Motorkaravan Dİzayn

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sinan Şah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,414
Videoyu açamadım. sanırım bilgisayarımda sorun var. İlginize teşekkür ederim. Zaten olmadı. Gelen iveco çok sağlam temiz diye geldi ama şasi çatlak çıktı 2 yerden ve motor jontası değişmiş. Ben de soğudum. Kronik arızasıymış iveconun. şasi çok uzun olduğu için yük bindirildiğinde şasi çatlıyormuş. Bu nedenle tamamen listemden çıkardım ivecoyu. Sadece crafter-volt veya sprinter tercihlerinden birini seçeceğim. beni uyaran ve yön veren arkadaşlara teşekkür ederim.
Sizin adınıza üzüldüm.Geçmiş olsun.

Selamün aleyküm,
Araç tercihinizde kesin karar vermeden tüm markaları yakından incelemenizi öneririm. 2014 model yeni kasa Ford Transite de bakabilirsiniz 5 yaşı kurtaracak 2019'da. Yedek parça ve usta sorununuz olmaz, ayrıca sağlam ve güçlü bir araç, bizim civar köylerde hep bu araç tercih edilirdi, dağ bayır her yere gider. VW ve Mercedes grubuna göre de çok ekonomik bir seçenek olacaktır.

Crossfit 22D Class B Motorhomes by Coachmen RV

Örnek için bu linkteki tasarımlara bakabilirsiniz.

İkinci el , yada yeni yapılmış olarak satılan piyasadaki yerli motokaravanların büyük çoğunluğunda, sürücü koltuğu arkasında oluşturulan oturma bölümünde oluşturulan koltuklarda emniyet kemerlerini göremiyorum. Ayrıca sabit olması gereken birçok eşyası öylesine duran karavanlar bile var. Ruhsatta 1+2 harici yazılamasa da bu karavanlarda bazen çocuklarımızla bazen de arkadaşlarımız ile yol yapacağız. Durum böyle iken bu şekilde yapılmasının açıklanır bir sebebi varmıdır? Artık ikinci el ilanlara girdiğimde okumadan fotolara bakıp emniyet kemeri yoksa ilanı kapatır hale geldim. Diğer bir konuda şu anda sitemizde de gündem de olan Motokaravan koltuk sayısı acaba araçlarda orjinal koltuk ve bağlama standartlarının uygun olmamasından kaynaklanabilir mi ? Karavanı bireysel olarak kendileri yapanlar bu konuda ilgili mercilerden ne tür yanıtlar alıyorlar ben açıkçası bilmiyorum. Bu sorun hep konuşuluyor ama başvurularda uygun görülmemesinin sebebi ne olarak gösteriliyor? Küçük imalatçılar dışında bu işe yatırım yapmış gelecek planları olan üreticilere iletilen yaptırım maddesi nedir?

İkinci el , yada yeni yapılmış olarak satılan piyasadaki yerli motokaravanların büyük çoğunluğunda, sürücü koltuğu arkasında oluşturulan oturma bölümünde oluşturulan koltuklarda emniyet kemerlerini göremiyorum. Ayrıca sabit olması gereken birçok eşyası öylesine duran karavanlar bile var. Ruhsatta 1+2 harici yazılamasa da bu karavanlarda bazen çocuklarımızla bazen de arkadaşlarımız ile yol yapacağız. Durum böyle iken bu şekilde yapılmasının açıklanır bir sebebi varmıdır? Artık ikinci el ilanlara girdiğimde okumadan fotolara bakıp emniyet kemeri yoksa ilanı kapatır hale geldim. Diğer bir konuda şu anda sitemizde de gündem de olan Motokaravan koltuk sayısı acaba araçlarda orjinal koltuk ve bağlama standartlarının uygun olmamasından kaynaklanabilir mi ? Karavanı bireysel olarak kendileri yapanlar bu konuda ilgili mercilerden ne tür yanıtlar alıyorlar ben açıkçası bilmiyorum. Bu sorun hep konuşuluyor ama başvurularda uygun görülmemesinin sebebi ne olarak gösteriliyor? Küçük imalatçılar dışında bu işe yatırım yapmış gelecek planları olan üreticilere iletilen yaptırım maddesi nedir?

Motokaravanlar artık 2+1 olarak müsade alıyor. Yani orjinal koltuk Sistemi. Arkada yaşam alanında yolcu taşımak yasak.

Motokaravanlar artık 2+1 olarak müsade alıyor. Yani orjinal koltuk Sistemi. Arkada yaşam alanında yolcu taşımak yasak.
1+2 konusunu biliyorum. Sonuçta birçok aile bu duruma uymuyor. Karavanınız ve çocuğunuz varsa mecburen bu konuyu bilerek geziyorsunuz. Mevcut yönetmelik izin vermesede aracına emniyet kemerli adam gibi koltuk yapan karavancılar var. Yapilan bazı koltuklar hiçbir şekilde insan ergonomisine uygun değil. Herkes yasak diyor ama izin veya proje onayı sırasındaki yetkili merciler ile olan konuların hikayesi forumlarda pek gözükmüyor. Belki atlanan ve yakalayamadığımız bir nokta olabilir mi?

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selamün aleyküm,
Araç tercihinizde kesin karar vermeden tüm markaları yakından incelemenizi öneririm. 2014 model yeni kasa Ford Transite de bakabilirsiniz 5 yaşı kurtaracak 2019'da. Yedek parça ve usta sorununuz olmaz, ayrıca sağlam ve güçlü bir araç, bizim civar köylerde hep bu araç tercih edilirdi, dağ bayır her yere gider. VW ve Mercedes grubuna göre de çok ekonomik bir seçenek olacaktır.

Crossfit 22D Class B Motorhomes by Coachmen RV

Örnek için bu linkteki tasarımlara bakabilirsiniz.
Ford çok güzel ama önden çekişli sanırım. Arkayı komple lambiri yapmayı planlıyorum. Bir de 200'er litrelik su depoları konulduğunda öndeki yük haifleyecek. Bir de önden çekişli arabalarda fren yaptığımda araba öne doğru yumuluyor. bu da araçtaki kişilerin veya eşyaların sabit durmasını engelleyecektir. Yük arkada olacağından kanımca arkadan çekişli arabalar karavanlar için daha ideal. Bu nedenle crafter, volt veya sprinter arasında kararsız kalıyorum.

evet bende geçen hafta aldım 2014 model e350 arkadan itişli
yavaş yavaş başlayacağım yapmaya

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ben de Volkswagen Lt 35 aldım. 2005 model. yağ su vb. işlemlerini halletireceğim ve bir kaç gün sonra yapmaya başlayacağım. Her adımı paylaşacağım. Arkadaşların görüşünü aldıktan sonra sonraki adıma geçeceğim. İlgilenen arkadaşların yorumlarını esirgememesini saygılarımla dilerim.

Çok değerli gezenbilir arkadaşlarım. En sonunda aracı alabildim. 2003 model mercedes sprinter 313 CDI. Araç 400 binde ve 390 binde motor yapılmış. Öğrenci yurdunun servis aracı. Dolmuş çıkması değil ve km orjinal. Bu aşamada koltuk sökme işlemlerine başlayacağım. Her aşamada bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanız dileğiyle ve saygılarımla...

Sinan bey, konunun başındaki planınızı beğenmiş ve mantıklı bulmuştum, belirtme isterim. Benim aklımda da çok benzer bir proje var, sebeplerini vaktim olduğu zaman daha detaylı yazmaya çalışırım.

Yasal engeller (olumsuz) ile ilgili bilgilendirmeler dışında bukadar negatif hatta yıkıcı yorumlar okumak, hatta sadece bunları okumak üzücü. İnsanların bukadar plan yapıp istekle yaklaştıkları projelere daha yapıcı düşünceler ile cevap vermek ve proje sahiplerinin oluşacak sonuçları kendilerinin yargılamaları gerektiğini kabullenmek.... belkide sadece bana doğru gelen bir şey.

Şöyle ki, elbette bazı uyarılar/hatırlatmalar yapılırsa çok faydalı olabilir ancak mesela büyük bir aracın dar yollarda, otoparkta dejavantalı olduğunu vurgulamanın ne gibi bir faydası olabilir kestiremiyorum. Bu sadece bir örnekti, kişisel algılanmaz umarım. Türkçesini bir türlü bulamadığım "this is a compromise" meselesidir bu kısacası. Yani gülü seven dikenine katlanır...:smiley:

Şu meşhur "elin adamı" yaptığında hoşumuza gider, pratik buluruz, güzel buluruz, imrenir hatta taktir ederiz. Yanımızda gördüğümüzde ise ilk 3 sorudan birisi "nasıl satacaksın bunu?" olur. Bu kısa filmi tekrar tekrar izlemek...:confused:

Şu 3 sayfada kaç tane yapıcı mesaj gördüm,,,,hatırlamıyorum, sözümün özeti budur.

Şahsi, önemli olmayan hatta değersiz düşüncelerimi gecenin bu vaktinde yazmış bulundum. Konudaki değerli katılımcılara nacizane bir eleştiri yöneltmekten kendimi alamadım, umarım kırıcı olmamıştır. Görmezden gelinebilir.

Çok değerli gezenbilir arkadaşlarım. En sonunda aracı alabildim. 2003 model mercedes sprinter 313 CDI. Araç 400 binde ve 390 binde motor yapılmış. Öğrenci yurdunun servis aracı. Dolmuş çıkması değil ve km orjinal. Bu aşamada koltuk sökme işlemlerine başlayacağım. Her aşamada bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanız dileğiyle ve saygılarımla...

Hayırlı olsun, gelişmeleri paylaşabilirseniz keyifle takip ederiz.

Sinan bey, konunun başındaki planınızı beğenmiş ve mantıklı bulmuştum, belirtme isterim. Benim aklımda da çok benzer bir proje var, sebeplerini vaktim olduğu zaman daha detaylı yazmaya çalışırım.

Yasal engeller (olumsuz) ile ilgili bilgilendirmeler dışında bukadar negatif hatta yıkıcı yorumlar okumak, hatta sadece bunları okumak üzücü. İnsanların bukadar plan yapıp istekle yaklaştıkları projelere daha yapıcı düşünceler ile cevap vermek ve proje sahiplerinin oluşacak sonuçları kendilerinin yargılamaları gerektiğini kabullenmek.... belkide sadece bana doğru gelen bir şey.

Şöyle ki, elbette bazı uyarılar/hatırlatmalar yapılırsa çok faydalı olabilir ancak mesela büyük bir aracın dar yollarda, otoparkta dejavantalı olduğunu vurgulamanın ne gibi bir faydası olabilir kestiremiyorum. Bu sadece bir örnekti, kişisel algılanmaz umarım. Türkçesini bir türlü bulamadığım "this is a compromise" meselesidir bu kısacası. Yani gülü seven dikenine katlanır...:smiley:

Şu meşhur "elin adamı" yaptığında hoşumuza gider, pratik buluruz, güzel buluruz, imrenir hatta taktir ederiz. Yanımızda gördüğümüzde ise ilk 3 sorudan birisi "nasıl satacaksın bunu?" olur. Bu kısa filmi tekrar tekrar izlemek...:confused:

Şu 3 sayfada kaç tane yapıcı mesaj gördüm,,,,hatırlamıyorum, sözümün özeti budur.

Şahsi, önemli olmayan hatta değersiz düşüncelerimi gecenin bu vaktinde yazmış bulundum. Konudaki değerli katılımcılara nacizane bir eleştiri yöneltmekten kendimi alamadım, umarım kırıcı olmamıştır. Görmezden gelinebilir.

Hayırlı olsun, gelişmeleri paylaşabilirseniz keyifle takip ederiz.

Teşekkür ederim ilginize. Arkadaşlar benden daha tecrübeli. Her birinin yorumu önemli. Olumsuz yorumları hor görmeyin o büyük araçtan vazgeçmeme sebep oldular ve şimdi pişman değilim. Önemli olan vakit ayırıp yardımcı olmaları. Sizin de önerilerinizi bekliyorum. Alında resim atacağım ama yüklemiyor büyük diyor. Başladım parçalamaya.

Merhabalar Sinan Bey,

Anladığım kadarıyla çok küçük araç istemiyorsunuz ve de arkayı lambiri yapacağınızı söylemişsiniz. Yani buda ciddi ağırlık demek su tankları vs.
Size önerim İVECO Daily H3 19,6m3 yükleme alanı uzunluk5.125mm, genişlik 1800mm. Bende kendim için bu araca bakıyordum ordan bilgim. Toplamda 7 tonda yük taşır. Arka 4 lastik, ve arkadan çekiş. Kaygan zeminlerde avantaj, ama lastik yenilerken 6 tane birden. Arkalarda biri patlasın diğerleri gideceğiniz yere götürür. Her yere tırmanırsın ama psı grubuna göre fazla yakar, bakımında biraz fazla. Ama benim bildiğim en güçlü ve en büyük hacme sahip kapalı kasa Van. Benim boyum uzun olduğunda bu aracı seçtim, tavanında yüksek, 2, 20 ye kadar çok rahat yatak yapılabiliyor. Kendiniz yapmanız çok güzel, lakin araştırdıkça içine girdikçe ne kadar zor olduğunu görüyorsunuz. Ben çok bilgisizdim sırf elektrik olayı için 1 ay araştırma yaptım, aküsünden inverterine, kablosundan sigortasına. Yalıtım desen hem ses hem soğuk-sıcak geçirmiyecek, oda yetmez kullandığın yalıtım maddesi sağlık için en uygunu olacak. Yalıtımda ayrı bir dünya.Dışarıya yaptırmak istersenizde Dolphin Karavan zannediyorsam en uygun fiyatı veriyor İzmirde (70.000TL) civarı, DK karavanınız bu fuarda konuştuk 130.000 dedi. Adriana ise bileğim yok yapıyorlar mı?
Ama şurası kesin ki bir firmayada yaptırsanız başında durmanız şart, nereden kablo geçiyor, koltuğun altında ne var vs. Herşeye hakim olmak şart ki ufak tefek sıkıntı olursa yolda sıkıntı çekmeyin. Bir amatör denizci olarak denizde tekne ne ise karavanda o, huyunu suyuna hakim olmak lazım.
Arkadaşlarında dediği gibi hata yapmamak için sabırla okumak görmek lazım. Hatta kiralayın bir karava kısa süreliğine bir yere gidin. Belkide bana göre değilmiş diyeceksiniz, belkide tam da istediğim gibiymiş diyeceksiniz.

Son sayfayı atlamışım, almışsınız aracınız. Allah kazasız belasız kullanmanızı nasip etsin.
Umarım gönlünüze göre yaparsınız, önemli olan doğa ile iç içe kalabilmek, keyif alabilmek. Gerisi zaten teferruat.
Yapım aşamasında Resimlerinizi heyecanla bekliyoruz
Şimdiden kolay gelsin.

Atakum
Size net cevap vereyim Sinan bey. Hayaliniz gerçekleşemez. Aracın dışında oynama yapıyorsunuz. Ucube araçlar ortaya çıkmasın diye trafikte can güvenliği olsun diye herkesin kafasına göre iş yapmasına müsade etmiyorlar. Düşündüğünüz frigo kasayı alıp kasayla oynamadan içinde değişiklik yapabilirsiniz. Ama ona da gerek Yok. Amaç izolasyon ise işinin ehli bir imalatçı zaten mükemmel izolasyonu yapar.
Daha da Türkçesi Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmayın. Forum da onlarca paylaşım var motocamper yapımıyla ilgili.

Sinan bey dışında oynama yapmadan tapmanız mümkün. Dışında yapacağınız değişiklik yandan kapı açabilirsiniz karavan camları koyabilirsiniz. Daha önce bu tarz yapışmışlar var kamyonet olarak. Ama bu aracın dingil mesafesi uzun olduğu için C sınıfı ehliyet gerekir sanırım.
Kasanın İçine ne isterseniz yapabilirsiniz.

Burak bey, yazdıklarınızdan şöyle bir çıkarım yapmam doğru olur mu;

Eğer trafiğe ticari araç olarak arkasındaki (mesela) frigofrig kasa ile kayıtlı bir kamyon/et var ise bunu kendi adımıza satın alıp, dışında kapı,pencere,güneş paneli ve içinde tüm istediğimiz mobilya,yatak,duş,wc,mutfak techizatını kurabiliyoruz ve karavan ruhsatını alabiliyoruz.

Ancak trafikte çıplak şase yada açık kasa olarak kayıtlı bir kamyoneti kendi adımıza aldıktan sonra istediğimiz kasayı arkasına koyup karavan ruhsatına başvuramıyoruz.

Yanlış mı anladım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR