Motor Karavan Araçlarımızın "özel Amaçlı Taşıt" Sınıfında Olması Vatandaşı Mağdur Ediyor.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan OktayS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 139
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,714

Faturası size kesilmiş bir yük ile yol kenarı kontrol istasyonuna girdiğinizde (kantar) Hapı yutarsınız.Çünkü yükünüzün size ait olması onu satmayacağınız anlamına gelmez kantardaki yetkili kişi gizli ticaret yaptığınıza hükmederse ağır ceza yersiniz.Bu durumun kanununda net açıklaması yok bütün karar verme yetkisini ilgili memurun eline vermiş.Ben böyle bir durumu Kırıkkale çıkışındaki kantarda yaşadım.Yanımda Mutfak sepetinde 6 adet kaşık ve 6 adet çatal var diye beni gizli satıcılıkla suçladılar.Bir müddet sinir harbi sonrası bıraktılar

bütün dünyada karavancılık zevk işidir ve teşvik edilir,bizde malesef hertürlü engel çıkarılır,bende,strese gireceğim için karavan sahibi olmaktan yada sizin gibi yollar aramaktan vaz geçtim,yolunuz açık olsun.

Faturası size kesilmiş bir yük ile yol kenarı kontrol istasyonuna girdiğinizde (kantar) Hapı yutarsınız.Çünkü yükünüzün size ait olması onu satmayacağınız anlamına gelmez kantardaki yetkili kişi gizli ticaret yaptığınıza hükmederse ağır ceza yersiniz.Bu durumun kanununda net açıklaması yok bütün karar verme yetkisini ilgili memurun eline vermiş.Ben böyle bir durumu Kırıkkale çıkışındaki kantarda yaşadım.Yanımda Mutfak sepetinde 6 adet kaşık ve 6 adet çatal var diye beni gizli satıcılıkla suçladılar.Bir müddet sinir harbi sonrası bıraktılar
Ya mesajları tam okumuyorsunuz ya da işinize geldiği gibi okuyorsunuz:smiley:.Ben faturası size ya da ailenizden birine kesilmiş TİCARİ DEĞERİ OLMAYAN YÜK diye özellikle yazdım.Nedense polemik yaratmak,muhalefet olmak,insanları korkutmak için özel bir çaba içindesiniz;).

Bir malın faturası varsa onun öyle veya böyle bir bedeli vardır.Ayrıca TİCARİ DEĞERİ OLMAYAN deyiminin hiç bir anlamı yoktur,her şey alınır satılır.
Üstünde o yükle Yol kenarı kantarına girilince artık nasıl yorumlanır şansa kalmış diyelim.
Ben bu güne kadar yazı ile YÜZ (100) kereden fazla olarak kantara girdim artık K belgesi derdimi anlatmaktan içime fenalık geldi hala soruyorlar.Birde böyle yükle gireceksiniz de dert olmayacak.Hayırlısı.
Ben inşaat mühendisiyim.Bir hesap yaparken hesabı etkiliyen veya etkileme şüphesi olan olumsuzlukları hep üst sınırdan kabul ederim sonuç bulurum böyle olunca çok özel durumlar hariç artık hiç bir şey olumsuz olmaz.
Ben sizin deyiminizle insanları korkutmaya çalışıyorsam da siz korkmayın efendim.

Bu adınıza kesilmiş olan eşyayı kendi ticari olmayan kamyonetiniz ile taşıyabilmek için K belgesine ihtiyaç olmaması aslında doğru, başka bir konuda da geçmişti bu durum. Yasal olarak bu durumda K belgesi sahibi olmanız gerekmiyor.

Ancak acı olan, İnce bey'in de söylediği, yani kantardaki görevlinin olayı canının istediği gibi yorumlayabilmesi ve işlem yapabilmesi de doğru.

Ben de benzer bir fikir üzerinde baya düşünmüştüm. Daha çok pick-up lara uygulanan sökülebilir kabinler var. Bunların büyük versiyonunu kamyon(et) 'e uygulama planıydı. Resmiyette de kendime ait, bir firmaya imal ettirdiğim ve faturalandırdığım "mobil yaşam alanı"nı, kendime ait hususi kamyonet ile A noktasından B noktasına taşıyor olacaktım. Araştırmalarım bunun uygulanabileceğinin kesinliği hakkında sonuç vermedi çünkü TR de hiçbirşey yazılı olarak da belli değil uygulama olarak da.

@Bekir bey, fikrinizi çok beğendim ama açıkça söyleyim. Bence eğer sürekli seyahat etmeyecekseniz, ki "Kapkaç hesabı değil, 10 gün bir yerde, seversek bir ay bir yerde..." demişsiniz tam benim kafa, daha az kantar muhabbetine yakalanırsınız ve daha az canınız sıkılır. Aracınızı bağlama şansları yoksa(en azından bundan emin olmaya çalışalım) sadece kesilen cezalara sonradan yasal yollar ile itiraz etmekle uğraşmayı göze alabilirsiniz. Değer mi siz karar verin (bence değer gibi duruyor).

yazılanlardan anladığım,karavancılık ülkemizde stres kaynağı olmuş,vergilerle,sigortalarla,yol kenarındaki kantarlarla,her sene yapılan araç muayenesiyle vs.ve. uğraşmaktan, bıkmadan tatil yapmaya çalışan karavancıları tüm kalbimle kutluyorum,malesef bana uymaz,yollarda k belgesi izahati vererek yaptığım tatil zevk değil stres olur bana,illaki doğada tatil diyorsak en güzeli çadır,güzel bir çadır alıp vergiyle sigortayla uğraşmadan tatil.

ÇEKME KARAVAN YAZIMDA DA AÇIKLADIĞIM GİBİ ARACIN ŞANZUMANINA BİR MÜDDET SONRA ZARAR VERİYOR... BENİM FORMÜL FAZLA PARASI OLMAYAN İÇİN...
Düzgün kullanırsanız şanzımana niye zarar versin? Yok öyle bir şey. Baskı balatanız çabuk biter o kadar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TİCARİ OLMAYAN KİŞİSEL YÜK... ARAÇ DA HUSUSİ KAMYONET RUHSATLI OLUR İSE GECERLİ. TİCARİ KAMYONET RUHSATLI OLUR İSE ŞAHSİ YÜK DAHİ OLSA KABUL EDİLMİYORMUŞ...
Yol kenarı denetim istasyonlarında (KANTAR) kişisel yük filan diye bir kavram yok.Hususi aracınızda yük olmayacak.Olursa kontrolü yapan yetkili kişinin kanunun ona verdiği yetkiye dayanarak size gizli ticaret yapmak ve veya gizli nakliyecilik yapmak suçlarını yüklüyebilir. BUNU YAPMAYA KANUNİ HAKKI VARDIR. Bitmedi sizi hemen maliyenin elemanına da bildirip birde işin mali kısmından cezalandırılmak var.
Kendimden örnek vereyim:Kendi ev eşyamı başka bir şehire Kendi aracımla taşıyamadım....

Arabaya yüksek yükler bindirmekten kaçınmalı. Sert fren yapmamalı. Aracı bağırttırmamalı. Uygun bir devir aralığı seçmelisiniz.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR