Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,665

Etiketler

Hasmet Bey yalniz balik tutmasini ogrenmeniz lazim ayni butceyi tutturabilmek icin ;)

.
:smiley: Hah hah haaa.... Enfes!...

Fakat Haşmet, blr de Hüseyin gibi “alkölsüz bira”ya dayanıklı olman lazım... :p

Not
Peki senin Yunanistan notlarından ne haber ?
Hala baskıya vermedin de...

Son düzenleme:

Hasmet Bey yalniz balik tutmasini ogrenmeniz lazim ayni butceyi tutturabilmek icin ;)
:smiley:
Norveç'te aslında daha çok "ekmek tutmayı" öğrenmek lazım. Balık ile ekmeğin fiyatı neredeyse aynı. Finlandiya-Norveç sınırının yakın olduğu yerlerde alışveriş ve mazot almak için biz Finlandiya'ya geçiyorduk.:smileycat:

Güzel gezinizi,muhteşem fotoğrafları bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.Bizim karavanda 6 metreden küçük olduğu için 2014 Norveç gezisinde feribotlarda uygun ücret ödemiştik.

not:iki yılı geçti bizden hala yol paralarını isteyen yok AB vatandaşı olmamanın faydasını bir kere görelim bari:smirk: size çok yakında ödeme makbuzu gelir herhalde

Balık tuttuğum yerlerde çocuklar bile balık tutuyordu.:smiley: Norveç’te Atlantik kıyılarını gezenlerin yanlarında bir olta bulundurmalarını tavsiye ederim. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç varsa ayrıntılı olarak anlatabilirim.

.
:smiley: Hah hah haaa.... Enfes!...

Fakat Haşmet, blr de Hüseyin gibi “alkölsüz bira”ya dayanıklı olman lazım... :p

Not
Peki senin Yunanistan notlarından ne haber ?
Hala baskıya vermedin de...
Mesut, konuyu açman iyi oldu. Çünkü yaptığım hesapta sadece yiyeceklerin olduğunu ve içecek olmadığını farkettim. Çünkü alkollü içecekleri ve alkolsüz birayı Almanya’dan götürdüm. Oturduğumuz yerdeki alışverişler kredi kartı üzerinden olmadığı içinde Norveç hesabına girmedi. Norveç’teki alışverişlerimizde süt dışında içecek başka bir şey satın almadık.
Yanımızda götürdüğümüz içecekleri aşağıdaki resimde görmek mümkün (şahıs başına). Alkosüz birada sınırlama olmadığı için yanımda bol miktarda vardı.:smiley:
Alkol

Norwegische Zollbestimmungen - Norwegian Customs

:smiley:
Norveç'te aslında daha çok "ekmek tutmayı" öğrenmek lazım. Balık ile ekmeğin fiyatı neredeyse aynı. Finlandiya-Norveç sınırının yakın olduğu yerlerde alışveriş ve mazot almak için biz Finlandiya'ya geçiyorduk.:smileycat:
Ferhat Bey, ekmek konusu sorun olmaktan çıkmış diyebilirim. Resimdeki gibi ekmekler, Norveç’te üzerlerinde Tortillas yazıyor Almanya’dan daha ucuz.
Tortillas

Bu gezimizde çoğunlukla deniz kıyılarında ve güneyde kaldık. Kuzeye doğru gittikçe yağmur ve soğukla beraber fiyatlarda artarmı bilmiyorum.:smiley:

Güzel gezinizi,muhteşem fotoğrafları bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.Bizim karavanda 6 metreden küçük olduğu için 2014 Norveç gezisinde feribotlarda uygun ücret ödemiştik.

not:iki yılı geçti bizden hala yol paralarını isteyen yok AB vatandaşı olmamanın faydasını bir kere görelim bari:smirk: size çok yakında ödeme makbuzu gelir herhalde
Şadan Bey, Mortavika-Arsvägen arasındaki feribotta araç için (6 metreye kadar) 185 Krone (yaklasık 20 €) ödedik. 6-7 metre arasındaki araçlar 443 Krone (yaklaşık 46 €) ödüyorlar. Araç boyu hakikaten çok önemli.

Mortavika-Arsvågen – Fjord1

Feribotlarda yaşları 67’yi geçen yolcular yarı fiyat ödüyorlar. Direksiyonda olan araba ücretine dahil. Feribota binerken Sonja direksiyona geçiyordu.:smiley:
Yol ücretleri faturası hala gelmedi. Biraz yüklü olacağını sanıyorum. Uzunca kaldığımız bazı yerlerdeki ücretli yollardan bir kaç defa geçmek zorunda kaldık.

Teşekkürler.

Artık göndermezler derken Norveç‘teki paralı yolların faturası geldi. Geçtiğimiz paralı yolların ve ücretlerinin listesini yapmışlar. Toplam 67 €. Ilave bir ücret istemiyorlar.

Geziye çıkamadan önce gezide ihtiyacım olmayacağını düşündüğüm bir yedek hortumu (musluk adaptörleriyle hazırlanmış) evde bıraktım ama daha Almanya’dan çıkmadan hatamı anladım. Bazı karavanparklarda/kampinglerde wc kaseti yıkama ve temiz su alma işi aynı musluktan oluyor. Böyle yerler çok azaldı ama, hala rastlamak mümkün. Bu durumda musluktaki hortumu çıkarıp yanımda getirdiğim yedek hortumu takarak temiz su dolduruyorum. Iş bitince tekrar eski hortumu takıyorum. Bir çok yerde hortum olmadan su almak mümkün olmuyor. Bu gezimizde yanımda yedek horum olmayınca iki defa temiz su doldurmadan yola devam etmek zorunda kaldık. Aşağıdaki resim Alman karavanforumunda (Wohnmobilforum) bir karavancıdan.
Adapter Wasser1 1

Işi kolaylaştırmak için hortumun bir tarafına (musluğa takılacak yere) ince bir bisiklet iç lastiği de takılabilir. Resimdeki hortumlardan birisi böyle hazırlanmış.

E V

Gezilerimizde atıkları boşaltıp temiz su deposunu doldurarak güne başlamak çok iyi oluyor. Norweç ve Isveç’te bu genellikle çok kolay. Karavanparkların hemen hepsinde günlük ücret otomata ödeniyor veya para bir zarfa konularak bir kutuya atılıyor. Karavan üniteleri için (atık boşaltacak ve temiz su alacak yerler) genellikle ayrıca bir ücret istenmiyor. Bunu ben gecelemediğimiz karavanparkların bu ünitelerini ücretsiz kullanmak mümkün diye yorumluyorum. Gecelemediğimiz karavanparkların ünitelerini bir kaç defa kullandık.

Norweç’te ayrıca çok sayıda sadece atıkları boşaltıp temiz su dolduracak üniteler var. Bunlar için nadiren ücret isteniyor (Benzin istasyonlarında). Bu ünitelere yollarda, benzin istasyonlarında, park yerlerinde, alışveriş merkezlerinde rastlamak mümkün. Yukardaki resim bu yerlerin levhasını gösteriyor. Buralarda gecelemek mümkün değil. Gezimiz güzergahında gördüğümüz bu türlü yerleri Google Map listesinde su musluğu ile işaret ettim.
Norveç‘ atık boşaltacak ve temiz su alacak yerlerin (Karavan ünitelerin) listeleri:
Not: TØMMESTASJONER=e/V anlage - Karavan Ünitesi.
Willkommen auf dem Wohnmobilstellplatz | Bobilplassen

Entsorgungsstationen in Norwegen [Archiv] - promobil Forum

Karavan ünitelerinde çok farklı atık boşaltacak yerler var. Aşağıdaki link bu farklı yerleri gösteriyor.
Entsorgungs-Stationen fürs Wohnmobil : Ver- und Entsorgung auf Europas Stellplätzen

Son düzenleme:

Isveç’te otoban ve anayollardaki parkyerlerinin bir kısmında wc boşaltacak yerler ve temiz su alacak musluklar var. Yasak levhası yoksa buralarda gecelemek te mümkün. Yalnız buralar karavanparklar kadar güvenceli değildirler.

Bu parkyerleri dinlenmeye müsait yerlerdir.

Bu Parkyerlerinin listesi:
Latrintömning/WC Boşaltacak Parkyerleri/Isveç

Otoban ve anayollardaki Parkyerleri neden karavanparklar kadar güvenceli değildir?

Karavanparklarda genellikle biz karavancılar bir aradayız. Yakınımızdaki komşumuzu görür ve selamlaşırız. Yanımızdaki bir karavana sahibi dışında birisi girerse dikkatimizi çeker.

Otobanlarda ve anayollardaki parkyerleri ve benzin istasyonları tatil aylarında bayram yeri gibidir. Kimse kimseyle ilgilenmez. Bu gibi ortamlar hırsızların işini kolaylaştırıyor. Örenğin Alman polisi ve Alman otomobilciler klübü böyle yerlerde mümkün olduğunca gecelememeyi tavsiye eder. Böyle yerlerde geceliyorsanız, dikkatli olun derler. Son yıllarda Güney Isveç’te de Otobanlardaki parkyerlerinde karavanlarda hırsızlık olayları oldu. Özellikle Malmö-Göteborg arasındaki E 6 numaralı otobanda.

Nerede konaklarsak konaklayalım, dikkatli olmakta fayda var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR