Nissan Navara 4x2 Yük Çekimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serhat11 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,873

serhat11

Yeni Üye
Yer
istanbul
Arkadaşlar ,

Navara almayı düşünüyorum ancak vergilerden sebep 4x4 modelini alamayacağım
köyde ceviz tarlam var fidelere su götüre bilmem için arkasına römork takmayı düşünüyorum,

bu konu hakkında sizlerin yorum ve deneyimlerinize çok ihtiyacım var ,
yaklaşık 3 ton su römorkunu bağladığım zaman maksimum yüzde 10 gibi bir rampada bana sıkıntı yapar mı ?
diferansiyel ve şanzıman problemi yaşar mıyım?
veya tavsiye ettiğiniz bir araç var mı ?
şimdiden yapacağınız yorumlar için çok teşekkür ederim.

saygılarımla ,

Etiketler
Ynt: Nissan Navara 4x2 Yük Çekimi

Sayın Serhat,öncelikle foruma hoş geldiniz.
Bildiğimiz 3 tonluk traktör su tankerini takmayı planladığınızı anlıyorum.
Daha önce yapan varsa ve başarılı olmuşsa benim yazdıklarımı dikkate almayın lütfen.

Navara oldukça güçlü motoru olan bir araçtır.Aktarma organları da sağlam sayılır.
Ancak düşündüğünüz römork için yeterli dayanıklılıkta olduğunu zannetmiyorum.

10 derecelik eğim hele arazide arkasında 3 ton su tankeri olan Navara için çok fazla olur.
Ayrıca belki asfaltta çekerken zorlanmayabilir ama hem de sıvı olan römorku durduramazsınız.
Tabii ki çok özel donanım yaptırıp frene basınca römorkuda frenleyebilirseniz o başka.
O zaman bile eğimli arazide sizden daha ağır olan su dolu tanker sizi itebilirde,çekebilirde.

Arazide durduğunuzda yerler ıslaksa,toprak yumuşaksa tekrar kaldırmanız güç olur diye düşünüyorum.
Kısaca siz traktörün yapması gereken işi Navara ile yapmak istiyorsunuz,bana göre olmaz.

Naçizane tavsiyem,römork yerine kendi kasasına IBC kap ile bir ton kadar su koyarak işi halletmeniz.
Sınırları zorlamayı seviyorsanız iki IBC kap ile de deneyebilirsiniz ama çok riskli olabilir.
Aracın dinamikleri kendi üzerindeyken,römorklu duruma göre daha olumlu olacak,işinizi görecektir.

Zaten sıvı yükleri taşımak kendi üzerindeyken bile zordur,römork olunca daha da zorlaşmaktadır.
Diferansiyelde LSD oluşu sizi arazide daha başarılı kılacaktır.Fakat dört çekerin avantajı gibi değildir.
Naçizane tahmin ve düşüncelerden oluşan bir yorumdur.Denemişliğim yoktur.Bilginize.

Bahadır bey tavsiyeleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim .

daha önce 1,3 multijet doblo ile içine IBC tank koyarak 1 tonluk su ile bu işlemi yaptım ve
doblo beni yarı yolda bırakmadı aynı rampayı çok rahat bir şekilde çıktı.

ben römorku sıfırdan navaraya uygun olarak yapmayı planlıyorum sizin önerilerinize istinaden
2 tonluk olarak yapsam 1 tonda IBC tank ile kasasına koysam toplamda 3 ton olur bu şekilde verim alabilirmiyim acaba ?
daha önce navara hiç kullanmadım ve araç hakkında fazla bir bilgim yok ondan dolayıda sizin gibi deneyim sahibi arkadaşların fikirleri benim açımdan çok önemlidir.

yorumlarınız için teşekkür ederim.

serhat bey yerinizi belirtirseniz belki daha farklı çözümler de sunulabilir ama hem taşıma suyla değirmen dönmez hemde navaraya yazık olur.azcık da olsa bu işlerden anlayan biri olarak tankere vereceğiniz parayla kuyu kazdırmanız daha akıllıca olacaktır

Navara'ya iki IBC tank koymayı deneseniz şu romork işini devre dışı bıraksanız.
Sadece sesli düşünüyorum.Navara kasası Skystar'dan çok az daha geniş.2,5cm
Fakat boy olarak dıştan 14cm dingil mesafesinden 25cm fark var.
Yani kasaya iki IBC sığar gibi geliyor.Olmadı kapağı açık şekilde halletmeye çalışırsınız.

Normalde istiap haddi bin küsür kg.trafiğe çıkmayacaksanız iki tonu rahat taşırsınız.
Gerçi bijon ölçüsü Skystar'dan daha dar ama sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

yasakşehir07' Alıntı:
serhat bey yerinizi belirtirseniz belki daha farklı çözümler de sunulabilir ama hem taşıma suyla değirmen dönmez hemde navaraya yazık olur.azcık da olsa bu işlerden anlayan biri olarak tankere vereceğiniz parayla kuyu kazdırmanız daha akıllıca olacaktır

merhaba özay bey ,

ben istanbul pendikte ikamet ediyorum ama bilecik bozüyük de tarla ancak tanker girebileceği bir yerde değil tarla sondaj içinde rakım olarak çok yüksekte sondaj firmaları bir navara parası istiyorlar açmak için ve devletin aldığı vergilerde cabası
:( yani sizin tabiriniz ile taşıma su ile degirmen döndürmeye çalışacağız :smiley:

bahadır bey ,

zaten suyu aldığım yerden gideceği yer maksimum 1,5 km iki tane IBC tank için ölçüleri bulmam lazım
ben en iyisi buralarda navara bulup kasa ölçülerini alayım ondan sonra karar vermek lazım bu konu benim için çok önemli

bu araçların arasında yakıt ve dayanıklılık açısından en ideali navara gibi gözüküyor
bütün formlarda gözlemlediğim yorumlar bunlar,
aslında 4x4 almak var ama ah şu vergiler olmasa

teşekkürler

Sondajı Çeşme'de 3500 civarına yapıyorlar.Zor ve uzak yerde 5000 civarına maloluyor.
Ancak Bozüyük bilmediğim bir yer,rakam çok yüksek,birşey diyemiyeceğim.
Mutlaka araştırmışsınızdır,doğru sonuç budur herhalde.

Enden şüphem yok paletli bir IBC yada dört varil paletle rahat giriyor.
Eni bir europalet gibi 1.20 civarında palete uygun.Çamurluklar arası.
Fakat boydan 2.40 gelir mi iki IBC için ben de merak ediyorum?

Skystar ile NP 300 lerde neredeyse boy aynı üç dört cm oynar.
Navara ise azıcık daha uzun olabilir ama 2.40 olamaz gibi.
Bu durumda kapak açık şekilde sorunu halledebilirsiniz.

Çok kararlıysanız ve yaptırmak istiyorsanız kasaya uygun galveniz bir tank olabilir.
Tanıdık bir ustanın elinde fazla maliyetli olmayan bir şekilde yaptırılabilir.
Daha uzun ömürlü olsun derseniz,iyi bir kaynakçı duralüminyum yapabilir.
Birde vergi konusunu iyice bir araştırın,farktan emin misiniz?
Benden şimdilik bu kadar,kolay gelsin.

ince999' Alıntı:
Taşıma su için neden ikinci el TRAKTÖR almıyorsunuz.Gerekirse kuyruğuna pompa takar suyu yukarıya basarsın rahat edersin.

merhaba ,

traktör konusunda ikici planım ama ben hemen özel kullanım hemde bu tarz işlerimi görebilmek için navara almak istiyorum.
hem navara hemde eski bir traktör alayım diyorum ama bu seferde eski traktörler motor problemi çıkardığı zaman bir okadar daha para harcamak lazım ve buna da bütce dayanmaz :smiley:

bahadır bey ,

çeşmede rakım ne kadar bilmiyorum ama rakım ne kadar yüksek ise o kadar da rakamlar yükseliyor,

kasa ölçüleri ne kadar dır bilmiyorum ama sizin bu konuda bilgileriniz mevcut bunu araştıracağım .

vergi konusunda nette yeterli bilgi yok 4x2 kamyonet vergilerinden ücretlendiriliyor 4x4 ise suv arazi taşıtı sınıfından
ücretlendiriliyor bende cuma günü muameleci bir arkadaşa sordum 4x4 için 2500 TL civarında diyor yıllık bende anlamadım ama çok yüksek eğer yanlış bir bilgi varsa buradaki arkadaşlardan bilgilendirmelerini rica ederim
yorumlarınız için teşekkür ederim.

serhat bey 05309317776 ararsanız yardımcı olmaya çalışırım.sondaj değil kuyu demiştim ama sanırım anlatamadım.aramanız daha iyi olur kanaatindeyim yardımcı olmak adına.

Serhat bey merhabalar , kendi tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum umarım yardımcı olur
3 tonluk mazot tankım var düz yolda sorun yok hafif rampalardada sorun yaşamazsınız ama iş gevşek zeminli rampalara gelince araç hafif kaldığından patinaja düşer ve çıkamazsınız, ben sürekli dağlardayım işim gereği, orman yolu yapıyorum araçlarım navaraya yakın araçlar, ( nissan skystar, dodge100, chavrolet apache 3100) hepside 4x2 araç markalarının pek önemi yok bu konumda hepside birbirine yakın kapasitede araçlar. ben romork tankıma mazotu tam doldurmuyorum, 2 yada 3 varil (200 litrelik variller) aracın kasasına koyuyorum böylelikle oluşan ağırlıktan dolayı tekerler yolu daha iyi kavrıyor daha rahat çıkıyorum ama sizin söylediğiniz % 10 luk rampa oldukca yüksek bir dikliktedir sonuçta benim önerim romorka 2500 litre aracın kasasınada 500 litre koyduğunuz takdirde çıkarsınız sorun yaşamazsınız ama inişlerde dikkatli olmanızı öneririm saygılarımla.

Harun beyden elle tutulur denenmiş bilgi geldi,ben de teşekkür ederim kendisine.
Yine de kasaya iki tonluk tank bence en uygunu.Farkı romorku orda bırakıp gidersiniz.
Kasadaki tankı ise suyu bitirinceye kadar bahçede dolaşmanız gerekir.
Romork konusunun bu kısmını düşünmemiştim yeni anladım.

En son 1972 de 12 yaşındaydım kuyu kazdırdığımızda, bilgilerim eksiktir.
O zamandan sonra genelde sondaj makinası ile çeşitli kuyular açtırdık.
Özay beyin bu konuda daha tecrübeli olduğunu anlıyorum,önerileri olabilir.
Tabii sizin bahçede elektrik durumu,yoksa motopomp vs.ayrı bir mevzu.

Çeşme deniz kıyısı,rakım 5-10 metre,su olan yerlerde 40-60 m lerden çıkıyor.
Bazen 80-100 m lerde hatta bazen 12 metrede bile çıktığı da oluyormuş.

Vergi konusunu bende soruşturuyorum,ayrı cevaplar geliyor.
Başımıza gelmeden bilemeyeceğiz galiba.

- 4x2 Navara'ların maksimum çekme kapasiteleri 2ton.
- Kasada taşmak için en fazla yük kapasiteleri (modele göre değişiyor) 905kg.

http://www.nissan.com.tr/araba-modelleri/navara/versiyon-donanim

Bu değerler de ideal koşullar için.

harun bey ,

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim açıklayıcı bilgiler oldu sanırım deneyerek öğreneceğiz bazı şeyleri.

bahadır bey ,

deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim kuyu konusunda köydeki büyüklerimize görüşmemiz 10 günde 6 ton suya ihtiyacım var yeterli suyun birikmeyeceğini söylüyorlar bende bilmiyorum ne yapacağımı bende bilmiyorum bir şekilde sonuca gideceğimiz inş.

özay bey ,

size de çok teşekkür ederim numaranızı kaydettim konu hakkında size mutlaka geri dönüş yapacağım önceliğim taşıma şeklinde olacak gibi gözüküyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri