Nıssan Patrol Dizel Yeniden Offroad'a Ve Dağlara Merhaba

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,241

Etiketler
Om 602 ve Om 603 kendi sınıfında gayet mükemmel bir seçenek ama asıl mesele güç olarak Patrol e az gelir diye düşünüyorum ! OM 606 torbo bu konuda çok daha mükemmel ama ana maliyette önemli bir husus tabii ki diyelim her şeye rağmen bulduk ve uyguladık bana göre 2. ve en önmeli bir handikap ise zamanlama zinciri ! offroad araçlarında direk dişli sistemi çok daha iyidir ki bu sınıfta BD 30 nissan motor ve Cummins favorim
güç olarak az gelmez aslında om602 motorun 2.9 versiyonu 120hp 280nm güce sahip fakat zincir egzantrik var uzun dönem hararet sıkıntısı olabilir nedeni enjektör sistemi bu motorda comman rail öncesi deneme ürünü besleme var mekanik pompa değil malesef özellikle ülkemizde bulabileceğimiz sprinter versiyonları

bizim istediğimiz direk enjeksiyon değil indirek enjeksiyon ve mekanik pompa egzantrik kayışlıyı zaten geçtil zincir bile istemiyorum direk dişli mekanizma daha mantıklı bu da farklı motorlarda var fakat ülkemizde edinebileceğimiz motorlar bd30 ve bt4 bazı isuzu modelleri ki güç düşük

egzantirik zinciri mi zamanlama zinciri

kesinlikle dişli model hem uzun ömürlü hemde kopma tehlikesi yok

ayrıca alttan egzantrikli motorda daha verimli dişli veya zincir bozulursa en fazla piyon millerini bozar diğer araçlar gibi subap silindire vurmaz
Eksantrik ve ya zamanlama zinciri her ikiside aynı işlemi yapıyor grank , eksantrik ve yakıt pompasını çeviren zincir

egzantirik zinciri mi zamanlama zinciri

kesinlikle dişli model hem uzun ömürlü hemde kopma tehlikesi yok

ayrıca alttan egzantrikli motorda daha verimli dişli veya zincir bozulursa en fazla piyon millerini bozar diğer araçlar gibi subap silindire vurmaz

bu bd30 makinenin turbolu versiyonunu ben bulamadım teknik özellik olarak detay bilgi mevcut mu acaba
Türkiyede BD 30 genelde bulunan turbosuz modelleri var ama dışarda çok var mesela İspanyada ikinci el olarak bile var BD 30 alt yapı olarak turbolamak için müsait piston soğutma jetleri dahi var silindir kapağı Piston Subap vs vs hep aynı ! Turbolu modelle Turbosuz model arasında en büyük fark Eksoz manifoldu ve pompa üzerindeki kula veya havalı körük ( bu sistem yüksek basınçta yakt miktarını artırarak motorun performansını artırıyor ) Bunun pratik çözümü ise pompa ayarını gram olarak artırmakla mümkün tek sakıncası ani tepkide biraz duman atmasıdır diğer taraftan işini iyi bi,len pompacı düz pompaya kule eklemesi mümkün veya aynı değerlerde başka aracın pompasını uygulamak geriye Turbo seçimi kalıyor ki bu her hal^ukarda çözülecektir

Bu İspanyadaki motor ve ekte ise Osmaniyede Arkadaşımız Çağdaş BAĞDATLI nın G ksa mercedes e uyguladığı BD 30 TURBO motor

güç olarak az gelmez aslında om602 motorun 2.9 versiyonu 120hp 280nm güce sahip fakat zincir egzantrik var uzun dönem hararet sıkıntısı olabilir nedeni enjektör sistemi bu motorda comman rail öncesi deneme ürünü besleme var mekanik pompa değil malesef özellikle ülkemizde bulabileceğimiz sprinter versiyonları

bizim istediğimiz direk enjeksiyon değil indirek enjeksiyon ve mekanik pompa egzantrik kayışlıyı zaten geçtil zincir bile istemiyorum direk dişli mekanizma daha mantıklı bu da farklı motorlarda var fakat ülkemizde edinebileceğimiz motorlar bd30 ve bt4 bazı isuzu modelleri ki güç düşük
Ssangyonglarda indirect bosch mekanik pompalı

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

turbo versiyon teknik özellikleri varmı acaba bu şekilde 100hp olarak kalmıyordur muhtemelen
Bu bmc leyland kamyonetlerin uzerindeki kofte motor degil mi ? , bu motora twin turbo koysan ne olur koymasan ne olur, bu motorun pistonlari belli kollari belli , silindir kapagi bile uyduruk

Biraz inceleme yaptim Bd 30 motorlarınin fabrikasyon turbolu versiyonu bulunmuyormus, bu motor turbolu degil , turbonun takilmasi icin gerekli alt yapiya da sahip mi bilinmiyor (yag enjektorleri, icin yer var mi ? Malum duz motorlarin pistonlariyla turbolunun pistonlari farkli , her kapi mercedese cikiyor , bu cummins 4bt, bd 30 gariban motorlar , zaten bd 30 varyant bile degil gariban kendini zor goturur, manavgat antalya arasi arkasinda kara bir duman birakarak yolun sagindan sagindan giden camekancilarin bmc levendleri aklima geldi , arabalarin dotu cikar yikar ortaligi ama gitmez o araclar )))

Piyasada rahat bulunacak makina BD 30 bir çok şehirde hem parçası var hemde bakımı ve tamiri kolay ve ucuz ! Turbo için Türkiyedeki mevcut motorların hepsi alt yapı olarak hazır ve İlla Turbo derseniz biraz becerikli tamirci bulun yapılır

Hüseyin Abi, om tip motor konusunda epey dertlestik seninle. Om602 demis Abi ama om617 ile bile ciddi iş ler yapıyor elin oglu. Güç se 6bt den 500 hp de aliyorlar ama devir düşük. Barb alone abiye katiliyorun. Maliyet benim icinde etken ama. Om617 ler komik para hakkaten. Hadi om603 de olabilir. Oda makul zaten 140 hp lerde. Abartmadan 180 hp ler. Bunlar cok iyi rakamlar. Motor alinca is heralde huseyin Abi nin ustaligina kalıyor. Bende Mercedes diyorum. Parca ise oda 7 kıtada var. Herkese Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri