navigasyon a güvenip dağa çıktım ve kayboldum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Aksel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,559

Aksel

GC LAREDO
Yer
istanbul
selam arkadaşlar
dün sapanca daki dağlara çıkayım dedim navigosyana güvenip tam zirvede baüğlantı kesildi...harita dijitalleşmemiş dedi..
ve kaybolduk soğucak yaylasını zor bulduk biri tarif etti ve tem e indikl.....
bu cihazlar böylemidir...daha profesyoneli hangisi bana yardımcı olursanız sevinirim....dandik navigasyonlara güvenmemek lazımmış bunu anladım
saygılar

Etiketler
Ynt: navigasyon a güvenip dağa çıktım ve kayboldum

Anlaşılan bulunduğunuz bölge için detaylı harita yüklü olmadığından sorun yaşamışsınız. Kullandığınız cihazın marka modeli nedir merak ettim

Sadece bir söz...

En iyi yol, Bildiğin yoldur...

Biz Tomtom kullanıyoruz geçenlerde Soğucak'ta bir etkinliğe katıldık bağlantı hiç kesilmedi , şayet harita gitse bile kordinatlar her zaman köşede yazıyor. Sizin cihazın ya haritası güncel değil ya da teknik bir sorun var.

Şehir içinde adres bulma vs. amaçlı cihazların haritalarında dağ yolları patikaların yer almaması gayet doğal. Aslında uydu bağlantınız kopmamış, sadece bulunduğunuz yerin haritası cihazda yüklü olmadığından sıkıntı yaşamışsınız. Deniz Bey'in de belirttiği gibi dijital harita çalışmasa bile global olarak koordinatlarınızı tespit etmeniz mümkün.
Bu sebeple ya gideceğiniz bölgenin haritasını yüklemeniz veya ara programlar kullanarak cihazınıza google maps uydu, topografik vs. gibi haritaları yüklemeniz gerekir. Forumda bu işin nasıl yapılacağına ilişkin çeşitli konular mevcut ama biraz araştırmanız lazım

Aynen katılıyorum , google earth'un mapleri var. Yani google maps şeklinde değilde o bölgenin gerçek görüntüsünü veren mapler. Onlardan yüklerseniz mapin kordinatlarıyla gpsinki birleşir yolları görmeseniz bile bulunduğunuz ortamın uydu görüntülerini görürsünüz. Ama biz beceremedik o ayrı. :D

Öncelikle geçmiş olsun, kaza bela olmaması sevindirici .Bir musibet , bin nasihatden yeğdir ata sözünü hatırladım.böyle bir olayı tekrar yaşamamak için nasıl bir yöntem izleyeceksiniz ?

Ben iPhone kullanıyorum. Hem navigasyon, hem telefon, hem GPS, hem MP3 çalar. Bir taşla kuş sürüsü :smiley:
Assisted GPS sayesinde şebeke erişimi olduğu sürece kapalı alanda bile yaklaşık konum belirleme şansınız var.
Tavsiye ederim ;)

CİNCİN' Alıntı:
Ben iPhone kullanıyorum. Hem navigasyon, hem telefon, hem GPS, hem MP3 çalar. Bir taşla kuş sürüsü :smiley:
Assisted GPS sayesinde şebeke erişimi olduğu sürece kapalı alanda bile yaklaşık konum belirleme şansınız var.
Tavsiye ederim ;)
Selamlar , ben nokia e71 kullandım şehir içinde bile navigasyon becerisi çok kötüydü , arazideyken nokia c7 ile denedik o da fos çıktı , şimdi babamda iphone var arazideyken bir de onu deneyelim.Malum arazideyken telefonların çektiği yerler,şebeke erişimi olan yerler çok az.(iphone hakkında pek bir bilgim yok ama nokiada 3 uyduya bağlanması gerekiyordu sanırım.4 de olabilir.Aksi takdirde internete bağlanıp para yazmaya başlıyor.Para yazdığı halde bile şebeke gitiiği an donuyor.) Bu sebeple güvenilir bir gps bulundurmakta fayda var. :smiley:

iPhone'u özellikle şebekenin çekmediği yerlerde bile denedik. Şimdiye kadar başka bir GPS olsaydı keşke dedirtmedi. Tek yapmak gereken yola çıkmadan önce gidilecek bölgenin haritasını download etmek.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=60162.0 bu başlığı inceledikten kısa bir süre sonra almaya karar verdim.

iPhone Daha önceden şüpheyle yaklaştığım bir cihazdı ama özellikle arkasındaki program desteği sayesinde şimdi başka bir cihazda bu kadar özelliği bir arada bulamam diyorum. Yalnız iphone sonuçta bir internet telefonu, Internet paketiniz yoksa bir sonraki ay sağlam bir fatura ile karşılaşabilirisniz yalnız :eek:

CİNCİN' Alıntı:
iPhone'u özellikle şebekenin çekmediği yerlerde bile denedik. Şimdiye kadar başka bir GPS olsaydı keşke dedirtmedi. Tek yapmak gereken yola çıkmadan önce gidilecek bölgenin haritasını download etmek.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=60162.0 bu başlığı inceledikten kısa bir süre sonra almaya karar verdim.

iPhone Daha önceden şüpheyle yaklaştığım bir cihazdı ama özellikle arkasındaki program desteği sayesinde şimdi başka bir cihazda bu kadar özelliği bir arada bulamam diyorum. Yalnız iphone sonuçta bir internet telefonu, Internet paketiniz yoksa bir sonraki ay sağlam bir fatura ile karşılaşabilirisniz yalnız :eek:
:D Teşekkürler , bakalım bu haftasonu bit pazarı etkinliği var. Diğer hafta arazide deneyebiliriz umarım. :smiley:
Selamlar ,

Assasin' Alıntı:
:D Teşekkürler , bakalım bu haftasonu bit pazarı etkinliği var. Diğer hafta arazide deneyebiliriz umarım. :smiley:
Selamlar ,
Bir aksilik çıkmazsa ben de katılacağım etkinliğe. Görüşmek üzere

teşekkür ederim yorumlarınız için......ve yardımlarınız için anladığım kadarıyla.....en iyi yol bildiğin yoldur sözü geçerli...kolay gelsin size

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.