Naht Sanatı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,956

mete

Zirve
Bütün el sanatları malzemeleri arasında bana en sıcak geleni ağaçtır. Belki bir zamanlar canlı bir varlık olmasının bunda rolü var. Belki de kültürümüzden kaynaklanan kutsiyetinin, bilemiyorum. Ağaç işçiliğinin ilk örneklerinden birisi 5.Tüekta kurganlarında çıkan bir kartal heykelidir. Türk Mitolojisine göre, silah ve çadır malzemesi olarak kullanılan Kayın ağacının kutsal olduğuna inanılırdı. Dünyanın merkezinde bulunan hayat ağacının kökleri arasından ab-ı hayat akardı. Şamanlar, gök yüzü ve yer altı seyahatlerinde bu ağacı merdiven olarak kullanırlardı. Görüldüğü gibi ağacın Türk kültüründe oldukça saygın ve geniş bir yeri vardır. Ağaç işçiliği özellikle Selçuklular döneminde zirveye ulaşmıştı.

(Naht) İnce Oyma sanatıda yine bu ağaç işçiliğinin bir koludur Bu sanatı icra edenlere de "Neccar" denirdi. Günümüzde kıl testere tabir edilen aletle icra edilr.
Aşağıda tarafımdan yapılan ve yıllar önce açtığım sergideki eserlerden bir iki örnek

Oyma3

Oyma2

Oyma4

Atl

Etiketler
Ynt: Naht Sanatı

Mete Bey,
Çok zahmetli bir o kadar da hoş çalışmalarınız var. Elleriniz dert görmesin, elinize sağlık.

Mete Hocam, çalışmalarınız çok güzelmiş. Yeni çalışmalarınız var ise onları da görmek isterim, yok ise yıllar önce açtığınız sergideki eserlerinizden bir kaç örnek daha mümkünse... :smiley:

ekiNoks' Alıntı:
Mete Hocam, çalışmalarınız çok güzelmiş. Yeni çalışmalarınız var ise onları da görmek isterim, yok ise yıllar önce açtığınız sergideki eserlerinizden bir kaç örnek daha mümkünse... :smiley:

Fatoş hanım uzun zamandır ahşaba elimi sürmüyorum geçenlerde konuyu açmak için eski arşivden birkaç resim bulup buraya attım bir ara bakayım daha olacaktı bulursam onlarıda yayınlarım teşekkürler.

mete ağbi harika eserler icar etmişsin. benimde hayran olduğum bir sanat ama malesef bu konuda hiç al kabiliyetim yok. sadece denk geldim mi alırım ve hayran olarak onu seyrederim.

sinan54' Alıntı:
mete ağbi harika eserler icar etmişsin. benimde hayran olduğum bir sanat ama malesef bu konuda hiç al kabiliyetim yok. sadece denk geldim mi alırım ve hayran olarak onu seyrederim.

Sinancım başlamak önemli bir denersen gerisi gelir ben başladıktan 1 yıl sonra ilk sergimi açtım üstelik sergi açılışınıda zamanın kültür bakanı yapmıştı. Önemli olan sevgi gerisi geliyor.

eftaLYa' Alıntı:
Emeğinize sağlık..
Ağaç ile çalışmak büyük keyiftir.. Aynı derecede de zordur. Büyük emek ve sabır gerektirir, ki sevgisiz hiç olmaz..

Evet Esra hanım ahşap bambaşka bir malzeme ben seramikte çalıştım. Alçının ve çamurun teslimiyeti Ahşapta yok ahşap direniyor sizin vereceğiniz şekle girmek istemiyor, bir şahsiyeti var diğerleri öyle değil.

Mete bey çok manidar çalışmalar bu forumu geç fark ettiğim için özür dilerim ellerinize sağlık. ayrıca bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.
saygılar

seyyah-34' Alıntı:
Mete bey çok manidar çalışmalar bu forumu geç fark ettiğim için özür dilerim ellerinize sağlık. ayrıca bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.
saygılar

Teşekkür ederim Kemal bey. Gezenbilirin en sevdiğim yönlerinden birisi bu güzellikleri paylaşmak, yeni birşeyler öğrenmek ve dostlar edinmek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR