Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,668

Etiketler
Biz Norvec gezimizi 20. Gunumuzde soguk ve yagmur nedeniyle Trondheim de sonlandirip isvec'e geldik ve gunesle tanismak cok keyifli. Ostersund'dan selamlar.
Norveç’te haftalarca havalar hakikaten çekilir gibi değildi. Son üç gündür Atlantik yolunda havalar fena değil. Bizim gezi planında da Isveç var. Ama ne zaman ve Isveç’e nereden geçiş yapacağımız henüz belli değil.
Güzel ve güneşli geziler dilerim.

Yazınız bu sıcaklarda bize biraz serinlik veriyor,paylaşımlarınız için teşekkürler.
Bizi rahatsız eden soğuktan ziyade, rüzgarlı yağmur. Ama hava sıcaklığı biraz yükseldi. Şu anda termometre 21 dereceyi gösteriyor. Bu gidişle fazla serinlik gönderemeyeceğim.:smiley:

Bizim buralardaki kavurucu havalarda sizin serinleten ve çok güzel fotolarınız doğrusu iyi geliyor. Manzaraya mı baksam, estetiğin kültür tuğlalarıyla yavaş yavaş örüldüğünü anlatan o evlere mi baksam, gittiğiniz yolları mı hayal etsem bilemedim.
Hele gözünün içine bakarak yalan söyleyen pişkinlik kültürünün içinde boğulmamaya çalışırken, görevlilerin olmadığı bir ortamda alınan hizmetin ya da kirazın bedelinin ödenmesini olağan karşılayan bir toplumsal dokuyu, insana duyulan güveni ve saygıyı nereye koyacağız bilemiyorum.

" Çevrenin güzelliğinden yol alamıyoruz ... " ifadesi sizin. Ben de diyorum ki...
Çevrenin güzelliğinden yol alamaya alamaya gezin bakalım Hüseyin bey, gezin.
Sevgi ve selamlar.

Son haftalarda kötü hava şartları nedeniyle sık sık burada yaşayan insanları düşündüm. Çünkü biz en güzel mevsimde bu ülkeleri geziyoruz. Yazı böyle olan bir ülkede kış nasıl olur diye hep kendime sordum. Soğuk, uzun ve karanlık kışlar. Zor şartlarda yaşıyorlar ama, bir çok bakımdan örnek toplumlar durumundalar.

Güzel dilekleriniz için çok teşekkürler ve candan selamlar.

14-15-16 ağustos günlerini Atlantik Yolunda geçirdik. Norveç’te en çok resmi çekilen köprülerden birisinin yakınında üç gece kaldık.
SAM 1392

Buraya geliş nedenimiz bu köprü değildi. Atlantik Yolundan geçmek ve balık tutmak istedik. Yukardaki resmi balıkçı köprüsünün üzerinden aldım. Asagida görülen balıkçı köprüsünün varlığından Norveç’e gelen hemen her Avrupalı balıkçının haberi vardır.
SAM 1388

Bu akşam dördüncü defa uskumru var. Dün tuttuğum bu balıkların da yenmesi lazım.

SAM 1455

15 ağustos günü füme günüydü. Füme tavasını piknik masasının altına koymak zorunda kaldım (yağmur).
SAM 1403

Bunlarda tütsülenmiş iki uskumru.
SAM 1411

Son düzenleme:

14-15-16 ağustos günlerini Atlantik Yolunda geçirdik. Norveç’te en çok resmi çekilen köprülerden birisinin yakınında üç gece kaldık.
Ekli dosyayı görüntüle 64615

Buraya geliş nedenimiz bu köprü değildi. Atlantik Yolundan geçmek ve balık tutmak istedik. Yukardaki resmi balıkçı köprüsünün üzerinden aldım. Bu balıkçı köprüsünün varlığından Norveç’e gelen hemen her Avrupalı balıkçının haberi vardır.
Ekli dosyayı görüntüle 64616

Bu akşam dördüncü defa uskumru var. Dün tuttuğum bu balıkların yenmesi lazım.

Ekli dosyayı görüntüle 64617

15 ağustos günü füme günüydü. Füme tavasını piknik masasının altına koymak zorunda kaldı (yağmur).
Ekli dosyayı görüntüle 64618

Bunlarda tütsülenmiş iki uskumrular.
Ekli dosyayı görüntüle 64619
Afiyet seker olsun. Ustadan ustaya fark var. Bende olta attim yanlizca guzel ortami yasadim. Baliklarla tanisma imkanim olmadi. Sundsvall'dan selamlar.

Üç gece bu park yerinde geceledik.
SAM 1357

Google Maps

Gecelediğimiz yerden meşhur köprünün ilginç bir görünüşü var. Köprü sanki yarım kalmıs gibi.
SAM 1406

Aynı görüntü köprünün karşı tarafında da var.
SAM 1478

Köprünün kıvrak olması ona çok güzel bir görünüş veriyor.

Altlantik Yolunda kamp dışı geceleme sorun değil. Bulunduğumuz yerin iki tarafında da belediyenin yaptırdığı atık su ve wc kaseti boşaltacak çok modern tesisler var (7 km). Içecek su dahil her şey ücretsiz.

Hem Atlantik yolu hemde Trollstigen yolunda çektiğim videoları ilk fırsatta gezi notlarına ekleyeceğim.

Gezi notlarınızı ilgiyle takip ediyoruz, teşekkürler...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Balık tavası*(tencere) içinde balıkların yanısıra Aliminyum Folio? da görülüyor ....

Hepimizin yaptığı hatalı kullanıma dikkatinizi çekmek isterim : Tost veya Dürüm ısıtırken veya Fırında birşey pişirirken kullanmayı pratik bulup alışkanlık haline getirdiğimiz yöntemler bunlar .
ANCAK , ISI ile folyodaki Aliminyum'un çözündüğü ve de yiyeceklerin içine de eser(çok az) miktarlarda karıştığı gösterilmiş .

Aliminyum , vücuttan ATILAMAYAN bir element !.. (Kurşun vb başka elementler de bu özellikte!..Midye'de kurşun var !..)
Atılamadığı için de , Organik Kimyasal olarak bazı elementlerin yerine geçerek hücre yapısını bozuyor .
Buna bağlı da bazı ÖLÜMCÜL hastalıklara yol açıyor !.
Aliminyum açısından adını hemen zikredebileceğim hastalık APLASTiK ANEMi !..
Kemik İliği'nin kan hücresi yapma özelliğinin kaybolması !..
Kronik Kansızlık ==>> Diğer tarafa KALICI Gezgin olarak SON bir seyahat (!):worried::worried::weary:

(Kurşun da sinir uçlarında birikerek , Nörolojik Hastalıklara sebep oluyor...Midye'nin yanısıra ESKi TiP SU ŞEBEKESi(?) imalatlarında da kullanılmış olma ihtimali var(!?!?!) Bu nedenle Şebeke Suyu denince bir düşünüp kullanmak lâzım ...

http://www.imo.org.tr/resimler/ekutuphane/pdf/2944.pdf
(2.sayfada , en sağdaki sütunda bahsi geçiyor !.. Burada KABUL EDiLEBiLiR ORAN diye bahsedilen şey ise tamamen siyasi bir PALAVRAdır !..:mad: Kurşun'un vücuttan atılımı YOKTUR!.. Tamamen 'Ekonomik' gerekçelerdir bu ''Kabul Edilebilir Oran'' teranesi !..AYNEN Cep Telefonlarındaki SARS oranı gibi!.. Bunun da 'kabul edilebilir' bir SINIRı olduğu bahsedilir(Di)...... Nedense , Akıllı Telefonların piyasayı darmaduman ettiği günümüzde , bu SARS oranından bahsedildiği de duyulmaz oldu !?!..)

Bu vesile ile Gezenbilir üyelerinin ALİMİNYUM FOLYO konusunda uyarmak isterim...:confused::(

Afiyet seker olsun. Ustadan ustaya fark var. Bende olta attim yanlizca guzel ortami yasadim. Baliklarla tanisma imkanim olmadi. Sundsvall'dan selamlar.

Çok teşekkürler. Balıkları tuttuğum yerde o kadar çok uskumru var ki deniz içinde hareket halinde ve parlayan her balık iğnesi yeterliydi sanıyorum. Yalnız denizin gel/git zamanlarını dikkate almak gerekiyor.

Tingvoll şehrinden size bizden ailecek selamlar.

Balık tavası*(tencere) içinde balıkların yanısıra Aliminyum Folio? da görülüyor ....

Hepimizin yaptığı hatalı kullanıma dikkatinizi çekmek isterim : Tost veya Dürüm ısıtırken veya Fırında birşey pişirirken kullanmayı pratik bulup alışkanlık haline getirdiğimiz yöntemler bunlar .
ANCAK , ISI ile folyodaki Aliminyum'un çözündüğü ve de yiyeceklerin içine de eser(çok az) miktarlarda karıştığı gösterilmiş .

Aliminyum , vücuttan ATILAMAYAN bir element !.. (Kurşun vb başka elementler de bu özellikte!..Midye'de kurşun var !..)
Atılamadığı için de , Organik Kimyasal olarak bazı elementlerin yerine geçerek hücre yapısını bozuyor .
Kronik Kansızlık ==>> Diğer tarafa KALICI Gezgin olarak SON bir seyahat (!):worried::worried::weary:

(Kurşun da sinir uçlarında birikerek , Nörolojik Hastalıklara sebep oluyor...Midye'nin yanısıra ESKi TiP SU ŞEBEKESi(?) imalatlarında da kullanılmış olma ihtimali var(!?!?!) Bu nedenle Şebeke Suyu denince bir düşünüp kullanmak lâzım ...

(2.sayfada , en sağdaki sütunda bahsi geçiyor !.. Burada KABUL EDiLEBiLiR ORAN diye bahsedilen şey ise tamamen siyasi bir PALAVRAdır !..:mad: Kurşun'un vücuttan atılımı YOKTUR!.. Tamamen 'Ekonomik' gerekçelerdir bu ''Kabul Edilebilir Oran'' teranesi !..AYNEN Cep Telefonlarındaki SARS oranı gibi!.. Bunun da 'kabul edilebilir' bir SINIRı olduğu bahsedilir(Di)...... Nedense , Akıllı Telefonların piyasayı darmaduman ettiği günümüzde , bu SARS oranından bahsedildiği de duyulmaz oldu !?!..)

Bu vesile ile Gezenbilir üyelerinin ALİMİNYUM FOLYO konusunda uyarmak isterim...:confused::(

Değerli uyarılarınız için çok teşekkürler. Füme işinden sonra tavayı kolay temizlemek için aliminyum folio kulanıyorum. Dikkat etmekte tabi ki fayda var.

Mustafa, çok güzel bir konuya değinmişsin, ağır metal zehirlenmeleri geçmişte gerekli önlemler alınmadığı için insanlığa çok zarar verdi. Ama bir çok teknik alanda bu tür uygulamalar terk edildi. Yeri gelmişken konuyu hatırlatman doğru bir davranış, teşekkür ediyorum :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR