Motosikletlerin Köprü ve Otoban geçiş ücretleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mrtvural Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,614

mrtvural

Zirve
Yer
KOCAELI / Merkez
Web
www.muratvural.com.tr
Sevgili dostlar, Hepinizin bildiği gibi Otomobil ve ask uzaklığı 3.20 mt'den az olan 250.000 liralık her türlü lüks minibüs ve araçların Köprü/otoban geçiş ücretleri ile her türlü motosikletin geçiş ücreti aynı. Bu konu ile ilgili birçok kişi girişim yaptı. Bende birşey yapmak istedim ve Ulaştırma Bakanı'na FAX çektim ( e-mail adresini bulamadım ).

Etiketler

Ynt: Motosikletlerin Köprü ve Otoban geçiş ücretleri

Günde 2 defa geçiyorum iş yerim itibari ile 6 tl günlük ayda 150 tl ayda para veriyorum,Deli dumrula sırf köprüden gelip geçenden para alıyor diye deli ismi takmışlardı peki modern çağdaki halkın paralarıyla ile yapılan köprüden geçen araçlardan para alan bu anlayışa ne demeli bunun kararını millet versin,hadi dumrul deliydi ya bunlar... ;)

arkadaslar belkı yasal değil ama ben senelerdir kopruden plakamı kapıyarak gecıyorum benzın olarak bıle yakmadıgım bır parayı kopruyu kullanmak ıcın odemek mantıksız ve soygun gibi geliyor bana. hatta bıkaç kere yakalandıgım polıslere ben bukadar benzın yakmıom neden odıım dedıgımde haklısın diyip yoluma devam etmiştim. yaptıgım dogru bişey değil ama malum bu ulkede sesını duyurmaya çalısırsın fax cekersın ımza toplarsın yuruyus yaparsın kımse duymaz sesını sonra basının caresıne bakmak zorunda kalırsın. ama en buyuk fantazımde binlerce motor kopruden saatte 20km ile geçip bu fıyatlar ınene kadar her ayın aynı gunu eylemı devam ettırmek:smiley:

bu konu hakkında bir çok kişi birçok yöntem denedi ve malesefki hiç biri işe yaramadı.... bir kaç ay öncesine kadar bende plakam kapalı olarak geçiş yapıyordum....fakat kurye işine başlayınca öğrendiğim bişey oldu...1. köprüden yani boğaziçi köprüsünden geçerken soldan 2. ogs gişesi ceza yazmıyor ve okumuyor...bunu başka kişileri geçtiklerini görünce bende denedim ve şimdlik bir ceza gelmedi....şu an için tek çözüm bu para ödemek istemeyen arkdaşlar için:smiley:

Ynt: Motosikletlerin Köprü Ve Otoban Geçiş Ücretleri

gezenbilir.com'u uzun zamandır bilir, ara ara belli kişilerin yazılarını okumak için ziyaret ederim. Ancak böyle bir yazı yazmak için üye olacağım hiç aklıma gelmezdi.

Başlık 3 yıl önce açılmış, bende farkındayım fakat konu hala güncel. https://www.google.com.tr/search?q=boğaz+köprüsü+motosiklet+geçiş+ücreti diye Google aramasın yaptığımızda da yazı üst sıralarda çıkıyor. Belli bir konuda da, bu konu bana göre vitrin görevi görüyor.

'misurulu' arkadaş, siteye belli bir dönem uğrayıp, daha sonra kaybolmuş birisi. Yaptığı hareketten dolayı, sitenin kalitesini kaldıramadığını düşünüyorum.

Ben, yaklaşık 10 aydır motosiklet kullanıyorum. Motosiklet tutkunuyum, aşığıyım diyemiyorum çünkü boğaz köprüsünden bisikletle veya yürüyerek geçmeme izin verseler büyük ihtimalle motosiklet de kullanmayacağım. Çevre, keyif ve tasarruf tutkunuyum diyebilirim.

125 cc, naked tarza bir motor kullanıyorum. Günlük yakıt masrafım ortalama 2,75 TL. İşime yürüyerek gitsem, içeceğim suya aynı parayı ödeyeceğim. Fakat iş dönüşünde köprüye ödediğim 3,40 TL (HGS) etmeye çalıştığım tasarrufumu ortadan kaldırıyor. Toplu taşımadan -yaklaşık- %50 daha yüksek fiyata geliyor benim için.

Tonlarca para kazanan birisi değilim, özel bir şirkette -artık buna yeni isimler veriliyor olsa da- işçi olarak çalışıyorum. Motosiklet çevreler tarafından hala kabul edilmediğinden, işe motosikletle geldiğimi gören kişiler önce araçların saygı gösterip göstermediğini, soğuğu, kıyafetlerden dolayı sıcağı, yakıt masrafını ve arkasından köprüyü soruyorlar normal olarak. Her konuşmanın sonunda, kapanışı köprüyü geçerken plakayı neden kapatmadığımın sorulmasıyla yapıyoruz.

Üstlerine alınacaklarını bildiğim için 'Ben o kadar şerefsiz miyim' yada 'Ben o kadar ahlaksız mıyım' diyemiyorum. Ayıp veya günah olarak geçiştirince de günümüz trendi yobazlıkla, bağnazlıkla suçlanıyorum.

Şuan da konuyu o kadar değişik yerlere götürebilirim ki. Bu özelliğimden nefret edilir. İlk mesajımda kendimden nefret ettirmek istemem fakat yıllardır ismini duyduğum, kaliteli olduğuna inandığım, sevdiğim kişilerin ziyaret ettiği forumda, böyle iğrenç bir olayın, gayet legal veya meşru bir şeymiş gibi yazılı olması beni gerçekten çok üzdü. Bu ana kadar, benimle birlikte 3207 kişi inşallah bu terbiyesizliği kendisine örnek almamıştır.

Konu hakkında işe yarayacak bir şeyler yapılabilir belki. O amaçla Google'da aramalar yapıyordum, burada takılı kaldım :smiley:

Sevgiler.

Ynt: Motosikletlerin Köprü Ve Otoban Geçiş Ücretleri

öncelikle yasaların gerektirdiği kurallara uyduğumu, kaçak geçiş yapmadığımı, kgs çalışmadığı zaman kaçak okuduğunda hemen gidip cezamı yatırdığımı söyleleyimde zıt gidiyormuş gibi görünmeyeyim dedim. Ben yasaların getirdiklerine uysamda plakasını kapatıp kaçak geçiş yapan kişileri çok suçlayamıyorum doğrusu. Ha, altında bmw gs'le kaçak geçiyorsa bu benim nazarımda da ayıp birşeydir ancak daha önce birçok motosiklet forumunda tartışma başlıklarında tartıştığımız gibi, gerçekten imkanı olmayanlar, günde 10 defa geçmek zorunda olan kuryeler gibi insanları düşünmek lazım. Kazandıkları ücretler dikkate alındığında köprüye verdikleri para resmen bir servet. Devletin burada sağduyulu düşünüp davranması gerektiği kanaatindeyim. Ortalama bir tonluk otomobillerle, ortalama 200 kiloluk motosikleri (kaçak geçiş yapanlar 150 kg civarında diyebiliriz) bir tutup aynı parayı alması hakmıdır, revamıdır? Yukarıda yazıldığı gibi bizlerden alınan direk ve dolaylı vergilerle (bakınız: dünyanın en pahalı benzini) bize hizmet olarak dönmesi gereken birçok hizmet bize fahiş fiyatla yeniden satılıyorsa bu doğru bir davranış değildir, sosyal politikalar hiç değildir. Tabiiki hiç kimse yasaların üstünde değildir (ne yazık ki ülkemizde sadece teoride) ama ekmek çalan çocukların yıllarca hapis yatabiliyor ancak hırsızlıklar azalmıyor. Öncelikle benzeri eylemlere neden olan altyapının, sebeplerin ortan kaldırılması gerekir, sonrasında ise kurallara uymayanların doğru bir şekilde cezalandırılması tabikii gereklidir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR