Nerede Ne Yemeli ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Can Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 99,403
Ynt: Nerede Ne Yemeli ?

Mangal döner tekirdağ merkez

76676 458689364525 572739525 5308474 2628187 n

163238 490770029525 572739525 5788111 4959605 n

Etiketler

Sakarya/Sapanca'da Saklı Köşk adında bir restorana gittim. Arkada güzel bir bahçesi vardı, çok güzel köfte yapıyorlar. Kız arkadaşım mantı söyledi. Mantısınıda merak ettim bir kaşıkta ben aldım.Mantıda bi o kadar lezzetliydi. Çok güzel bir aile restoranı
herkese tavsiye ederim. Yeri tam olarak METEM meslek lisesinin yanı. Telefon numarası ise : 0264 310 10 15

AYDURAN' Alıntı:
Elazığ'a yolunuz düşerse mutlaka Kilis Kebap Salonunu görmelisiniz ve özellikle yaprak dönerinden yemelisiniz...

Kilis Kebap Salonunun başka şubeleride var, benim özellikle tavsiye ettiğim en eski şubesi, Şehrin merkezinde, PTT nin hemen karşısındaki sokakta, sokağın köşesinde Ziraat Bankası var...Sokaktan girince 5-6 dükkan sonra sağda...
Elazığ'da Patlıcan söğürme de yemeden geçmeyin derim, yazarken bile tükürük bezlerime zor hakim oluyorum... ;D

DouBeyazt 0477 Patlcan s

hasanfb' Alıntı:
Amasrada ise Canlı balık Mustafa amca'nın yerinde güzel bir balık keyfi yapabilirsiniz...Kesin ama kesin Amasranın özel salatasından yemeniz lazım... :D
Katılmamak mümkün değil, sonuna kadar lezzet dolu bir mekan gerçekten.
Durun biraz iştah kabartayım... ;) Ballı, dondurmalı kabak tatlısı da balıktan sonra atlanmaması gerekenler arasında... ::smiley:

St Amasra st   157

St Amasra st   178

St Amasra st   175

St Amasra st   167

Erzurum'a yolu düşenler, herhalde Cağ kebabını atlamazlar, hele de üzerine de Kadayıf dolması... ::smiley: :-\

DouBeyazt 0196

DouBeyazt 0197

DouBeyazt 0200

DouBeyazt 0202

DouBeyazt 0204

antakya'da yayınlanan Hataylife dergisinde iki yıla yakın zaman yerel restoranların beğendiğim yemeklerini "lezzete yolculuk" adı altında yazdım. Aşağıdaki yazı güzel ülkemden aklımda kalan unutamadığım lezzetlerin bir özeti idi buraya ekleyeyim dedim.

Damağımda Kalanlar: Tabak Tabak Türkiye Lezzetleri

Şubat 2010’da HatayLife dergisinin çıkış hazırlıkları yapıldığı günlerde İsmail Bey’le konuşurken o güne kadar zaman zaman farklı yerlerde yazdığım yazılardan aklımda kalanlardan hareketle dergi için gezi yazıları yazar mısınız diye bir teklif getirdi. Ben de karşı atak yapıp, dergiye her ay düzenli yemek ve yemek yenilecek mekan değerlendirmesi yazsam nasıl olur diye farklı bir teklif getirdim. Hemen gelecek hafta için derginin ilk sayısındaki yazıya konu olan Aktepe Lezzet Lokantasına gittik, sonraki yazılarımızda da izlediğimiz metodla yemeğimizi yedik, bize servis edilen yemekleri fotoğrafladık, yemek sonunda hesabımızı ödedik sonra senelerdir tanısam da Mehmet Amca’ya 10 dakika vaktiniz var mı diyerek oradaki masalardan birinde mekanla ilgili ayrıntıları not ettik. Gittiğimiz mekanda bize servis edilenler yazı yazılacağı bilinmeden vatandaş olarak gidildiğinde sizin de yiyeceğiniz yemeklerdi. Zaten bir kısım mekanlardan bazısı 17 yıllık müşterisi olduğum ve defalarda ziyaret ettiğim yerlerdi. Onyedisi Hatay’dan birisi Gaziantep’ten toplam 18 mekan yazdım. Bu mekanlarda hedef, mekanın kalitesinden ve genel olarak servis edilen tüm yemeklerin kalitesinden ziyade kendi ölçütlerimde “eşsiz ve özel” lezzete sahip en az bir yemek servis edilmesiydi. Tabi bir Antep’li olarak bu değerlendirmelerde damağımın daha iyi değerlendirdiğini düşündüğüm kebaplar başı çekti. Eşsiz tencere yemeklerine sahip Hatay Mutfağının bu örneklerinin Hatay’lıların yedikleri şekilde orijinal halleri ile sunulan bir mekanın ender bulunması gerçekten eksiklik. Hatay tencere yemeklerinin Hatay’lı olmayanların da yiyebileceği şekilde yumuşatılarak kaliteli ve hijyenik olarak hoş ve misafir ağırlanabilecek yerlerde sunulduğu mekanlar az da olsa şükür ki var. Hatay mutfağı ve restoran kültürünün vazgeçilmezleri mezeler konusunda ise standartlaşma ve lezzetlerin sabitlenmesi en azından malzeme kalitesinin bu şehrin yeme içme kültürünü oluşturan işletmelerce oturup konuşulması, tartışılması ve bu konuda en azından üniversitede bir araştırma merkezinin kurulması ve en kısa sürede bu konuda yarı bilimsel ama medyatik yanı ağır basan bir toplantının düzenlenmesi taraftarıyım.

Yakın zamanda Türkiye’nin en geniş katılımlı doğa sporları forumunda (www.gezenbilir.com) “Türkiye’de bu 25 şeyi yapmadan göçüp gitmeyin” başlığına nazire olsun diye eklediğim 10 yerde yemek yemeden göçüp gitmeyin konusunu buraya taşımak istedim. Bu ay sabit bir mekanı yazmayıp son 20-25 senedir en az bir kez yemek yiyip hayran kaldığım damağımda kalan lezzetlerin sunulduğu mekanları isim ve ayrıntı vermeden sadece yemek adı ve sathi bir tarifle vereceğim. Ama emin olun oralara yolunuz düştüğünde o mekanları bulup o lezzetleri tattığınızda harcadığınız efora değecek. Hatta birçoğu sadece o lezzeti tatmak üzere tarif edilen yerlere gitmenize tek başına değecek lezzetler. Yemek programlarında keşfedilmiş, artık çok bilinen yerler haline gelmiş mekanlar bahsimizin dışındadır.
1. Antep’te Halil Usta’da kebabın keyfine varın, siz sadece bana sırayla tüm kebaplardan getirin diye talimatı verip sonrasını onlara bırakın. Sabah erkenden kalealtında cartlak kebabı yapmaya başlayıp sabah 7-8 gibi dükkanı kapatan ciğer kebapçısında ciğerle kahvaltı yapın. Sabah kalkamam derseniz Et balık kurumu yanındaki salaş dükkanlarda ciğer kebabı yiyin.
2. Bitlis’te çarşı içindeki büryancıda sabah 11 gibi koca bir tabak büryanı gövdeye indirin ya da sabah 5 gibi yine büryancılarda çıkan avşor çorbasını kaşıklayın. Eğer Bitlis’ten bu iki yemeği denk getirecek saatte geçemediyseniz oturup halinize ağlayın.
3. İğneada’da limanın arkasındaki tepedeki salaş balıkçıda eylül ekim gibi, teknelerin az önce getirdiği lüferlerden yapılan lüfer ızgarayı yiyin. Diğer aylar için lezzet garantisi yoktur.
4. Antep’te bir mahalle kasabının hazırladığı sarımsak kebabını (nisan sonundan mayıs sonuna kadar), soğan kebabını (kış aylarında), ya da orta yağlı koyun eti ile hazırlanmış Antep lahmacununu (malzemeye soğan koyarsa kasabı vurun, o lahmacunu da yemeyin) yiyin.
5. Maraş-Kayseri yolunda Döngel Mağaraları civarında salaş kamyoncu lokantalarında bulabildiğiniz en genç kuzu etinden yapılmış, yöreden toplanan odun ateşinde pişirilen pirzolanın tadına varın.
6. Erzurumda fırıncılık meslek yüksek okulunda yapılmış ekmekleri tadın ve “bu ekmek ise bize ekmek diye bugüne kadar sunulan mamüller ne” diye hayat muhasebenizi yapın. Yine Erzurumda koyun etinden yapılmış cağ kebabından patlayıncaya kadar yiyin. Belki Antakyalılar için künefenin yerini tutmaz ama kadayıf dolmasını gövdeye indirin.
7. Rize Kavrun Yaylasında yaylanın ortasındaki kahvehanede sabah 5 gibi çıkan poğaçalardan sıcakken yiyin.
8. Hala yapan bir yer bulup Samsun Vezirköprü’de sabah 5 gibi servis edilen etle yapılan paça terbiyeli çorbayı kaşıklayın. Öğle yemeğinde arabalarda satılan kuzu kızartmadan yarım kilo yiyin (bence en iyisi semaverciler çarşısının içindeki arabadan yiyin)
9. Antakya civarında özellikle Harbiye tarafındaki köylerde ya da Samandağ’ın köy kasaplarında kağıt kebabı yaptırıp, içinin malzemesini tamamen kasaba bırakıp, bulduğunuz ilk yeşillikte kağıt kebabını üzerine konulan pide, birkaç parça pişmiş domates ve acı biberle birlikte içselleştirin.
10. Çorumda Kaymakçı bölgesinde kuzu pirzola yapan yerlerden birinde bal ve kaymak üstüne her biri tek lokmalık pirzolaların tadına varın.
11. Yukarıda bahsedilenleri değil tatmak bahsini ilk kez duyuyorum diyorsanız zaten siz teorik olarak yaşamadığınızdan dert etmeyin sayfayı çevirince hepsi geçecek.

Sayın arkadaşlar ;İnegöl ve Eskişehirdeki Özdileğin et reyonundan paketler içinde satılan pişmemiş Adana,kasap ve İnegöl köftelerini yemenizi öneririm .Hepinize kazasız belasız geziler dilerim ..Sağlıkla....

Ben de düzenlediğim "motosiklet gezi organizasyonlarımızda" senelerce kullandığımız, yemek ve fiyatlarından (beklentileri fazla uçta tutmamak kaydıyla) memnun kaldığımız birkaç Yeme/İçme tesisi hakkında bilgi vereyim.
____________________________________________________________________________________________________

* YALIKÖY : SAHİL Lokantası(Fafatara) / Engin KALENDER : 535/240 11 31
* Bahçeköy/SARAY : BALABAN Alabalık Tesisleri / Rahmi ve Osman-Yalçın BALABAN : 226/ 531 43 65 - 282/ 795 11 16 -79-52-82
* Karaburun/ÇATALCA : HANIMELİ Balık Rest / Hazma Birinci-Barış : 536/ 441 45 77 - 212/762 29 89
* ŞARKÖY/Gaziköy : BAYRAM’ın yeri (Sahilde, Restoran-Motel) / Zafer-Bayram CANDIR : 282/ 538 63 00
* ŞARKÖY/AKKAYA Restoran / Mahmut DOĞANAY : 532/ 310 23 78 - 282/ 522 41 90
* POLENEZKÖY/Cumhuriyet Köyü / ÇİMEN Rest / Eftal bey : 535/ 644 93 54
* RİVA : MOLA Restoran / Mühn.Salih & İlknur ARÇIN : 532/ 416 35 17 - 532/ 548 14 44 - 216/ 319 42 84
* BEYKOZ-Öğrümce Köy / BABA’nın YERİ / M.Ali Aydın ve Fikret : 533/ 322 09 99 - 216/ 433 50 30
* MUDANYA-TİRİLYE-Zeytinbağı : SAVARONA Restoran / Ercan KARA : 224/ 563 26 08
* MUDANYA-TİRİLYE-Zeytinbağı : ŞEKEREV / Hakkı ŞEKER : 532/ 261 02 63 - 224/ 563 20 06-67
* İZNİK-Boyalıca : ISTAKOZ Restoran(göl kıyısında) / Ali ATEŞ : 535/ 691 93 67 - 224/ 762 20 43-25 02
* İZNİK : ÇAMLIK Restoran(göl kıyısında, parkta) / Cumhur & Orhan ÇİVİ kardeşler : 532/ 231 35 23 - 224/ 757 13 62- 16 31
* KARAMÜRSEL : BAĞDAT Restoran(Dere kenarı. Altınova’dan sağ'a) / Levent EKİN-Oraç : 533/ 768 35 55 - 212/ 549 92 56 – 51 38
* KERPE : SOĞUKPINAR Alabalık(ormanda, dere içi) / Yaşar & Ali KESKİN : 535/ 223 87 16 - 535/ 575 05 96 - 262/ 319 26 02
* CUNDA Adası/Ayvalık : Cunda Balık Evi - Belediye sok. No:5 / Fevzi TAVŞAN : 266/ 327 28 81 - 533/ 432 06 32
* GÖKÇEADA : Sörf Okulu / Erdoğan by, Funda hn. : 0286/ 898 10 16 - 0286/898 10 22
* GÖKÇEADA : SAHİL Motel&Restoran / Osman-Hatice-Ümit KARAKAYA : 0286/887 33 63 - 535/ 546 62 80 – 535/ 880 38 49
* AMASRA : Mustafa amcanın CANLI BALIK / Mete AYYILDIZ : 378/ 315 26 06 - 532/ 547 09 18 – 546/ 652 74 74
* SAFRANBOLU : İMREN Lokum - Çeşme Mah. Kayyım Ali Sk. No:4 : 370/ 725 23 24

Afiyet şekerler olsun... 8) :smiley:

* * * NOT : Aralarında bazıları el değiştirmiş veya kapanmış olabilir, o taktirde kusura bakmayın lütfen... :-[

bulunduğum ülkelerden genel olarak söyleye bilirim ki:

Rusyada - pelmeni, xolodeç, uxa, blini, peraşki, şi

Ukraynada - borş, kotlet po-kievskiy, pampuşki, sırniki

Azerbaycanda - lüle, tike kabab, bıldırçın kababı, döşeme plov, sac içi, qutab, yarpaq dolması, cız-bız

Gürcüstanda - xaçapuri, xingali, kuçmaçi, çakapuli, adjapsandal

İranda - pilav, fisincan, abquşt, mirze gassemi

Köfteci yusuf fiyat/kazanç olarak oldukça iyi servis hızlı. Yalova, orhangazi,gemlik,bursa ve susurlukta şubeleri var bir çok yerde kahvaltı fiyatına burda yemek yiyebilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR