Nissan Terrano II Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan strom Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,526
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 721,023
82.Bölümde nasıl yapılacağı anlatılıyor.

Terrano servis İngilizce kitapçığı
Cam söktüm sonra giderlerin temiz olduğunu gördüm su döktüm biraz tavan ıslandı tavanı önden söktüm boru çıkmış yerine taktım. Problem şu . Boruya su dökmeme rağmen ön tekerleğin ordan bir damla dahi su damlamadı hiçbir yerde ıslanmadı . Tahliye boruları önde tam olarak nerdeydi?

Etiketler
Sunroof su sıkıntısı vardı çözüme ulaştım. Sunroof camını komple söktüm. Sunroof ön sağ sol su giderlerini yerine takip kelepçeledim. Sunroof su giderlerini klavuz kullanarak(elektrikçilerde var 15 TL) temizledim. Klavuzu en aşağı kadar ittiğinizde büyük ihtimal dışarı çıkmıyor. Marspiyer içinde gider tık tık vurur demire. Orda çamur oluyor o çamuru ön lastiğin arka kısmındaki bölgeden marspiyer kısmından biraz kelpeten veya onun gibi aletlere açın temizleyin. Sıcak su çamuru yumuşattı ve hepsi çıktı. Arka giderler arabanın altına eğildiğinizde arka tekerlerin arka kısmının iç bölümünde. Siyah 15 cm civarında borular arkayıda kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca sunroof camı ile onu tutan demiri birbirinden ayırın tekrar silikon (dayson marka) çekin. Son olarak fitilleri de sorun olanlar. Lada Niva arka bagaj fitili sunroofumuzu tam olarak kavrıyor. Bazı Ford sunroof fitilleri de bizimkine uyuyormuş ama ben Lada nivanınkini uydurmuş oldum. Saygı ve sevgiler

Arkadaşlar merhaba,
97 model Terrano'mun sağ arka tampon ve üst taraftaki stop lambaları kırıldı. Bunların yenisini bulamıyorum. Bunlarla uyumlu olan başka bir marka araç var mı? Ön sinyaller için 99 corolla uyabiliyor diye okudum, bir parçacıda Ford Otosan'ın olabilir dedi ama tam bir model vs. söylemedi.
Şimdiden teşekkürler

Uzun dönem Terrano kullanım raporudur:

Herkese selam, arabamı alalı 6 yıl doldu (hayatım boyunca en uzun süre kullandığım araç bu).Ş imdiye kadar belki 25 yada 26 aracım oldu, bunların 2 tanesi sıfır km idi, ama Terrano yu kulandığımdan beri tüm beklentilerimi karşılayan araç olduğunu görünce 6 yıldır satmadım ve mecbur kalmadıktan sonra satmayı da düşünmüyorum açıkcası. İmkanlar el verir ise ileride aracı komple kaporta ve mekanik olarak bakımdan geçirip kullanabildiğim ve keyif alabildiğim sürece kullanmayı planlıyorum. Yani özetle 6 yıllık beraberliğimizden ben çok memnun kaldım. Aracımı çok nadir offroad da kullandım, daha çok piknik ve doğa gezileri yapmayı seviyorum ailemle birlikte, dolayısı ile öyle ağır offroad le pek işim olmadı, bu bağlamda da her isteğimi sorunsuz yerine getirmesi beni hep mutlu etti.

Şimdi, 6 yıllık kullanımdan sonra artık bir yol ayrımına geldim, yol ayrımı diyince; araba ile yollarımı ayırmaktan bahsetmiyorum, yukarıda yazdığım gibi daha uzun yıllar kullanmak niyetindeyim, ama aldığımdan bu yana sorun çıkarmayan aracım, geçtiğimiz haftasonu Turbo arızası verdi, şimdi yağ basıyor motora, arkadan beyaz duman atıyor, ayrıca sanırım üst kapak contasının da değişmesi gerekecek. Daha önceki mesajlarda denk geldiyseniz bu araçlarda sıkça karşılaşılan hararet problemin bende yaşamış ve çözüm olarak rayatörü büyütüp, elektrik fan sistemine geçmiştim ve yaklaşık 3-4 yıldır da hararet yine zaman zaman yükselmesine rağmen fanların uzun süre ve kuvvetli çalışması sebebi ile sorun çıkarmayacak şekilde soğutabiliyorduk... Arabayı henüz ustama işlerinin yoğun olması sebebi ile gösteremedim, haftaya gel, rahat kafa ile bakarız dedi. Bende Turbo tamiri, üst kapak değişimi, işçilik vs dikkate alınca ciddi bir maliyetin çıkabileceğini gördüm, bu sebeple acaba motor değişikliğine mi gitsem diye düşünmeye başladım, daha önceden çok methedilen Nissan BD30 motor taktırsam maliyet ne olur diye araştırmaya başladım fakat bu sefer de araba otomatik şanzıman olması sebebi ile BD30 ile uyum sağamaz dediler, bu durumda maneul şanzımana dönmek gerekecek. Şu anda manuel şanzıman ve motor konularında araştırma aşamasındayım...

Devamı gelecek...

Herkese merhaba 2 senedir terrano 2.7 2001 otomatik kullanıyorum bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

1- Aracımı uzun süre kullandıktan sonra stop edip tekrar calıştırmak istediğimde geç çalışıyor. Motor soğukken bu sıkıntı yok. O yüzden tıkanıklık kaynaklı olmadığını düşünüyorum. Benzer sorun yaşayan oldu mu acaba?
Aracımda bujiler yeni. Enjektörler yeni. Egr valfi ve maf sensörü temizlendi. Sorunu bulamadım.

2- Birde siyah duman problemim var egr temizliği öncesi daha çoktu. Azaldı ancak hala gaz verince duman atıyor. Pompa 2 sene önce yapıldı ama ayar problemi olabilir gibi geliyor ne dersiniz?

3- teybim hala orjinal ama artık ekran ışıkları gitti. Ekran takmak istiyorum ama uygun maliyetli ekran tavsiyeniz varmıdır. Bunu sorma amacım terranoya uyan ekran bir türlü bulamadım hepsi küçük kalıyor.

4- son sorumda motor soğutma ile ilgili. Radyatör büyütmek istiyorum yazın yokuşta klima açıkken motor ısınıyor. Tehlikeli ısınma yaşamadım ama önlem almak istiyorum. Tavsiyeniz varmı?

Teşekkürler

Herkese merhaba 2 senedir terrano 2.7 2001 otomatik kullanıyorum bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

1- Aracımı uzun süre kullandıktan sonra stop edip tekrar calıştırmak istediğimde geç çalışıyor. Motor soğukken bu sıkıntı yok. O yüzden tıkanıklık kaynaklı olmadığını düşünüyorum. Benzer sorun yaşayan oldu mu acaba?
Aracımda bujiler yeni. Enjektörler yeni. Egr valfi ve maf sensörü temizlendi. Sorunu bulamadım.

2- Birde siyah duman problemim var egr temizliği öncesi daha çoktu. Azaldı ancak hala gaz verince duman atıyor. Pompa 2 sene önce yapıldı ama ayar problemi olabilir gibi geliyor ne dersiniz?

3- teybim hala orjinal ama artık ekran ışıkları gitti. Ekran takmak istiyorum ama uygun maliyetli ekran tavsiyeniz varmıdır. Bunu sorma amacım terranoya uyan ekran bir türlü bulamadım hepsi küçük kalıyor.

4- son sorumda motor soğutma ile ilgili. Radyatör büyütmek istiyorum yazın yokuşta klima açıkken motor ısınıyor. Tehlikeli ısınma yaşamadım ama önlem almak istiyorum. Tavsiyeniz varmı?

Teşekkürler
Aracım dizel ve benzinliden pek anlamadığımdan sorularınıza cevap veremeyeceğim ama teyp konsuunda 2000 ve üstü modellerde double-din ekran kullanılabiliyor, aksesuarcılarda pekçok seçenek mevcut, android tabanlı sistem almanızı naçizane tavsiye edebilirim.

Teşekkürler
Bende de 2.7 SE dizel var. 1 numaralı sorun bendede var. enjektör temizleyici kullandım çokda fayda etmedi. Hatta uzun süre kullandıktan sonra değil, evden çık, 200m sonra istasyona gir, kontak kapa , tekrar çalışırken tüm istasyon bana bakıyor. Birde şehir içi. :smiley: Öksürük tıksırık beyaz duman. Sık sık kontak aç kapa sağlıklı değil farkındayım fakat mecbur kalıyorsunuz. Kalıncada sorun.

Bugün aranıza katıldım . Terrano 2.7 1999 model manuel satın aldım
Aracınız hayırlı olsun, güle güle kulanın...
Yakıt fiyatlarının anormal yükselişinden dolayı artık arabalara binmek günden güne zorlaşıyor...
Arabalarımızla ilgili hayal bile kuramayacak hale geldik neredeyse... Bu yüzden forumda da hareket azaldı belirgin şekilde...

Güncel bilgi verebilecek abilerimiz burada mıdır
Yardımcı olabileceğim birşey olursa severek sorularınızı cevaplarım.
Selamlarımla.

Son düzenleme:

Ynt: Nissan Terrano Iı Hakkında Herşey

bu araçların pompaları elektronık enjektorlerı mekanık bosch vp44 pompa var ustunde carbon clean tavsıye etmem...benım araç 220 bin km de senın araca gore motor kısmında yapılan ıslemler var 1. nads google arastır.zd30 motorlar ıcın yapılan bu ıslemde egr ıptal edılıyor dawess valf denılen basınç kontrol valfı takılıyor aracın kendı selenoıd controlu devre dısı bırakılıp manuel boost control gecılıyor hem yakıt hemde performansa cok etkısı var esas kullanılma amacı makınayı korumak....2. kat ıptal 3 ınc egzos sıstemı mevcut susuturucu olarakta borla kullanıyorum.3.k&n kutu ıcı fılıtre ve snorkel sıstemı mevcut.4. yazılım chıp tunıng mevcuttu yakıtı cok arttırdıgı ıcın orjınale dondum.... yazılım harıc bu ıslemlerle dynoda 171 bg güç çıkardı...ılk aldıgım zmanlarda herseyıyle orjınalken jant lastık vss hıc bır ek işlem yokken daha az yakıt tuketımı vardı...terrano da zd30 makınayla 14 ve ustu yakıt fazla...bence akısmetrenı temizle veya degıstır...ben suan agırlık olarak 2300 kg cıvarındayım o kadar yakıt tuketmıyor..kı yaktımı etkıleyecek cok fazla faktor var jant lastık yukseltme on lokka otomatık kılıd vinc vss agırlık ve surtunmeye etkısı olan faktorler....bırde belırtmek ısterım ön porya kılıdlerını manuel olan cevırmenızı tavsıye ederım...2.7 lerı bılemıycem ama 3.0 di larda sabıt otomatık degıl 2 çekerdede olsanız aks larınız donuyor...ben avm 529 hp kullanıyorum cok memnunum....

Merhaba,

Konunun uzerinden bayağı bir zaman geçmiş ama önde Lokka kilitten bahsetmişsiniz. Sizin aracınızda önde kilit var mıdır? Varsa aracınızın modelini, Lokka'nın hangi modeli oldugunu, nereden getirdiğinizi, memnun olup omadıgınız konularında bilgi verebilir misiniz? Ben de 1998 model kısa şase Terrano R20'nin ön difine kilit takmak istiyorum, bunun için soruyorum, bilgi verirseniz sevinirim.

Biraz geç oldu ancak genel olarak yaşanan bir durum olduğundan merak edilen genel bir soru olabilir .

2. soru için;
(alıntıdır)

Avrupalı terrano SUV'larin 99 hp turboşarjlı bir motoru vardı, ancak Japonlar bu ünitenin atmosferik bir versiyonunu (85 hp) iç pazara yönelik otomobillere de kurdular.
aktif bir dizel motor, ilk "dürtme" den yakalamalıdır ve motor başladığı ve gaz pedalına keskin bir şekilde bastığını sırada, (Hareket halindeyken, "canlı" türbinli bir dizel motor 1800 rpm'den güçlü bir şekilde yükseldiği durumda , tepe 2300-2400 rpm aralığında meydana gelir.) egzoz borusundan küçük bir siyah duman "tükürmesi" çıkacaktır.
Siyah, yani beyaz veya gri değil.

Dizel Terrano satın alırken, bazen fiyatı biraz düşürmeye yardımcı olan küçük bir numaraya başvurabilirsiniz. Bunu yapmak için, kaputu açın, "turbo" yazılı boruyu çıkarın ve satıcıya gösterin. orada her şey siyah ve bu nedenle türbin yağ yiyor diyebilirsiniz. Aslında, bu tamamen normal bir fenomendir - karter gaz çıkarma sisteminden gelen yoğuşma siyahlık verir.

(alıntıdır)

Biraz geç oldu ancak genel olarak yaşanan bir durum olduğundan merak edilen genel bir soru olabilir .

2. soru için;
(alıntıdır)

Avrupalı terrano SUV'larin 99 hp turboşarjlı bir motoru vardı, ancak Japonlar bu ünitenin atmosferik bir versiyonunu (85 hp) iç pazara yönelik otomobillere de kurdular.
aktif bir dizel motor, ilk "dürtme" den yakalamalıdır ve motor başladığı ve gaz pedalına keskin bir şekilde bastığını sırada, (Hareket halindeyken, "canlı" türbinli bir dizel motor 1800 rpm'den güçlü bir şekilde yükseldiği durumda , tepe 2300-2400 rpm aralığında meydana gelir.) egzoz borusundan küçük bir siyah duman "tükürmesi" çıkacaktır.
Siyah, yani beyaz veya gri değil.

Dizel Terrano satın alırken, bazen fiyatı biraz düşürmeye yardımcı olan küçük bir numaraya başvurabilirsiniz. Bunu yapmak için, kaputu açın, "turbo" yazılı boruyu çıkarın ve satıcıya gösterin. orada her şey siyah ve bu nedenle türbin yağ yiyor diyebilirsiniz. Aslında, bu tamamen normal bir fenomendir - karter gaz çıkarma sisteminden gelen yoğuşma siyahlık verir.

(alıntıdır)

Turbo Yazılı boru??

Böyle bir boru gördüğümü hatırlamıyorum, motor fotografı üzerinden göstermeniz mümkün müdür acaba?

Herkese selam, arabamı alalı 6 yıl doldu (hayatım boyunca en uzun süre kullandığım araç bu).Ş imdiye kadar belki 25 yada 26 aracım oldu, bunların 2 tanesi sıfır km idi, ama Terrano yu kulandığımdan beri tüm beklentilerimi karşılayan araç olduğunu görünce 6 yıldır satmadım ve mecbur kalmadıktan sonra satmayı da düşünmüyorum açıkcası. İmkanlar el verir ise ileride aracı komple kaporta ve mekanik olarak bakımdan geçirip kullanabildiğim ve keyif alabildiğim sürece kullanmayı planlıyorum. Yani özetle 6 yıllık beraberliğimizden ben çok memnun kaldım. Aracımı çok nadir offroad da kullandım, daha çok piknik ve doğa gezileri yapmayı seviyorum ailemle birlikte, dolayısı ile öyle ağır offroad le pek işim olmadı, bu bağlamda da her isteğimi sorunsuz yerine getirmesi beni hep mutlu etti.

Şimdi, 6 yıllık kullanımdan sonra artık bir yol ayrımına geldim, yol ayrımı diyince; araba ile yollarımı ayırmaktan bahsetmiyorum, yukarıda yazdığım gibi daha uzun yıllar kullanmak niyetindeyim, ama aldığımdan bu yana sorun çıkarmayan aracım, geçtiğimiz haftasonu Turbo arızası verdi, şimdi yağ basıyor motora, arkadan beyaz duman atıyor, ayrıca sanırım üst kapak contasının da değişmesi gerekecek. Daha önceki mesajlarda denk geldiyseniz bu araçlarda sıkça karşılaşılan hararet problemin bende yaşamış ve çözüm olarak rayatörü büyütüp, elektrik fan sistemine geçmiştim ve yaklaşık 3-4 yıldır da hararet yine zaman zaman yükselmesine rağmen fanların uzun süre ve kuvvetli çalışması sebebi ile sorun çıkarmayacak şekilde soğutabiliyorduk... Arabayı henüz ustama işlerinin yoğun olması sebebi ile gösteremedim, haftaya gel, rahat kafa ile bakarız dedi. Bende Turbo tamiri, üst kapak değişimi, işçilik vs dikkate alınca ciddi bir maliyetin çıkabileceğini gördüm, bu sebeple acaba motor değişikliğine mi gitsem diye düşünmeye başladım, daha önceden çok methedilen Nissan BD30 motor taktırsam maliyet ne olur diye araştırmaya başladım fakat bu sefer de araba otomatik şanzıman olması sebebi ile BD30 ile uyum sağamaz dediler, bu durumda maneul şanzımana dönmek gerekecek. Şu anda manuel şanzıman ve motor konularında araştırma aşamasındayım...

Devamı gelecek...

Devamı gelecek...
Orhan bey; kusurabakmayın bir yıldır girmiyordum sayfaya şimdi yazınızı gördüm. Aracı satmış yada tamir ettirmiş olabilirsiniz ama okuyan ve faydalanacak başka arkadaşlar olabilir. Ben motor rektifiye, kapak değişimi vs. yaptırmıştım, fakat tekrar yukarıda yazdığınız turbo sorunu bendede yaşandı. Tamircim açınca farketti, kapak vs aynı sorunlar bendede vardı, beyaz duman dahil. Tamirci turbodan başladı egsoz çıkışından bitirdi işini. Maşallah diyeyim araçta motor sesi kesildi, demezsiniz 25 yıllık araba. Hızlanması çok arttı. Hararet yapıyordu, tekrar aldı eline devir daim motorunda pervane kalmamış, onu da değiştirdi. Hararetde kesildi. Satacaktım satamadım . Kıyamam :smiley:.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.