Murat 124

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ugurum307 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,854

ugurum307

Yeni Üye
slm arkadaşlar elimde 1975 model bir öurat 124 var bunu motor olarak modifiye yapmak istiyorum ama motor olarak 124 de uyabilecek daha başka güçlü bir motor varmı yazarsa sevinirim iyi akşamlar.

Etiketler
Ynt: Murat 124

motor değiştirmek , kanuni yollardanda oldukça meşakatli bir iştir ... kapak taşlama performans buji hava flitre kiti header ve komple egsoz sistemi en ucuz ve en çok tercih edilen güç kazanma yollarıdır ... buna ek olarak komple piston piston kollarını ve sübap takımlarını güçlendirebilirsiniz ... turbo uygulamanızı tavsiye etmem , bunun yerine çok daha büyük bir karbüratör kullanın ... dereceli egzantrik ise yarışçıların vazgeçilmezlerindendir , yanlız rolanti sorunu yaşarsınız 124 de ...

selam yapman gereken 124 ün motoru 1300cc dir 1600cc pistonlarını takıp 1300cc silindir kapağını kullanmak şartı ile bayağı bir performans elde edersin ateşleme sisitemini elektronik ateşlemeyle değiştirerek elde ettiğin performansı güçlendirirsin bu ara biraz daha seri ve güçlü olsun dersen gurupN katagorisinde bir dereceli eksantirik mili ilave et

Not/ bunları yapmadan önce Firenlerini kuvvetlendir duramıya bilirsin :mad: zusta

bir arkadaşım 1600cc doğan motoru ve şanzımanı takıp birde dereceli egzantirik eklemişti...baya iyi giderdi o zamanlar.

olabilir ama doğan motoruda 1600 motor numarası filan ruhsatda sorun teşkilediyor bu nedenle kendi motoruna 1600 piston gömlek takmak daha mantıklı silindir kapağının içide dar zaten bu ona iyi bir performans sağlar

Arkadaşlar güzel örneklemeler yapmış. Ruhsat olayının sıkıntısı bilmem ama 1600 cc'lik bir Doğan motoru takarsanız performansı sizi oldukca tatmin edecektir. Ama ruhsatıydı ,ıvır zıvırıydı uğraşamam derseniz cap stroke büyültebilirsiniz. 1300 CC blok'a 1600 cc piston belki kullanabilirsiniz. Ama şunu da unutmayın ki 1.3 litreden piston kullanmadan 1,6 performansı alanlarda var.

Arkadaşların dediğini gibi bir dereceli egzantrik mili kullanabilirsiniz.Cadde tipi kullanırsanız pek sorun yaşamazsınız.Bu size + 8-10 hp verecektir. Bunun yanında ateşlemeyi elektronik ateşleme yapabilirsiniz.4 tırnak bujilerle, özel yapım bir headersle birlikte 20-23 hp'lik bir güç elde edersiniz ki bu da size yetecektir. Bakımlı bir 124 yol da çok şey yapabilir.

Benim babam eski taksicilerdendir, anlattığını göre 1974 yılında 3 kişi ile otobanda 160'ı rahatlıkla gördüğünü söylüyordu. Hatta bir arkadaşım 124 le 3.vites 110'u devirdiydi. Bu araçlar öyle yabana atılacak araçlar değil. İyi bir ateşleme zamanı,bakımlı bir motor çok şey demektir.

Söylediklerimi özetliyelim;

Cadde tipi dereceli egzantrik mili
Headers
4 tırnak buji
elektronik ateşleme
+20-22 hp

Unutmadan, kalbüratörü'de daha büyük bir kalbüratörle değiştirirseniz bu yapılan uygulamalara ilaç gibi gelir.Güç'de 30 hp'lere kadar artabilir

94-96 yıllarında 124 e emme manifoldunu söküp yerine direk yatay çalışan 4 adet karburatör bağladım o zaman elektronik ateşleme fazla yoktu ve pahalıydı çift platin taktım kadranın nerde olduğunu göremedik ters döndü çünkü

okmeydanı hava alanı yolu boştu ozaman deneme sürüşünde yağsız kaldık motorun devri arttı subap kapağına çıkan yağ kartel e geri dönemedi dönüş kanalları dar olması nedeni ile filitre havalandırmasından tüm yağı atmış.

yüksek devir çevmesini sağlamak yetmiyor yukarı çıkan motor yağını güvenli bir şekilde kartele geri döndürmek de lazım. :-\

Selam arkadaslar bende murat 124 var biliyosunuz 4 ileri vitesi var ben onu 5 ileri sanzumanla değistirmek istiyorum hangi arabanın sanzumanı 124 uyuyor

Bütün Tofaş 5 vites şanzımani uyar ancak şaft ta kısalacak 5 vites şanzıman da vites kolu daha geride bu yüzden motor traversten biraz ileri alınacak

Wi-fi veya Mobil Bağlantı ile Bir Şekilde Gönderildi.

Buda benim eski 124 tabiki sadece kaporta 124 diyebiliriz. 82ed94509ca73f83cd35a534a6b712be

Wi-fi veya Mobil Bağlantı ile Bir Şekilde Gönderildi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.