Nissan X-trail T30 Termostat Ve Antifriz Değişimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ali KAŞIKÇI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,532

Ali KAŞIKÇI

yomrali_61
Yer
sürmene
Herkese merhaba.
2004 model nissan x trail araç sahibi olarak termostat ve antifriz değişimi hakkında paylaşımda bulunacağım.

3-4 ay öncesinde yaz ortalarında kocaelinden pendiğe gelirken trafiğin sıkışması ile yavaşladığım sırada gözüm birden hararet ibresine gitti ki kırmızı bölgenin sınırına gelmiş. Hemen kenara çekip kaputu açtım fanın çalışmadığını gördüm. Kablo söketleriyle oynadım ve fan devreye girdi. Hararet azalınca tekrar devam ettim tekrardan aynı şey oldu yine kenara çekip fanı çalıştırdım. Bu şekilde eve ulaştıktan sonra ertesi gün hemen sanayiye gittim conta yandı mı şüphesiyle. Farklı iki yere gösterdim herhangi bir conta yanma belirtisi yoktu termostat da çalışıyordu aracını takip et su eksiltirse tekrar hararet yaparsa gelirsin dediler. Anormal bir durum olmadığını söylediler. Sonrasında elektrikçiye gidip fan söketinde arızalı yeri yaptırdım.

Aracın hararet sorunu çözülmemişti. İstanbul -kocaeli arası gidip geliyordum. Uzun yolda sorun yokken kocaeline girip ışıklarda durduğumda ibre yeniden yükselişe geçiyordu. Hararet yaptığında su da eksiltiyordu. Tekrar istanbula dönüşte dilovası rampasında hararet yükselince kenara çekip soğumasını beklerken bir araç yardım için yanaştı. Adam mobil ustaymış araca baktı termostat açmamış senin dedi söküp iptal ederim antifirizini koyarım devam edersin dedi. İyi dedim yap bakalım. Aracında herşey vardı. Termostatı söküp çıkardı ortasını koparıp tekrar yerine taktı antifriz koydu güzel de bir ücret talep etti neyse verdik parasını. Sonrasında arabayı ne kadar zorlasam da hareret yapmadı.

Tüm olanlardan sonra soğutma sisteminin detaylarını araştırıp kış öncesi termostat ve antifriz değişimini kendim yapmaya karar verdim. İlk gösterdiğim ustalar araba normal ama riske atmayalım al bi termostat değişelim deseydi 100 tl verip kafam rahat olacaktı conta mı yaktık hararet mi çıkacak korkusu olmicakti, yolda yardım için gelip termostatı iptal edip dünya para isteyen diğer arkadaşa kazıklanmamış olacaktım.

Neyse tüm olanlardan sonra soğutma sisteminde iki adet termostat olduğunu öğrendim. Servisten fiyat aldım orjinal termostat ve ikinci termostat (water control valve) diye geçiyor. Termostat 235tl water control valve 245tl fiyat söyledi.

Sonra internetten japon yedek parçacıların numarasını alıp watsaptan yaklaşık 10 farklı yere termostat ve diğer termostatı sordum. 10 yerden dokuzunun arabada ikinci termostat olduğundan haberi yok satmıyor. Bir tanesi biliyordu ordan ikisini 200 tl ye sipariş verdim. İkinci termostat elinde yokmuş sipariş vermiş geldi gelecek derken 15 gün beklettiler beni. Başka satan olmadığından el mahkum bekledik termostatları. Sonunda geldiler. Yurt dışında ikisi birlikte satılıyor bu arada.

Bende bu arada internetten antifriz sipariş ettim. Termostatları kontrol için mutfaklarda kullanılan termometrelerden sipariş ettim. Termostatlar geldiğinde teknik verilerine uygun çalışıp çalışmadığını kaynattığım suya atarak hangi sıcaklıkta açıldığını kapandığını gözlemledim. Verileri sağladığından artık başlayabilirdim.

1

2

TEKNK ZM

Etiketler
IMG 20191011 114259

Ve başlıyoruz kendime yer açmak için rahat çalışmak için ve çok kirli olduğundan temizleyebileceğim herşeyi söktüm. İlk olarak hava filtresi ve borularını aldım. aküyü çıkarttım. Akünün altındaki metal parçayı söktüm.

IMG 20191011 114303
IMG 20191011 114752
IMG 20191011 115351
IMG 20191011 115616
IMG 20191011 115625

hortumları sökmeye başlamadan önce radyatörün alt hortumunu çıkarıp tüm suyu boşaltıyoruz.
Akü ve filtreleri söktükten sonra 2. termostatın olduğu kısımdaki hortumları sensör söketlerini çıkarıyoruz.
sonra 4 adet civatasını söküp ordaki parçayı alıyoruz.
IMG 20191011 123115
IMG 20191011 123132
IMG 20191011 123417

Burda bir ayrıntı var. Az bilinen bu ikinci termostat benim aracımda daha önceden değişilmiş ama yanlış takılmış. üzerinde 82 derece yazıyor. İlk eklediğim tabloda sıcaklık aralıklarına uygun değil. normal termostat 80,5 ile 83,5 derece arasında açıyor maksimum açıklığına 95 derecede ulaşıyor. Bu ise 93,5 ile 96,5 aralığında açılıp maksimum açıklığa 108 derecede ulaşıyor olması gerekiyor. Ama ana termostat 85 derece bu 82 derece uydurma takılmış. Şekil olarak da yanlış mantık olarak da. Benim aldıklarımda termostat da 82 derece yazıyor water control valve de 88 derece yazıyor. sıcak su testinde 88 yazan 90 derecede açmaya başladı. birebir aynısı olmasada mantık olarak önce ilki sonra ikincisi açtığından parçayıda 15 gün beklediğimden tekrar değişim yapmadım.

devam edelim sökmeye.
IMG 20191011 124030
IMG 20191011 124217
IMG 20191011 124710
IMG 20191011 124716
IMG 20191011 124719
IMG 20191011 125047

yedek su tankı ve radyyatörü de aldıktan sonra baya bir yer açıldı. Normalde bu kadar sökmüşken devirdaim pompasını da söküp çarklarını kontrol edicektim ancak oraya ulaşmak için klima motorunu sökmek gerektiğinden üşendim ve söktüğüm parçaları alarak eve çıktım

zor olan kısımı atlatmıştık. Eve çıkınca arabadan çıkan ikinci termostatı hemen kaynayan suya atıp gözlemledim. açılıp kapanıyordu ancak yanlış sıcaklıklarda.neyse devam edelim.
IMG 20191011 134352
IMG 20191011 134400
IMG 20191011 160309

radyatörden çıkan çamur. gözenekler açık gibi görünsede baya bir çamur aktı.
Yedek su deposunun iç yüzeyi tortu ile kaplanmıştı içi gözükmüyordu. Çalkalama ile de gitmiyordu. Diş fırçası ve harbi ile onu da baya temizledim.

Evde temizleme işi de bitmişti. Normalde bu kadar yer açılmışken motor içini de detaylı temizleyip sonrasında parçaları takmayı planlıyordum. Zaman olmadığından mecbur aracı toplamaya başladım.
Bu arada internetten antifrizle birlikte sıvı conta da sipariş etmiştim.
İlk eklediğim teknik resimlerde termostatın yerine koyulma açısına dikkat etmek gerekiyor. maksimum 20 derecelik sapmaya müsade ediyor klavuz.
IMG 20191011 183222

termostatları takmadan önce karşılıklı birleşecek metal yüzeyleri zımparalayarak temizledim.
sonra sıvı contalarını sürerek ilk önce bu parçaları taktım.

IMG 20191011 183834
IMG 20191011 184340
IMG 20191011 185259

sonrasında söktüğüm sıra ile tüm parçaları hortumları tekrardan yerine taktım.
Sıra geldi antifriz i ekleyip havasını alıp olayı tamamlamaya.
IMG 20191011 194821

Radyatör kapağına huni sıkıştırıp başladım antfriz eklemeye. 2 adet 3 litre kırmızı antifriz almıştım. İlk bidonu tamemen aldı ikincide huni de seviye yükseldiğinde arabayı çalıştırdım.
Araba rolantide çalışırken hunideki seviye azaldıkça görebileceğim yüksekliğe kadar ilave ettim. Bu sırada sistemdeki hava kabarcık şeklinde dışarı atılıyordu. bu sırada araba termostat açma sıcaklığına ulaştı ve termostat ve fan açtı hava çıkmaya devam ediyor bu sırada. sonra kaloriferi en sıcağa getirip açtım sıcaklık yükseldi ikinci termostat da açıldı su kalorifer sisteminde de dolaştı. Ordaki hava da çıktı. sonrasında su seviyesi kapak hizasına indi. huniyi çıkarıp radyatör kapağını kapadım. Kalan antifrizi de yedek su tankına max seviyesine kadar ekledim. Tam 6 litre antifriz aldı. tüm işlem bittikten sonra aracı ısıtıp hortumları vs gözlemledim herhangi bir kaçak varmı diye. Ertesi gün motor soğuyunca su eksilmesi varmı diye kontrol ettim. 1 gram eksilme yok. çok şükür.

baya uzun bir paylaşım oldu. yazacak çok şey var özet geçmeye çalıştım. İnşallah birilerine faydası dokunur. Sormak istediğiniz detay bilgiler olursa cevaplayabilirim.

Bu işlemlerden önce termostat iptal edildiğinden araba geç ısınıyordu. İdeal sıcaklığına ulaşmıyordu.İkinci termostat yüzünden kalorifer sistemim çalışmıyordu. Isıtmıyordu sıcak su kaloriferden dolaşmıyordu. Şimdi araba normal sıcaklığına geldiğinde kaloriferim el yakıyor. Araç ideal sıcaklığında çalışıyor. Termostat açıyor fan açıyor. Sesi , gidişi çalışması bile baya farketti.
Bana toplam maliyeti;
İki termostat 200 tl
antifriz 6 litre 74tl
sıvı conta 8 tl
işçilik pahabiçilemez
toplam 282 tl

abi eline emeğine sağlık çok faydalı ve bilgilendirici paylaşımların var devamını bekliyoruz :smiley:

Teşekkür ederim. Daha arabaya yapacak çok şey var ancak vakit yok. Termostatları bile 20 gün bekledim fatihten pendiğe gelecek diye. Malzeme alacağım çogu yer pazar kapalı oluyor. 6 gün çalıştığımdan gerekli malzemeleri gidip almaya fırsatım olmuyor.
Sırada olanlar get takoz ile araç yükseltme, Arka çeki demiri ve ona entegre arka stepne taşıyıcı, Alüminyum tavan sepeti ve araç yan çadır tente. Yükseltmeyle birlikte ön arka amortisör kule gergisi. Gibi devam ediyor. Hepsini ayrı başlıklarda paylaşacağım inşallah.

Teşekkür ederim. Daha arabaya yapacak çok şey var ancak vakit yok. Termostatları bile 20 gün bekledim fatihten pendiğe gelecek diye. Malzeme alacağım çogu yer pazar kapalı oluyor. 6 gün çalıştığımdan gerekli malzemeleri gidip almaya fırsatım olmuyor.
Sırada olanlar get takoz ile araç yükseltme, Arka çeki demiri ve ona entegre arka stepne taşıyıcı, Alüminyum tavan sepeti ve araç yan çadır tente. Yükseltmeyle birlikte ön arka amortisör kule gergisi. Gibi devam ediyor. Hepsini ayrı başlıklarda paylaşacağım inşallah.
inşallah abi merakla bekliyoruz parça konusunda izmirde japon araçlarının parça satışı daha yaygın. bi kaç parçacının numarası var isterisen atabilirm. ben de üst kapak yaptırmıştım orjinal parçaları sadece ordan temin edebildim. stepne taşıyıcı derken abi bagaj bagaj altında şasiye entegre mi olacak egsoz arka susturucunun olduğu yerde

inşallah abi merakla bekliyoruz parça konusunda izmirde japon araçlarının parça satışı daha yaygın. bi kaç parçacının numarası var isterisen atabilirm. ben de üst kapak yaptırmıştım orjinal parçaları sadece ordan temin edebildim. stepne taşıyıcı derken abi bagaj bagaj altında şasiye entegre mi olacak egsoz arka susturucunun olduğu yerde
ilk önce 1. linkdeki çeki demiri aparatını yapıcam.
1. link
Video: https://www.youtube.com/watch?v=rAJn6wQ2bqs

daha sonra 2. linkte adamın hazır aldığı sitesinin linkini de ekleyeceğim stepne taşıyıcı nın aynısını yaptırıcam.

2.link
Video: https://www.youtube.com/watch?v=JuZQvDIKmqs

Hitchgate™ Solo sitesi burda orjinali 900 dolar. Bagajın altında öyle bir alan yok.
4x4 olduğu daha iyi anlaşılması için lastik arkada olmalı bence. Bagaj kapağı yana açılsa idi hiç uğraşmaz kapaga sabitlerdim ama bizim kapaklar yukarı açılıyor o yüzden tek çözüm bu. Tavan sepeti yapıp sepete koyanlar da var ama tavan sepetinde sunroof u kapatmak istemiyorum. sunroofun arkasında kalan alana zaten anca 1 lastik sığar o yüzden ben bu örnektekini yaptırıcam.

20160907 143103 e1473360378585

Slm 05357033838 telefonum
Merhabalar çok açıklayıcı bilgileriniz var gebzedeyim 10 gün oldu aracımı alalı 2002 model T30 sorunum hararet göstergesi aniden yükseliyor kırmızı alanda sorunu bulamadılar. Bu konuda tecrübelerinizi beklerim. 23.01.2020

Merhaba ali bey ben de nissan x trail 2004 alarak araniza katildim aracımı tanımaya çalışıyorum anlatiklariniz cok yararli teşekkür ederim ben de Kocaeli'nde yim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR