Odaksal Çekim Nedir ? Nasıl Yapılır ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan baracuda39 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,952

baracuda39

Kamp III
Yer
Kayseri
Web
www.apskayseri.com
Son zamanlarda ” Teknoloji çıldırmış olmalı, teknoloji nereye gidiyo , teknolojinin sonu yok ” gibi terimleri sıkça kullanır olduk karşımıza her yeni cihaz çıktığında mutlaka benzer şeylerden dem vurmaya , konuşmaya tartışmaya , şaşırmaya başladık , son 30-40 yılda yaşantımızda çok önemli değişiklikler oldu , evlerimiz , arabalarımız , tabi ki bunlardan fotograf makinalarımızda kendi payına düşeni alıyor almaya devam ediyor

Tabi üreticiler boş durmuyor eski nesil fotograf makinalarında piksel , sensör ,işlemci vs …yarışı devam ederken yeni nesil kompakt DSLR (SLR) objektifi değişen makinalarda yarışın boyutu değişmiş makinaların ağırlıkları azalmış, boyutları ebatları küçülmüş ,sensör , işlemci ,hızları artarken yüksek çözünürlük piksellerin objektiflerin yanı sıra yazılım , görüntü kalitesi değişik efektler , (odaksal çekim, HDR , panorama, 3D panorama ,monokrom,oyuncak kamera , sepya tonu ,HD vidyo çekimi ) gibi çok farklı özelliklerle abileryle aynı kulvarda yarışın içine dahil olup onlarla mücadeleye başlamış hatta bi çok alanda öne geçmiş vaziyetteler .

Fotografın geniş bi yelpazede alıcı (tüketici ) kitlesini olduğunu düşünce milyarlarca doların bu pazarda döndüğünü göze alırsak üreticilerin her biri bu pazarda yer edinmek adına bi çok farklı özelliği daha ucuza sunmaya çalışmasına da alışmak şaşırmamak gerek . Bizlerde bu pazarda nasibimize düşen makinayı alıp kendimizce eğlenmeye devam edip benim makinam seninkini döver , senin makinan bunu damı yapıyor yarı kıskançlık yarı şakayla gönlümüzce fotograf çekmeye yada cihazları kullanamayıp benim fotograflarım niye kötü oluyor diye hayıflanmaya devam edeceğiz ………

Odaksal çekim benim kendi bulduğum bi tabirim, makinamdaki efektlerden birisi 4 ana renktenden (KIRMIZI,SARI;MAVİ,YEŞİL ) birisini seçip kalan bölgelerin kadrajda siyah beyaz olarak bırakmak mümkün . Bi çok eski fotograf makinasında bu tarz özellik efekt yok yazılımsal olarak fotograf düzenleme programı kullanmaya gerek kalmadan bi kaç ayar ile bu tarz göze hoş gelen görüntüleri elde etmeye imkan sağlıyor , Yukarıdaki sarmaşık fotografımda KIRMIZI yı bıraktım yapraklar diğer yerler siyah olarak kaldı ille de exif bilgilerini yazsaydın diyebilirsiniz ( f 8 – ISO 200 – 1/200 ) değerlerinde çekim yaptım ama bi çok pahalı makinası olan abiler boşa kızmayın sizlerin makinalarınızda bu uygulama yok ,

Bu fotografımda MAVİ yi bıraktım (f 5.6 – ISO 100 – 1/250 ) siz exif değerlerini göze almayın konuyla ilgili fotografları yükleyemediğim için kişisel web sayfamdan ulaşabilirsiniz www.mustafabalta.net

Ekli dosyalar

• 334693_252124644837144_250030181713257_641194_1658743314_o.jpg
    334693_252124644837144_250030181713257_641194_1658743314_o.jpg
    85.3 KB · Görüntüleme: 229

Etiketler

Ynt: Odaksal Çekim Nedir ? Nasıl Yapılır ?

screamingeagle' Alıntı:
Merhaba bende Canon EOS 550D var onula odaksal çekim yapabilirmiyim yapabilirsem nasıl.
Teşekkürler.
Sağlıkla Kalın..., benim bildiğim sizlerin makialarında bu özellik yok , yeni nesil aynasız makina olan sony nex 5 n kullanıcıyım onun özelliği selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR