Motosiklet Taşıyıcı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ykamas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,839

Etiketler
Ynt: Motosiklet Taşıyıcı

Duymuştum, görmüştüm gibi somut verilere dayanmayan yöntemler yerine bir vatandaş olarak haklarımızı kullanarak ilgili makamdan bilgi istemek en doğru yöntem. Buna ön ayak olanlara teşekkürler.
Oğuz

İlgilenen ve fikirlerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz...

Ülker&Yavuz

Hüseyin Bey,
Ankara Emniyet Müdürlüğünden yeterli bilgi alamadık. Size gelen yazıdan bir örnek isteyebilir miyiz?
Teşekkürler...

Ülker&Yavuz

ulkerontas@hotmail.com.

cevap geldi arkadaşlar, bu yazıdan benim anladığım ruhsata işlettirin diyor

Sayın Levent ÇUBUKCU

08.01.2010 tarihli başvurunuz incelenmiştir.

Araçların üzerinde, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte (AİTM) belirtilen şekillerde yapılan her türlü değişikliğin, tescil belgesine işlenebilmesi için, yetkili mühendis tarafından tanzim edilip TSE tarafından onaylanan tadilat projesinin ibrazı ve aracın fenni muayenesinin yaptırılması zorunludur. AİTM Yönetmeliğinde belirtilen, izin verilen tadilatlar bölümünde yer almayan bir değişikliğin yapılması mümkün değildir. İyi günler dileriz.

2069

Sn. buralpdi,

İlginize ve verdiğiniz bilgiye çok teşekkür ederiz. Yapılacak işlem konusunda bu yolu izleyeceğiz..

Esen kalın..

Ülker&Yavuz

Bunlar yuvarlak ,anlaşılamaz,sorumluluktan kaçmak için verilen politik yanıtlar.
Açtım.Bir daha okudum hem prosüdürü,hem de size verilen yanıtı.
Orada yönetmelik böyle diyor,şunu yapın demiyor.
Genel hükümleri vermiş.
Bunlara göre hareket edin diyor.
Yönetmelikte de prosüdür bilgilendirmede de "bisiklet taşıyıcı,motorsiklet taşıyıcı gibi eklentiler ruhsata işlenir" dese olay bitti.
Yok böyle bir ayrıntı.
Am işin aslı şu;
Hani doblo araçlarda,minibüslerde yanlara takılan süsler,barlar,merdivenler,araç üstüne takılan bagaj vb eklentiler ruhsata projenlendirilerek işlenmek zorunda.
Hiçbir minübüste bu yan barlar işli değildir.
Ama niyeti kötü polis bunu gerekçe gösterip onları sökmeden sizi salmaz ve cezayı da yapıştırır.
Bisikler taşıyıcı için hiçbir yasal düzenleme yok fakat
Motor taşıyıcı ,yan barlar gibi eklentiyle taşındığından projelendirmek gerekir derim ben yetkili olsam.
Bununla ilgili de bir ayrıntı yok mevzuatta.
"Sakınan göze çöp batar" sözünde olduğu gibi lüzumsuzluk yapan bir memur da kafayı takar ve ceza yazabilir.
Memurların %99 eğitimli ve anlayışlı
Korkulu yaşamaktansa uyanık olmayı yeğlerim diyen projelendirip ruhsata işler.Huzursuz olmaz.

Bana verilen cevabı iletmiştim. Soruyu soruş şekli bile cevabı etkiliyor. Benim sorum 'Çeki demiri ile çekilmeyen bisiklet yada motosiklet taşıyıcılarının ruhsata işletme zorunluluğu varmıdır?' şeklinde idi. ...ruhsata işletmek için ne yapmalıyım diye sorsaydım sanırım farklı bir cevap da gelebilirdi.
Levent Bey'e verilen cevaba göre; aracın altındaki pis su deposu da ruhsata işenmeli , aracın üzerinde ki sabit tv anteni hatta pencereler bile.
Örneğin benim aracım için ruhsatın cinsi bölümünde: Üstte bagaj demirli, havalandırma pencereli, arkada merdiven ve motosiklet askılı altta pis su depolu, yanda tenteli.... motorlu karavan yazmalı. Bütün bunları ruhsatın neresine yazacaklar ?
Sn.Ykamas'ın dediği gibi ne yapılacağı tam bilinemediğinden genel bir cevap verilmiş.
Geçen sene motosiklet askılığını ( portatif gerektiğinde çıkartılabiliniyor)tescil ettirmek için pojeyi çizen firma (Pegem Ankara) aracılığı ile TSE'ye konu soruldu. TSE motosiklet taşıyıcı ile ilgili bir yönetmelik olmadığından projeyi onaylıyamayacaklarını ilettiler.

Yasalara göre nelerin yasak olduğunu belirtmek yanlış olur, birinin çıkıp yarın ne icat edebileceğini tahmin edemedikleri için sonuca kısa yoldan gidilmiş, denmişki, aracın fabrikadan çıktığı günkü durumunad farklı ilaveler izne yani projeye tabidir...
O bunu takmış tüvden geçmüş bu şunu takmış tuvden geçmiş ise , bunların yorumlara açık serbestliği deyil ülkemizdeki denetimsizliğin bir sonucudur, bir şans deneme işidir biri geçer biri geçemez...
Senelerce önce bir olaya tanık oldum, hani kamyonetlerde ahşap kasa vardır, bu kasanın kenarlarında da brandayı bağlamak için kasaplardaki et asılan demirlere benzeyen kancalar vardır, bir gün adamin biri caddeyi geçerken yola fazla çıkmış, önünden geçen kamyonetin bu kancasına adamın uçuşan atkısı takılıp adamı metrelerce yerlerde süründürmüş, adam ölmezse sorun yok, eğer ölürse kamyonet şöförü yandı , çünkü bu demirler yasak ve projeye tabi...
Unutmayın bazı kurallara uymamak günlük yaşamda sorgulanmıyor veya görmezden geliniyor olsada, takdığınız nesne kazaya veya kazada ölüme neden olursa sorun başlıyor...
"her koyun kendi bacağından asılır " gibi atasözleri olan toplumumuzda, istiyen istediğini yapar sonucunada katlanır....

Merhaba;

Ben kanuni prosedürden ziyade motosiklet taşıyıcıyı nereye yaptırabileceğimi ve maliyet fiyatını öğrenmek istiyorum. Transporter T4'üm için düşünüyorum ve biran önce yaptırmak istiyorum.
Sizler nereye yaptırdınız bu eklentileri ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada minibüs yan barları ilgili şu bilgiyi vermek isterim:
Muayene sırasında tekniker çocuklara sordum, yan barlar muayeneden geçiyor. Ancak koruyucu ön tamponlar (hani şu arabayı canavar gibi gösteren garip çıkıntılı tamponlar) ruhsata işli değil ise muayeneden geçmiyor. Söktürüyorlar. Belki bu da aracımıza yapabileceğimiz projesiz eklentiler konusunda fikir verebilir.

yaybek' Alıntı:
Hüseyin abinin (Rüzgar) motorsiklet taşıyıcısı çok güzel arabanın tamponu şeklinde yapılmış motor olmayınca taşıyıcı anlaşılmıyor bile bence model alına bilir Hüseyin abinin affına sığınarak fotosunu ekliyorum buraya.

Ön bar konusu memleketten memlekete değişiyor sanırım. Benim aracımda hem yan hemde ön bar var. Muayenede sorun çıkmadı. Benim sorum motosiklet taşıyıcısı olan arkadaşlara: benim motorun uzunluğu 2 metre, arabamın genişliği 1,6 metre. yani motorun tekerlekleri arabaın yanlarından taşacak. Bu sorun yaratırmı acaba? sizin taşıyıcıda bu sorun oldumu? Bu taşıyıcıyı yurtiçinde hazır alabileceğimiz bir site varmı? Yurtdışındaki sitelerden bu taşıyıcıyı inceledim ve motosikletin tüm ağırlığını tek bir demir çubuk tutuyor. araba tümsek ve çukurlara sert girdiğinde bu demir kırılmazmı. biraz sakat gibi geldi. Sırf bu motosiklet taşıma yüzünden pikap bile almayı düşündüm ama arabamdan ayrılamaıyorum. Cevabınızı bekleyeceğim teşekkürler...

Tesadüfen bulduğum bu sitede değişik modeller mevcut. Özellikle camper tarzı karavanı olanlarda fikir vermesi açısından paylaşmak istedim...
http://racecityrvproducts.com/

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.