Nissan D21 1986 Araç Yenileme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Legendary7801 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,358

Legendary7801

Discover nature
Yer
Karabük
Merhabalar. Uzun süredir aklımda olan projeye bu yazın başında ancak başlayabildim. Aracım nissan d21 1986 (navaranın ilk kasası) 4x4 2.4 düz dizel motora sahip.
IMG 0019 IMG 0097

Aracımın elektrik sistemi berbattı birkeresinde arazide araç kısadevre sonucu alev aldı yangın söndürme tüpü olmasa yanıp biterdi orada, bunu bildiğim için elektrik sisteminde birtek kablo kalmayacak şekilde komple söktüm attım. İkinci olarak da taban sacı çürüktü 3 senedir yaptıracak yer aramama rağmen bir türlü yapacak usta bulamadım o yüzden karpit kazanı ve oksijen takımı alarak kendimiz yapmaya karar verdik. Okullar tatil olunca giriştik arabaya (ben lise son öğrencisiyim elektrik tesisatını ve ıvır zıvır işleri ben yapacağım, babam da lisede öğretmen kaporta boya gibi işleri yapacak)

IMG 1667 IMG 1713 IMG 1674

Aracı dağıttıktan sonra çürüklerin baya fazla olduğunu fark ettik çürük kısımları kesip aldık ve yeni sac koyduk

IMG 1737

Etiketler
Çürük işlerini bitirdikten sonra aracın kupasını söküp ters çevirdik alttan da kaynak attık ve 5 kat zift üzerine ısıtılıp eritilmiş ziftli membran boşluklara dayson onların da üzerine 2 kat zift atıldı
IMG 0277 IMG 0282 IMG 0279

Daha sonra kasa da söküldü ve şase de çürüme olmadığı için herhangibir tadilat yapılmadan ziftlendi
IMG 0324 IMG 0386 IMG 0366

Bu arada kupanın da motor kısmı siyaha boyandı şaseye konmaya hazır hale getirildi yarın iş kısımlara ses yalıtımı yapıp kupayı koymayı planlıyoruz

Bugun aracın kupasını koyduk direksiyon, debriyaj, fren ve kalorifer sistemi gibi aksamların montajını yaptık yarın da ufaktan elektrik işine başlamayı planlıyorum. Bu arada kupa takozlarını yüksek takozlarla değiştirdik haliyle biraz yükselmiş oldu. Motor kısmına yaptığımız ses yalıtımı da gayet hoş durdu umarım ses konusunda da başarılı olur.
IMG 0404 IMG 0405 IMG 0408 IMG 0419 IMG 0420 IMG 0418

Bundan 5 sene öncesinde 86 deluxecub vardı....yani bunun 1.5 kabini tr de enderdi....hala unutamadığım bir araçtır...değerini bildiğinizi görüyorum.....kolay gelsin kardeş

erhan_41 / Tuzla

Okulların başlamasıyla proje baya yavaşlamış oldu sadece hafta sonları çalışabiliyoruz.

Kupanın astar ve boya işi bitti elektriğiyle uğraşıyorum kasanın da taban sacında çürümeler başlamıştı bu kadar yapmışken sacını da değiştirelim dedik kasa ile uğraşıyoruz Indir 3 Indir 6 Indir 8 Indir 4

Bu arada aracı kendimiz boyuyoruz komprasörümüz 25lt ydi yetersiz kalıyordu 50lt lik kompresörlere baktık aynı motor gücüne sahipler o yüzden ev tüpünü ek tank olarak bağladık bir kez dolduğunda örneğim kapıyı komple boyayana kadar hava bitmiyor kapı bitince biraz bekliyoruz havası dolunca çamurluğa geçiyoruz bu şekilde bir çözüm bulduk tavsiye ederim Indir 7

Tek solukta okudum. Ne güzel paylaşım arkadaş. Azminize, emeğinize ve
elinize sağlık. Takipteyim.

elinize sağlık, çok güzel çalışma.
son zamanlarda servisler yerine kendi işini kendi yapan ve yol gösteren kişilerin çıkması sevindirici.

Sn Legendary7801 baba oğul projenizi büyük bir heycanla takip ediyorum. Çalışmalarınız sonucunu güzel bir navara ile taçlandıracaksınız.

Sizden ricam hikayenizdeki eksik bölümlerin resimlerini ve emeklerinizin detaylarını paylaşırsanız yaptıklarınızı bizimde araçlarımızda gerçekleştirme cesareti bizlere vereceksiniz.

Saygılarımla.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugun kasanın bağlantı ayaklarının yerini tespit edebilmek için kasayı şaseye oturttuk kupadaki yükseltmeyi aynı şekilde kasaya da uyguladık sonuçlar:

20161029 161030 20161029 185242 20161030 174141 20161030 221632

Ayrıca depo şamandırası da arızalıydı onu söktüm ama maalesef resim çekmeyi unutmuşum, İçindeki kablonun koptuğunu fark ettim diğer kablolar da zaman içinde çürümüş zaten şamandıranın kablolarını değiştirip göstergeyle ufak bir deneme yaptım ve çalıştı. Kasaya ve şanzımana giden elektrik tesisatını çektim. Roleleri ve sigortaları pano içerisinde topladım herhangi bir arıza durumunda ilk bakılacak yer orası olsun diye, sigortasız hiçbirşey bırakmadım.
20161030 221714

Bu arada koprasöre ek tüp bağladığımı da yazmıştım deneyecek olanlar için uyarayım tüpün ağzını açıp güzelce temizlemeden uygulamayınız sıcaktan ateşten vs patlayabilir.

Bugun de biraz elektrik işleriyle uğraştım motorun içerisindeki elektrik işleri büyük çoğunlukla bitti, Sinyal stop gibi kısımların bağlantıları kaldı sadece. Karabükte oturuyoruz yakın çevreye kar yağmış antifriz de yoktu bugun uzun bir aradan sonra antifriz koyup çalıştırdım motora karışması için küçük de video çektim. Aracı 2 haftaya büyük kısımlarını bitecek gibi görünüyor döşeme ve tavan ışıkları gibi küçük kısımları kalır, kar bu ilçeye de yağmadan bitirmek istiyoruz soğukta uğraşırken iş zevten çıkıyor tabi. Umarım araç bittikten sonra güzel bir kar yağar da güzel bir arazi turu yaparız.

20161030 175152 20161031 174611 20161031 222025

Video:

Araca tavan için sis lambası bakmaya başladım. Alttaki resimdeki gibi bir roll bar yapıp tavanın üzerine kadar uzatacağım belki sepet de yaparım duruşunun güzel olması için sisler tavanın ön kısmında duracak yani Yuvarlak , dikdörtgen, krom, mat siyah, sarı cam, beyaz cam gibi tavsiyeleriniz nedir. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Black horse off road roll bar hero

Fikir açısından aracın birkaç resimini daha ekleyeyim:

319594 10150361445526941 326911670 n 401342 10150484238891941 1210656675 n

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri