Motosiklet Taşıyıcı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ykamas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,787
Ynt: Motosiklet Taşıyıcı

insel' Alıntı:
Benim de ceki demirim var. Ama ben ceki demirlerinin cekmek uzre tasarlandigini dusunuyorum. Yani bir mekanizma, cekerek 10 birim guce karsi koyuyorsa, ustune basarak 100 birimin altında kalır gibi dusunuyorum. Yanlis mi dusunuyorum. Her ceki demirine boyle bir aparat yapilabilir mi acaba? Ceki demirine takilan Thulelerin klavuzunda tasima kapasitesi 50 kg diye okumustum ayrica. Varsa yanlis olan bilgilerimi duzeltirseniz sevinirim. Cunku bana bu tip bir aparat cok pratik geldi.

Resimlerde de görüldüğü üzere denedik.Hatta motordan önce üzerine üç kişi bindik ve zıpladık ;bana mısın demedi...Bunda korkulacak tek husus motorun seyahat esnasında düşüp arkadaki araçlara zarar vermesi olabilir.Motoru çok güzel sabitledikten sonra bu da imkansız hâle geliyor.Olsa olsa taşıma kapasitesi sebebiyle demir eğilebilir .Ben bunu da göze aldım ki, sorun yok...

Etiketler

CBF 150 yanlardan taşmış, daha küçük bit motosiklet sanırım daha uygun olacak. fakat cıbıf ın verdiği zevkide başkası veremeyecektir. ( bendede 2011 gri sinden var)

yucel59' Alıntı:
Benim aracım 5+1 .Ancak çeki demiri tadilatı ile birlikte 4+1 durumuna çevireceğim.Ön koltuğun ikili olması bir işimize yaramadığı gibi arkaya geçişlerimizi engelliyor.Üstüne üstlük yatmadığı için yolcu olarak seyahat etmek de çok güç.

Aracımızı edinmekteki gayemiz , aşağıdaki resimlerde de görüleceği üzere gittiğimiz yere motoru da götürmekti.Sonrasında '' zor zamanda içinde de yatalım'' fikri geliştiğinde seyyar minderleri denedik.Altı parçadan oluştuğu için uyku esnasında kayıp rahatsız ediyordu. Daha sonra aracın minderine uygun kumaştan yer yatağı yaptırdık.Bunu motor varken de taşıyabiliyorduk. Bu sefer bavul ve sandık gibi eşyalarımız varken yerde yatmak güçleşiyordu. Bu durumu aşmak için 2x3 kutu profilden iki adet yap-boz şeklinde karyola yaptırdık.Yatağın aralara kaçmaması için üzerine kalın mukavva koyuyoruz.Motor, aracın içinde olacağı zamanlar karyolayı bozup brandasına koyacaktık.Ancak ,zaman akıp geçtikçe tercihler de değişti.Bundan böyle gezilerimize küçük motoru götürmeyi planladık.Sizin de bildiğiniz gibi remork demiri üzeri aparat geliştirdik.
Not 1 : Aracımızda mangal ve diğer edavat uzun zamandır var.Ancak bir defa bile yakmadım. :mad:Sadece kahvaltı için piknik tüpünü kullanmaktayız.İki kişi olduğumuz için seyyar tuvaletten istifade ediyoruz ;D
Not 2 : Yan camların varlığı havalandırma yeterli ama tavanın arkasındaki yuvarlak kısma silindirik havalandırma cihazı taktıracağım.Henüz zaman bulamadım...
Yücel kardeşim belki alınacan ama ya karavancı olarak yol yap yada motoru ayrı bir çekiciye koy böyle bence çok zor tamam aracın ufak ama motor büyük yaptır bır çeki rampası karavanıda tam olarak düzenleyip gez bence tabiki zevk senin ama karavancılık çok ayrı bir tutku sana çok iyi geziler diliyorum bir yerlerde karşılaşmak umuduyla Saygılarımla

IMGP4564

Değerli dostlar aparatlar için yani taşıyacaığınız motor için kesinlikle proje çizdirip tüv den geçirin sabit kalacaksa tabiki, yok sök tak yapıpta proje ve ruhsata işletmekten kaçarsanız.İşiniz zor çünkü olacak olan bir arkadan çarpmada tamamen suçlusunuz sakın zannetmeyin arkadan çarpan suçlu diye.Çünkü çarpan kişi bu konuda çok uyanık olacak ve motor yüzünden fark edemedim diyecektir.onun için mümkünse eğer motor taşıma lüksünüz varsa kesinlikle onaylı projeyle bunu işletin rahat edin.ben öyle yaptım benimki sabit ama sağlam çünkü yapılırken dırek şaselerden kaynak yapılarak döşendi 400kg tasıması var ama benim motor 95 kg idalide o 2 sefer trafikte ve kara ulaştırmanın tartısına denk geldim bir problemde yaşamadım kg probleminden motor dahil.eğer motor ruhsata kaydedilmemiş olsaydı vay halime mororuda orda bıraksam ceza kurtarmazdı aman DİKKAT diyorum

IMGP4567

IMGP4564

IMGP4860

Bu uygulama çekme karavana da yapılabilirmi?
Ağırlığı 700kg olan karavana yapılırsa,scooter taşırken bir sorun yaşarmıyım?
Açıkcası motorun kaç kg olduğunu bilmiyorum ama 150 lik scooter,bilen cevaplarsa sevinirim.
Selamlar.

Çekme karavanda motosiklet taşıyıcı helede arkada riskli olur Ertan bey, yükün ön ve arkada eşit dağılımı çok önemlidir.

Özellikle çekme karavancılar araçlarını kullanmak istediklerinden tercih çekmedir. Motokaravanda konaklamada 2. araç
gerektiğinden motor taşırlar.

Cevabınız için teşekkür ederim Levent bey,
Çekici araçların dahi gidemediği(gidilse bile sıkıntı yaşamamak için)yerlere,dar patikalara gidebilmek için çok iyi olurdu aslında.

dalyan' Alıntı:
Cevabınız için teşekkür ederim Levent bey,
Çekici araçların dahi gidemediği(gidilse bile sıkıntı yaşamamak için)yerlere,dar patikalara gidebilmek için çok iyi olurdu aslında.

Neden sorduğunuzu tahmin ettim Ertan bey, ayrıca çekme karavanda ağırlık kısıtlamasıda birbaşka konu.

Yusuf Aybek' Alıntı:
Ertan abi 150 lik scooterler 130 kg.
Hadi ya.varmı o kadar?
bana oyuncak gibi geldiği için hiç o kadar ağır olacağı aklıma gelmemişti.
Bilgilendirme için teşekkür Yusuf.

Paylaşımlar için teşekkür ederim,

Benim sorum motorsikleti aşağıdaki resimlerdeki gibi camper ın içinde taşımak istesek proje açısından bi sorun olurmu.Bliyorum bu konu başlığı taşıyıcılarla ilgili ama forum u biraz araştırdım benim sorunuma cevap olucak bi şey bulamadım.

Kanun yönetmelik babında soruyorum.Bu konudada ilave emniyet kemeri kuralları gibi çarpışma testi falan isterlermi,çünkü o zaman hayal olur :smiley:

Racehome hi002

Reisemobile von HRZ Beispiel 0452

9MotoCamperMotorradtransport

bana kalırsa iki türlü değerlendirme olası aracınız özel kullanımlı karavan ruhsatına sahip ve motosiklet yük olarak kabul edilirse amacına uygun olmayan kullanımdan dolayı ceza gelebilir.
Motosiklet yük olarak kabul edilmez karavanda yeralan herhangi bir yardımcı ekipman olarak kabul edilirse bu kez aracınızın taşıma istiap haddi aşılırsa sıkıntı olabilir...
Kalın sağlıcakla

Benim motosiklet satıcısı arkadaşım mercedes panelvanında taşıyor,bir sorunda yaşamıyor.
Şimdi yazacaklarım şahsi fikrimdir kimseyi bağlamaz.
Herşey de illa kural aramaya kalkacak olursak yerimizden hareket edemeyiz.(kurallar çiğnenmek içindir ;D)Bakacaksınız,düşüneceksiniz,bu durum başıma iş açarmı?Açarsa nasıl kıvırırım?Mantıklı bir bahane,yedirebileceğinizi buldunuzmu,tayyipin dediği gibi"durmak yok yola devam" ;D ;D ;D

dalyan' Alıntı:
Benim motosiklet satıcısı arkadaşım mercedes panelvanında taşıyor,bir sorunda yaşamıyor.
Şimdi yazacaklarım şahsi fikrimdir kimseyi bağlamaz.
Herşey de illa kural aramaya kalkacak olursak yerimizden hareket edemeyiz.(kurallar çiğnenmek içindir ;D)Bakacaksınız,düşüneceksiniz,bu durum başıma iş açarmı?Açarsa nasıl kıvırırım?Mantıklı bir bahane,yedirebileceğinizi buldunuzmu,tayyipin dediği gibi"durmak yok yola devam" ;D ;D ;D

Ertan Bey, daha iyi bir ülke için once kendimizden başlayanlardaniz. Onun icin kurallari ihlal etmek yerine nasil iyilestiririzi konusuyor ve arastiriyoruz genellikle.

İyi siz devam edin o zaman.Siz zaten kendinizi öyle ayırmışsınızki anlamak mümkün değil.Burada vurgulanmak istenen şeyin,gereksiz can sıkıcı bürokratik zırvalıklarla dolu,bu gün geçerli olanın yarın geçersiz olduğu kurallar manzumesine mizahi yaklaşımımı dahi anlayamamışsınız,tebrikler.

Şu meşhur "kurallar çiğnenmek içindir" lafını eden bir öğrenciyle karşılaştığım zaman hep "kurallar çiğnenmek içinse, kafalar da koparılmak içindir" derim. Mizah duygusu katmak için ben de iki tane ;D ;D ekleyeyim madem, kimse alınmasın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,411
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR