Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,807

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
8 gündür Norveç istikametinde yollardayız. Dün Almanya’dan Danimarka’ya geçtik. Önce,eşim Sonja ve beni gezdiren karavanımızı tanıtayım. 1997 model, panelvandan karavana çevrilmiş orta boyda bir Sprinter (212d). Aracın gaz ve elektrik tesisatı dahil herşeyini 10 yıl önce kendim yaptım. Içi optik olarak göz kamaştırmasada pratik bir araç. 350 bin kilometreye az kaldı. Şimdiye kadar bizi hiç yolda bırakmadı. Inşallah bu gezide de bir sorun çıkarmaz. Aracın üzerinde 100 Wattlık bir solar panel var. Panel iki tane 90 amperlik yaşam aküsünü dolduruyor. Akülerden bir tanesi araç aküsüyle paralel bağlı (isolatör). 8 gündür hiç dışardan elektrik almadık. Yaşam akülerinden birisi küçük kompresör buzdolabını çalıştırır. Bu akü sadece solar panelden şarj olur. Karavanda ısıtıcı olarak gazla çalışan Truma 1800 E var. Soğuk gecelerde yardımına ihtiyacımız olabilir.

Dün Almanya’dan ayrılmadan, Danimarka sınırına çok yakın olan Emil Nolde müzesini gezdik (Seebüll şehrinde).
SAM 0664
Emil Node Museum in Seebüll

Emil Nolde (1867-1956) Hitler’in emriyle resimlerine el konulan ve resim yapması yasaklanan bir ressam. O çevreye yolu düşene müzeyi tavsiye ederim.
SAM 0686

Bu resimleri kilisenin de tepkisini çekmiş.
SAM 0662

Müzenin çpk güzel bir bahçesi var.

Müzeyi gezdikten sonra Danimarka’ya geçtik Acelemiz olmadığı için bir süre ara yollardan gittik. Yollarda iki piknik/park yerinde tuvaletin yanında karavanların wc kasetlerini boşaltacak ayrıca bir yer vardı. Bu levhada karavanlı wc işareti bu tür yerleri gösteriyor.
SAM 0690

Etiketler
Bu çevre Kuzey denizinin etkisi altında. Zaten Almanya ve Hollanda’da Kuzey denizi sahillerindeki toprakların büyük bir kısmı denizden kazanılmış topraklar. Bir çok yerde de bu topraklar deniz seviyesinin altında. Kuzey Denizi de kaybettiği toprakları geri almak (mümküse daha fazlasını) mücadelesinde. Burada yaşayan insanlarda topraklarını denize karşı savunmak, mümkün olduğunda denizden daha fazla toprak kazanmak çabası içindeler. Bu çabalarında en büyük yardımcıları bu koyunlar.
SAM 0614

Koyunlar denizin önüne çekilen toprak setin üreindeki otları yiyerek belirli bir büyüklükte kalmasını sağlıyorlar. Böylece set dayanıklı oluyor. Ayrıca yünleri, sütleri ve etleri de sahipleri için bir gelir kaynağı. Etleri çok lezzetli diyebilirim, çünkü bu akşam yemeğimiz pizolaydı.

Danimarka’nın oldukça kuzeyinde, Lokken kampingte ikinci gecemizi geçiriyoruz.
SAM 0726
Løkken Camping

Bu kampingte 2011 yılında da kalmıştık. Sahili çok güzel. Bugün Kuzey denizi ve hava sıcaklığı 18°. Ben kıyıda sıcak bir kazakla beklerken Sonja denizde yüzdü.
SAM 0717
Sahilde yürümek çok güzel. Hava serin olsa da kum ılık ve esnek, ayak kuma batmıyor. Sahilde ikinci dünya savaşından kalma beton sığınaklar var.

SAM 0700

Kampingte çok sayıda çadır ve çekme karavan var. Yanımızdaki büyük bir çadırda üç çocuklu bir aile kalıyor.

Bu geceyi Danimarka’nın kuzeyinde Lonstrup şehri yakınlarında geçiriyoruz. Yarın gece saat 23.30’da feribotla Norweç’e geçmek istiyoruz. 2011 yılında da aynı yerde geceledik. Lonstrub şehri geleceği olmayan bir şehir. Buraya 1 kilometre kadar uzaktaki bir kum tepesi yavaş yavaş şehre doğru ilerliyor. Şehrin bir gün kumların altında kalacağı kesin.
Knude

Internetten aldığım bu resim yürüyen kum tepesini gösteriyor. Resimde görülen deniz fenerinin alt kısmı ve çevresindeki binalar kumların altında kalmış durumda. Ilerde görülen şehir Lonstrup.
Dänemark von oben : Rubjerg Knude

Gecelediğimiz yer çok eski bir kilisenin parkyeri. 2011 yılında kilisenin sadece duvarları vardı. Bugün geldiğimizde duvarlarda yerinde yoktu. Deniz kilisenin yanına kadar yaklaşınca, duvarlar sökülerek başka yere taşınmıs (2015 yılında). Bir taraftan deniz, bir taraftan da kum tepesi bu çevre için büyük bir tehlike.
Aşağıdaki resim kilisenin yıllar önceki durumunu gösteriyor. Bugün deniz park yerinde görülen beyaz otomobilin olduğu yere yaklaşmış durumda.
Marub Kirke
mårup kirke - Google-Suche:

çok güzel,
biz bu aylarda turla gitmiştik. ama her yerde bol karavan gördük ve imredik. umarım , kamping yer bulma sorunu olmaz

Balık avcıları olarak , balık avı fotolarınızı ve yöntemlerinin de detaylı raporlarını da bekleriz . Rasgele diyoruz , takipteyiz , iyi yolculuklar size .

Şadan Bey, Ekrem Bey, sayın Bayar28 gezi notlarına ilginiz için teşekkürler.
Süleyman Bey, bugün balık tutacak yer aradım ama uygun bir yer bulamadım. Gecelediğimiz yer sarp kayalık. Bu akşam satın aldığımız balık (morina balığı) mutfakta pişecek.:smiley:

Norveç’te ilk günümüz.
Resimde gördüğümüz yabanmersini Norveç’e temmuz sonlarına doğru gelmemizin önemli bir nedeniydi. Ne güzel olgunlaşmışlar.
SAM 0766

Geceyi Norveç’in güneyindeki Lindesnes deniz fenerinin Karavan Parkında geçireceğiz.
SAM 0800

Lindesnes Deniz Feneri.
Lindesnes Fyr

Deniz feneri Norweç’in en güney noktası. Buradan Nordkap’a olan mesafe:
SAM 0798

Lindesnes deniz fenerine gelirken yolumuz üzerindeki Reme şehrinde gördüğümüz tekne kulübeleri:
SAM 0790

Son düzenleme:

Hüseyin Bey merhaba.

Ne güzel yerler geziyorsunuz, ne mutlu size.
Allah içinize sindirsin.

Ben ve Eşim;
Size ve Eşiniz Hanımefendi'ye sağlıklı mutlu geziler diliyoruz.

Norveç’te ilk günümüz.
Resimde gördüğümüz yabanmersini Norveç’e temmuz sonlarına doğru gelmemizin önemli bir nedeniydi. Ne güzel olgunlaşmışlar.
Ekli dosyayı görüntüle 64040

Geceyi Norveç’in güneyindeki Lindesnes deniz fenerinin Karavan Parkında geçireceğiz.
Ekli dosyayı görüntüle 64041

Lindesnes Deniz Feneri.
Ekli dosyayı görüntüle 64042

Deniz feneri Norweç’in en güney noktası. Buradan Nordkap’a olan mesafe:
Ekli dosyayı görüntüle 64043
Lindesnes deniz fenerine gelirken yolumuz üzerindeki Reme şehrinde gördüğümüz tekne kulübeleri:
Ekli dosyayı görüntüle 64044
2814km Slettnes feneri tabelası bizi 2011 yılına götürdü. :smiley:
Lindesness en güneyde Slettnes ise anakaranın en kuzeyindeki fener.
Güzel ve keyifli geziler diliyoruz.
IMG 9623s

Son düzenleme:

Teoman Bey,
Sevgili Şirin ailesi ,
Ilgi ve güzel dilekleriniz için teşekkürler.

Sayın Frigotek, selamlarınızı eşime ilettim. Bizden den sizlere candan selamlar ve ilginiz için teşekkürler

Günlerdir ilk defa bugün güneşle uyandık. Suyumuz bittiği için en yakınımızdaki depo boşaltacak ve temiz su dolduracak yere gittik.
SAM 0813

Yeni yapılmış çok modern bir yer. Sağdaki hortum wc kasetini yıkamak için, soldaki temiz su için.

Burasıda hem wc kaseti hem de deposu boşaltmak için. Herşey ücretsiz.
SAM 0812

Bu geceyi geçirmek için bir başka deniz fenerine giderken, Farsund şehrinde bir karavanpark ve balık tutanlar gördüm. Hemen karavanparka yöneldik.
https://www.campercontact.com/de/norwegen/vest-agder/farsund.aspx

Karavanparka gelince ilk işim oltayı hazırlamak oldu.
SAM 0828

SAM 0831

Dört uskumrudan üç tanesi bir defada çıktı (resimdeki sistemle). Balık çok olunca usta balıkçı olmaya gerek yok galiba.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri