Nıssan Patrol Dizel Yeniden Offroad'a Ve Dağlara Merhaba

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,250

Etiketler
Merhaba arkadaşlar Haziran 2014 !!! Ocak 2017 aradan geçen uzun yıllar ve nihayet yeniden merhaba
Birçok olumsuzluklar ve sıkıntılar inşallah geride kaldı ve kaldığım yerden projeye devam etmek için start verdim
gecen uzun yıllar içinde bazı işlemler yaptım ama ne yazık'ki proje bu günlere kadar sürüklendi
Ön diferansiyel kovanına takviye işlemi tamamlandı şasi ölçüleri kontrol edildi ve her şey normal
Havalı süspansiyon için körükler temin edildi ve sistem için gerekli olan ventiller temin edildi yakında cummins motor revizyondan geçecek volant ağırlığı ve volant muhavazası şanzumana uyarlandı baharla birlikte sahlara döneceğim inşallah

Türkiyede mevcut olan motorlar BMC 105.08 ve 110 .08 Fatih kamyonlarda 4 cyl olarak genelde 105/ 110 hp ve dir ancak Turbo ve İntecool ilavesi ve yakıt pompa ayarı ile 140 hp ye çıkar Çok daha performans elde etmek için piston hatta piston kolu değiştirmek gerekiyor
4 veya 6 cyl motorların en düşük ve en yüksek kapasiteli olanların alt yapısı aynıdır !! Blok ,Krank , Silindir kapağı ,Piston kolu , Subap , Subap itecekleri , Subap fincanı , Ana ve Kol yataklar , Ön eksantrik kapağı , Devridaim vs
Güç farkları ise diğer motor birleşenleri ile değişiklik gösterir ki bunlar Yakıt pompası , Enjektör İntercool , Turbo gibi
Eksoz manifoltları dahi aynıdır sadece motorun kullanım amacına göre önde , ortada , arkada Turbolu olan modelleri vardır . Örneğin : Asfalt silindirinde Turbo ortada ama aynı motorun Kamyon modelinde ise arkada veya önde olabilir bu tamamen güç le ilgili değil Kaporta ve montaj açısından faklılık gösterir
NEW! CUMMINS CRATE ENGINE 4BT (INLINE OR ROTARY) Bu ilanda Çıplak motor ve seçenekler açıkca bellidir

Evet BMC montajda İntercool yok 6 cyl lerde ise 200/26 serisi intercool'lü Pro serisinde tamamı İntercoo'lü
130 /19- 162/22 - 162 /25 tamamında intecool yok ve Turboları By passız düz Turbolu eski serileri CAV yıldız pompa Yeni serileri Bosch sıralı yakıt pompalı

oo zaman 110hp bir cummins alarak buna eklenti olarak nasıl bir intercooler bulmalı turbosunu hangi model ile değiştirmeli pompaya modifiye yapamayız nasıl daha performanslı bir pompa edinmeli

110 Hp cummins motora bir çok işlem mümkün tabiri caiz ise lego gibi oynayabilirsiniz Doğru seçim doğru işlemle 140 / 150 hp elde etmek mümkündür yanıltmamak adına şimdilik değişmesi gereken parçalar hakkında bilgi vermek istemiyorum ! Çünki önce planladığım ve uzun araştırdığım bu konu için elimdeki motoru faliyete geçirmem gerekiyor çok yakında tüm detaylarını paylaşacağım kimseye sebep olmak istemem patlayacaksa da çatlayacaksa da önce zararını ben çekmek isterim

aslında teknik olarak bilgim çok olmakla beraber aşağı yukarı yapılacakları biliyorum sadece bir teyit almaktı amacım yoksa takılacak ürünleri model koduna kadar incelemiş biriyim

Uzun yıllardır sanayideyim ve benim mesleğim yedek parça ve 1970 lerden beri de BMC yedek parça bayiiliği yaptım Cummins le ilk tanışmamız iş makinalarından ve malum devamında bmc kamyonlar ve özellikle son 5 yıldır ağırlıklı olarak iş makinaları üzerindeki cummins motorlarla haşır neşirim her şeye rağmen bilmediğimiz bir çok konu olduğuna eminim <akıl akıldan üstündür > saygı duyarım ve benim tesbitlerim ve araştırmalarım sonucunda bir ana fikir oluştu amcak uygulamadan ve sonuç almadan kimseye önayak olmak istemediğimden genel bir liste yazmak istemedim ama yakında uygulama yaptığımda tabii ki paylaşacağım

sadece cummins değil burada asıl konu mekanik pompalı yani düz pompa tabir edilen ve mekanik enjeksiyonlu motorlar önemli bu neden önemli bakımının her noktada yapılabilmesi ve tamiratının daha uygun fiyatlı olmasından kaynaklanıyor arıza tespiti bilgisayar yardımı olmadan ufak kontroller ile yapılabilmesi

4bt motordan uygun intercooler ve turbo pompa enjektör bileşenleri ile 140-150 hp alınabilir ve motor komple mekanik olur uzun kullanımlarda da sıkıntısı daha az olur takip ettiğim yabancı forumlarda uzun soluklu expedition yapan kişiler genelde HZJ land cruiser veya defender kullanıyorlar mekanik basit olduğundan sıkıntı oluyor diyorlar sadece elektronik olan bazı motor versiyonlarında tamirat zor olduğunu ve bazen uzun sürdüğünü paylaşmışlar benimde bundan dolayı yapmayı planladığım projede mekanik bir motor arayışımdan konuya merak sardım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR