Okçuluk Meraklısı Arkadaşlar Buraya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Erdalrustem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 143,872
Ynt: Okçuluk Meraklısı Arkadaşlar Buraya

selamlar. konuyu takip ediyorum. sormak istediğim bir soru olacak. ok ve yay için kullanma veya taşıma ruhsatı gerekiyor mu? avcılık için herhangi bir belgeye ihtiyaç var mı?arbalet gibi silah kategorisinde mi geçiyor?

Etiketler

ARKADAŞLAR EĞER OKÇULUK SPORUNU ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ MİLLİ TAKIM SPORCU VE ANTRENÖRLERİNDEN HEM AVRUPA HEMDE ANADOLU YAKASINDA ŞUBESİ BULUNUNAN ŞU AN TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINDA EN ÇOK DERECE YAPAN İSTANBULUN EN BAŞARILI KULÜBÜ OLAN
Okçuluk sporunda tesisleşmeyi sağlayarak, ulusal ve uluslar arası düzeyde rekabet edecek yapıyı oluşturmak, büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmak Yenilikçi, gelişmeyi seven , başarılı, istikrarlı büyük bir kulüp olmak. VİZYONU İLE YOLA ÇIKAN DEMKA OKÇULUĞU TAVSİYE EDERİM..
OKÇULUKTA BAŞARININ ADRESİ...
http://www.demkaokculuk.com/tr/

archerbaho' Alıntı:
ARKADAŞLAR EĞER OKÇULUK SPORUNU ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ MİLLİ TAKIM SPORCU VE ANTRENÖRLERİNDEN HEM AVRUPA HEMDE ANADOLU YAKASINDA ŞUBESİ BULUNUNAN ŞU AN TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINDA EN ÇOK DERECE YAPAN İSTANBULUN EN BAŞARILI KULÜBÜ OLAN
Okçuluk sporunda tesisleşmeyi sağlayarak, ulusal ve uluslar arası düzeyde rekabet edecek yapıyı oluşturmak, büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmak Yenilikçi, gelişmeyi seven , başarılı, istikrarlı büyük bir kulüp olmak. VİZYONU İLE YOLA ÇIKAN DEMKA OKÇULUĞU TAVSİYE EDERİM..
OKÇULUKTA BAŞARININ ADRESİ...
http://www.demkaokculuk.com/tr/

İzmirde Okçuluk ile ilgili ( Sportif amaçlı ) nerelerden yararlanabiliriz.. teşekkürler.

Okçuluğa benim de merakım var, hep aklımın bir köşesinde yapabilir miyim acaba diye bir soru işareti taşıyorum ve televizyondan ya da videolardan yapanları izlemek yerine kendim görüp deneyimleyerek bir kanıya varmak istemişimdir. Bu aktiviteyle ilgili faaliyetler düzenlenirse süreç içerisinde bulunmak ve gözlemlemek isterim.

geçen yıllarda trap atıcıgına merak sarmıştım.. bir müddet ilgilendim.. son zamanlarda Okçuluk kafamı kurcalamakta.. geçen sene katıldıgım bir Domuz avında Ok ile av a geleni gördüm.. biraz inceledim , gerçektende çok etkileyici bir alet..

zirvelerin sesi' Alıntı:
İzmirde Okçuluk ile ilgili ( Sportif amaçlı ) nerelerden yararlanabiliriz.. teşekkürler.
Selamlar
İzmirde Büyükşehir Belediyesi spor kulübünün okçuluk bölümü var sitesinden bilgi edine bilirsiniz.

TÜRKİYE'DE OK İLE YAPILAN GEYİK AVINDAN BİR FOTOĞRAF(İZMİR MERKEZ AVCILAR DERNEĞİ ALINTI)

Okla avclk

Kusura bakmayın bilenlere bir sorum olacak. Ok,yay ile balık avı da yapılabiliniyormuş ; tam olarak nasıl bir teknik ile yapılıyor ? Avlayacağımız balığı görmek şart galiba ayrıca ama atılan ok suyun mukavemet gücüyle kaç metreye kadar aktif işliyor , dışarısı ile su altı arasındaki kırılma indeksi nişan almayı nasıl etkiliyor gibi...?

nrş' Alıntı:
Kusura bakmayın bilenlere bir sorum olacak. Ok,yay ile balık avı da yapılabiliniyormuş ; tam olarak nasıl bir teknik ile yapılıyor ? Avlayacağımız balığı görmek şart galiba ayrıca ama atılan ok suyun mukavemet gücüyle kaç metreye kadar aktif işliyor , dışarısı ile su altı arasındaki kırılma indeksi nişan almayı nasıl etkiliyor gibi...?

Bildigim kadarı ile yüzeyde yüzen balıklar için bu tür avlanma.. çay.. denizkenarı gibi..

zirvelerin sesi' Alıntı:
Bildigim kadarı ile yüzeyde yüzen balıklar için bu tür avlanma.. çay.. denizkenarı gibi..
Evet bence de görerek yapılan bir işlem galiba. Çırpma benzeri...Ama özellikle nişan alma oldukça zor olmalı. Suyun kırılma indeksi farklı olduğu için...

Merhaba Arkadaşlar,

Ok-yay ile balık avcılığında, çayda, gölde veya denizde avlanılabilir. Gölgenizi suya aksettirmeden avcılık daha iyi olur.

Tekneden avlanırken ise yüksek bir görüş alanı işinize yarar, balıkları çekmek için yemlemek ve/veya balıkların olası avlanabileceği yerlerin düzgün tespiti işinize yarar.

Ok ile atış yaparken suya giriş ivmesinin hesabı;
Arkadaşlar bu tecrübe ve bol pratik ile olur. En kolay yöntemi ise kola tenekesini 30-40 cm lik altı kum bir yerde atış çalışması yapmaktır.

İyi faaliyetler dilerim,

Valla heyecanlandım şimdi.
Benim ufaklıkları kursa yazdırdım , ama antreman saatlarini dört gözle bekleyen benim :D
Neden mi ? : Ben de arada 'şöyleydi , böyleydi' derken antremanlara dahil oldum ;D Yay çekmeyi geçtik yakın mesafeden alıştırma atışlarına bile başladık ....Savulun laayn Battal geliyorrrr...... ;D :p
''Korkun benden nalçak balıklar ve galleş geyikler...'' :eek: :D

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. istanbulda Demka Okçuluğun haricinde bildiğiniz başka biyer var mıdır?

Merhabalar,

Bu işler derinden ilgilenmek isterim uzun süredir ama fırsatını bir türlü bulamadım yakın çevremde bu tip yerler olmayışından ötürü.

İst/b.evler'de oturuyorum.

Ok, LongBow, Crossbow, bu tip aletlere bayağı bir merakım ama bir türlü başlayamadım.

Gerçekten bilgili biride olmadı hiç hayatımda okçuluk ile ilgili.

Güzel bir destek almak istiyorum, ucuz bir sporda değil bilincindeyim o yüzden 3 kuruşluk malzemeye 10 kuruş vermek istemiyorum.

Selam

Okculuk benimde merak ile takip ettiğim konu,en kısa zamanda ok atışı yapmak isterim

Selam

Merhaba arkadaşlar,
Okçuluğa çocukluğumdan beridir merak duyuyorum, küçükken çok ok yay yapar oynardık. Şimdide kendime amatör seviyede bir yay aldım 26lbs initech II modelinde, istanbulda b.çekmecede oturuyorum eğer bir araya gelip çalışma şansımız varsa bende katılmak isterim.

slm...gördüğüm kadarıyla mesajların çoğu yapmak isteyen ama henüz ilk adımı atmamış arkadaşlar...ben iki senedir kanatlı yayla atış yapıyorum..ilk başta polis bir arkadaş biraz eğitim verdi sonra tayini çıktı şimdi bir arkadaşla her hafta atış yapıyoruz..üniversitede okçuluk topluluğu kurduk..eğer malzemeleri aldırabilirsek sanırım işi daha profosyonel hale getiricez...

öncelikle bu spora ilgi duyan arkadaşlara kısa genel giriş bilgileri vereyim(gerçi bende çok birşey bilmiyorum ama en azından bir fikir olur)
öncelikle yay türlerinden kısaca bahsedersek:
kanatlı yaylar bildiğimiz yaylar...alırken kol boyunuz, gücünüz ve sağ-sol kulanıma dikkat etmeniz gerekiyor...en temel iki parçası handle(gövde) ve limp(kanat)ler..gövde 23-25-27 olma üzere üç temel ebatta var...23 kısa kol boyu, 27 uzun kol boyu, 25 standart....limplerde ise iki ölçi var boy ve sertlik ...boy yine üç boy..short- medyum -long boyunuz 170 in üstünde değilse medyum alabilirsiniz...setliğe gelince bir çok farklı seçenek var..aslında bir yayı elinize almadan buna karar vermek zor ama sert olması iyi olması anlamına gelmiyor...okçulukta en önemli olan şey her seferinde aynı standartlarda atış yapmak , elinizin yüzünüzdeki yeri-çekiş miktarı bırakış vs..sanırım bunla ilgili uzman tv de bazı temel videolar vardı...sert yaylarda zorlanacağınız için standart atış yapmanızda zorlaşır.sertlik olarak 38-40 olabilir....aslında işin çok detayı var ama detaylar içim daha önce azda olsa eğitim almış biriyle yüzyüze gelmenizde fayda var...okçulukla ilgileniyorsanız unutmamanız gereken bazı hususlar var... yay oyuncak değil...gerek güvenlik gerekse oklarınızı korumak adına atış yapacağınız bir hedef olmalı...ayrıca arkası güvenli bir atış sahası...
kanatlı yay almayı düşünüyorsanız internette genel anlamda üç sınıfta yay bulabilirsiniz...200-400 arası ahşap yaylar...eğitim için ideal...800-1100 arası metal yaylar..biraz daha profesyonel...veya 1500-ve üzeri eğer turnuvalara katılmayı düşünüyorsanız......
uzun boylu arkadaşların biraz daha dikkatli olması lazım..uzun kol boyu demek yayı daha çok germek demek..eğer kısa ve/veya sert bir yay alırsanız çok çabuk yorulur, standart atışlar yapamazsınız...
gel gelelim makaralı yaylara...(ben henüz kullanmadım)..farklı makara sistemlerivar ama genel olarak makaralardan yararlanarak gerili halde beklemede kolunuza az yük binmesini sağlıyor(ilk çekiş bölümü çok sert, gerdikçe yumuşuyor)..hızı kanatlıya göre daha yüksek...boyu daha kısa..bu özellikleriyle aslında daha iyi gibi görünüyor ancak kompleks yapısı nedeniyle bakım maliyeti açısından daha pahalı...fiyatları yanlış hatırlamıyorsam 600 civarlarından başlıyor...
benim tavsiyem önce bir ahşap yay bulup biraz atış yaptıktan sonra kendi isteğinize göre bir yay almanız...bunun içinde herhangi bir okçuluk kulübüne 1-2 ay gitmeniz yeter...veya internetten bir ahşap yay alın...biraz videolara bakın biraz da bilen bir iki kişiyle görüşürseniz temel eğitimi çok iyi olmasada halletmiş olursunuz...
bu arada yay kullanırken daha önce kullanmadığınız kaslarınızı kullanmaya başlıyorsunuz ..dolayısıyla yayı elinize alır almaz iyi sonuçlar beklemeyin..biraz sabır ve istikrar gerekli....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR