Niğde Aladağlar - Cımbar Kanyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,380

erthem

Moderatör
Yer
Ordu

Cimbar01

Demirkazık Köyüne 10 dakikalık yürüyüşle ulaşılan Cımbar kanyonu, barındırdığı geleneksel ve boltlu rotalarla güzel bir tırmanış bölgesidir. Bu resimde ocak 2003 tarihinde arkadaşım Kürşat Avcı ile tırmandığımız ve adı olmayan, boğazın girişinin güney tarafındaki çok ip boylu kaya rotasında tırmanıyorum.

Cimbar02

Boğazın girişinde kuzey taraftaki 'layback rotası'nda Kürşat Avcı tırmanırken..

Cimbar03

Boğazın kuzey kanadında, yüksekte yeralan ve Kanadalı tırmanış arkadaşım Thomas C. Clark ile ocak 2001 tarihinde tırmandığımız iki ip boyluk geleneksel bir rotada askı istasyonu. Pek tırmanılmayan çok ip boylu geleneksel rotalarda çürüklük, ara emniyet eksikliği ve otlar sorunlu olabiliyor.

Cimbar04

Cımbar boğazının girişinin güney kanadında, 'İgor'un intikamı' adlı geleneksel bir rotada lider giden Thomas görülüyor.

Alıntı:Tunç Fındık​

Etiketler

Ynt: Niğde Aladağlar - Cımbar Kanyonu

BİR ZMANLAR BURALARA TIRMANMISTIM 3200 METREDEKI MEVSİMLİK GÖLDE YÜZERKEN Bİ HATA YAPTIM GÖL AKSAM ÜZERİ KRİSTALLLEŞİYORMUS SABAH SAATLARINDEDE SIVI HALE GELIYORMUS BENDE AKSAM ÜZERİ ATLADIM VE ALT TARAF KRİSTAL GBİYDİ AYAKLARIM KAYDI VE BOĞULUYORDUM ? AMA COK SÜPERDİ YAAA AHHH AHH ANILARIM DEPREŞTİİİ..... Bİ DAĞCIININ MUTLAKA BURADAN GECMESI GEREKIYORRR BENCEEEE

Niğde-Çamardı
Demirkazık Köyü Cimbar Vadisi

Cimbar Vadisi , Niğde Aladağların içinde yer alan Demirkazık Köyünün 2 km. kuzeyinde yer alan Dogu-batı şeklinde uzanan muazzam güzellikte bir vadidir.
Vadi girişinden arka plandaki zirve arasında 2000 metre yükseklik farkı var tahminen. (1500-3500 metre gibi düşünebilirsiniz.) Yani vadi içindeki duvarlar bir kaç yüz metre yüksekliğinde, yukarıdan bakıldığında ise bambaşka büyüleyici bir havası var.

Dağcılar için mutlaka görülmesi gereken alanlardan birisi. Dağcılıkla ilgili içanadolu bölgesindeki en kullanışlı bir tırmanma bölgesidir.

Alanda Sakallı Akbaba, Kaya Kartalı, Urkeklik, Sürmeli Dağbülbülü, Alamecek, Kara İskete, Duvar Tırmaşık ve onlarca alpin kuş türü yaşamaktadır. Aynı zamanda Dağ Keçilerinin bol bulunduğu bir yerdir.

Milli Park statüsünde olan bu alanda 3500 metrenin üzerindeki Demirkazık zirvesi ile dünyaca ünlüdür. Hem kuş gözlemcilerinin hem de dağcıların uğrak yeridir.

Bölgede Gençlik Spor müdürlüğü Dağ ve Kayak eğitim merkezi evi bulunmaktadır.
Ayrıca vadi girişinin 1 km. ilerisinde Ecemiş Çayı gözünde açılmış alabalık üretim tesisi ve lokantada vardır.

Merhaba,

Cimbar Vadisi herhangi bir tırmanma ekipmanı olmadan yani sadece yürüyerek geçilebiliyor mu acaba??

xonderturkx' Alıntı:
Merhaba,

Cimbar Vadisi herhangi bir tırmanma ekipmanı olmadan yani sadece yürüyerek geçilebiliyor mu acaba??

Evet rahatlıkla geçilebiliyor. Ama kask kullanmanızı tavsiye ederim. Bazı etaplarda patika üzerinde ilerlerken ortamda çıkıntı yapan kaya parçaları var. Yükselmeye (patika üzerinde ) çalışırken dalgınlıkla bu kaya çıkıntılarına başınızı vurabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR