Motor Soğutma Suyundan Sıcak Su Elde Etmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,731

gezmen

Karavan Yönetim
Yer
Akhisar
Arkadaşlar, daha önce benzer birşey konuşulmuştu diye anımsıyorum ama...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=61465.0;topicseen

Cavid Sezen

Etiketler
Ynt: Motor Soğutma Suyundan Sıcak Su Elde Etmek

Konu, öncesinde kampçılık bölümünde açıldığı için buraya taşımak imkansız. Ancak bu konuyu karavancılık açısından tartışıp, uyarlayabilir, burada olgunlaştırabiliriz.

Karavanlarda kullanılan pahalı su ısıtma sistemleri nedeniyle motordan elde edilebilecek sıcak su her zaman ilgimi çekmiştir. Teknelerde çoğunlukla bu yöntem kullanılmaktadır.

Yukarıdaki sistemde anlık olarak elde edilen sıcaklığı kontrol edilemeyen bir sistemden bahsediliyor. Ayrı bir haznede sıcak su depolama imkanı olmayan küçük araçlar için bu sistem mantıklı. Ancak karavanlarda ayrı bir sıcak su deposu, buna bağlı olan ve yolculuk boyunca su devirdaimi sağlayan ayrı bir pompa ile çok daha büyük miktarlarda ve yüksek ısıda su depolanabilir gibi geliyor. Daha yüksek ısılarda depolanacak su, hem sıcaklığını daha uzun süre korur, hem de soğuk suyla karıştırılarak daha uzun süreli kullanılabilir. Bu sistemi foruma ilk üye olduğum zamanlarda gündeme getirmiştim ama nedense pek ilgi görmemişti. Bir gün, bir karavanda uygulandığını göreceğim ama bakalım kime kısmet olacak?

Motoru stop ettikden 2 saat sonra su normal sıcaklığa inecekdir, bu yöntem hayali bir yöntem..Adam arabayı stop ettikden 6 saat sonra yıkanmak isterse veya mutfakda sıcaksu gerekirse, km 350kr yakan 2.8 motorumu çalıştıracağız..Abesle iştigal bir tasarım...

atiladi' Alıntı:
Motoru stop ettikden 2 saat sonra su normal sıcaklığa inecekdir, bu yöntem hayali bir yöntem..Adam arabayı stop ettikden 6 saat sonra yıkanmak isterse veya mutfakda sıcaksu gerekirse, km 350kr yakan 2.8 motorumu çalıştıracağız..Abesle iştigal bir tasarım...

Karavanlarımızla her gün, ya da en azından 2-3 günde bir kısa da olsa yolculuk yapıyoruz. Bu yolculuklardan sonra hazırda sıcak suyumuz olsa fena mı olur? Her istediği zaman sıcak su olsun diyenler için pahalı çözümler yine mevcut.

Bu yaklaşımı da, yazım üslubunu da doğru bulmuyorum. Yakıştıramadım Atilla abi...

Cem, kimin gündeme getirdiğini anımsayamamıştım; konuyu bir başlık durumuna getirmişsin, bence konu tartışılmalı.

Yapım, masraflı ve çok zor olmayacaksa, neden ikinci bir seçenek olmasın? Belki sürekli olarak sıcak su sağlama olanağı vermeyebilir (teknik bilgim yok) ama bedava sıcak suyu neden istemeyelim ki? Karavan yaşamında, en büyük sorunlardan biri, enerji diyoruz. Öyleyse, belki tek başına bu sistem yetmese de destek olarak neden kullanılmasın?

Cavid Sezen

Aracın radyatör suyunun sıcağından faydalanarak, su ısıtmanın iki yöntemi vardır;
1)Aracın su devir daimi, devir daim pompası ile yapılır, bu pompa dönüşünde pompalayacağı su miktarını eksantrik milinin dönüşünden alır, biri radyatör horumuna T takarak suyu bölerse aracın bütün termodinamik hesapları şaşabilir, siz sıcak su almaya başladığınızda sıcak suyun yerine dolan soğuksu sıcak motora girince neler olabilir bilemem, tabi bu arada eksilen suyu hidraforla tekrar tamamlamak gerekir...Kaldıki radyatörlerdeki su antifrizli olduğu için bu yöntem uygulanamaz, uygulayabilmek için antifrizden vaz geçmek lazım.....
2)Aracın 4 çıkışlı egzost manifoltunun tek boruya indiği noktada egzost borusu kesilip çapı iki misli büyük bir borunun içinden geçirilerek ağızları kaynatılacak, sadece hortum giriş çıkış ağızları bırakılacak, bu aparata en yakın bir noktaya 10 litrelik bir paslanmaz çelik depo yapılacak, aparatın su girişine hidrafordan bir çıkış alınacak, bu arada depodaki suyun soğumaması için araya bir sıcaksu devirdaim motoru takılacak, araba çalışdığı sürece devir daimide çalıştırırsanız (en az yarım saat) su ısınacak, veya yolculuk sırasında devir daim çalıştırılarak depodaki suyun ısınması sağlanacak, tabiki depoda sıkıbir izolasyon uygulanması şartıda var..Bütün bunları yaparsanız,Karavanda musluğu açtığınızda sıcak suyunuz akacak...

Bu yapılması gerekenleri sizin adınıza yapacak bir ustada bulmanız şart, bu tasarımların parça ve işcilik masraflarını yaptıkdan sonra, bedavaya sıcak suyunuz olacak...Basit ve bedavaya sıcak su temin edilen bir yöntem deyilmi...

Geçenlerde avustralyada geçen bir belgeselde, adam değişik boylardaki iki adet düdüklü tencereyi iç içe geçirmiş, içdeki tencereye bakır boru serpantin sarmış, dışdakine iki su girişi açmış, radyatörün hortumunu keserek tencere sistemini araya bağlamış...yola çıkarkae tencereye 2 kg et koydu tencereyi kapatıp, marşa basıp yola çıktı, 3 saat sonra yemek hazır dedi, üç saat yol gittikden sonra durup tencereyi açtığında et liğme liğme olmuşcasına bir güzel haşlanmıştı, afiyetle yedi...Ama adamın arabasında motor içine bu tencere sisteminin sığabileceği kadar boşlukda vardı....

Bence her iki yöntemden farklı yöntemler bulunabilir. Uygun boşluk varsa direk olarak manifoldun etrafına sarılacak bakır spiral boru da aynı işi görmez mi? aklıma gelen ilk soru; Su devirdaimi yapılmadığında manifoldun sıcaklığı nedeniyle bakır boru erir mi?

Bakır boru iplik gibi birşey deyil, kolay sarılmaz, kırmadan sarmak lazım, en önemlisi bakırın manifolta sıkı sıkıya sarılması lazım yoksa ısıyı iletemez, en az 1mt boruyu sarmak lazım , borunun çapıda kullanırken akacağı musluğa uygun olmalı yani 6 mm den az olmamalı, ayrıca yine 10 litre sıkı izalasyonlu bir tank ve sıcak su devir daimi lazım (birtek BMW nun vabastoda kullanılan extra sıcak sı devir daim pompası var 200 TL), suyun sürekli depodan serpantine döndürülmesi gerekir, yoksa su bir geçişde ısınmaz, depoda hidraforla ayrıca beslenmeli..Tabi bu şartların hepsi yapılacak aracın markasına bağlı her markada bakır boru manifolta sarılmaz, en azından Ducatoda mümkün deyil, manifolt görünmüyor bile, çok aşağılarda kalıyor, manifoltu söküp bu işlemi yapmakda pek okadar kolay deyil, hiç bir tamirci egzost manifoltunu sökmek istemez, çünkü aşırı sıcakdan dolayı civataları zor sökülür, ayrıca işlemi yapanlar manifolt contalarını değiştirmek zorunda çünkü sökülen conta birdaha takılmaz, exta bir masraf daha..

atiladi' Alıntı:
Aracın radyatör suyunun sıcağından faydalanarak, su ısıtmanın iki yöntemi vardır;
1)Aracın su devir daimi, devir daim pompası ile yapılır, bu pompa dönüşünde pompalayacağı su miktarını eksantrik milinin dönüşünden alır, biri radyatör horumuna T takarak suyu bölerse aracın bütün termodinamik hesapları şaşabilir, siz sıcak su almaya başladığınızda sıcak suyun yerine dolan soğuksu sıcak motora girince neler olabilir bilemem, tabi bu arada eksilen suyu hidraforla tekrar tamamlamak gerekir...Kaldıki radyatörlerdeki su antifrizli olduğu için bu yöntem uygulanamaz, uygulayabilmek için antifrizden vaz geçmek lazım.....

Bu sistemde bloktan gelip radyatöre giriş yapacak olan hortuma bağlanan T den su almanın sakıncası olmaz. Bu sistemi kışın ısınma amaçlı ÇORUM KALORİFERİ diye bilinen
aletle kabin içine sıcak su taşınabiliyor. Bu sistemde ısınan suyu kapalı devrede kullanıp radyatöre geri dönüşü sağlanmalıdır.
Levent

orsaalabanda' Alıntı:
Bence her iki yöntemden farklı yöntemler bulunabilir. Uygun boşluk varsa direk olarak manifoldun etrafına sarılacak bakır spiral boru da aynı işi görmez mi? aklıma gelen ilk soru; Su devirdaimi yapılmadığında manifoldun sıcaklığı nedeniyle bakır boru erir mi?
manifold etrafına sarılacak boru ve manifoldla beraber izolasyon yapılması halinde daha kısa sürede ve daha sıcak bir derecede su elde etmek teoride mümkün görünüyor ,ordaki sıcaklıkta bakırı eritecek değerde olamaz ama araçtan çıkan egzost gazı emin olmamakla birlikte manifolddan itibaren özellikle süratle soğutuluyor olabilir motor henüz soğuk iken borudanda soğuk su geçiyorsa manifold içinde kondensasyon olması mümkün ayrıca egzost borusunun ileri bölümleri sıcak kalacaktır gibi konular sorun olurmu bilmiyorum ,sonuçta güzel fikir denense iyi olurdu.

orsaalabanda' Alıntı:
Konu, öncesinde kampçılık bölümünde açıldığı için buraya taşımak imkansız. Ancak bu konuyu karavancılık açısından tartışıp, uyarlayabilir, burada olgunlaştırabiliriz.

Karavanlarda kullanılan pahalı su ısıtma sistemleri nedeniyle motordan elde edilebilecek sıcak su her zaman ilgimi çekmiştir. Teknelerde çoğunlukla bu yöntem kullanılmaktadır.

Yukarıdaki sistemde anlık olarak elde edilen sıcaklığı kontrol edilemeyen bir sistemden bahsediliyor. Ayrı bir haznede sıcak su depolama imkanı olmayan küçük araçlar için bu sistem mantıklı. Ancak karavanlarda ayrı bir sıcak su deposu, buna bağlı olan ve yolculuk boyunca su devirdaimi sağlayan ayrı bir pompa ile çok daha büyük miktarlarda ve yüksek ısıda su depolanabilir gibi geliyor. Daha yüksek ısılarda depolanacak su, hem sıcaklığını daha uzun süre korur, hem de soğuk suyla karıştırılarak daha uzun süreli kullanılabilir. Bu sistemi foruma ilk üye olduğum zamanlarda gündeme getirmiştim ama nedense pek ilgi görmemişti. Bir gün, bir karavanda uygulandığını göreceğim ama bakalım kime kısmet olacak?

En küçük boyutlarda bir elektrikli termosifonun, elektrik reistansını çıkartıp , paslanmaz boruyu spiral şeklinde sarıp elektrik rezistansını söktüğünüz flanşa kaynatırsanız , aracın radyatörüne çorum kaloriferlerindeki gibi T ile bağlantıyı yapıp izole edilmiş kalorifer hortumu çekip, paslanmaz borunun giriş ve çıkışlarına bağlarsanız, su ısıtıcıyı en ekonomik ve kolay bir şekilde yapmış olursunuz.
(kısaca şöyle diyeyim elektrik rezistansının yerini krom borudan geçen aracın sıcak suyu alıyor)
Bakır boruyu krom kaplama yapmadan kullanmanızı tavsiye etmem ,(bakırın suyu zehirleyici etkisi vardır)her nekadar gıdada kullanılmayacak olsada, direk bakırı kullanmak bana pek sıcak gelmiyor.

Cem ben de cok anlamadim. Motorun suyu temiz olur mu? Mumkun degil olmaz. Motor ne kadar temiz olursa olsun hem de. E antifiriz var icinde ayrica. Peki dagda bunu yaptik, sonra su mu ekleyecegiz. Hava yapmiyor mu sizin aletler.
Gercekten zor geldi bana. Bunun yerine bir tencerede su kaynatip depoya dokmek sanki daha pratik. Bunu ben t3 te yaptim. Kizi ve oglani bu sekilde yikadim. Bir caydanlik kaynamis su, 60 litre depodaki suyu isitiyor gercekten. Duştan sicak su alabiliyorsun. 120 litreyi de ayni anda kayniyan iki caydanlik su ile ilistirabilirim diye dusunuyorum. Gecen kis ise yuzumu yikamak icin caydanlik icinde kaynayan suyun bir kismini depoya dokuncede su ilindi.

Yok öyle değil İnsel Bey.
Bu bir boyler sistemi. Aracın soğutma suyu yine kapalı çevrim. Kullanacağınız suyu bu düzenek yardımıyla ısıtıyorsunuz.

Ben bu tip projeler konusunda belkide forumdaki en uçuk kişi sayılırım, ama bu mizah dergisi için bir zihni sinir projesi gibi bir şey..Ucuz bir yöntem olarak düşünülüyorsa, deyil, su ısınırken aracın çalışması gerekiyor, yakıt masrafı. Hakikaten radyatör suyu kullanılacaksa, su antifirzli olduğundan kullanımı sakıncalı..Extra ısıtma deposu yapılacaksa, masraf, yapılmayacaksa karavan deposundaki tüm suyumu ısıtacağız, su çok ısınırsa nasıl ılıtacağız..Eksilen suyu tamamlamak için aracın radyatörüne, hidraforudamı bağlıyacağız, hidraforu bağlarsak, radyatör su taşırma deposunu iptalmi edeceğiz...Bütün bunları aracın yapısını kurcalayarak yapmak 500TL'den ucuzamı malolacak, herşeyi herkes kendi yapacak kadar basit bir işmi, hiçmi işcilik ödemeyeceğiz...Zaten ikinci el piyasada 300TL, sıfırı 500TL'ye 12Lt/dak sıcaksu veren Daxom LPG'li mini hermetik şofben varken ve 1 saatte tak çalıştır, yöntemi ile herkes kendi montajlayabileceği basitlikdeyken, veya sulu webasto kullanmak varken (ikinci elde 250TL) Araç radyatöründen sıcak su elde etmenin, anlamını ekonomikliği ve sistemin kurulma zorluğu açısından anlayamıyorum..Biri deseki bu sana zor geldiği kadar zor bir deyil, bir saate dönüşümü yapabilirsin, hermetik şofbene görede yarı yarıya malokluyor, desede yöntemi deyilde dönüşümün nasıl yapılacağanı anlatsada bizde öğrensek...

Bana göre bu sistem araç hareket halindeyken manifolta saracagınız bakır boruyu uzun sararak anlık su elde etmek için olabilir. mevcut sistemdeki hidroforu kullanarak.(araç giderken çay, kahve yapmak gibi) diger kulanım şekilleri atila beyin dediği gibi pahalı sistemler olucağına inanıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

SON KONULAR

Geri