Nıssan Patrol Dizel Yeniden Offroad'a Ve Dağlara Merhaba

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,249

DEMİRAL

Kamp III
Yer
SİVAS
Merhaba arkadaşlar yıllarca hayalim olan Off Road sevdama çeşitli nedenlerden dolayı ancak 2009 da Defender'le başladım ve nihayet severek ve özellikle aldığım Nıssan Patrol 1991 dizel 5 kapı ile devam ederken ! talihsiz bir trafik kazası sonunda arabam yaklaşık 10 aydır yatmakta idi ( kaza yerinden parka çekilen arabanın yanına HİÇ uğramadım ve incelemedim ) ve resimlerden gördüğüm kadarı ile kupa çok berbat halde olduğundan öncelikle KUPA aramaya başladım ve arabayı sökmeye başladım ve asıl sürpriz kupayı şasiden ayırmaya başladığımda ortaya çıktı :( :( direksiyon kutusu sektör kolundan kırık! ön ana taşıyıcı kol kırık ! ve şasi tahminimden çok daha fazla eğik ! ama sonuçta kupa aldığım ve aracı yürütmekteki mutlak kararımdan dolayı vazgeçmedim ve azimle yeniden tüm hataları gidermeye ve yeniden offroad'a ve dağlara merhaba demeye karar verdim.
Bu arada aracı aldığım günden beri yapmayı düşündüğüm tüm planlarıma yeniden start verdim
Uzun araştırmalar ve aracı kullanırken edindiğim tecrübelerden araçta yapacağım ana motifiyeleri sırası ile sıralarsak
1. kupa ve şasi yükseltme= Ancak Yurt dışından hiç bir civata almadan tamamen Türkiye'de bulabileceğim malzemelerden
2. motor = turbo + intercoll ve tork olarak uygulaya bileceğim en yüksek torkta !! En ucuz ve en evrimli olarak
3. Konfor = Full hava süspansiyon , bu sistemi besleyecek motordan hareketi hava kompresörü , hava tüpleri , tahliye sistemi ve viraj emniyeti için gerekli olan yük+denge ventil sistemi

NSSAN 2

NSSAN 2

Etiketler

Ynt: Nıssan Patrol Dizel Yeniden Offroad'a Ve Dağlara Merhaba

hüseyin abi hiç uğraşma bu aracı al change yap olsun bitsin :D
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-nissan-bu-son-sans-fiyat-dustu-144609195/pasif-ilan

Çok araştırdım ve aynı işlemi çok düşündüm ama kupa aldığımdan ve en önemlisi ise motor olarak ZD30 benim istediğim performansta olmadığından ve maliyet olarak çoğa çıkacağından mevcuda devam kararı aldım

Sprizzzz

abi hayırlısı olsun sizin için birde yolunuz balıkesire düşerse bekleriz mutlaka

İlginize teşekkürler ilerde eğer fırsat bulursam en büyük hayalim Türkiye Turu Nissan ve ben
Şasi hemen hemen tamamlandı şimdi boya için son rutuşlarda ve en önemli işlerden Yükseltme için arka diferansiyel kolları ve ana şasideki ara traverse Şaftın sürtmemesi için yapılacak işlemde daha önce ön şaftın şanzuman tarversine sürttüğünü tesbit etmiş ve traverste sanzuman takozunun bağlandığı çıkıntıyı yarıdan keserek içeriye katlayıp basitce kaynatmıştım ve daha sonra internet'te yaptığım araştırmada gördümki yapılan işlem doğru. Kupa şasiden ayrıldığında arka traversin şafta rastlayan bölümünde sürtünme izi vardı ve gördüğümde bir mana verememiştim ama ön şaftın konumu ile karşılaştırdığımda aynı işlemin benzernin bu travers içinde geçerli olduğunu tesbit ettim ve bu sefer aynı uygulamayı arka şaft içi yapmayı planladım ara tarversi yarıya kadar sipiralle keserek içeri katlayıp yeniden kaynattım .
En önemli ve kesinlikle GÖZDEN KAÇIRILMAYACAK olan ve mutlaka dikkat edilmesi gereken bir olayıda bu arada tam olarak inceleyip ayarlı arka denge kolları sayesinde bertaraf etmiş oldum .
Özellikle üstüne basarak dikkatinizi çekmek isterim ŞAFT Açısı en basit tarifi ile düz bir yere aracı park ettiğimizde Ön ve Arka Mahruti flanşlarının yere 90' derecelik bir açı ile bakmasıdır bu hem mavsal istavrozlarının hemde şaftın çalışma anındaki gerilmeleri ve titremeyi bertaraf edecek ve seyir halinde veya arazide aracın daha rahat seyrini sağlayacaktır eğer araca çok aşırı yükseltme yaparsak ayrıca dubler ara bağlantı ile bu işlem daha iyi hale getirmek mümkün diğer bir deyişle kırma şaft diyebiliriz teknik resim konusunda hiç bir becerim yok ama ekleyeceğim resimlerle yaptığım çalışmaları daha anlaşılır hale getirmeye çalışacağım hepinize önce sağlıklar ve bol çamur :smiley:

sisdagili61' Alıntı:
Artık yeni araç diyeceğiz, yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun.
Allah kaza bela göstermesin.
İyi dilekleriniz için çok teşekkürler yeni abartılı olur modeli 1991 :smiley: ama tüm projeyi uygularsam çok enteresan bir araç ortaya çıkacak bundan emin olabilirsiniz belkide bazı yönleri ile Türkiye'de ilk olacak birçok arkadaşla olayı tartıştık ve çok araştırdım ve %99 OLMAZ ! ÇALIŞMAZ ! Boşa emek ve para harcama denen bir çok şeyi araca uygulayacağım hatta direksiyon kutusu bile 2 ayrı konumda çalışır hale getirmeyi planlıyorum henüz istediğim direksiyon kutusu Sivas'a gelmedi geldiğinde ölçümleri yapıp eğer mümkün olursa çok basit bir işlemle tek çivata söküp yer değiştirmekle Uzun YOL konumu ve Arazi , Yarış ! konumu olarak ayarlayacağım

Hüseyin abi, sen kafaya takdıysan yaparsın. Bilgide, tecrübede sende fazlasıyla var, sonucu bekliyoruz..... kolay gelsin.

Hüseyin Bey,
Öncelikle kaza konusunda çok geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın ve hepimize sağlık sıhhat versin.

Yeni aracın gelişimlerini buradan hem merak hem de heyecan ile takip edeceğim.

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

geçirmiş olduğunuz kaza için üzüldüm geçmiş olsun
güzel bir proje görecez kolay gelsin

Arif Hüküm' Alıntı:
Hüseyin abi, sen kafaya takdıysan yaparsın. Bilgide, tecrübede sende fazlasıyla var, sonucu bekliyoruz..... kolay gelsin.
Hocam Estafurullah benimkisi cahil cesareti ne haddimize sadece 35 yılın verdiği görsel tecrübe var malum Seri 1 Defender'den Cj 3 ve 8 e D100 Dodgeden PW 250 ve As 950 kadar birçok arabanın yedek parçası ile haşır neşir olduğumdan kırılanın yerine anında olabilecek alternatifler beynimde canlanabiliyor buda daha kolay ve daha ekonomik yedek parçalar bulmama sebep oluyor aslında bütün mesele bu Ama Havalı süspansiyon meselesi tamamen Yükseltme kitlerinin bana göre çok pahalı olmasından kaynaklanan ve çoktandır düşündüğüm ve nihayet kupayı ayırıp Şaseyi çıplak olarak incelediğimde < tamam bu iş olur > deyip kesin karar verdiğim bir konu saygılarımla

sinan54' Alıntı:
geçirmiş olduğunuz kaza için üzüldüm geçmiş olsun
güzel bir proje görecez kolay gelsin

Sinan bey teşekkürler iyi dilekleriniz için
Allah hiç kimseye Kaza bela Göstermesin kaza yapan oğlumdu Şükür sağlığına kavuşuyor uzun ve yorucu tedavi süreci oldu ama CANI SAĞOLSUN ! Rabbim canını bağışladı
Aracın güzelden ziyade çok enteresan bir araç olacağına garanti veririm :smiley:

HÜSEYİN BEY GEÇMİŞ OLSUN, GÜZEL HABERLERİNİZİ BEKLİYORUZ...

Çok teşekkürler Hüseyin bey Önce can sağlığı ! kalan teferruat
Araba yavaş yavaş ayaklanıyor özellikle süspansiyon sistemi ile ilgili tüm malzemelerin imalatı başladı körükler bu gün kargoya verilecek pazartesi burada olur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR