Nissan Terrano II Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan strom Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,526
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 719,272
NISSAN TERRANO HAKKINDA HER SEY (91 SAYFANIN ÖZETİ) :

Almadan once aracta bakilacaklar :
  • Aracın şase numarasından servis bakımlarını özellikle km'sini kontrol ettirin
  • Aracın motor, üst kapak (hararetten dolayı çatlayabiliyor) enjeksiyon (bazı art niyetli kişiler basınç ayarları ile oynayıp test cihazlarından geçmesini sağlıyor) turbo vs. aksamlarını çok iyi bir usta tarafından kontrol ettirin
  • Poryo kilitlerin calistigi kontrol edilmeli
  • Aracın özellikle hublarını 4 çeker başlıklarını hem kontrol ettirin aşınma var mı yok mu diye, hem de aracı bizzat sürerek test ettirin.çünkü terrano hubslarıının içi, suzukiler gibi sade bir düzenekten değil, birçok paraçadan oluşuyor.eğer bir aşınma varsa siz fark etmeden de alırsanız, bir süre sonra arıza verebilir ve bu çok can sıkıcı olabilir. ikinci olarak aracın ön takımlarına bir baktırın. en sağlamı lifte kaldırtın. motor da ise, test ederek özellikle yokuş ve sıcakta harareti yükseliyor mu yükselmiyor mu birbaktırın.şanzumanı kesinlikle iyi bir usta tarafından kontrol ettirin ki her iki şanzumanla ilgili bir sıkıntı yaşamayın. Şu an aklıma gelen bunlar. ancak hubslar, akslar ve aks kafalarının aşınıp aşınmadığına bir baktırın.
  • Bilgisayara baglatip, problemi olup olmadina baktirin
Aldiktan sonra yapilacaklar :
  • 2.7'lerdeki en buyuk sorun ozellikle dag yollarinda, rampalarda zorlayinca olusan hararet. Daha buyuk radyator taktirmalisin. 2 sirali yerine 4 sirali bakir borulu radyator taktir. Hazırını aramak yerine radyatör fabrikaları (Yetsan) eskisini görerek yenisini isteğe göre yapıyorlar. Ya da iyi bir usta ölçü alacak
  • Standartinda 2 gözlü olan peteği 4 gözlü olan ile degistir. eski kazanı yeni peteğin üzerine kaynak yapıp takıyorlar genelde 4 sirali petek alt ust kazan uygulamasi yapiliyor.
  • Elektrikli 2. fan taktir. 2. fanı civalı fana bağlayıp otomatik olarak birlikte devreye girmesini sagla. Mekanik radyator fanini elektrikliye cevirme link'i: https://www.gezenbilir.com/konu/terrano-2-mekanik-radyatoer-fanindan-elektrikliye-doenuesuem.111370/
  • Fan termigini NUK marka yenisi ile degistir. Yeni termigin aractan cikan orijinali ile 1/1 ayni ölcude olmasina dikkat et. Ayni markanin bile birkac ayri boyu olabiliyor, satici bile bilmeyebiliyor, hepsi de araca takilabiliyor, ama sakin uzun olmasin, amac yeni radyatorun yerini daraltmamak. Radyatoru 2. kez sokmemek icin once fan termigi, ardindan radyator degismeli.
  • Davlumbaz ve pervane büyütmek te diğer bir sorun gidericidir. (arap ülkeleri için üretilmiş modellerin radyatör ve davlumbaz montajı ile)
  • Klima fanına icerden kontrol edilebilecek manuel bir anahtar yaptırilmasi önerilir, en azindan trafikte güvence olur.
  • Tum bunlari yapinca araci kisin isitmak zor olabilir, onu da farkli termostat kullanarak cozersin
  • Hararet problemi 3.0 motorlarda neredeyse hic gorulmez
  • Radyator yedek haznesini ve silecek suyu haznesini sokturup tamamen temizlet. radyatörü söktürdüğünüzde suyu ve içinden çıkanları bir kovaya boşalttırın.. ne demek istediğimi o vakit anlarsınız... ve radyatör temizliğinden sonra antifiriz koyulduğundan emin olun... (unutulabiliyor bazen)
  • Her yil radyator, klima ve direksiyon kayışlarıni degistir, toplasan 100 TL. eder.
  • Radyatörü senede iki defa yaza ve kışa girerken temizlet
  • Devirdaim, hortumlar, termostat, radyatör kapağı dahil elden geçmiş olmalı
  • Her camurlu yolculuklardan sonra muhakkak radyatoru yikatarak temizlet
  • Bazen soguklarda orijinal Bosch marka marş basmayabilir. Marş dinamosunda problemler cikabiliyor. Marş ve şarj dinamo kömürlerini değiştirmeniz ve dinamo bakımlarını yaptırman gerekiyor. Aşinan Marş kollektörünu ve kömürleri baska bir aractan sokup cozersin. Hitachi marka marş motoru cok iyi, kontaga degince calisiyor. Dikkat Hitachi'nin sahtesi cok. Bir baska kiside ise ön farlari yakan kablolarda problem oldugu icin bu problem oluyormus, kablolar degisince duzelmis. Bir de akünün şase kablolarından marş motoruna gideni kopuk olabilir, ilk olarak kontrol edilmeli. Krank sensörü arızası da aynı geç çalışma sorununa neden olabilir.
  • Yağını ve filtrelerini değiştirdikten sonra motora motor silk katkısı koy 150.000 km. giden bir katkidir. İlk defa Turkiyeden bir bilim adami bu urun ile 100'ler klubune girmistir. Sanziman yaglarini kontrol ettirip 1 tane de ona atarsan hem içindeki küçük onarımları yapar hemde yakıttan artı sağlar.
  • Yakisi fazla ise akışmetreyi temizlet veya degıstır
  • Aracinizda motor sikintili degilse, yag yakma veya eksitme gibi problem yoksa tam sentetik bir 5W30 kullanin. Motor yag eksiltiyorsa 10W40 uygundur. Tam sentetik urunler motor ve performasda, hatta yakit tuketiminde bile ufakda olsa farkini ortaya koyar. Yari sentetik urunlere gore daha verimlidir. 10w40 urunlerin hepsi yari sentetiktir. 5w30 ve 5w40 yaglarda hem yari sentetik hem tam sentetik urunler mevcuttur. www.yagcarsisi.com sitesinden incelemede bulunabilirsin
  • Power kit (chip) uygulamasi ile +40 beygir ve %15 benzin tasarrufu yapiliyor, 5 yilda garantili.
  • Otomatik vites yağ hortumu öndeki kayış kasnağa sürtüp yarılabiliyor, lifte kaldirtip yerinin degistirilmesi gerekiyor.
  • Hidrolik hirtumundaki kacaktan dolayi debriyaj hidroligi sorunu yasarsan ve orijinalini bulamazsan fiat araçlarda kullanılan orjinal hidrolik hortumunu kullanabilirsin
  • Debriyaj hidrolik hortumu Tofaşlarla aynı, fiyati 1/10 ve sorunsuz calisiyor
  • Bagaj kapısı üst ortada stop lambası Hyundai Getz'den çıkma parça 1/7 fiyata
  • 1999 ve öncesi Terrano ön tampon sinyalini bulamazsan en iyi çozum tamlonu rötuşlayarak Corolla sinyallerini tampona uydurmak. Tam %100 oturmasa da iş goruyor, sinyalsiz kalmaktan iyidir.
  • Direksiyonu saga veya sola tam kirma aninda gelen ses : Sağda ve solda olmak üzere önde ve arkada iki tane direksiyonun dönmesini sabitleyici saplamalar var, bunların başlarında plastikten tıpalar var fiyatları 4 tanesi 1TL bunlar zamanla aşınınca ses yapıyor. Tıpaları değiştirip direksiyon manevrasına göre iki tarafı da ayarladığınız zaman ses kesiliyor. Greslemekte fayda var
  • Sunroof acilmama problemimi soyle cozdum : önce yanınızda kontak spreyi, wd40 sprey, bir parça bez ve düz ağızlı tornavida bulundurun. Sunroof açma düğmesinin bulunduğu yerde tavana doğru küçük bir kapak parçası var. Bunu tirmaginizla ya da tornavida ile acarak cikartin. Sunroof motoru karsiniza gelecek. Kontak spreyi ile once guzelce temizleyin, pasini puzunu alin ve silin. Wd-40 ile de bir guzel yaglayin. Sonra duz tornavidayi yuvaya bastirarak yerlestirin ve saat yonunde cevirerek acik kalan sunroofu kapatin. Sonra motorun ustundeki deliklerdende icrisine faydasi olabilir diye wd-40 sıkın. Raylari ve tavan havuzunu da iyice yaglayin, artik calismali. Calismiyorsa tavan motoru icindeki ara plastik dislisini bir tornacida pirinc olarak yaptirt ve degistir.
  • Ön takimlardan gelen gacirtilar icin torsiyonlarinizi grestirseniz sorun gecici olarak cozulur, onemli bir sey degildir. Yaglama islemini 2-3 ayda bir tekrarla. Alt takimlardan gelen gurultunun bir diger nedeni fişek tablalarinin gevsemis olmasidir. Ustanizi arabaniza alarak 4H, 4L ve 2 H da uygun bir alanda 8 çizin, sesin kaynagini bulup giderin.
  • Aks baslarinin degismesi gerekebilir, usta ön hublarin arkasinda genis bir somunu sıkıştırarak problemi giderdi.
  • Far taslarindaki sır dokuldugunden ya da far cami ozelligini kaybettiginden farlar iyi gostermez, degistirilmeliler.
  • Intercol u temizletip 1 gun boyunca tiner yatır, aracta ciddi anlamda performans artar.
  • Birkac kiside araç rölantide çalışırken sallanma yapıyor ve D'ye alinca daha da artiyormus, isininca da gecmiyormus. Genelde kotu mazot kullanimindan olurmus. İlk once mazot filtresini degistir sonra iyi bir katki maddesi kullan, duzelmesi gerekir. Eger problem hala devam ederse yakıt pompasınin da degismesi gerekebilir. Soyle bir oneri de var : Yakit deposuna 1/4 depoya 300/400 ml. motor yagi koyun diyorlar. Bildiğimiz 20-50 motor yağı. Bir baska kisi yapmis, sallama duzelmis. Bir baska kisi ise aracin cok sallantili calismasina karsilik motor takozlarini ve şanzıman takozunu degistirip duzeltmis. Bir digeri titreşim problemini ön şaft ıstavrozunu degistirerek cozmus.
  • Aracta isindiktan sonra öksurme gibi sallamalar yapiyorsa akismetrenin kontrol edilmesi ve uzak mesafeden balata spreyi sikilarak temizlenmesi gerekir. Birde krank pozisyon sensoru var. Onu da wd40 ile temizleyin. Sensor kontrollerinden sonra problem devam ediyorsa yakit pompa kontrolü yaptırın.
  • Carbon Clean yaptirt.
  • Fazla yakit tuketimine karsi MAF temizlendikten sonra tüketim düşer. Fazla tüketimin birçok nedeni olabilir ama ilk once hep en basit ve kolay olani dusunmek gerekli. Kirli hava filtresi ve ve kirli yada bozuk MAF sensörü direk tüketime yansiyor. MAF voltajini serviste kontrol ettirin. Rölantide boşta çalisirken 2.1v civarı normal sayılıyor. Eğer hava filtresinde sorun yoksa kızdırma bujilerinizi ve pompanizin normal calisip calismadigina bakilabilir. Pompa bakımı en son ve pahalı işlem.
  • Bir servisin verdigi bilgiye gore en cok bozulan parca hub taki bilezik, tirnak ve bazen yay olabiliyormus. Bunlari Turkiyede bulmak zor oldugundan Avrupadan vs. getirmek gerekibiliyor. Her 2 lup icin 2 yay... 2 yüzük (çelik) ve 2 pirinç parca (en onemli parcalar) aslında aşınmış işe yüzük yada yay sağlam olsa bile çalışması mümkün değil...) çelik olan yüzük ile prinç parcalar konik ve iç içe oturunca çalışıyor)
  • Mazot pompası damlatıyorsa söküp contalari degistirilmeli
  • İlk aldiginda ileride problem olmasini hic istemiyorsan araci genel revizyondan gecirebilirsin. Şanzumanı söktürüp tüm parçalarını temizlet. şanzuman yağını sıfırla...Şanziman yaginin ATF olmasi gerekiyor. Genelde hata yapip ATF-II koyuyorlar... Diferansiyelini söktürüp parçalarını temizlet ve diferansiyel yağını sıfırlat... (aradan gecen senelerde mekanik aksamdan kopan ufak tefek metal artiklari olur, bunlar dislilerin arasina kacarsa cok buyuk problemler cikar. Ayrica sokulme islemi ve temizleme sirasinda baska catlaklar, kiriklar, difransiyelde bilezik catlagi vs. de gorulebilir ve problem yasanmadan once tamiri yapilir... Şanzuman yağının 75-90 castrol şanzuman yağının uygun olacağı söylendi.... Aman Dikkat : Diferansiyelin üzerinde LSD OZELLİKLİ yağ kullanmanız gerektiğini belirten ONLY USE LSD OIL diye bir yazi var bu yag. turunun haricinde bir difransiyel yagi koyarsaniz ciddi sorun yasarsiniz. Fren merkezlerini, el freni telini, balataları değiştir... Bujilerini ve tüm filtrelerini degistir.
  • Rot balans yaptir.
  • İcerideki dikiz aynasi cok kucuk, onu minibuslerde kullanilan genis, uzun ve konik olan bir ayna ile degistirirsen full hd goruntusu elde edersin.
  • Google'dan Nad'i araştir. ZD30 (3.0 di) motorlar icin yapilan bu islemde EGR iptal ediliyor. Dawess valf denilen basinc kontrol valfi takiliyor. Aracin kendi Selenoid kontrolu devre disi birakilip manuel boost kontrole geciliyor. Hem yakit, hem de performansa cok etkisi var. Esas amac ise makineyi korumaktir.
  • Ön porya kilitlerini manuel olana cevirmenizi tavsiye ederim... ben avm 529 hp kullaniyorum, cok memnunum korumaktir.
  • ABS arizasi veriyorsa, sensoru degistirmek pahali oldugundan, oncesinde 4 tekerdeki ABS okuyucularini ve kablolarin kopuk veya yerinden cikip cikmadigini kontrol ettir. Ozellikle öndeki lastikler hareketli oldugundan borular kopabiliyor.
  • Araç içi plastik aksamlarından trimden ses gelen tıkırtı yada gıcırtı biçimde duyup da rahasız olanlara bir önerim var. slikon sprey isimli bir ürün. çok çeşitli markalar mevcut.koltuklarımdan dahi en ufak yol bozukluğunda çeşitli sesler geliyor ve beni rahatsız ediyordu. dün satın aldım ve arabamın nekadar ses çıkartan parçası varsa sprey yardımıyla sesi kestim. şuan arabadan tek bir ses dahi çıkmıyor.sürtünmeyi kesmesi nedeniyle bütün kıtırtıları gıcırtıları yok ettim.
koltuk menteşeleri
göğüslük
teyp kısmı
iç kapı kolları
dış kapı kolları
kapı menteşeleri
ön cama dayanan göğüslük kısmı
vb gibi.
ayrıca su itici olduğu için sunroof ve kapı iç lastik contalarına da kullandım. bu ürün hem yağlayıcı hemde ince bir dolgu film yaratıyor. sürtünme mukavemeti azalıyor.parçaların birbirine değidiği yerlerde tam bir sessizlik sağlıyor.kesinlikle tavsiye ederim.
  • İç kabinde direksiyonun sol altında bulunan sigorta panelinde sağ köşeye Nissan fazladan 3 tane yedek sigorta ve 1 de ince sigortaları tutup çıkarmaya yarayan tutucu aparat koymuş. güzel bir düşünce.
  • Terrano'lar kaporta haric 2700 99 cift kabin nissan bmc ile ayniymis. Nissan Skystar veya Navara'nin bazi parcalari Terrano'ya uyarmiş.
  • Nissan Skystar'larin 6 bijon jant gobekleri aracimiza olmaktadir. İcteki tavan lambasini da bulamazsaniz Hyundai Getz'inki kucuk kalsa bile uymaktadir.
  • Eger motor degistirmeyi dusunuyorsaniz 2002 sonrasi cikan Terrano 3.0 di 158 bg. veya 2005 sonrasi cikan 3.0 di 170 bg. commonrail olanlar en mantiklilari. BMC R20 sandık motor da tavsiye edilenlerden.
  • NOT : Arac kullaniminizda herhangi bir problem yasarsaniz hemen tüm ayrıntılarıyla not edin, ekrandaki verilerde hangi değişiklikler oluyor rakamsal olarak kaydedin. Mesela çekiş problemi yaşadığınızda herhangi bir ikaz lambası yandı mı? ya da devir hangi pozisyondan hangi pozisyona geçti. motordan ne gibi bir ses geldi vs. vs gibi... Donuste ustaya gosterin.
  • Arazi vitesi ile ilgili bilgiler güneşlikte yazar... Kullanimini unutursan oradan bakabilirsin...
  • Eger arac ruhsatta 3 sira koltuklu olarak geciyorsa ve siz 3. koltugu sokerek kullaniyorsaniz, muayeneden gecemeyebilirsiniz.
Celik tampon & tavan sepeti imalati icin ahmet demir antoff un başkanı....05323266617
Tavana sepet baglamasi icin :
Terrano Iı Tavan Sepeti Bağlama
Tavan sepetini monte etmek için kapı fitillerinin takıldığı çıkıntılara uygun olarak 3mm sertleştirilmiş çelikten
özel olarak lazer ile kestirip, şekil verdirttiğim özel ayaklar vasıtası ile montaj yaptım, çok çok sağlam oldu...
Cam ruzgarligi icin : 0 (532) 218 37 98den Ali beyle gorusun nissan yazili ve yapistirma degil
Porya kilitleri www.more4x4.pl
Mr. Andrzej Borek
Web sitesinde hem Terrano I hemde II için porya kilidi var ama bu da yeterli olmuyor. Mutlaka ön lastiklerden birini söküp aks kafasındaki diş sayısını kontrol etmek gerekiyor. Benim aracım 31 diş ama sizinki muhtemelen 33 diş olabilir. Hata yapmamak lazım. Birde ilerde arka diferansiyel için kilit sipariş etmeyi düşünürseniz en büyük hata diferansiyel modelinde yapılıyor. Ben araç modeli ve şase numarası vererek sipariş vermeme rağmen yanlış kilit gönderdiler. Bu araç H233B ve C200 diferansiyel ile üretilmiş ama Türkiye'ye sadece C200 ile satılmış.

ŞNORKEL :
nissan NP300(navara) pick up'in Navara D22 snorkeli SS720HF modeli neredeyse hicbir modifikasyon yapmadan monte ediliyor (stok kodu SND22A) Tek sikinti kutu ile gelen snorkelden hava kutusuna baglanan plastik hava kanali idi. Onu da lastik genis bir hortum ile degistirince cok guzel oldu. Sadece kutudan cikan sablon D22 icin oldugu icin sablonu koyup delikleri acamiyoruz. Bunun icin snorkelin vidalarini takip camurlugun uzerinde istedigimiz yere yaklastirip iterek camurluga vidalarin iz yapmasini sagladik. Ardindan da delikleri acip monte ediyorsunuz. Kesinlikle kesme bicme islemi yok. Uygun bir matkap ve matkap ucu ile 1 saatlik bir is. Hüma oto'dan alabilirsin. Birisi 3.0 motora SS725HF modeli almis, uzerinde Terrano diye yazmasina karsin hicbir yeri uymamis, özel parcalar ve iscilik ile uydurmuslar, almadan once muhakkak sormak lazim
Hava filtre kazanının altında bir tahliye deliği var, onu kapatip kapatmamak opsiyonu size ait. Açık bıraktığınızda derin su geçişlerinde oradan içeri su giriyor. Kapattiginizda da sisteme girebilecek suyun tahliye imkanı ortadan kalkıyor. Kapatmak daha tercih sebebi. Kapatirsaniz hava fltresini sıklıkla kontrol edin, hava filtre kabininin içinde kurumuş çamur kalıntıları olabiliyor. Tamamen kapatmak yerine agzi kapali kucuk bir hortum koymuslar. Yagmurlu gunlerden ve offroad gezileri sonrasinda kontrol ediyorlarmis, su birikmesi olmuyormus.
Yukaridaki yazinin linki ve fotolari icin : https://www.gezenbilir.com/konu/terrano-snorkel-montaji.95268/?post=1239314#new

Promyges İspanya'dan €272 Navara D22 şnorkeli bizim kasaya birebir oturuyor.
Promyges
Birde Portekiz bir firmada aluminyumdan yapılmış bir model var :
Bull bar for Nissan Terrano II R20 5Doors 4M
Terrano Service Manuel' ini şu linklerden temin edebilirsiniz :
http://www.sferamydlo.com.pl/Zbyszek/Nissan/R20/fwd.pdf
http://automanual.org.ua/hr/nissan/...irs-maintenance-operation-of-the-vehicle.html
Turkcesi icin : gezenbilir sitesinde sorarlarsa arazideyim isimli kullanici gonderiyor.
Yedek Parca temini :
TERRANO - TERRANO YEDEK PARÇA - UCUZ OTOMOBİL YEDEK PARÇALARI FİYATLARI - ONLİNE E TİCARET PARÇA SATIŞI - JAPON KORE PARÇASI ALIŞVERİŞ SİTESİ
http://www.otomaparca.com/index.php?p=list&kat1sel=25&pk_id=1346&k_id=1368
USTA ONERİLERİ :
  • Bostanci sanayi / Guney oto / Erol usta
İyi bir off road'a takilan parcalar :
ASFIR on celik tampon ve Mile Marker VMX8 Vinc, ASFIR Alt Koruma Saclari (8mm), OME 2" yukseltme kiti (Shock Absorbers ve Coil Springs), ARB Air Locker (arka diferansiyel icin) ve ARB hava kompresoru, On akslar icin AVM porya kilitleri (manuel), AFN Arka celik tampon, Safari Snorkel, Megatork 269 jantlar ve Cooper Discoverer STT 235x85x16 lastikler, THULE sepet, KC sis ve yardimci farlar, Hella Arka Yardimci farlari, Niken Dijital Pusula ve Klinometre. Bunlarin haricinde ABS devre disi birakilabiliyor ve arac icinde butun halilar sokuldu. Taban Line-X bagaj koruma boyasi ile boyandi. Aracin icerisinde giren su cok kolay tahliye ediliyor.

Etiketler
Yukarida yazili olan tum yazilar direkt olarak benim bu forumdan okuyup kopyala yapistir yaptigim sekildedir, benim hic bir yorumum yoktur. Sadece bazilarinda daha iyi anlasilabilsin diye imla hatalarini veya dusuk cumleleri duzelttim. Eger bilgiler icerisinde teknik hatalar varsa veya eksiklik/fazlalik varsa bana soylerseniz gerekli duzeltmelerimi ve/veya eklemelerimi yaparim.

Eline sağlık, güzel özet olmuş, sen Martta al, bende nasip olursa Nisanda düşünüyorum, eminotodan parayı o zaman alacağım çünkü. Genede ustamla detaylı bir görüşme yapmam lazım.. ..
Seçeneklerimi bayağı azalttım....

Selam aleykum arkadaslar nissan terranao 2 aracim var hararetten conta yakmisti tamir ettirdim cok ustunden gecmeden sabah ilk calistigi anda bile su kaynatir gibi radyatorden yedek su haznesinden havayla birlikte su atiyo neden olabilir yardimci olursaniz sevinirim

Sevgili Terrano'cu arkadaşlar, 2000-2005 arası 2.7 veya 3.0 motorlu fark etmeksizin, otomatik vitesli olan versiyonların kronik şanzıman problemi var mı? Bir usta bu araçların otomatiklerinde çok fazla şanzıman problemi yaşanıyor, sıfır bile yapsan belli bir süre sonra seni de üzer, beni de üzer diyor.

Arkadaşım aracım 3.0 dizel otomatik ve 300 bin km de. Aracımı öğle sakin çıt kırıldım kullanmam işim gereği sert kullanırım hem arazide hemde düz yolda. Ve hiç sıkıntı yaşamadım 240 binde aldım aracımı bir kez yağını değiştirdim filtre yoktu tamircide metal filtre diye temizlik yaptılar,kullanmaya devam ediyorum..bu ikinci terranom tavsiye ederim. Saygılar

Arkadaşım aracım 3.0 dizel otomatik ve 300 bin km de. Aracımı öğle sakin çıt kırıldım kullanmam işim gereği sert kullanırım hem arazide hemde düz yolda. Ve hiç sıkıntı yaşamadım 240 binde aldım aracımı bir kez yağını değiştirdim filtre yoktu tamircide metal filtre diye temizlik yaptılar,kullanmaya devam ediyorum..bu ikinci terranom tavsiye ederim. Saygılar
Aracınız kaç model acaba?

2001 model Terrano aracımın sol alt tamponda bulunan sinyal lambası kırıldı, kırılan sinyal lambasını nereden bulabilirim. cevabınız için teşekkürler.

@EL_Guapo derleme harika olmuş teşekkürler. Bu ara TII için ciddi bir araştırma yapıyorum ve yazdıklarınız çok faydalı oldu. İşin özünde sonradan büyük problemlerle uğraşmamak için baştan işi sıkı tutmak ( imkan dahilinde tabi) sanki daha doğru. Yazılanları okuduktan sonra acaba 2.4 mü yoksa 2.7 mi diye soru takıldı aklıma? 3.0 okuduğuma göre daha problemsiz ve fakat benzinliyi de merak ettim

@EL_Guapo derleme harika olmuş teşekkürler. Bu ara TII için ciddi bir araştırma yapıyorum ve yazdıklarınız çok faydalı oldu. İşin özünde sonradan büyük problemlerle uğraşmamak için baştan işi sıkı tutmak ( imkan dahilinde tabi) sanki daha doğru. Yazılanları okuduktan sonra acaba 2.4 mü yoksa 2.7 mi diye soru takıldı aklıma? 3.0 okuduğuma göre daha problemsiz ve fakat benzinliyi de merak ettim
Bildigim kadari ile benzinlilerde de pek problem cikmiyor zira bunca sayfa icerisinde de benzinlilerin hakkinda pek negatif bir seyler yazilmamis ama gene de kullanicilari cevaplarlarsa daha dogru olacaktir.

Bildigim kadari ile benzinlilerde de pek problem cikmiyor zira bunca sayfa icerisinde de benzinlilerin hakkinda pek negatif bir seyler yazilmamis ama gene de kullanicilari cevaplarlarsa daha dogru olacaktir.
bende benzinli 2.4 var 97 model evet gerçektende hiç problem yaşamadım hem sağlam hem uzun ömürlü hemde yakıt olarak ekonomik nerdeyse 2 tonluk kütlesine rağmen küçük 4x4 lerden daha az yakıyor ben çok memnunum yoldada otomobil gibi konforlu arazidede çok sağlam

benim sormak istediğim bir soru var cam fitillerinin uyumlu olduğu başka model var mı cam fitillerinden su alıyor yıkamada nerden bulabilirim cam fitilinden 97 model 2.4 terrano

Arkadaşlar benim sorum karlı buzlu yolda kaymayla ilgili. Aracımda 2.7 se 98 Petlas ms at lastikler takılı. Zemin kar ,altı buz. Eğim baya yüksek. 4L de ilerlerken yokuş yukarı baya zorlandı. Sonra lastikler öne , araba geriye uçuruma doğru kaydı neyseki yirmağa düşmeden durdu. Ben durduramadım , şansına çamura denk geldi sol arka lastik öyle durdum. Acaba lastik seçimimmi hatalı ?cimrilik edip 4 mevsim almamalımıydım. Ya da bu kadar geniş taban lastikle karda buzda ne alırsak aynı tehlikeyi yaşarmıyız. Petlasın kışlığını binek arabamda buzun üstünde kullandım ve hiç sorun yaşamadım. Ya da terrano bu konuda zayıf mı? Terranonun zaafı olduğunu pek zannetmiyorum. Ortak konu terrano olduğundan ve bu markayı en iyi bilenlerin bu sayfada olmasından dolayı buraya yazdım.

Son düzenleme:

Arkadaşlar benim sorum karlı buzlu yolda kaymayla ilgili. Aracımda 2.7 se 98 Petlas ms at lastikler takılı. Zemin kar ,altı buz. Eğim baya yüksek. 4L de ilerlerken yokuş yukarı baya zorlandı. Sonra lastikler öne , araba geriye uçuruma doğru kaydı neyseki yirmağa düşmeden durdu. Ben durduramadım , şansına çamura denk geldi sol arka lastik öyle durdum. Acaba lastik seçimimmi hatalı ?cimrilik edip 4 mevsim almamalımıydım. Ya da bu kadar geniş taban lastikle karda buzda ne alırsak aynı tehlikeyi yaşarmıyız. Petlasın kışlığını binek arabamda buzun üstünde kullandım ve hiç sorun yaşamadım. Ya da terrano bu konuda zayıf mı? Terranonun zaafı olduğunu pek zannetmiyorum. Ortak konu terrano olduğundan ve bu markayı en iyi bilenlerin bu sayfada olmasından dolayı buraya yazdım.

lastik fena değil gibi duruyor ama birazcık fazla gaz bile versen kontrolden çıkınca toparlaması zor oluyor terranonun suçu değildir ben bf goodrich at kullanıyorum bu şekilde kayma başıma pek gelmedi ama senin yokuşun eğimi ve buzlanma miktarı fazlada olabilir

lastik fena değil gibi duruyor ama birazcık fazla gaz bile versen kontrolden çıkınca toparlaması zor oluyor terranonun suçu değildir ben bf goodrich at kullanıyorum bu şekilde kayma başıma pek gelmedi ama senin yokuşun eğimi ve buzlanma miktarı fazlada olabilir
A/T lastik deneyimim yok yalnız buz ve kar için benim bildiğim kadarı ile kış lastikleri kullanmak en güvenli seçenek. M/T'nin ise bu konuda çok kötü olduğunu biliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri