Neden Galloper?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EKM Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,789

EKM

Yeni Üye
iyi gunler diliyorum. Sahip olmak istedigim off road araclar hakkindaçok fazla bilgim olmadigi icin, sizlerin yardiminina ihtiyacim var. Sorum su olacak. Mitsubishi pajero (2.6 lpg 5 kapı) ve hyundai galloper (3.0v6 lpg 5kapi) ? Hyundai 1999 modeli, 2000 modelinden daha pahalı neden? Bu arac kaç yıl uretildi ve en cok tutulan model ve yılı hangisi? Konular hakkinda bilgilerinize ihtiyacim var. Yardimlarinizibekler, iyi gunler dilerim.

Etiketler
Ynt: Neden Galloper?

Merhabalar,
Arkadaşım, piyasada çok farklı arabalar var. Sizin bahsettiğiniz arabalar bir birilerine benzer arabalardır.
Galloper lerin 1999 modellerinin 2000 modelden daha pahalı olduğunu belirtmişsiniz. Belki arabalara sahipleri ek donanımlar eklemişlerdir, ben bir araba gördüm piyasadaki en ucuz navigasyon aletini koymuş arabamda 1500 liralık navigasyon aleti var diyor.
Alıcı olup olmadığınızı bilmiyorum fakat benim 2000 model Galloper aracım için malum sitede 115 504 815 nolu ilanım var. Eğer almak isterseniz telefonla arayabilirsiniz.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Merhaba,Mitsubuishi Pajero'nun 1992 yilina kadar olan kasasi ile Hyundai Galloper'larin ulkemizde bulunan 1999-2001 yillari arasinda uretilmis kasasi neredeyse birebir aynidir.Sadece on farlar,kaput ve camurluklar farklidir.Diger kaporta parcalarini birinden sok digerine tak kadar aynidir.Pajero 1992 de bu kasayi uretmeyi birakip kaliplari Kore'lilere satmis. Ilk sordugunuz 2.6 benzinli dort silindir Pajero oldugu gibi 3.0 V6 Pajero'da vardir.3.0 V6 motor ve mekanik gurubuda her iki aracta aynidir.Pajero guc ve performans artisi icin yillar gectikce 2.6 , 3.0 , 3.5 diye gittikce artan alternatif hacim ve beygir gucundeki motorlarla araclari piyasaya surmustur.Hyundai ulkemize ithalat yaparken,o zaman icin en uygun oldugunu dusundugu guclu,kullanani uzmeyecegini tahmin ettigi 3.0 V6 benzinli,2.5 TD dizel motorlarla donatilmis araclari tercih etmistir.Galloper dizelde 105 HP,benzinlide 140 HP guc uretir.Yakit tuketimi LPG ile olursa nispeten ekonomiktir. Pajero'nun 2.6 motoruna gore elbette performansi daha iyidir.Sehir ici tuketimi birazcik fazla olabilir ama sehir disinda 2.6 dan daha ekonomiktir.Alt yapilari ise tartismasiz cok dayaniklidir.onemli olan sizden onceki sahiplerinin araclarini ne sekilde kullandigidir.Kolay kolay kirilmayan yapilari,model yilini 2000 lerde ve piyasada az km li araclarin olmasi nedeniyle Galloper tercih edilen bir aractir.Ayni yildaki kasasi degismis Pajero ile yariya yakin fiyat farki vardir.Ustelik luks donanimi neredeyse tum Galloper'larda daha yuksektir.Klima,dort cam ve ayna elektrigi,deri koltuklar,on arka kol dayamalar,power direksiyon vs.Pajero ise eski modellerinde bazilarini opsiyonel olarak sunmustur.Parca bulmada sorun yasamazsiniz.En cok bir kac gun icinde orjinal olarak elinizde olur.Cikmacilarda Pajero veya Hyundai olarak mutlaka bulunur.Dizel Galloper motor parcalari Hyundai Starex olarak aynidir.Ararken Starex olarak ararsaniz daha bile ucuza bulursunuz.Daha detayli merak ettikleriniz icin forum sayfalarini iyice kurcalayin mutlaka akliniza takilanlara cevaplar vardir.
Birinin digerinden pahali olmasi konusunu Niyazi bey aciklamis,araclarin temizligine(kaza,boya,degisen vs), km sine, bakimliligina,lastik ihtiyaci,vizesi vs gore degisir. Yoksa herhangi bildigim teknik,mekanik vs turden bir fark yoktur.

Bilgilendirdiğiniz konular için çok teşekkür ederim,bir dizel beş kapılı galloper sahibi olarak şunu söylemek isterim,benim arbamdan muğlada bir tane var,ikinci arabam,ucuz arabadır piyasada ama fiyakalıdır galloper,ben cip almaya karar verdiğimde ekonomik temiz,güçlü gibi özelliklerinden ziyade bagaj kapasitesine çok önem vermiştim,inanın arabamdan çok memnunum,düğünede giderim ava da giderim kampada giderim,yayla deniz kar çamur fark etmez,beni istediği yere ben de onu istediğim yer götürürüm

Haklisiniz Hasmet beycim.Eski sayfalarda o zaman Galloper sahibi olan bir arkadas bu aracin ozelliklerinin yabana atilmayacagini fakat insanlarin Jeep,Land Rover gibi efsanelesmis markalara olan hayranliklarindan bu araclarin basardiklarini gormezden geldiklerini serzenisle yazmisti.Genelde bir Defender'in tirmandigi tepeyi insanlar alkislarken ne hikmetse Galloper cikinca hic gormediklerinden bahsetmisti.Bu arada ben de aracimdan cok memnunum.Aynen sizin soylediginiz gibi her yere gidiyoruz.Hatta hanim artik daga bayira musaade etmiyor,kendi araci olarak onu ayirdi.

Çok tesekkürler ttogan bey. Açıklamalarınız gercekten faydalı. Kendi adima söyliyeyim, bilgisizim.

Bi sikintim daha var aslinda. Lütfen cahillime verin. Sormadan, arastirmadan'da ogrenilmez. Çok fazla, merakla ve zevkle takip ettigim, yazilarini okudugum bu site ve kendimde bir okadar heves ile yapmak istedigim bir ugraş, bir spor off road.

Subaru forester kullanicisiyim. Subarunun özelliklerini elbette cok iyi biliyorsunuzdur. Fakat ben bu araca kiyip'da off road alanina sokamiyorum. Gerçi, gerekli off road donanimlari ve modifiyleri'de yok. Hal böyleyken, sadece off road alanina sokabilecegim bir arac istiyorum. İzledigim videolarda görüp anladiğim kadari ile, 4 çeker araclar'da sanirim ikiye ayriliyor. Söyle'ki;

Patinaja kalkmis bir tekerlek sürekli dönüyor. Bu arada diger tekerlekler'de çekme yetenegi kayboluyor. yani araç kendini kurtaramiyor. Fakat bağzi araclarda bu olay tam tersi gerçekleşiyor. Patinaja kalkmis veya havada kalmiş yere basmayan bir tekerlek, çeker ozelligini birakiyor. O tekerlek Duruyor. Güç daha cok tutunan tekerleklere aktariliyor ve arac kendini kurtariyor. Bir subaru kullanicisi olarak, subarunun bu konudaki yetenegi tartisilmazdir. Sizde biliyor olusunuzdan, bana hak veriyorsunuzdur.

Simdi sizden bu konuda yardim bekliyorum. Bu, bahsi gecen çekme / çeker ozelligi baska hangi marka ve modeldeki 4 çeker araçlarda vardir. İzledigim videolarda, cogunlukla Toyota land VX80 'de gördüm. Yaniliyor olabilirim mazur gorun.

Konuhakkinda yardimlarinizi bekler, kazasiz belasiz geziler dilerim.

Cok uzun ve detayli yazmak yerine sorunuza bildigim kadariyla cevap vereyim.
Nissan Patrol,Toyota Land Cruiser,Mitsubishi Pajero,Mercedes G ve Mercedes Unimog.
Ayrica benim hatirlayamadigim yada bilmediklerimde de olabilir.
Saydigim araclarin bazilarinda,fabrika cikisi diferansiyel kilidi bulunur.
Hard offroad yapan arkadaslar,sonradan her araca (uygun kit varsa) kilit taktirabilir.
Diferansiyel bildiginiz uzere tekerler duz bastigi zaman saat gibi calisan bir sistemdir.
Bu sayede virajlarda ve her turlu manevrada kasilma olmadan guc tekerlere dagitilir.
Kilit ile guc tekerlere esit dagildigindan kasilmalar,mekanikte ve lastikte asinmalar olur.
Kilitler konusunda bilgi isterseniz ayrica paylasirim yada forumda arastirabilirsiniz.
Subaru sistemi gercekten cok iyi ve saglamdir.Yinede agir arazide bende olsam kiyamam.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.