Nissan Navara Isınma Sorunu(?)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dorukhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,416

dorukhan

Yeni Üye
Merhaba; 2006 model 4x4 Navara'mınmotoru özellikleri kışları ısınmıyor. Daha doğrusu çok geç ısınıyor. Dahan önce L200 kullanıyordum onda böyle bir şeye rastlamadım ama bunda rolantideyken motorun ibresi neredeyse hiç yükselmiyor hareket edene kadar. Hatta geçen kış dağda kampa gittiğimde hararet göstergesi ortadayken ve kaloriferler açıkken motoru açık bırakarak arabadan indim 15-20 dakkalığına tekrar binince üşümeyim diye, fakat çalışan motorun soğuduğunu ve klimanın soğuk üflediğini farkettim. Sizde bunun nedeni ne olabilir?

Etiketler

merhaba aracın termostat
sorunu var
Termostat sorunu olduğunu zannetmiyorum (yada bana öyle dediler). Hiçbir zaman hararet göstergesi ortanın üzerine çıkmadı (hep tam ortanın bir tık altında durur). Serviste arıza tespite bağlattım fan mı sürekli açık diye. Kapanıp açılıyor orada, ısınıncada motor sıcaklığına göre açıp kapatıyor. Termostatı sordum çalışıyor dediler. Geç ısınmaya çözüm olabilir diye radyatorü temizlettim (sadece artık kalorifer hareret göstergesi ortalara çıkmadan sıcak hava vermeye başladı). Ama 7 derece 25 dakika motor rolantide çalışınca hararet göstergesi hareketlenmiyor, sürmeye başlayınca gösterge yükselmeye başlıyor.

Merhaba; 2006 model 4x4 Navara'mınmotoru özellikleri kışları ısınmıyor. Daha doğrusu çok geç ısınıyor. Dahan önce L200 kullanıyordum onda böyle bir şeye rastlamadım ama bunda rolantideyken motorun ibresi neredeyse hiç yükselmiyor hareket edene kadar. Hatta geçen kış dağda kampa gittiğimde hararet göstergesi ortadayken ve kaloriferler açıkken motoru açık bırakarak arabadan indim 15-20 dakkalığına tekrar binince üşümeyim diye, fakat çalışan motorun soğuduğunu ve klimanın soğuk üflediğini farkettim. Sizde bunun nedeni ne olabilir?
İlk aklıma gelen yer termostat.Eğer termostat kapatmıyorsa yani motorla radyatör arası sürekli bir akış varsa, buna bağlı hararet ortayı geçmez.Ancak motora yük binmediği durumlarda örneğin rolantide çalışırken hararet dibe düşer.

Bunu anlamanın diğer bir yoluda yokuş aşağı inerken, aynı şekilde motora yük binmediği için ve araç önden rüzgar aldığı için yine hararetin yükselip yükselmediğini kontrol etmeniz olur. Eğer aynı şey ordada oluyorsa, örneğin çıktığınız uzun bir rampada ortayı gören hararet aynı rampayı inerken yeniden aşağı doğru düşüyorsa, termostat kapatmıyor ve sürekli motorla radyatör arasında akış var diyebilirsiniz.Yok değilse başka yerlere bakmak lazım.

Son düzenleme:

Eğer mekanik fan sistemi var ise elektrikli fan a geçerseniz hem yaz hemde kış aylarında aracınızı daha verimli kullanılsınız. Elektrikli fan aracnızın yakıt maliyetinin düşmesine de imkan verir...

Radyatör kapağı da bir çeşit termostattır.
İşini yapamadığı en tehlikeli durum yazın açılmamasıdır.
Sizinki hiç kapanmıyor olabilir ki bu da bir sorundur.
Hem kapağı hem termostatı bir lere daha kontrol ettirin.
Gerekirse değiştirin çok maliyetli işler değil.

Şehir dışında olduğum için cevap veremedim. Önceliki olarak yorum yapan, cevap veren herkese teşekkür ederim ve geç dönüş için özür dilerim. Geçen hafta sonu termostatı üstüne düştüm ve önerdiğiniz üzere termostatı söktürüp (tekrar) kontrol ettirdim. Bu sefer derdimi daha iyi anlatabilmek için göstergenin resimlerinide çekerek gittim. Hava sıcaklığı, kalorifer hızı ve motorun kac dakkikadır çalıştığını sizde aşağıda görüyorsunuz zaten. Tahmini trafikte 15-20km yol kat ettim.
P 20161116 215559
P 20161116 215543

Termostat yarım kapanıyormuş, bu ortaya çıktı. Termostat değişimi yaptık. Denemek için rolantide 25-30 dakika çalıştırdık, 74 derecede fan açtı. (88'de açar demesine rağmen usta) Yani artık kalorifer ısıtıyor ama yinede hararet göstergesi ortada değil, ortanın bir kademe altında. Havalar biraz daha soğuyunca Kartalkaya yada Uludağ yapmayı planlıyorum. Sanırsam ancak orada anlayabilicem bir değişiklik var mı diye ama bence hala kayda değer bir düzelme sağlayamadık.

Mavarada var mı bilmiyorum ama Skystrada vardı sol altta heat diye bir düğme.
O düğme açık olduğunda turucu ışığı yanar ve motor rölantideyken devri yüksek tutar.
Yani debriyaja basmayınca veya viteste değilken rölantiyi yükseltir.
Böylece şehir içinde ışıklarda yada sıkışık trafikte ısınma sağlanır.

73-88 deece olayında haklısınız ama normalde termostatta yazan dğerleri sağlamıyorsa o termostat sıkıntılı olabilir. Gerekirse orjinal bir termostat ile değiştirmekte fayda var. Kolay gelsin.

Ayni dugme navaralarda da mevcut.Elektronik bir jikle

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ankara'da geçen birkaç aşırı soğuk günde yeni takdırdığım termostatı ve kaloriferi deneme şansım oldu.

Kalorifer artık soğuk hava vermiyor. Motor rolanti üstünde çalışınca sıcak üflemeye başlıyor ama rolantide çalışınca hararet gene aşağılara doğru düşüyor. Ama kalorifer eskisinden daha randımanlı. Termostatı değiştirdiğimiz gün bulmakta sıkıntı çekmiştik, belkide dediğiniz gibi orginal yerine muadil takıldı (imkanım olmadığından dolayı arabayı o gün almak istedim, benimde hatam var) o da olması gereken değerlerde çalışmıyor.

Otomatik jigle (power heat) nedense bana ters geliyor. Belki mantık dışı ama -10 derecelerde öyle bir sisteme ihtiyacım olmamasını düşündüğüm dolayı o hiç yokmuş gibi çözmeye çalışıyorum.

İşin aslı birazda benden önceki sahipleri deyim yerindeyse tepe tepe kullandıkları için birazda piyango bana çıktı aksak yerleri eski haline getirmeye çalışmak.

Geçtiğimiz hafta kayseri sabah -18 iken aynı sorunu bende yaşadım.25 km şehir içi sonunda aracın harareti halen ortaya(ortanın 1 tık altına ) gelemedi.Ancak bu esnada aklıma gelen şeyi sizlede paylaşayım aynı olabilir.Yaz döneminde aracımdaki hararet sorunu çözüm denemelerinde ustam fanı direk bağladı.Yani motor çalıştığı anda oda çalışmaya başlıyoryor.Haliyle araç durduğu yerde dahi motor soğukken hava çeken fan, helede hava soğuksa motorun ısınmasını oldukça güçleştiriyor.

Aynı durum sizinkinde de olabilir mi diye fanınıza bir bakın yada baktırın derim (motor soğukken fanın hiç dönmemesi yada serbest halde yavaş devirde dönmesi lazım )

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri