oluşu. 3 Kişi Artı 2 Çocuk Şeklinde Düşünüyorum Tatilleri Sizce Bu Araç Bu İş İçin Uygunmudur. Çok Dandik Araçlarla Karavan Çekildiğini Gördüm Ama Hepsi Arkadan Çekişliydi., Önden Çekere Denk Gelmediğim İçin Kuşkularım Çok Fazla.

o den cekisli araclarla karavan cekildigini cok gordum ama sizin dusunduklarinizden bir hayli kucuklerdi. sonucta cekersiniz elbette de cekmek var ÇEKMEK var.
arkadan cekisli araba pek kalmadi artik ya eski bi araba alican yada pahali salon bi araba alican (mercedes E bmw 5 ve uzeri) yada 4 ceker tabiiki
bence arabanin ana islevi karavan cekmenin haricindeki kullanım. insan bir yilda 5 gun karavan ceker geri kalan 360 gun arabayı kullanir. bu sebeple karavana gore araba degil de arabanşza gore karavan alin
yada sadece karavan cekmek icin 2. bir araba??????
bu arada eger cok km yapmiyorsanız (cok yakar) hyundai starex lere bakmanizi tavsiye ederim. cok ucuz konforlu ve karavAn cekmek icin ideal bi arac
bi ustu mercedes viano. arkanşzad karavan varmı yokmu hissetmiyorsunuz

hocam ben okula ve işe gidip geliyorum mesafe günde ortalama 120 km civarı 4 gün bu şekildeyim. haftasonuda doğal olarak bir ihtiyaçtan ötürü markete gitmedir vs kullanım olacak yazında bizimkiler yok köye gidelim yok pikniğe gidelim diyecekler o yüzden az yakması benim için en önemli kriter. ilk videodaki araba çok sıradan basit bir araba ama zorlanmadan karavanı çekebilmiş tabi içi dolu mu boş mu bunu bilmiyoruz videoda değinilmemiş. benim almayı planladığım araç yeterli gelir mi bu karavanlar için bu konuda net bir bilgim yok malesef ve aracın kataloğunda 1800 kg çekebileceği yazmakta. 1.6 ve 2.0 motorlar içinde 1800 kg çekme sınırı vardır diye değinilmekte. hadi düzde çektim de önden çeker oluşu rampalar ve yokuşta zorluk yaşatmaz mı bana

Önden Çekiş 1.6 Turbo Dizel Otomatik Vites 110 Beygir 250 Nm Tork Değerlerine Sahip.

Maksimum Güç [Kw(PS) / dev/dak] 81 (110) / 3.200-4.200 Maksimum Tork [Nm / dev/dak] 250 / 1500-3000

Yukarıdaki değerler çekmeyi düşündüğünüz karavanlar için yetersiz kalır.250 tork değerini çok yüksek devirde sağlayan bir motorla karavan çekmek eziyete dönüşür. Alacağınız araçda katalog bilgisi olarak katar ağırlığı değerlerinede bakarak
alacağınız hedefteki karavan ağırlığını mukayese edin.

1500 ile 3000 devir arasında 250 nm tork 3200 ile 4200 devir arasında ise 110 beygir gücün hepsini letebilmekte araç. zaten uzun yolda ve şehir içinde 2.5 - 3 bin devir aralığında herkes aracını kullanmıyor mu. bu durumda halen yetersiz mi octavia. videoda ford ile araç çekiliyor ama karavan boş mu dolu mu net bilgi verilmemiş. ford ise ortalama 300 - 340 nm tork değerine sahip

Devir değerleri 1500 1. vites için 3000 7. vites için olduğunu anlatır sanırım. 3000 devir son vitesde yüksek değer. ilk 4 vitesdeki 250 torku kaç devirde sağlıyor öğrenmek gerek.
Katalog değerleri stabil yükü ifade eder,yan ve ön rüzgarlar ile rampalarda karavanın çekiçiye yüküde dikkate alınmalı.

Başlığı okuyunca merak ettim.
Karavan çekerken çeken aracın önden çekişli veya arkadan çekişli olmasının, çekme tekniği olarak veya çeken ile çekilen arasında nasıl etkileşimi vardır?

Aracın çeki demirine binen yük önemli, çeki demirden dolayı arka dingile binecek yük ve arkada taşınan yolcu ile bagaj yüklerine göre önden çekiş aracın dezavantajı tahmin edilebilir.

Bütün bu hesaplardan sonrada bence dsg ne olur sonra? Garantiden neler değişmesi gerekir? Bu 7 ileri dsg ler max 250nm tork aktarabilir zaten. Çok sınırlarda kullanılan, karakteri çok zevkli olan ama ünü pek iyi olmayan dsg yide hesaplarınıza katın bence.

Sent from my iPhone using Tapatalk

İdeali 4x4 dür, ama tabii ki alım gücü meselesi bu konu.
Karavan çekme de 4x4 ün ardında, favori 4x2 araç arkadan itişli olanlardır.
Önden çekişli kullanan yüzbinlerin olduğu da unutulmamalı.

Önden çekişte, yokuşta durup kalkmak eziyet, bazen de imkansız oluyor.
Ben bu yüzden yıllar önce üçbin küsur km de, büyük zararla Hyundai ix 35 sattım.

Önden çekişli araçlar İngilizlerin, Mini Cooper ı konserve kutusuna çevirince,
ortadaki şaftı kaldırmak için, buldukları bir teknik oyundur.
Maliyeti ucuz, imalatı daha uygun olduğu için bütün firmalar sıradan araçlarında,
önden çekişi tercih eder.

Hiçbir markanın prestij araçlarında önden çekiş yok.
Ama hepimiz mecburen kullanıyoruz.
Benim de Firmam da önden çekişli 1.3 Doblo var,
bazı zamanlar dikkatli olarak onunla da karavan çektim.
Ama hiçbir zaman arkadaş itişli Mercedesim ile karavan çektiğimdeki güveni bulmadığımı belirteyim.

Önden çekişli araçlarımda en rahatsız edici hatıram, bir keresinde, orta parlaklıkda asfalt yüzeyli,
yarı dik bir yokuşta durup da, karavanlı araca bir türlü yol tutturamamamdı.
Tork önemli tabii, ama araç önde yola basacak ağırlığı bulamayınca,
tork 7500 olsa da bir işe yaramıyor.
Sonuçta binbir zorlukla karavanlı aracı geri geri götürüp, bir yan sokağa soktuk,
daha sonra yokuş aşağı, önden çekişli ile mükemmel bir şekilde :smiley: yokuş aşağı giderek sorunu çözdük.

Normalde de karavanımı en güvenli olan 4x4 tipi bir araçla çekiyorum.
Sonuç önerim, yukarıda belirttiğim hussulara dikkat ederek, önden çekişli de kullanbilirsiniz.
Ama bence torku 250 N.m den altınadaki bir aracı düşünmeyin.

Son düzenleme:

Bu siteden araciniza uygun karavanlari bulabilirsiniz.
Outfit matching
Almak istediginiz aracin cekme kapasitesini ogrenin. Yurt disi sitelerinde towing capasity olarak arayabilirsiniz.

Merhabalar. Ben 750 kg cekme karavanimi 5.2 grand cherokeyle cekiyorum. Oldukcada guvenli ve stabil ilerliyorum tum zeminlerde. Sizlere tavsiyem 4x4 bir arac almaniz. Zira bir arkadasim hafif micirli bir zeminde audi a6 yla cekme karavanini kaldiramamisti arac zeminin yumusak olmasi ve karavanin agirligindan surekli sariyordu.birde rampa yukari yagmur yagdigini dusunurseniz arkaya binen yuk yuzunden on yani tahrigin oldugu lastiklerin yere tutunma acilari degiseceginden pek saglikli bir yolculuk olmayacaktir ama yinede taktir sizin boyle cok rampalara girmem veya yagisli gunlerde bolgelerde yola cikmayacaginizi dusunurseniz octavia yeterli gelir diye dusunuyorum.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yolda ne olacağı belli olmaz düzde her araç çeker rampadan inerken çıkarken strese girmemek için mümkünse 4 çeker değilse de en az 2000 cc bir araç daha iyi olur bence..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri