Muazzez’in Seyir Defterinden, Yunanistan Turu (yaz, 2018)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hgonullu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 309
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,612
Her ne kadar günlük prograı da olsa, ben not almak için Day One uygulamasını kullanıyorum. Oldukça başarılı bir uygulama. Günlük olarak geçiyor ama özellikle gezdiğim yerleri yazarken foto ekleyerek oldukca başarılı. PDF olarak çıktıda alınabiliyor.

Etiketler
Her ne kadar günlük prograı da olsa, ben not almak için Day One uygulamasını kullanıyorum. Oldukça başarılı bir uygulama. Günlük olarak geçiyor ama özellikle gezdiğim yerleri yazarken foto ekleyerek oldukca başarılı. PDF olarak çıktıda alınabiliyor.

Teşekkürler bilgi için Sn. Nasah. İnceledim aplikasyonu, kullanmaya çalışacağım.
Ama defter kullanmayı da seviyorum sanırım. Gittiğim yere ait bir anıyı oraya yapıştırmak (Bu yazıda çiçek, reçine, kokulu bir şerit, biletin kendisi vb. vardı.) sonradan bakarken gülümseyip, o anı hatırlamak, orayla canlı bir bağ kurmak hoşuma gidiyor. Gerçi teknolojiden de kaçılmaz hale geldi. Belki ikisini mix. edip kullanma yolunu bulmam gerekecek.

Hocam ben ipad minide kullanıyorum. Ona zamanında klavyede almıştım çok rahat oluyor. Fotoları çekmek işlemek. Benim cihaz edki olduğu için mevcut sürümünü güncellemedim. Fakat şimdi yorumlara bakınca program her güncelleme için tekrar para istiyormuş. Bir kontrol edip öyle ed

06 Ağustos 2018, Pazartesi;

Hareket: Grebene, Felli
Hedef : Stratoni

Kilometre: 116,256

Sabah kalkıp, kahvemizi içip yola çıkıyoruz. Fakat çıkarken zorlanıyoruz. Büyük taşlı toprak patikadan öyle bir girmişiz ki ormana, altını vurmamaya çalışarak 300 metre geri geri gitmek zorunda kalıyoruz.

4jQzZQ
https://i.hizliresim.com/4jQzZQ.jpg

Gerebene, Felli Ormanda kaldığımız yer

Edessa’ ya gidiyoruz. Navigasyon yine ara yollardan iki saate yakın gösteriyor.
Mazotumuz yarıya yaklaştı. Bir Shell istasyonunda fiyatı 1.381 €/lt görüyoruz. Yunanistan da fiyatlar çok değişken. Firmaya ve bölgeye göre değişiyor. Risk daha az olsun diye bildik istasyonlardan mazot almaya çalışıyoruz. BP ve Shell var tanıdık genelde. Bir önce BP den aldığımız mazotun litresi 1.479 €/lt iken bu sefer 1.381 €/lt. Yani burada mazot alırken fiyatlara dikkat etmekte yarar var. Bir ara 1.538 €/lt olarak bile tabela gördük.

Edessa’ ya gelişimiz öğle saat bir’i buluyor. Genelde navigasyonun tahmin ettiği sürenin iki katı sürede varıyoruz gideceğimiz yere. Acelemiz yok. Orada kahve iç, burada fotoğraf çek derken yol uzuyor. Edessa, Osmanlı'nın söylemiyle Vodina. Voda, Slav dilinde su demekmiş (Google bilgisi). Dolayısı ile buranın çok sulak bir yer olduğu ortaya çıkmış oluyor. Zaten şehrin en önemli ve görsellerinde kullandıkları yeri, merkezine yakın büyük şelale. Şehre gelince tabelalardan şelaleyi bulmak kolay oluyor. Muazzezi yakın bir yerde, sokak arasında park edip, yürüyerek şelaleye gidiyoruz. Şelalenin yanı sıra, su değirmeni ve eski şehrin korunmuş bir bölgesi var görülecek.

Evler tipik Osmanlı mimarisinde. Gerçi çok normal, tam 522 sene Osmanlı idaresinde kalmış. Her yeri dolaşıp bol bol fotoğraf çekiyoruz. Ufak tefek alışverişimizi de yaparak Edessa’yı bitiriyoruz. Saat 4’ü geçti, tekrar yola çıkıyoruz. Niyetimiz buradan Serez’e gitmek. Üç saate yakın yol var navigsyona göre. Bu saatten sonra oraya kadar gidemeyiz diye düşünüyoruz. Muhtemelen arada bir yerde uyuyup, sabah kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yarım saat yol aldıktan sonra, kendi aramızda konuşurken, Yunanistan'ın kuzeyini daha önce çokça gezdiğimizi, gezilecek yerlerin çoğunu gördüğümüzü söylüyoruz birbirimize. Bu konuşma ile bir anda yeni bir karar çıkıyor ortaya. (Tabii 3500 km yol yaptıktan sonra, yorulmuşluk ta etkiliyor kararı.) Deniz kenarına gidip, iki gün dinlenip, kendimize gelmeyi benimsiyoruz hep beraber. Haritaya bakıp, en yakın yerin, hem de dönüş rotamıza uygun Stratoni olduğuna karar verip, direksiyonu kırıyoruz oraya. Yaklaşık 2.5 saat yolumuz var. Saat akşam 8 gibi orada oluruz.
Yol bizi Selanik’in içerisinden geçiriyor. İzmir Kordon’u hatırlatan sahilden geçerken, iki hafta önce yürüdüğümüz yerleri hatırlıyoruz tekrar.
Bu arada yazmadan geçmeyeyim, Edessa’dan çıktıktan sonra veya o bölgede, meyve bahçeleri oldukça fazla. Ara yollardan gitmenin avantajı da öyle. Bir ara, yolda durduk, yol kenarında yabani yetişmiş meyvelerden topladık. İnanılmaz, durduğumuz yerde elma, sarı, kırmızı, siyah erik, böğürtlen, badem, kuşburnu, üzüm, ahlat, incir, hepsi vardı. On dakikada 2 kilo meyve toplayıp yola devam ettik. Daha ne olsun.
Selanik’ ten sonra yine ara yollardan, güzel kasaba ve köylerden geçerek ilerliyoruz. Akşam beklendiği gibi saat 8’ de Startoni’ye ulaşıyoruz. Buraya geçen ayın 15’inde gelip iki gece kalmıştık. Şimdi biraz değişik bulduk. Kasaba sahilinden geçen ana yolu araçlara kapatmışlar. Biz de plajın sağ yanı, daha önce bir çok karavanın park ettiği ağaçlık bölgeye doğru yöneliyoruz. Karavanlar azalmış. 3 karavan var. Biz de çimenlik alanda boş bir yere yerleşiyoruz. Hemen sandalyeleri, masayı çıkartıp, soğuk bir kadeh uzo ile günün yorgunluğunu atıyoruz. Sonra yemek faslı ve akşam serinliğinde bir süre daha oturup yatmaya çekiliyoruz. O kadar kolay olmuyor tabi, yani sivrisinekler izin vermiyor. Gece periyodik sinek avcılığı uykuyu bölüyor.

Bu güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim.Edessada büyük şelalenin üst ve alt tarafına yanına gitmediniz mi?Akşam olunca o tarihi Su değirmeninin hemen yakınındaki tarihi görünüşlü taş anfitiyatroda bir şeyler seyretmediniz mi?

Sizinle beraber gezmeye devam ediyoruz , teşekkür ederim ...
Stratoni'ye bir bakınca , evler hep 1-2 katlı .
Şöööyle 3 katlı triplex yapmayı bile akıl edememiş komşularımız(!):(
Onları bir davet edip , 5-10 senede sayfiyeleri NASIL yaşanmaz hale getirebileceklerini birileri göstersin(mi?)
Aman aman !...:eek:
Böyle kalsın , göstermesin kimse bu ayıbımızı daha fazla ...:confused::mad::(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.