Motor Soğutma Suyundan Sıcak Su Elde Etmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,690
Ynt: Motor Soğutma Suyundan Sıcak Su Elde Etmek

melihbozkurt' Alıntı:
Evet Kemal beyin sistemini gormustum. Yanliz yanlis hatirlamiyorsam o sadece duduklude suyu isitmisti. Eger bir sorun cikmiyorsa bir adim oteye tasinip hidrofor sistemi ile direk musluga boru cekilip birde disina yalitim yapilabilir. Boylelikle sistem sabit kalir ve uzun sure suyu sicak tutar.

Konuyu geç farkettim
İlk önce 7 LT lik bir düdüklü ile işe başlamıştım, sıcak su bedava olunca sistemi 12 LT ye çevirdim (daha büyükte olabilir ), sistemin kendisini ve çalışmasını sadece Adil hoca görebildi ( hatta elini haşladı ), düdüklü tencere kullanmaktaki tek amaç Krom oluşudur, yoksaki buhar yada aşırı basınç olayı yok, buhar zaten oluşmuyor çünki en fazla 87 derece gördüm şimdiye kadar, basınç ise hidroforun basıncı ne ise oradakide aynı, çünki sistem direk hidrofora bağlı ve sıcak çıkışı mutfağa ve banyoya dağılıyor. mutfakta mutfak bataryası banyoda ise banyo bataryası mevcut dolayısıyla suyu istediğimiz gibi ılıştırabiliyoruz, sistemin dışında izole köpüğü olduğundan ısısını çok çok uzun süre koruyabiliyor ( bir iki saat değil, 15-20 saat gibi ), 20 derece olan su ısısı 7-8 kilometre sonra 50 derecelere ulaşıyor. ve tam ısınmış 12 litre su ile rahatlıkla 2 kişi duş alabiliyor geriyede bulaşık vs için sıcak su kalıyor. yanlız bu gibi bir sistemin araca uygulanması için araçta sıcak su tesisatı çekili olması gerekiyor, bendede daha önce daxxom 12 LT şofbenlerden vardı, fakat yanısıra birçok problem getirdiği için kullanmadan söktüm, aynı tesisata bunu bağladım.

Etiketler
Konu eski olmakla birlikte mümkün ve de ihtiyaç. Microcamper'ların bir çoğunda kartuşlu ocak kullanılıyor ve yerleşik bir LPG düzeneği/tüp alanı yok. Bu durumda LPG'li tüm su ısıtma sistemleri anlamsız oluyor. Motor çalıştığı müddetçe bir ısı eşanjörü ile elde edilebilecek sıcak su, uygun yalıtımla uzun süre muhafaza edilebilir. 2. nesil Toyota Prius'larda motor bloğu için bir ön-ısıtma sistemi vardır. Motor stop edildiğinde çevrimde olan sıcak haldeki soğutma sıvısının bir kısmı tamponun içinde konumlu bir termos kapta hapsedilir. Daha sonra soğuk çalıştırmada bu sıcak haldeki sıvı soğutma ceketlerinde devridaim edilerek ön ısıtma sağlanır. Burada asıl başarı yalıtımdadır. Toyota'nın verdiği değere göre, bu sıvı 3 gün boyunca sıcaklığını yeterli derecede muhafaza eder. Şayet uygulayabilen çıkarsa, LPG tesisatı gerektirmeyen, bu basitlikte bir sıcak su kaynağı microcamper'lar için bulunmaz nimet olur.

Yalıtımlı bir depo içine kalorifer radyatörü koysak, elektrikli devridaimle bloktan devridaimle ısı alsak hem su ısıtmada hem de soğuk sabah marşları öncesinde kalan sıcak suyla bloğu ısıtmada faydası olmaz mı? Deponun özel imalat olması ya da ciddi geniş bir kapağı olması gerekiyor, özel imalat depo gerekli sanırım bu durumda. Kalorifer radyatörü 100 150 lira sıfır aliminyumlar, suyun içinde kalması sıkıntı olur mu bilemedim ancak normal radyatörler pas vs. sıkıntısı yapmıyor. Tabi alternatif olarak bakır/krom boru kullanılabilir ancak onun içinden de antifirizli su geçirmek ne kadar sağlıklı olur bilemedim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR