Okaliptüs Arıyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,189

Etiketler

Ynt: Okaliptüs Arıyorum.

Torbalı (İzmir) Orman İşletme Fidanlığı'nda istemediğiniz miktarda bulmanız mümkün. Fiyatları da çok cazip, sanırım 2 değil en az 200 adet alırsınız. Alacağınız fidan kapta olduktan sonra kök bölgesindeki toprağı dağıtmadıktan sonra her dönemde dikim yapmanız uygun olur.

Ben İstanbul' da ikamet ediyorum o yüzden İzmir uygun olmaz.
2 tane yeterli benim için :smiley:
Okaliptüsü çok su tutan bir alana ekeceğim, o bölgeyi kurutması açısından.

Merhaba,

Biraz geç kalmış olsamda bu konuya yazma gereği duydum. Hatay'lıyım ve yıllar önce Amik gölünü kurutmak için binlerce okaliptus ağacı dikili ovamıza. Şimdi ise bu ağaçlardan kurtulmaya çalışıyoruz. Göl kurudu ve ova şu an suya hasret. Çünkü ovayı tamamen kuruttu. Okaliptus çok fazla su çeken bir bitki olduğu için yazma gereği duydum. Sargılar

Erol İğde

Merhaba Erol Bey,
Aslında bu ağacı dikme sebebimiz de o. Yani su çekiyor olması.
Bahçemizin bir kısmı bataklık gibi o yüzden o kısmı kullanamıyoruz.
2 tane okaliptüs dikip o bölgeyi kurutmak istiyoruz.
Ve ben hala okaliptüs fidesi edinemedim :(
Siz de o ağaçlardan tersaneye satıp kurtulabilirsiniz.
Bildiğim kadarıyla okaliptüs ağaçlarından tekne üretilmeye başlandı.

http://www.agm.gov.tr/fidanlik10.asp sanırım burda olması lazım havaalanı çobançeşme fidanlığı...

http://www.doa.gov.tr/doadergisi/doa3/d5.pdf

Teşekkür ederim Hakan.
Ben anadolu yakasında oturuyorum, linkini gönderdiğin yer bana çok uzak.
Haydarpaşa Hastanesinin karşısında belediyenin fidanlığı varmış. Oraya bakacağım ilk fırsatta.

Amik ovasında okadar çok okaliptus ağacı varki bunlar yer yer ormana dönüşecek kadar çok. Aslında Hatayın birçok bölgesine yayılmış vaziyetteler. Umarım en kısa zamanda bulur düşündüğünüzü gerçekleştirirsiniz. Eğer ben önümüzdeki hafta Hataya gidersem birkaç fidan getirmeye çalışacağım. İyigünler

Erol İğde

eğer bahçenize başka bitkilerde dikecekseniz okaliptüsü skın düşünmeyin çünkü hem kök yapısından dolayı hemde etrafa saçtığı bir salgıdan dolayı altında veya yakınındaki bitkilere zarar verir

gozukara' Alıntı:
eğer bahçenize başka bitkilerde dikecekseniz okaliptüsü skın düşünmeyin çünkü hem kök yapısından dolayı hemde etrafa saçtığı bir salgıdan dolayı altında veya yakınındaki bitkilere zarar verir

Günaydın Gökhan Bey,
Dikeceğimiz yer balçık tarzında bir bahçe. Çok fazla su tutuyor o kısım ve kötü görünüyor.
Bahçede onun dışında bir de ceviz ağacı var fakat 8 - 10 m daha ileride.
Onun dışında balka bitki yok. Ceviz ağacı için bir sakıncası olur mu ?

İyi günler Seval hanım yaklaşık on yıl önce Adanada hemen hemen bütün turunçgil bahçelerinin etrafına bu ağaçtan vardı ve bizde dahil çok zararını gördük yaklaşık 35 metreye kadar ağaçlara zarar veriyordu

Merhabalar,
Okaliptüs ve söğüt türü ağaçlar gerçekten de çok iyi su çekerler. Ama suyun da bol olduğu yerlere doğru ciddi köklenmeler yaparlar ki bu konuda sıkıntı yaratan durumlar evlerin kanalizasyon sistemlerine kök atmalarıdır. Bir süre sonra oraları da tıkayacak kadar köklenme olur. Bu sebeple ben sizin yerinizde olsam biraz paraya kıyar bahçeye drenaj sistemi kurdururdum. 2 kök okaliptüsten daha pahalıya geleceği kesin ama en azından yıllarca sorununuz olmaz... Kolaylıklar,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri