OK144 ve NISSAN X-TRAIL T31

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan thunderkiller Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,548

thunderkiller

Ana Kamp
Aracım her ne kadar ağır arazi şartlarına uygun olmasa da en azından kampa, dağa taşa giderken de çamur yüzünden saplanıp kalmak ya da geri dönmek çok sıkıcı olacağından ve her ne kadar hard off-road olmasa da en azından belirli bir seviyede off- road kabiliyeti edinmesi adına AT lastik çok aradım.
Ancak 215/65/17 ebatlarında bir AT lastik bulamadığımdan mecburen Michelin Latitude Tour almıştım.
En azından bir kulvarda yani asfaltta iyi olsun diyerek. Bu lastikler otoyolda mükemmel, yol tutuşu, sessizlik vs.
Ancak arazide çok yetersiz kalıyor tabi ki. Dedim ki ikinci bir jant-lastik takımı edinsem, e edinmişken de bari şöyle sadece off-road da kullanacağıma göre çamur tipi birşey alsam diye bakındım. 17 jantta secenek olmadığı için önce bir takım 16" toyota sac jantı edindim. Orta göbekleri küçüktü ama tornada hallettik. Sıra lastiğe gelince ise yine çamurluğa sürtmeden kurtarabilecek ölçü 225/70/16 gibi göründü ve bu lastik ebadında da kafama göre birşey bulamayınca, forumda edindiğim genel kanaate göre çamurda ince lastik iyidir, hele ki çavuş desenli OK144 traktör lastiğinden sonra en iyisidir diye düşünerek bir takım kesik ok144 aldım. Her ne kadar yaklaşık aynı çap olacak diye hesaplasamda herhalde ok144 çok kalın dişli bir lastik olduğu için, lastik değişimi ile araç 2 cm yükseldi. Sürtme vs. problemi olmadığı için daha da memnunum sonuçtan.

SONUÇ;
imag0206jm.jpg

imag0208mo.jpg

imag0209f.jpg

Bu arada off-road için olmazsa olmaz dedim ve motorun altını traverse kadar 3mm galvaniz sacdan alt karter koruma yaptırarark ve arka difransiyele de koruma amaçlı sac koruma yaptırarak modifiyemi şimdilik tamamladım.

Şimdi sırada yapabileceğim tek birşey kalıyor o da aracı biraz daha yükseltebilmek. Difler zaten aracın tabanı ile bir olduğu için bu bir avantaj aslında ama yinede kupayı 3-4 cm daha get kullanarak kaldırmayı düşünüyorum. Yorumlarınızı rica edeceğim.

Ayrıca, tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak. Örneğin Bolu dağlarına kampa gideceğim. Ama İstanbuldan boluya kadar ok144 ler ile eziyet olur. Lastikleri gittiğim yerde değiştirmek istiyorum. Tek tek kriko ve bijon anahtarı ile uğraşacağıma şu şişme yastıklardan alıp kulllansam(araç kurtarmada da işe yarar diye), bijonları açıp kapatmak için 12V ile çalışabilecek güçlü bir kompressör imkanı var mıdır lastikçelerin kullandığı havalı lokma sıkma kullanımı gibi yoksa bu tip kompresörlerin gücü lastik basıncını arttırmaktan öteye fayda etmez mi..

Etiketler

Ynt: OK144 ve NISSAN X-TRAIL T31

:eek: :eek: :eek: amaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnn.......

dikkat game over olmamak için maximum dikkat....

murat067' Alıntı:
:eek: :eek: :eek: amaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnn.......

dikkat game over olmamak için maximum dikkat....
uyarınız asfalt kullanıcı için miydi? tam anlayamadım ancak bu lastikleri asfaltta kullanmayı düşünmüyorum, sadece toprakta çamurda. Kar ve buzda da kullanmayı düşünmüyorum.

allah esirgesin benden bir tavsiye bu lastiklerle gizli buz vs yani buzda çok dikkat edin saygılar tekrardan hayırlı olsun....

murat067' Alıntı:
allah esirgesin benden bir tavsiye bu lastiklerle gizli buz vs yani buzda çok dikkat edin saygılar tekrardan hayırlı olsun....
uyarınız için çok teşekkürler. zaten dediğim gibi ikinci set olarak sadece ve sadece toprak ve çamurda kullanılacaklar.

harika olmuş. 2 3 cm yükselttiğinizde müthiş olur. zaten yeteri kadar y üksek altı xtrailin. eskinin kullandım. ama kaba saba arazi araçlarına göre çok kibar idi. benzinli motoru da ufaktı zaten. sevemedim sattım. dizeli olsa çok keyifli olurdu. siz bu şansa sahipsiniz zaten. müthiş fonksiyonel araçlar bunlar. bununda arka koltuk sırtları ayarlanabiliyormu?

thunderkiller' Alıntı:
resimler görünmüyor mu?
Resimler işyerindeki PC'den görünmüyorlar, sabah evden baktım Gayet güzel olmuş. Araç biraz yükseltme ve jantlar da offset istiyor gibi. Asfalt konforu ve arazi performansınız nasıl oldu? Balans sorunu yaşadınız mı?
Acaba ben de babamın Qasqai'sinde benzer bir modifikasyona başlasam? ;D Zaten L200 yüzünden deli olduğumu düşünüyor, bu sefer kesin evlatlıktan reddeder ???

kupayı 3-4 cm daha get kullanarak kaldırmayı düşünüyorum. Yorumlarınızı rica edeceğim.
SUV türü bir araçta get kullanarak yükseltmek süspansiyon konforunuzu olumsuz etkileyecektir. Bildiğim kadarı ile oldukça karışık süspansiyonları var bu araçların. Uygun yay ve amortisör kombinasyonları biraz daha maliyetli ama daha güvenilir olacaktır.

İstanbuldan boluya kadar ok144 ler ile eziyet olur. Lastikleri gittiğim yerde değiştirmek istiyorum.
Lastikleri Bolu'ya kadar nasıl taşımayı düşünüyorsunuz, iki saatlik bir seyahat için onları taşımak da eziyet olmayacak mı?

KLL' Alıntı:
harika olmuş. 2 3 cm yükselttiğinizde müthiş olur. zaten yeteri kadar y üksek altı xtrailin. eskinin kullandım. ama kaba saba arazi araçlarına göre çok kibar idi. benzinli motoru da ufaktı zaten. sevemedim sattım. dizeli olsa çok keyifli olurdu. siz bu şansa sahipsiniz zaten. müthiş fonksiyonel araçlar bunlar. bununda arka koltuk sırtları ayarlanabiliyormu?
orjinal hali ile 21cm idi. lastiklerde 2 cm yükseltti, oldu 23cm. 4cm de yükseltmeyi düşünüyorum ki 27cm hem yeterli olur hem de asfaltta 21+4cm ile çok fazla denge problemide yaşamam diye umuyorum.
dizel motoru oldukça torklu ve güçlü, oldukça yeterli ve ekonomik. ş.içi ortalamam 10 l/100km. uzun yolda 7,5-8 lere düşüyor.
evet arka koltuklar ön koltuklara yakın bir şekilde sırt açıları her iki tarafında ayrı ayrı ayarlanabiliyor.

CİNCİN' Alıntı:
Resimler işyerindeki PC'den görünmüyorlar, sabah evden baktım Gayet güzel olmuş. Araç biraz yükseltme ve jantlar da offset istiyor gibi. Asfalt konforu ve arazi performansınız nasıl oldu? Balans sorunu yaşadınız mı?
Acaba ben de babamın Qasqai'sinde benzer bir modifikasyona başlasam? ;D Zaten L200 yüzünden deli olduğumu düşünüyor, bu sefer kesin evlatlıktan reddeder ???

şimdilik 150TL lik toyota hilux sac jantlar ile idare edeceğim. yükseltmeden sonra çamurluk içi boşluklara, mesafelere ve para durumuna bağlı olarak offset jant düşünüyorum.
kesik ok144 asfalt konforu diye birşey yok. 40-60km/h arası aşırı uğultu var. 60-90km/h arası idare ediyor.
ama kesinlikle bu lastiklerle asfaltta kullanım olmaz.
balans sorunu olmadı, lastikleri jant üstünde balans etmiştik takmadan.
en büyük problem uğultu. 40-60 arası harici pek bir vibrasyon da yok.

CİNCİN' Alıntı:
SUV türü bir araçta get kullanarak yükseltmek süspansiyon konforunuzu olumsuz etkileyecektir. Bildiğim kadarı ile oldukça karışık süspansiyonları var bu araçların. Uygun yay ve amortisör kombinasyonları biraz daha maliyetli ama daha güvenilir olacaktır.
Lastikleri Bolu'ya kadar nasıl taşımayı düşünüyorsunuz, iki saatlik bir seyahat için onları taşımak da eziyet olmayacak mı?

geti yayın arasına değil, kupa ile yayı üst noktasına ve amortisörleride aynı ölçüde uzatarak yapacağım. dolayısı ile amortisör ve yay sertlikleri aynen kalacak. Bu sadece otobanda belirli hızın üstünde aracın altından daha fazla hava geçişi nedeni ile daha oturaksız ve virajlarda biraz daha dengesiz olmasına neden olacaktır diye düşünüyorum ama konforun pek değişeceğini sanmıyorum. zaten çok hızı seven birisi değilim, ona göre alışıp gideceğiz artık.

Lastikler için aracın üstüne sepet tipi portbagaj düşünüyorum. Bagaja da sığıyor ancak gereksiz yer kaybı.
Boluda da bir lastikçide 5 dk da değiştirtirim ancak tabi esas temennin uygun bir donanım ile bu değişim işini basitleştirip istediğim yerde kendi kendime yapabilmem. bunun için 12V hava yastıkları var kriko yerine onları düşünüyorum ve bulabilirsem 12V kompresörler ile çalışabilecek bir havalı bijon sıkma aparatı.

thunderkiller' Alıntı:
orjinal hali ile 21cm idi. lastiklerde 2 cm yükseltti, oldu 23cm. 4cm de yükseltmeyi düşünüyorum ki 27cm hem yeterli olur hem de asfaltta 21+4cm ile çok fazla denge problemide yaşamam diye umuyorum.
dizel motoru oldukça torklu ve güçlü, oldukça yeterli ve ekonomik. ş.içi ortalamam 10 l/100km. uzun yolda 7,5-8 lere düşüyor.
evet arka koltuklar ön koltuklara yakın bir şekilde sırt açıları her iki tarafında ayrı ayrı ayarlanabiliyor.

o arka koltuk olayı nefis. birde sizin arabada bagaj altında çekmece varmı?

şehir dışı biraz yüksek değilmi küçük dizel motor için? ben benzinli 2003 t30 ile 3 kişi ve bagaj ile ankara bodrum arası 90 km civarı sürüş ile 6.5 ltre benzin yakıyordum. iki yada üç kez ölçtüğüm bir değer bu. sizin sürüş sitiliniz nasıl? gerçi t31 herhalde daha ağır. t30 1500 kg civarıydı.

KLL' Alıntı:
o arka koltuk olayı nefis. birde sizin arabada bagaj altında çekmece varmı?

şehir dışı biraz yüksek değilmi küçük dizel motor için? ben benzinli 2003 t30 ile 3 kişi ve bagaj ile ankara bodrum arası 90 km civarı sürüş ile 6.5 ltre benzin yakıyordum. iki yada üç kez ölçtüğüm bir değer bu. sizin sürüş sitiliniz nasıl? gerçi t31 herhalde daha ağır. t30 1500 kg civarıydı.
Benim arac da 2500 cc kamyonet MT. Lastikle uzun yolda 10 lt yakiyor. Yeni kasalarsa standart halde 7-8 lt civarindalar. 2000 cc ve normalde onden cekisli bir arac icin tuketiminiz bana da fazla gorundu. Tabii bizim rakamlar 90 km sabithiz icin, siz daha suratli gidiyor olabilirsiniz. Tavana lastikleri yukleyince agirlik artacak ve aerodinami bozulacagindan tuketim ciddi sekilde artabilir

çekmece var evet.

tüketim değerleri otobanda 120-140 arası kullanım idi.
sabit 90km/h olursa sanırım 6-6,5 lara düşer.

lastikleri sürekli tavanda taşımayacağım. sadece kampa geziye vs. giderken bagajı diğer eşyalara ayırmak için onları tepeye bağlıycam

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR