Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,841
Aşağıdaki resimde çekmekaravanın yanındaki kulübeyi Norveç kampinglerinde sık gördük. Normalde karavanların önünde çadır var. Hava şartları nedeniyle herhalde çadır yerine ev gibi bir kulübe yapıyorlar.
Ekli dosyayı görüntüle 64713
Karavan önü çadır yeine 'Karavan önü kulübe'' konsepti , pek de karavancılık felsefesiyle uyumlu görünmüyor doğrusu(?)
Çadır gibi hemen toplanıverecek bir 'eklenti''den ziyade , kalıcı bir müştemilât portresi çiziyor .
Yanılıyor muyum acaba?:confused:

Bazı seyahatlerimde ben de yol kenarı tabelalarda GEYiK uyarısı görmüştüm(çeşitli ülkelerde) , ama bu geyikler gibi sallana sallana gezenleri değil de , önümden hızla koşup-kaçacak geyikleri hayal etmiştim!... Bunlar vahşi hayvan olayını aşmış , evinin bahçesinde dolaşan evcil hayvanlar gibi adeta :smiley::smiley:

Bu arada çatısı çimli turist-information ofisi de harika görünüyor :smiley:

Gezinizi büyük keyifle izliyorum , İsveç tabiatı ile ilgili -acizane- izlenimim şu olmuştu vakt-i zamanında: Tepe-Göl-Orman-Göl-Tepe-Orman-Orman-Göl-Tepe (!!!)
Bir defa Stockholm-Göthenbourg hızlı tren yolculuğu var anılarımda ...
Burada biz ''Ormnları kesmeyelim!'' diyoruz , İsveçte ormanları kesmeseler , TARLA olarak kulanacakları 1cm arazi dahi YOK(tu) gördüğüm kadarıyla :smiley::worried::worried: Dünyanın heryerinde insanoğlu aynı : İllâ ki bu ormana baltayla girecek !..
Merakla gezinin İsveç bölümünü bekliyoruz;)

Etiketler
Norvec nasil tadinda gezilir sorusuna referans olacak gezi yazisi oluyor. Tesekkurler o anlari yasattiginiz icin.
Hani tatli yerken en tatlisini sona birakiriz ya, Isvec Norvec sonrasi yavan kalmaz insallah :smiley:

Hüseyin abi merhaba harika bir gezi olmuş. Norveç geziniz dikkatimi çekiyordu bende hep sakin zamanda rahat rahat okurum diye erteliyordum. Akşam büyük kızımla sohbet ederken Norveç te yaşamak isterdim deyince tam zamanı deyip tamamını okudum ilgi çekici yerleri paylaştım hepimiz çok beğendik paylaşım için çok teşekkürler. Yolunuz hep açık olsun

Ilker Bey merhaba,

gezi notlarını beğenmenize sevindim. Norveç bana göre mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Bu ülkede tabiatı görünce dünyanın güzelliğini daha iyi değerlendirmek mümkün diye düşünüyorum. Norveç’te yaşamak bence ayrı bir konu. Norveç tabiatı çok güzel bir ülke olduğu kadar, orada devamlı yaşaması zor bir ülke diye düşünüyorum. Norveç’teki sosyal yaşam konusunu eşimle bir kaç defa konuştuk. Insanlar büyük şehirlerin belirli bölgeleri hariç müstakil evlerde yaşıyorlar. Küçük yerlerde evler yanyana da değil, aralarında bazen uzun mesafeler var. Insanlar arasındaki ilişkiyi sıcak tutmak, geliştirmek için özel çabaya ihtiyaç var. Bu çabaları da görmek mümkün. Birde buna uzun, soğuk ve karanlık kışları eklemek lazım. Norveç‘te durgun bir yaşam dikkatimizi çekti. Kahveler ve lokantalarda az insan olduğunu gördük. Insanlarının gelirleri yüksek ama çok pahalı da bir ülke. Diğer taraftan, insana (tabiata) gerekli değeri veren, dürüst insanlarla dolu bir ülke aynı zamanda. Inşallah fazla pesimist bir değerlendirme olmadı.:smiley:

Size ve sevgili kızınıza eşim ve benden candan selamlar.

Güzel dilekleriniz için teşekkürler.

Karavan önü çadır yeine 'Karavan önü kulübe'' konsepti , pek de karavancılık felsefesiyle uyumlu görünmüyor doğrusu(?)
Çadır gibi hemen toplanıverecek bir 'eklenti''den ziyade , kalıcı bir müştemilât portresi çiziyor .
Yanılıyor muyum acaba?:confused:

Bazı seyahatlerimde ben de yol kenarı tabelalarda GEYiK uyarısı görmüştüm(çeşitli ülkelerde) , ama bu geyikler gibi sallana sallana gezenleri değil de , önümden hızla koşup-kaçacak geyikleri hayal etmiştim!... Bunlar vahşi hayvan olayını aşmış , evinin bahçesinde dolaşan evcil hayvanlar gibi adeta :smiley::smiley:

Bu arada çatısı çimli turist-information ofisi de harika görünüyor :smiley:

Gezinizi büyük keyifle izliyorum , İsveç tabiatı ile ilgili -acizane- izlenimim şu olmuştu vakt-i zamanında: Tepe-Göl-Orman-Göl-Tepe-Orman-Orman-Göl-Tepe (!!!)
Bir defa Stockholm-Göthenbourg hızlı tren yolculuğu var anılarımda ...
Burada biz ''Ormnları kesmeyelim!'' diyoruz , İsveçte ormanları kesmeseler , TARLA olarak kulanacakları 1cm arazi dahi YOK(tu) gördüğüm kadarıyla :smiley::worried::worried: Dünyanın heryerinde insanoğlu aynı : İllâ ki bu ormana baltayla girecek !..
Merakla gezinin İsveç bölümünü bekliyoruz;)

Çekme karavan önüne böyle kulübe yapanlar, kaldıkları yeri senelik kiralayanlar. Aynı yerde devamlı kalan insanlar. Tespiniz bence doğru.

Aynı gün başka ren geyikleri de gördük. Bizi farkedince kaçtılar. Erkek geyiklerin en güçlüsü kavgalar sonunda belirleniyor.:smiley: En güçlü olanında , dişi geyiklerden oluşan bir haremi oluyor. Bu günlerde bu kavgaların olduğu bir zaman. Erkek geyikler çok sinirliydiler. Onlar yakındayken kimse aracından inmedi.

Tepe-Göl-Orman tespitinize katılıyorum. Belki gölün yanına nehir ilave edebiliriz.

Bugün 140 km yol gittik. Orman olmayan bir arazi görmedik. Ağaç yüklü kamyonlarla devamlı
karşılaştık. Isveç gibi diğer Iskandinavya ülkeleri bir yandan ağacı kesiyor ama, kesilen yerde yeni ağaç yetiştiriyorlar. Dosdoğru olan ağaçlarda bunu gösteriyor zaten. Kuzey Avrupa’da el değmemiş ağaç fazla olmasa gerek.

Gezi notlarına gösterdiğiniz devamlı ilgi için çok teşekkürler.

Norvec nasil tadinda gezilir sorusuna referans olacak gezi yazisi oluyor. Tesekkurler o anlari yasattiginiz icin.
Hani tatli yerken en tatlisini sona birakiriz ya, Isvec Norvec sonrasi yavan kalmaz insallah :smiley:

Isveç için bir hafta zaman ayırdık. Norveç’ten sonra Isveç konusunun yavan kalmaması için özel çaba gösterecğim.:smiley:
Gezi notlarına ilginiz için çok teşekkürler.

Bugün gecelediğimiz yerden Mora şehrine kadar, güneşli havada güzel bir yolculuk yaptık. Iki defa mola vererek piknik yaptık. Birinci durduğumuz yer:
SAM 1642

Burada mantar aramak için durduk. Her taraf yabanmersini doluydu ama aradığımız mantarı bulamadık. Önce yabanmersini topladık sonrada piknik yaptık.
Ikinci durduğumuz yer bir karavanparktı. Aynı gecelediğimiz yer gibi. Gün boyu bu türlü karavanparkların yol kenarında levhalarını Gördük. Yol, bir nehir kenarını takibediyor. Yol üzerinde bu karavanparklar yapılarak karavanların nehir kıyısında kampdışı konaklamaları yasaklanmış. Konaklama ücreti 6,5€. Balık tutmak isteyen, 6,5 € ücret ödeyerek izin alabiliyor.Çok güzel manzaralı yerlerde yapılmış karavanparklar. Resimde görülen “Lägerplats” karavanparklara verilen isim.
SAM 1645

Yol Mora şehrine kadar 140 km sürdü. Yol ormanların arasından ve bir nehirin kenarından geçiyor. Eşimle yol boyunca konuştuğumuz Norveç ve Isveç idi. Norveç gezisi bizde ruhsal bir heyecan, isveç yolculuğu ise bir ruhsal dinlenmeyi sağlıyor fikrinde anlaştık. Isveç’te herşey düzenli (süprizle karşılaşılmıyor). Yol geniş. Norveç’teki gibi yol daralabilir endişesi hiç olmadı. Norveç’ten eve Isveç üzerinden dönmek iyi olacak galiba.
Mora şehrinde biraz dolaştıktan sonra kampinge gitmeye karar verdik. Son bir hafta içerisinde hemen her gece hava sıcaklığı 10 derecenin altındaydı. Sıcak bir duşu hakettik.
Şu anda Mora şehrinin içinde kampingteyiz. Mükemmel bir kamping. Duş dahil, elektrik hariç geceleme ücreti 195 Krone (20.5€). Şimdiye kadar kaldığım kampimlerden en modern olanlardan birisi. Her taraf karavan dolu.
SAM 1649

SAM 1650

Mora Camping

Google Maps

Kampingte internet olduğu için ren geyiklerinin videolarını şimdi yüklemem mümkün.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=c-srkp3T1Zo

Video: https://www.youtube.com/watch?v=GoDrEQ_-g0I

Son düzenleme:

Umarım ben Norveç'te kaldığım için, sen kusura kalmazsın Hüseyin ? :yum:
Norveç'in duş ücretlerinden bahsedince, suyu ve enerjisi bol bir ülkede neden böyle pahalıdır diye düşünmeden edemedim. Gerçi o kampingin ücret politikası ile ilgili olsa da, genelde Şili (bakır), Avustralya (kömür, çinko), Norveç (petrol) gibi ülkelerin doğal zenginliklerini ihraç ettikçe, paralarının değer kazanması ile ilgili diye biliyorum.
Kısaca yaşam topyekün pahalanıyor.. Tabi artık duşun lafı mı olur.

İsveç'e gelirsek, onlar da oldukça " uyanık" insanlar olmalı ?
Baksana güneşi bol olsun diye şehirlerine "Mora" gibi isim veriyorlar galiba ? :p
En güneşli resimleriniz orada çünkü...:cool:

Son düzenleme:

Beach & swimming
Classic red
Winter activities
Hike and enjoy
Playground on site
Dogs welcome

MORA CAMP WEBSITE'da gördüm bu satırları ... 5 satırda yazılanlardan , bu kampta yapılabileceklerin listelendiğini anladım..
Ama , ''Classic Red'' ne tür bir aktivite (?!?!?) anlamadım .:confused:

Hüseyin bey Danimarka dan Norveç e geçişinizi yazarsanız sevinirim. İyi tatiller

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Umarım ben Norveç'te kaldığım için, sen kusura kalmazsın Hüseyin ? :yum:
Norveç'in duş ücretlerinden bahsedince, suyu ve enerjisi bol bir ülkede neden böyle pahalıdır diye düşünmeden edemedim. Gerçi o kampingin ücret politikası ile ilgili olsa da, genelde Şili (bakır), Avustralya (kömür, çinko), Norveç (petrol) gibi ülkelerin doğal zenginliklerini ihraç ettikçe, paralarının değer kazanması ile ilgili diye biliyorum.
Kısaca yaşam topyekün pahalanıyor.. Tabi artık duşun lafı mı olur.

İsveç'e gelirsek, onlar da oldukça " uyanık" insanlar olmalı ?
Baksana güneşi bol olsun diye şehirlerine "Mora" gibi isim veriyorlar galiba ? :p
En güneşli resimleriniz orada çünkü...:cool:

Sevgili Mesut, önce soğuk Isveç’ten sıcak Yunanistan’a selamlar! Geçtiğimiz gece 9 dereceydi. Bugün 150 km kadar güneye indik. Şu anda kaldığımız yer 14°.
Google Maps

Norveç’in vergilendirme politikasını anlamak zor. Yiyeceklere %15, diğer herşeye % 25 KDV. Ayrıca işçi saat ücreti çok yüksek. Işçinin saat ücretinin yüksek olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü almak istediğimiz bir şeyde el emeği fazlaysa fiyatı çok yüksek. Gezdiğimiz yerlerde çok güzel kahveler gördük (bina olarak). Içleri ya bomboş yada kapalıydılar. Fiyatları turistler için çok yüksek, herhalde Norveçli müşteride yeterli değil. Bir kaç defa kahve, bir defa da balık çorbası içebildik. Iki kase balık çorbası 26 €. Çorbalar ama çok güzeldi.

Norveç``in, az nüfusuyla alt yapı hizmetlerinin altından kalkması lazım. Kolay olmasa gerek. Şansına petrol ve gaz geliri var.

Isveç’te birçok şey Norveç’ten daha ucuz.

Her iki ülke de karavanla dolu. Her iki ülkede de dikkatimizi çeken önemli bir nokta, „No Camping“ süratle çoğalıyor. Buraları gezmek istiyorsan elini biraz çabuk tut.

Selamlar.

Beach & swimming
Classic red
Winter activities
Hike and enjoy
Playground on site
Dogs welcome

MORA CAMP WEBSITE'da gördüm bu satırları ... 5 satırda yazılanlardan , bu kampta yapılabileceklerin listelendiğini anladım..
Ama , ''Classic Red'' ne tür bir aktivite (?!?!?) anlamadım .:confused:

Kampingin websitesinin Almancasını okudum. Tatil evlerinin tanıtıldığı yerde,
„klassisch, schwedisch, rot“ yazıyor. Benim anladığım, burada evlerin kırmızı rengi kastediliyor. Iskandinavya ülkelerinde binaların büyük bir kısmı kırmızı. Bu arada bu evlerde kalındığında ne gibi aktivitelerin mümkün olduğu da yazılı.

Hüseyin bey Danimarka dan Norveç e geçişinizi yazarsanız sevinirim. İyi tatiller

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Sayın Knnrtrk,
Norveç’ten dönüş yolculuğundayız. Daha önce Danimarka üzerinden dönmeyi düşünüyorduk. Şimdi planımızı değiştirdik ve Isveç üzerinden Almanya’ya dönmeye karar verdik.

Ilginize teşekkürler.

Mora şehri ve kampingi hoşumuza gitti. Bu çevreye yolu düşenlere bu kampingi tavsiye ederim.
Bu geceyi kum yığınları arasında, büyük bir bira fabrikasının yakınında geçiriyoruz. Yanımızda üç karavan daha var. Yeri tesadüfen bulduk. Yoldan geçerken diğer karavanları gördük ve yanlarına geldik. Kaldığımız şehrin ismini bilmiyorum. Kaldığımız yeri Google Maps’de ararken bira fabrikasını gördüm.
Google Maps

Bugün piknik yaptığımız yerde ilginç bir açık hava sergisini gezdik. Bir çok şeyi tam izah edemesek te sergiyi beğendik.

Serginin olduğu yer:
SAM 1713

Serginin ismi:
SAM 1692

Google tercümesi: Fantasiye açılan kapı (ben böyle anladım)
SAM 1712

Segiyi beraber gezebiliriz.
SAM 1711

SAM 1710
SAM 1709

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri