Motor Karavan Araçlarımızın "özel Amaçlı Taşıt" Sınıfında Olması Vatandaşı Mağdur Ediyor.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan OktayS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 139
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,889
Bakın beni ister elektronik panelden çağırmasın ister bayrakçı çağırmasın veya kantarın kapısında kimse olmasın hatta giriş kapısını duba ile kapatsalar bile ben kantara zorlana giriyorum.Niye girdin gidebilirsin diyene kadarda gitmiyorum.Çünkü kantarın her yeri kamera ile donatılmış ben içeri gireyim de kayıtlara geçsinde ondan sonra beni yollasınlar umurumda değil.Kaçmanın cezası bir zamanlar 2000TL idi şimdi kaç paradır bilmiyorum böyle yapınca başım rahat oluyor.

Arkadaşım, ruhsat ticari olmadığı zaman kantarda sadece tonaj incelenir. İstiap haddini aşıp aşmadığı... Konteyner içinde bol miktarda koli koli satılacak eşya yok ise yani kaçakçılık yapmıyor isen şahsi yük olduğu için kimse işlem yapamaz. Ola ki inatlaştı ve işlem yaptı, memur hakkında mahkemeye verme hakkın da var. Memura kaydediyorum diyerek konuşmayı kayıt eder isen tazminat talep etme hakkın da var memurdan. Bunu her memur bilir ve cesaret edemez. Sizin kantarda yaşadıklarınız aracınız ticari ruhsatlı olmasından kaynaklanır. Dediğiniz gibi Ticari ruhsatlı araçlarda 6 tane pet şişe su dahi ticari sayılır. Ev eşyası taşımasına gelince, Onların evden eve nakliyat dışında kara yolları müsaade etmiyor. Kendi eşyan dahi olsa... Onların da belli teknik şartları var. Kantarda memur olarak çalıştım ve bu konuda bilgim kesin... Ve hala memur olarak çalışıyorum. Emeklilik için planlarım bu yazdıklarım. Kara yollarındaki arkadaşlar ile de tartıştım mevzuyu ve şahsi kullanım ruhsatlı kamyonetlerin yükünün ticari olup olmadığını ancak kontrol noktasındaki maliye memuru kontrol edebilir. Faturası da var ise o da bir şey yapamaz... Maliyedeki müfettiş arkadaşlar ile de bu konuyu görüşeceğim tekrar... Sonucu da buradan yazarım...

Arkadaşım, ruhsat ticari olmadığı zaman kantarda sadece tonaj incelenir. İstiap haddini aşıp aşmadığı... Konteyner içinde bol miktarda koli koli satılacak eşya yok ise yani kaçakçılık yapmıyor isen şahsi yük olduğu için kimse işlem yapamaz. Ola ki inatlaştı ve işlem yaptı, memur hakkında mahkemeye verme hakkın da var. Memura kaydediyorum diyerek konuşmayı kayıt eder isen tazminat talep etme hakkın da var memurdan. Bunu her memur bilir ve cesaret edemez. Sizin kantarda yaşadıklarınız aracınız ticari ruhsatlı olmasından kaynaklanır. Dediğiniz gibi Ticari ruhsatlı araçlarda 6 tane pet şişe su dahi ticari sayılır. Ev eşyası taşımasına gelince, Onların evden eve nakliyat dışında kara yolları müsaade etmiyor. Kendi eşyan dahi olsa... Onların da belli teknik şartları var. Kantarda memur olarak çalıştım ve bu konuda bilgim kesin... Ve hala memur olarak çalışıyorum. Emeklilik için planlarım bu yazdıklarım. Kara yollarındaki arkadaşlar ile de tartıştım mevzuyu ve şahsi kullanım ruhsatlı kamyonetlerin yükünün ticari olup olmadığını ancak kontrol noktasındaki maliye memuru kontrol edebilir. Faturası da var ise o da bir şey yapamaz... Maliyedeki müfettiş arkadaşlar ile de bu konuyu görüşeceğim tekrar... Sonucu da buradan yazarım...

Bekir bey Vw Transporter City van gıbı 5+1 hususı mınıbuslerde kantara gırmek zorundamı

Bekir bey Vw Transporter City van gıbı 5+1 hususı mınıbuslerde kantara gırmek zorundamı

Adı üstünde hususi minibüs... Kantara girmez. Bahsettiğin araçların hususi kamyonet olan ruhsatlılar da var. Onlardan olsa idi ruhsat; tartıya girersin. Hususi minibüsü trafik çevirdiğinde ruhsatta yazılan 5+1 den fazla insan bulur ise, cezası var. Tabi polis uygular ise... Veya ticari eşya taşıdığı şüphesi ile çevirmeye takılır ise belki... O da şikayet var ise olur genelde... Plaka tanıma sistemi var. O sayede ticari ile hususi ayrılıyor. Ruhsat ticari ise zaten kontrole girmek zorundasın. Ekiplere bildirilir plaka ve seni çevirirler. Çevirmeden de transit geçer isen cezası var. Ticariler ile yolcu taşıyor isen bilet kesme zorunluluğu var yolcu biletleri kontrol edilir.

Bahsettiğim şahsi konteyneri kamyonet ile taşımak için maliyeden özelge belgesi denilen belge alınır ise ticari yük sayılmıyor ve sorun yaşanmıyor imiş. Vergi dairesinde denetim gurup müdürlüğünden alınıyor imiş öğrendiğim kadarı ile. Vergi dairesi müfettişi arkadaşımdan öğrendim ama o da tam emin değil. Kesinleştirince bilgiyi paylaşacağım buradan. İlk fırsatta maliyeye gidip bilgiyi teyit edeceğim... Aslı var ise prosedürlerini de öğrenip burada yazarım arkadaşlar.

Düzgün kullanırsanız şanzımana niye zarar versin? Yok öyle bir şey. Baskı balatanız çabuk biter o kadar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kardeşim, kullanım çok önemli haklısınız ama ne kadar düzgün kullanır isen kullan özellikle yokuş iner iken aracı çok zorluyor. Arıza çıkarmasa da hemen değil, bir müddet sonra çıkarıyor. Otomatik vites araç ile asla çekme karavan kullanılmaz.... Bahsettiğim arkadaşım sürücü kursunda ileri teknik direksiyon hocası...

Günaydın Benim aracım Fiat ducato 2001 model kapalı kasa kamyonet ve hususi, yük nakli N1
Nereden çıkardınızTicari olduğunu?
Siz bir kantarda çalışıyor olabilirsiniz ama unutmayın ki Türkiyede pek çok kantar var ve KANUN aracın yükünün hukuksal durumda ne olduğuna karar vermeyi ilgili çalışanın karar vermesine bırakmış.Durum böyle olunca diger kantarlarda sizin kantardaki ile aynı davranılıyor denemez.
Kanun daha bir araçtaki şahsi yükün ne olduğunu bile net olarak açıklamamış.Birer kiloluk on adet paketteki portakal şahsi yük denilebiliyor ama 10 kiloluk tek paketteki portakala ticari yük deniliyor.Buyrun içinden çıkın bakalım.Ben yaşadım da yazıyorum

dünyanın hiçbir yerinde, karavan sahibi olmak isteyenin karşılaşacağı problemler malesef ülkemizde,yaşamı zorlaştırmak için el birliğiyle bir çalışma yapılıyor sanki,çok üzücü bir durum,kafa basmıyorsa kopya çekersin bakarsın hollandaya onlar bu konuda ne yapmış,vatandaşını teşvikmi etmiş yoksa karavan yapmasın diyerek vergiler,çözümü zor problemlermi çıkarmış,ne zaman vatandaşının yanında, önünü açan bir devletimiz olacak,çok umutsuzum bu konuda.

dünyanın hiçbir yerinde, karavan sahibi olmak isteyenin karşılaşacağı problemler malesef ülkemizde,yaşamı zorlaştırmak için el birliğiyle bir çalışma yapılıyor sanki,çok üzücü bir durum,kafa basmıyorsa kopya çekersin bakarsın hollandaya onlar bu konuda ne yapmış,vatandaşını teşvikmi etmiş yoksa karavan yapmasın diyerek vergiler,çözümü zor problemlermi çıkarmış,ne zaman vatandaşının yanında, önünü açan bir devletimiz olacak,çok umutsuzum bu konuda.
"karavancı bir bakan veya başbakan" olmazsa , deveyi hendekten atlatamıyacağız galiba .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri