Motorsikletten Ne Zaman Düşersiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Efendy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,140
Ynt: Motorsikletten Ne Zaman Düşersiniz?

Hocam uyarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler. Mesajın altına, alıntının kime ait olduğunu ve nereden alındığını ekledim. Görüşmek ümidiyle... Sevgi ve saygılarımla...

Etiketler

SÜRÜŞ TAVSİYELERİ

Sevgili arkadaşlar, motosiklet kullanırken, bazen bilmediğimizden,bazen unuttuğumuzdan,tecrübe eksikliğinden,dikkatsizlikten vs bazı önemli noktaları gözden kaçırıyoruz, küçük hatalar kötü sonuçlar doğurabiliyor. Her zaman aklınızda olması dileği ile bazı önemli noktaları belirtmekte yarar var.

Motosiklet kullanırken güvenliğiniz tamamen sizin kendi sorumluluğunuzdadır, sizin etrafınızda hareket eden bütün araç ve nesneler beklenmedik her türlü davranışta bulunabilirler, bu yüzden güvenliğinizi başkalarına değil kendi inisiyatifinize emanet etmek zorundasınız.
Bizim trafiğimizde etrafınızdaki araçlar her türlü beklenmedik davranışı yaparlar, önünüze slalom yapar, makas geçerler, zınk diye önünüzde fren yaparlar, şeridinizi ihlal edip üzerinize sürerler, yolun sağında yada emniyet şeridinde iseniz aniden aynaya bakmadan şeridinize girerler, yani her beklemediğiniz ve kural dışı hatayı yaparlar, yolda bunu bilerek ve şu neyi yapabilir’i sürekli kurgulayarak gidiniz.
2- Şehir içi ve bağlı yollarda rehavetli sürüş olmaz, sürekli dikkat etmeniz
gerekir.Rehavetli sürüşlerinizi şehir dışı tali yollardaki sürüşlerinize bırakınız. Şehir içinde sürekli dikkatli olunuz.
3- Emniyet şeridini kullanmak zorunda kalırsanız, herhangi bir aracın
herhangi bir nedenle önünüze kırması, hatta yandan üzerinize çıkması, arkanıza çok yanaşması kuvvetle muhtemeldir, bu yüzden emniyet şeridinde asla sürat yapmayınız maksimum 60 km/s i geçmeyen ani durabileceğiniz bir süratte, önü ve arkayı sürekli kontrol ederek ve gerekirse ışıklı ve sesli ikazı sürekli kullanarak gidiniz.
4- Özellikle çevre bağlantı yollarında, sağ çıkışlara yaklaşırken asla en sağ
şeritten gitmeyiniz, orta hatta mümkünse sol şeritten gidiniz, sağa çıkacak sabırsız araçlar sizi en soldan makaslayarak çıkışa girmek isteyecektir mutlaka ve bu sizi tehlikeye sokar. En sağ şerit bu durumlarda tehlikeye en açık şerittir.
5- Gece sürüşleri için görünür olmaya çok dikkat edin, motosikletin arka-
sında extra aydınlatmalar ve reflektörlü gece giysileri ya da kuşakları son
derece yararlıdır.
6- Rüzgarlı havalarda, özellikle sert yan rüzgarlarda süratli gitmeyiniz,
Gidon pırpırlanırsa asla ön fren yapmayınız, gazı kesip debriyaja basınız
7- Uzun yol ve virajlar hepimiz için keyiflidir, ancak bu tür yollarda asla
limitlerinizi zorlamayınız, Sürat ve viraj bir tutku ise bu tutku için
pistler var artık ülkemizde de. Bizim yollarımızda virajda karşınıza ne
çıkacağını bilemezsiniz, HER ŞEY ÇIKABİLİR.
Güvenli, düzenli ve limitleri belirlenmiş grup sürüşleri dışında ,
Grup olarak sürüyorsanız öndekine, öndekilere değil sadece kendi limitlerinize göre gidiniz. Öndeki arkadaşlarınız sizin limitlerinizin
üzerinde sürüyorsa bırakınız gitsinler. Varış noktasında aradaki farkınız olsa olsa yarım saat olur, limit zorlamaya değmez.
Şehirlerarası yollarda, tali yolları kullanmak daha keşfedici, eğlenceli ve
düşük trafik yoğunlukludur, bu yolları tercih ediniz, süratinizi yolun durumuna göre ayarlayınız.
Yola ilk düşen yağmur yolu son derece kaygan hale getirir, yağmurda
sürüyorsanız, biraz durun, yağmur yolu yıkasın yola öyle devam edin.
Grup sürüşünde kaptan iseniz, sürüş limitinizi hava ve yol durumuna
olduğu kadar, birlikte sürdüğünüz arkadaşlarınız içinde en tecrübesiz
olan arkadaşınızı da dikkate alarak belirleyiniz. Grup götürmek
beceri , tecrübe ve dikkat gerektirdiği kadar sorumlulukta gerektirir.
‘’ Başıma buyruk giderim, arkadaşlar arkamdan gelir’’ mantığınız var ise Road Captain’lığa hiç heves etmeyin, kafanıza göre sürün gidin.
Grubu yola çıkartan, yolu, güzergahı, havayı, molayı bilmesi gerektiği kadar, yola çıktığı arkadaşlarının sürüş tecrübe ve limitlerini de bilmek ve buna uygun hareket etmek zorundadır.
Trafikte fark edilir olmaya özen gösteriniz, fark edildiğinizden emin
olmadan pozisyon değişikliği yapmayınız.

Güvenli ve keyifli sürüşler.

Emrah Soyuer ekim 2008

gerçekten çok iyi bilgilendirici resimlerle teşekkürler ;D

nacizane bir tavsiyede benden
4 senedir 2 teker üzerindeyim iş ve ailevi nedenleden dolayı 2 mevsim ve hafta sonu motorcusuyum...
yaklasık 9-10 bin km tecrübeliyim (yani tecrübesizim) çok şükür şu ana kadar kazam yok inşallah düşmanım dahil kimsenin başına da gelmez. Dedikten sonra
Dikkat!

Soğuk motorla manuel jikleniz veya otomatik jikleniz açık iken siz siz olun alış veriş merkezlerinin kapalı otoparkından çıkış yapmayın (hatta hiç bir yerden hareket etmeyin)

Kapalı garajdan çıkış esnasında jiklesi açık olan motorum gitmek istiyor bende dönerek çıkmak için refleks olarak fren ve dönüş manevrası yapıyorum; sonuç 150kg + 100kg nun yere son 50 cm'si ve yine refleks olarak sol ayak yere ve sol el debriyaja ve mutlu son...

geriye kalan; biraz kalp çarpıntısı ve sol ayak ani refleksi sonucu taban yanması :D

aracınızdaki tüm tekerler yere bassın
sevgiler ümit

bende düşenlerdenim,sebebi çok safça,mıcırlı yola süratle girdim :D fena bi deneyimdi :d

O kadar çok sebebi var ki düşmek için bir çoğu yazılmış bence bir sürücü ne zaman motordan düşer derseniz ben size söyleyeyim

Ben artık oldum, çok iyi sürüyorum, çok güzel gazlı yorum ,çok iyi viraj yapıyorum dediği zaman düşer
Yani sözün özü kendine ve altındaki makineye çok fazla güven duyuyorsan düşersin
Tekeriniz düz bassın

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri