Navara D40 Tecrübeleriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan onurgo1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,095

onurgo1

Ana Kamp
Yer
Ankara
Arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, yaklaşık 4 yıldır Opel'in 4x4 ünü kullanıyorum, aracımın kötüsünü de iyisini de elden geldiğince forum üzerinden en açık şekli ile arkadaşlarıma aktarıyorum. Aracımdan memnunum ayrı bir karakteri sürüş zevki var sağını solunu kendim tamir ediyorum bakımlarnı yapıyorum ancak hayat şartları değiştiği için kendisiyle eskisi kadar ilgilenemiyorum 2 kapı olması indi bindi kalabalık olunca sıkıntı çıkartıyor o nedenle navara D40 lara sarmış durumdayım. Manuel 2006-2010 arası bir tane 4x4 düşünüyorum, navara konularını mümkün olduğunca okudum ama uzun süredir kullanan arkadaşların tecrübeleri benim için önemli. Başka araç düşünmüyorum kafaya takmış durumdayım ya navara olacak ya opel duracak:smiley:

-Bu arabaların 2.elleri hep 200 bin km üzerinde motoru yapılmamış bir dizel sizce bana ne zaman problem çıkartmaya başlar? Maliyetler yüksek midir?
-Opel o konuda kuzu idi:smiley: şehir içinde kısa vites aralıkları sayesinde 11-12 lt lpg sıradan bir binek araç kadar tüketiyordum navaranın fabrika verileri fena 12 litrex6,50 TL 78-80 krş civarı 2 katı bir sarfiyat görünüyor doğru mu?(manuel için öğrenmek istiyorum şehir içinde inanılmaz sakin kullanırım)
-4x4 sistemini ağır arazide çamurda karda tecrübe edeniniz oldu mu kendi aracım eski isuzu altyapılı olduğu için şaşırtıcı derecede sağlam yalnızca ön porya kilidini manuele çevirdim bir daha 4x4 den hiç başım ağrımadı. Parçaları ucuz kopana kadar gidebiliyor 2 çekiçle düzeltilip kullanabilen mekanik binlerce parçası var navarada bu konuda pişman olur muyum?
-Son sorum uzun yolda 4-5 kişi rahat yolculuk yapılabiliyor mu sabit 120-140 arası gittiğinizde yakıt gürültü konfor virajlar nasıl?

Flanşlı yükseltmeli sepetli şnorkelli güzel bir araba toplamayı düşünüyorum kısmet olursa ama yorumlarınız çok önemli.

Etiketler
Sormayı unuttum benim aracım otomobil ruhsatlı fakat m1g tam donanımlı arazi taşıtı birçok konuda serbestiz, navaraların tümünde kamyonet yazıyor sanıyorum ön domuzluk tavan sepeti demir tampon yükseltme problem çıkartıyor mu? Hız konusunda sınırlandırmalar var sanıyorum problem yok, ne olursa olsun kantara girip görünme, k1-k2 ... belge ihtiyacı var mı?

Arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, yaklaşık 4 yıldır Opel'in 4x4 ünü kullanıyorum, aracımın kötüsünü de iyisini de elden geldiğince forum üzerinden en açık şekli ile arkadaşlarıma aktarıyorum. Aracımdan memnunum ayrı bir karakteri sürüş zevki var sağını solunu kendim tamir ediyorum bakımlarnı yapıyorum ancak hayat şartları değiştiği için kendisiyle eskisi kadar ilgilenemiyorum 2 kapı olması indi bindi kalabalık olunca sıkıntı çıkartıyor o nedenle navara D40 lara sarmış durumdayım. Manuel 2006-2010 arası bir tane 4x4 düşünüyorum, navara konularını mümkün olduğunca okudum ama uzun süredir kullanan arkadaşların tecrübeleri benim için önemli. Başka araç düşünmüyorum kafaya takmış durumdayım ya navara olacak ya opel duracak:smiley:

-Bu arabaların 2.elleri hep 200 bin km üzerinde motoru yapılmamış bir dizel sizce bana ne zaman problem çıkartmaya başlar? Maliyetler yüksek midir?
-Opel o konuda kuzu idi:smiley: şehir içinde kısa vites aralıkları sayesinde 11-12 lt lpg sıradan bir binek araç kadar tüketiyordum navaranın fabrika verileri fena 12 litrex6,50 TL 78-80 krş civarı 2 katı bir sarfiyat görünüyor doğru mu?(manuel için öğrenmek istiyorum şehir içinde inanılmaz sakin kullanırım)
-4x4 sistemini ağır arazide çamurda karda tecrübe edeniniz oldu mu kendi aracım eski isuzu altyapılı olduğu için şaşırtıcı derecede sağlam yalnızca ön porya kilidini manuele çevirdim bir daha 4x4 den hiç başım ağrımadı. Parçaları ucuz kopana kadar gidebiliyor 2 çekiçle düzeltilip kullanabilen mekanik binlerce parçası var navarada bu konuda pişman olur muyum?
-Son sorum uzun yolda 4-5 kişi rahat yolculuk yapılabiliyor mu sabit 120-140 arası gittiğinizde yakıt gürültü konfor virajlar nasıl?

Flanşlı yükseltmeli sepetli şnorkelli güzel bir araba toplamayı düşünüyorum kısmet olursa ama yorumlarınız çok önemli.

5 yıldır Navara d40 kullanıcısıyım. Aracı şehir içi 4x2’de sürüyorum. Dilediğim her yere arabamla gidiyorum, tabiri çok uygun olacak, taş gibi kamyonet. Benim aracın km’si emsallerine göre çok düşük, bu konuda şanslıyım. Şimdi gelelim sorulara;

1- Şehir içinde 11 litre kesin yakacak, bunu mutlaka bilmekte yarar var. Ben 11 litre ortalama ile İzmir’de kullanıyorum bu aracı.

2- Navara’nın kolay kolay tamir sorunu çıkmaz. Benim aracım tam otomatik. Bir kere turbodan ses geliyordu, turbo kapağında kılcal çatlak varmış, yaptırdık bitti. Bi’de otomatik şanzıman beynini değiştirdik. Bana en ağır tamiri bu oldu, kullandığım yıllar içinde.

3- Navara’nın bakımlı bir motoru 500 bin ile 1 milyon km arasında sizi götürür. Fakat günü gününe bakımları yapılması şart.

4- Navara kibar araç değildir. Arazi kabiliyeti Amarok, Hillux ve Ranger modellere göre daha agresiftir. Kaliteli arazi çekimi vardır. Ben yerinizdeki olsam aracı hiç yükseltmem, gerek yok. Aracın aerodinamiğini bozunca zaten sorun yaşarsınız. Araç yeteri kadar yüksek zaten.

5- Navara’ nın yol tutuş ve uzun yol keyfi inanılmazdır. Ben uzun yolda en az gördüğüm rakam 7,7 litre.

6- Navara’nın yedek parçaları pahalıdır. Sonuçta Japon arabası kullanıyorsunuz. Şu devirde yedek parçası ucuz araç mı kaldı? (Dandik Fiat’lar hariç)

7- Arabayı almanızı tavsiye ederim. Güle güle kullanın.

desteğiniz için teşekkür ederim, kafama göre düşük km temiz bir araç bulana kadar hiç acele etmeyeceğim. Yakıt 11 lt otomatik için mi söylemiştiniz ben manuel alacağım?

Kantara girme zorunluğu veya k belgesi vs. hususi alacağım için gerekli değil sanyorum bir yerlerde arkadaşlar şahsi/hususi olmasına rağmen durmadığı için arkadan ceza göndermişler diye yazmıştı ona takıldı kafam. Demir vinç vs. yaptırırsak kamyonetlerde işletmek gerekiyor galiba?

Sizi bulabilmişken 2006 ile 2010 modeli arasında motor makas amortisör gibi teknik veya görsel fark var mı?

Son düzenleme:

desteğiniz için teşekkür ederim, kafama göre düşük km temiz bir araç bulana kadar hiç acele etmeyeceğim. Yakıt 11 lt otomatik için mi söylemiştiniz ben manuel alacağım?

Kantara girme zorunluğu veya k belgesi vs. hususi alacağım için gerekli değil sanyorum bir yerlerde arkadaşlar şahsi/hususi olmasına rağmen durmadığı için arkadan ceza göndermişler diye yazmıştı ona takıldı kafam. Demir vinç vs. yaptırırsak kamyonetlerde işletmek gerekiyor galiba?

Sizi bulabilmişken 2006 ile 2010 modeli arasında motor makas amortisör gibi teknik veya görsel fark var mı?

Hocam kantara girmezsiniz. Kamyonetleri kantara almıyorlar :smiley: Hususi ya da ticari ne yazarsa yazsın fark etmez, hız limitleri kamyonete göre düzenlenir, otobanda 95 + %10 , normal yol 85 + %10 şeklinde. Vinci işletmezsiniz ama çeki demiri için işletmek şart. Düz vitesle otomatik hemen hemen aynı yakıyor. Otomatik 11,5 ise düz 11 yakar. 2006 ile 2010 arasında belirgin fark yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri